Odkryto nowy mechanizm rozwoju naczyń krwionośnych. Pozwoli to między innymi na szybszą regenerację tkanek serca po zawale
Justyna Piekara

Odkryto nowy mechanizm rozwoju naczyń krwionośnych. Pozwoli to między innymi na szybszą regenerację tkanek serca po zawale

Odkrycie hiszpańskich naukowców może zaowocować nowatorskim leczeniem zawału i choroby niedokrwiennej. Poznanie mechanizmu skutecznego wywołania arterializacji prawdopodobnie pomoże przywrócić funkcje czynnościowe tkanek mięśnia sercowego, które uległy zniszczeniu z powodu zatrzymania przepływu krwi i ich niedotlenienia.

Powstawanie naczyń krwionośnych

Pierwsze naczynia krwionośne, które powstają w jakimkolwiek rosnącym narządzie są niedojrzałe. Tworzą one niezróżnicowaną, prymitywną sieć, którą nazywa się prekursor owym splotem naczyniowym. Ta struktura jest jednak mało efektywna w transporcie krwi, dopiero utworzenie hierarchicznego układu naczyniowego, który składa się z tętnic i żył pozwala na skuteczny przepływ krwi do tkanek.

Rozpoczęcie prawidłowej specyfikacji tętnicy wymaga aktywacji dwóch szlaków sygnałowych VEGF i Notch, które bezpośrednio regulują transkrypcję genów wpływających na biologię komórki.

Rui Benedito z międzynarodowego centrum badawczego CNIC (Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares Carlos III) wyjaśnia, że kiedy Notch nie zostanie aktywowany w komórkach śródbłonka, nie dojdzie do specyfikacji i dalszego rozwój tętnic. Pozostaną jedynie komórkami śródbłonka naczyń włosowatych i żylnych.

Wcześniejsze obserwacje wynikające z współpracy firm Astrazenca i Moderna pomogły lepiej zrozumieć rolę czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego A (VEGF-A) w stymulowaniu tworzenia nowych naczyń krwionośnych i w naprawie uszkodzonego mięśnia sercowego, a także doprowadziły do przeprowadzenia pierwszego w historii badania klinicznego terapeutycznego mRNA w chorobach sercowo-naczyniowych.

Mechanizm arterializacji – aktualizacja wiedzy

Szacuje się, że niewydolność serca dotyczy 26 milionów ludzi na całym świecie. W ciągu ostatnich dwóch dekad dokonał się postęp naukowy w regeneracji naczyń krwionośnych i mięśnia sercowego. Poznano sposoby odnowy naczyń krwionośnych, które zostały uszkodzone przez zawał serca, wysokie ciśnienie krwi lub inne problemy sercowo-naczyniowe, które pojawiają się wraz z wiekiem.

Niedawno odkryto mechanizm molekularny, który pobudza rozwój naczyń włosowatych w uszkodzonych tkankach. Jego aktywacja może umożliwić szybsze przywrócenie funkcji serca po przejściowym lub długotrwałym zmniejszeniu przepływu krwi przez serce.

Badania przeprowadzone przez grupę naukowców w Centro National de Investigations Cardiovascular (CNIC) w Madrycie mogą stać się punktem wyjścia do opracowania nowych strategii terapeutycznych, bazujących na wywołaniu unaczynienia mięśnia sercowego i przywrócenia jego funkcji – wyniki eksperymentu opublikowano w czasopiśmie naukowym “Nature”. Dotychczas sądzono, że ich kształtowanie się zależy od różnicowania macierzystej komórki progenitorowej w komórkę tętniczą, co wymaga aktywacji transkrypcyjnej i przebudowy DNA. Naukowcy z CNIC udowodnili, że arterializacja polega na szybkim zahamowaniu metabolizmu i cyklu komórkowego. Proces ten jest wystarczający, aby wywołać dyferencjację i rozwój naczyń krwionośnych.

Korzystając z mysich modeli i nowoczesnych narzędzi do obrazowania komórek, zespół badawczy Rui Benedito zaobserwował, że komórki z różnymi poziomami sygnalizacji Notch są ukierunkowane na różnicowanie w określonym kierunku i przyjmowanie różnych funkcji, ale ich los nie jest z góry przesądzony i określony genetycznie. Okazało się, że główną funkcją VEGF i Notch w arterializacji komórek śródbłonka jest hamowanie ekspresji genu Myc, tłumienie jego zdolności do promowania namnażania komórek.

Polecane dla Ciebie

Wyniki nowego badania, a leki proangiogenne

Obserwacje naukowców z Centro National de Investigations Cardiovascular mogą mieć wpływ na przyszłe rekomendacje dotyczące leków w chorobie niedokrwiennej układu sercowo-naczyniowego. Wynik badania sugerują, że środki proangiogenne, które stymulują tworzenie krwionośnych naczyń włosowatych, hamują arterializację.

„Jednym z naszych przyszłych celów będzie zidentyfikowanie nowych sposobów tłumienia sygnałów proliferacyjnych wyłącznie w komórkach pre-tętniczych, promując w ten sposób arterializację bez negatywnego zakłócania angiogenezy naczyń włosowatych” – mówi Rui Benedito.

 1. A new mechanism to develop arteries, “genengnews.com” [online], https://www.genengnews.com/news/a-new-mechanism-to-develop-arteries/, [dostęp:] 29.12.2020.
 2. W. Luo, I. Garcia-Gonzalez, M. Fernández-Chacón, Arterialization requires the timely suppression of cell growth, “nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/s41586-020-3018-x, [dostęp:] 29.12.2020.
 3. Scientists discover a cellular and molecular mechanism that promotes vascular arterialization, “medicalxpress.com” [online], https://medicalxpress.com/news/2020-12-scientists-cellular-molecular-mechanism-vascular.html, [dostęp:] 29.12.2020.
 4. A new way to make arteries, “eurekalert.org” [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-12/cndi-anw120720.php, [dostęp:] 29.12.2020.
 5. Entering a new era in vascular and cardiac regeneration research, “astrazeneca.com” [online], https://www.astrazeneca.com/what-science-can-do/topics/next-generation-therapeutics/entering-a-new-era-in-vascular-and-cardiac-regeneration-research.html, [dostęp:] 29.12.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Zniekształcenia poznawcze – co to takiego? Geneza, rodzaje

  Zniekształcenia poznawcze to wyolbrzymione schematy myślowe, które fałszują rzeczywistość i sprawiają, że postrzegamy ją w sposób zdeformowany. Doświadcza ich każdy człowiek, jednak jeśli pojawiają się zbyt często lub utrzymują się przez długi czas, mogą prowadzić do występowania stanów lękowych czy zaburzeń nastroju.

 • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

  Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

 • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

  W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

 • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

  Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

 • 5 sposobów na puszące się włosy

  Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

 • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

  Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

 • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

  Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij