COVID-19 a zdrowia psychiczne. Najnowsze badania brytyjskich naukowców
Justyna Piekara

COVID-19 a zdrowia psychiczne. Najnowsze badania brytyjskich naukowców

Oprócz badań związanych z poszukiwaniem remedium na COVID-19 i skutkami przebycia zakażenia koronawirusem SARS-C-oV-2, niektórzy naukowcy postanowili sprawdzić też, jakie jest oddziaływanie okoliczności związanych z pandemią oraz samej infekcji SARS-CoV-2 na nasze zdrowie psychiczne. 

COVID-19 a zaburzenia psychiatryczne 

Zespół badawczy z oddziału psychiatrii Uniwersytetu w Oxfordzie skorzystał z obszernej bazy danych zgromadzonych przez TriNetX i przeanalizował dokumentację medyczną 69 mln obywateli USA. Badanie zostało opublikowane na łamach „The Lancet Psychiatry”. 

Uczeni wywnioskowali, że osoby doświadczające zaburzeń psychiatrycznych są bardziej podatne na zachorowanie na COVID-19 pacjenci posiadający wcześniejszą historię leczenia psychiatrycznego byli aż o 65% bardziej narażeni na zakażenia koronawirusem. Natomiast u osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2 wskaźnik przypadków zaburzeń psychiatrycznych, depresji i bezsenności był wyższy. Wśród uczestników badania zaobserwowano zwiększoną częstość pierwszego rozpoznania psychiatrycznego, w ciągu 14–90 dni po ustaniu infekcji COVID-19.

Profesor Paul Harrison powiedział, że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić, czy diagnoza zaburzenia psychiatrycznego ma bezpośredni związek z zarażeniem SARS-CoV-2. W badaniu nie uwzględniono zmiennych, takich jak status społeczno-ekonomiczny, nałogi, stres wywołany pandemią, które mają wpływ na ogólny stan zdrowia badanych. 

Projekt „Coronavirus: Mental Health in the Pandemic”

Brytyjska Fundacja Zdrowia Psychicznego we współpracy z akademickimi instytucjami – Cambridge University, Swansea University, University of Strathclyde oraz Queen’s University w Belfaście, prowadzi badania dotyczące wpływu pandemii koronawirusa na zdrowie psychiczne. Od marca 2020 r. w ramach projektu przeprowadzano regularne badania ankietowe ponad 4000 osób z Wielkiej Brytanii. Eksperyment uzyskał akredytację etyczną od komisji Cambridge Psychology Research Ethics. 

Ankieta pozwala na ocenę emocjonalnych reakcji ludzi na pandemię. Zawiera pytania o kluczowe czynniki społeczne, które powodują uczucie niepokoju oraz myśli samobójcze. Naukowcy sprawdzają też mechanizmy, w jaki sposób ankietowani radzą sobie z czynnikami stresowymi. Badacze zastosowali metodę panelu obywatelskiego (ang. Citizens’ Jury) i zadbali o różnorodność profili ankietowanych, dzięki czemu mogli zebrać dane dobrej jakości, prezentujące szeroki zakres doświadczeń swoich rodaków, w tym na temat funkcjonowania z problemami zdrowia psychicznego. 

Panele obywatelskie to innowacyjny sposób angażowania obywateli w inicjatywy, które służą poszerzaniu wiedzy oraz ułatwiają zrozumienie problemów społecznych i mogą realnie wpływać na decyzje podejmowane przez rządy. W badaniu uczestniczą losowo wybrani przedstawiciele społeczności, zwoływani w celu rozważenia danego tematu i udzielenia odpowiedzi organowi zarządzającemu. 

Powiązane produkty

Najnowsze obserwacje w ramach projektu

Wszyscy musieliśmy przywyknąć do nowych okoliczności w obliczu pandemii, jednak w różny sposób radzimy sobie z zaistniałą sytuacją. Według danych zebranych w projekcie Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Psychicznego generalnie większość ankietowanych uznała, że dość dobrze znosi stres związany z pandemią, lecz im dłużej przyszło im się z nią zmagać, tym gorsze wyniki odnotowywano. Nastąpił spadek liczby osób uznających swoją kondycję psychiczną jako dobrą – z 73% w kwietniu do 64% na koniec sierpnia. 

Brytyjski projekt wyraźnie ukazuje różnice w doświadczeniu skutków pandemii wśród osób o odmiennym statusie społeczno-ekonomicznym. Osoby funkcjonujące w niekorzystnych warunkach ekonomicznych, środowiskowych i społecznych częściej zmagały się z atakami paniki, poczuciem beznadziejności, samotnością i stresem. 

Długotrwałe skutki pandemii na zdrowie psychiczne

Wpływ pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne prawdopodobnie będzie miał skutki bardziej dalekosiężne niż w przypadku dolegliwości fizycznych. Psychologowie sądzą, że jednym z najpowszechniejszych problemów może być rozwój zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych i mizofobii. 

Yuko Nippoda, psychoterapeutka i rzeczniczka UK Council for Psychotherapy zakłada, że wiele osób nawet po zakończeniu pandemii będzie odczuwać niepokój, np. z powodu potencjalnego zagrożenia innym szczepem koronawirusa czy związany z niepewną przyszłością. Według ekspertki kolejnym problemem jest chroniczna samotność spowodowana długotrwałą izolacją i utratą więzi socjalnych lub dobrowolnym wycofaniem się życia społecznego, aby ograniczyć bodźce stresowe. 

  1. About Coronavirus: Mental health in the pandemic study, „mentalhealth.org.uk”, https: //www.mentalhealth.org.uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/about, [dostęp:] 10.11.2020.
  2. What is Citizen’s Jury, www.newdemocracy.com.au [online] https: //www.newdemocracy.com.au/what-is-a-citizens-jury/, [dostęp:] 10.11.2020.
  3. Wave 7: August 2020, „mentalhealth.org.uk” [online], https://www.mentalhealth.org.uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/key-statistics-wave-7, [dostęp:] 10.11.2020.
  4. Coronavirus: the divergence of mental health experiences during the pandemic, „mentalhealth.org.uk” [online], https: //www. mentalhealth.org. uk/our-work/research/coronavirus-mental-health-pandemic/about, [dostęp:] 10.11.2020.
  5. M. Taquet, S Luciano, J. R. Geddes, Bidirectionsl associations between COVID-19 and psychiatric disorder: retrospective cohort studies of 62 354 COVID-19 cases in the USA, „The Lancet Psychiatry” [online], https://doi. org/10.1016/S2215-0366 org/10.1016/S2215– org/10.1016/S2215–(org/10.1016/S2215–org/10.1016/S2215-20)30462-4, [dostęp:] 10.11.2020.
  6. M. Savagem, Coronavirus: the possible long-term mental health impacts, ”bbc.com” [online], https: //www.bbc.com/worklife/article/20201021-coronavirus-the-possible-long-term-mental-health-impacts, [dostęp:] 10.11.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

    Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

  • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

    Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

  • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

    Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

  • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

    Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

    Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

  • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

    Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij