COVID-19 a zdrowia psychiczne. Najnowsze badania brytyjskich naukowców
Oprócz badań związanych z poszukiwaniem remedium na COVID-19 i skutkami przebycia zakażenia koronawirusem SARS-C-oV-2, niektórzy naukowcy postanowili sprawdzić też, jakie jest oddziaływanie okoliczności związanych z pandemią oraz samej infekcji SARS-CoV-2 na nasze zdrowie psychiczne.
COVID-19 a zaburzenia psychiatryczne
Zespół badawczy z oddziału psychiatrii Uniwersytetu w Oxfordzie skorzystał z obszernej bazy danych zgromadzonych przez TriNetX i przeanalizował dokumentację medyczną 69 mln obywateli USA. Badanie zostało opublikowane na łamach „The Lancet Psychiatry”.
Profesor Paul Harrison powiedział, że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy diagnoza zaburzenia psychiatrycznego ma bezpośredni związek z zarażeniem SARS-CoV-2. W badaniu nie uwzględniono zmiennych, takich jak status społeczno-ekonomiczny, nałogi, stres wywołany pandemią, które mają wpływ na ogólny stan zdrowia badanych.
Projekt „Coronavirus: Mental Health in the Pandemic”
Brytyjska Fundacja Zdrowia Psychicznego we współpracy z akademickimi instytucjami – Cambridge University, Swansea University, University of Strathclyde oraz Queen’s University w Belfaście, prowadzi badania dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na zdrowie psychiczne. Od marca 2020 r. w ramach projektu przeprowadzano regularne badania ankietowe ponad 4000 osób z Wielkiej Brytanii. Eksperyment uzyskał akredytację etyczną od komisji Cambridge Psychology Research Ethics.
Ankieta pozwala na ocenę emocjonalnych reakcji ludzi na pandemię. Zawiera pytania o kluczowe czynniki społeczne, które powodują uczucie niepokoju oraz myśli samobójcze. Naukowcy sprawdzają też mechanizmy, w jaki sposób ankietowani radzą sobie z czynnikami stresowymi. Badacze zastosowali metodę panelu obywatelskiego (ang. Citizens’ Jury) i zadbali o różnorodność profili ankietowanych, dzięki czemu mogli zebrać dane dobrej jakości, prezentujące szeroki zakres doświadczeń swoich rodaków, w tym na temat funkcjonowania z problemami zdrowia psychicznego.
Panele obywatelskie to innowacyjny sposób angażowania obywateli w inicjatywy, które służą poszerzaniu wiedzy oraz ułatwiają zrozumienie problemów społecznych i mogą realnie wpływać na decyzje podejmowane przez rządy. W badaniu uczestniczą losowo wybrani przedstawiciele społeczności, zwoływani w celu rozważenia danego tematu i udzielenia odpowiedzi organowi zarządzającemu.
Najnowsze obserwacje w ramach projektu
Wszyscy musieliśmy przywyknąć do nowych okoliczności w obliczu pandemii, jednak w różny sposób radzimy sobie z zaistniałą sytuacją. Według danych zebranych w projekcie Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Psychicznego generalnie większość ankietowanych uznała, że dość dobrze znosi stres związany z pandemią, lecz im dłużej przyszło im się z nią zmagać, tym gorsze wyniki odnotowywano. Nastąpił spadek liczby osób uznających swoją kondycję psychiczną jako dobrą – z 73% w kwietniu do 64% na koniec sierpnia.
Długotrwałe skutki pandemii na zdrowie psychiczne
Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne prawdopodobnie będzie miał skutki bardziej dalekosiężne niż w przypadku dolegliwości fizycznych. Psychologowie sądzą, że jednym z najpowszechniejszych problemów może być rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i mizofobii.
Yuko Nippoda, psychoterapeutka i rzeczniczka UK Council for Psychotherapy zakłada, że wiele osób nawet po zakończeniu pandemii będzie odczuwać niepokój, np. z powodu potencjalnego zagrożenia innym szczepem koronawirusa czy związany z niepewną przyszłością. Według ekspertki kolejnym problemem jest chroniczna samotność spowodowana długotrwałą izolacją i utratą więzi socjalnych lub dobrowolnym wycofaniem się życia społecznego, aby ograniczyć bodźce stresowe.