omikron test
Justyna Piekara

Omikron – silniej infekuje górne drogi oddechowe, ale oszczędza płuca

Omikron jest znacznie bardziej zakaźny niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2, ale powoduje łagodniejsze infekcje, przez co wiąże się z mniejszą śmiertelnością i liczbą hospitalizacji. Najnowsze badania na zwierzętach i hodowlach komórkowych wykazały, że wpływa głównie na górne drogi oddechowe i mniej skutecznie infekuje komórki płuc, co chroni narząd przed uszkodzeniem.

Omikron – bardziej zakaźny niż wcześniej zidentyfikowane warianty SARS-CoV-2

Omikron (znany również jako B.1.1.529) to wysoce zmutowany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 (charakteryzuje go 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca), który po raz pierwszy został znaleziony w Republice Południowej Afryki. Obecnie rozprzestrzenił się na terenie 128 krajów.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dostarcza informacji na temat tego, w jaki sposób Omikron infekuje ludzkie drogi oddechowe. Okazuje się, że w oskrzelach namnaża się nawet 70 razy szybciej, niż wariant Delta i oryginalny SARS-CoV-2. Wysoka zdolność do transmisji sprawia, że więcej osób zostaje nim zakażonych.

Omikron – powoduje mniejsze uszkodzenia płuc

Wyniki najnowszych prac badawczych dowodzą, że Omikron łatwiej replikuje się w górnych drogach oddechowych niż w płucach. Melanie Ott, wirusolog z Gladstone Institute of Virology w San Francisco w Kalifornii, informuje, że „wirus ustanawia bardzo lokalną infekcję w górnych drogach oddechowych i ma mniejsze szanse na sianie spustoszenia w płucach".

Inne warianty wirusa wpływają na wszystkie obszary układu oddechowego. Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może spowodować zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, spadek poziomu tlenu. Ciężki przebieg choroby COVID-19 może powodować spustoszenie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

Naukowcy z Washington University w St. Louis w stanie Missourii zaobserwowali, że po kilku dniach od zakażenia stężenie wirusa w płucach zwierząt zakażonych Omikronem było co najmniej dziesięciokrotnie niższe niż u gryzoni zakażonych innymi wariantami SARS-CoV-2. Mniejsza liczba zainfekowanych komórek płuc wiązała się z łagodniejszą postacią choroby. Michael Diamond, główny autor badania stwierdził, że Omikron „zachowuje się inaczej”, ale dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne na tym etapie badań.

Powiązane produkty

Omikron – łagodniejszy niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2?

Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że w porównaniu z wariantem Delta pacjenci zakażeni Omikronem nie wymagali wentylacji mechanicznej i byli mniej narażeni na objawową hospitalizację (o 53%), leczenie na oddziale intensywnej terapii (o 74%) i śmierć z powodu COVID-19 (aż o 91%). Artykuł na ten temat ukazała się online, jako preprint w serwisie „medRxiv”.

Dowiedz się więcej, czym różni się Omikron od Delty.

W niektórych obszarach poważnie dotkniętych przez Omikron, w tym w Republice Południowej Afryki, z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych stosunkowo mniej osób, niż podczas poprzednich fal zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Znaczna część tamtejszej populacji (szacuje się, że około 60-70%) przeszła już infekcję COVID-19 i dlatego wytwarzała silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Objawy infekcji koronawirusem bardzo przypominają objawy przeziębienia lub grypy sezonowej. Zakażeni wirusem pacjenci doświadczają bólu głowy, bólu gardła i kataru. Nie oznacza to jednak, że omikron można lekceważyć. Chociaż wywołuje mniej poważne symptomy, nadal pozostaje groźny, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, niezaszczepionych przeciw COVID-19 i seniorów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod koniec ubiegłego roku ostrzegła, że nałożenie się infekcji wywoływanych przez warianty Delta i Omikron może doprowadzić do „tsunami przypadków” i wywrzeć ogromną presję na krajowe systemy opieki zdrowotnej.

Na konferencji prasowej w Genewie Ekspert WHO Abdi Mahmud przekazał, że obecnie organizacja prowadzi kampanię, aby każdy kraj osiągnął cel, jakim jest wszczepienie 70% społeczeństwa przeciw zakażeniu SARS-CoV-2 do lipca 2022 roku, co mogłoby poskutkować rezygnacją z oferowania trzeciej i czwartej dawki preparatu immunizacyjnego.

 1. J. Tapper, New studies reinforce belief that Omicron is less likely to damage lungs, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2022/jan/02/new-studies-reinforce-belief-that-omicron-is-less-likely-to-damage-lungs?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook, [dostęp:] 08.02.2022.
 2. M. Kozlov, Omicron’s feeble attack on the lungs could make it less dangerous, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-022-00007-8, [dostęp:] 08.02.2022.
 3. E. Farge, M. Roy, WHO sees more evidence that Omicron causes milder symptoms, „reuters.com” [online], https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/who-sees-more-evidence-that-omicron-affects-upper-respiratory-tract-2022-01-04/, [dostęp:] 08.02.2022.
 4. C. Bugos, Is Omicron Really Milder?, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/is-omicron-milder-5215590, [dostęp:] 08.02.2022.
 5. D. Shukla, COVID-19: Does Omicron cause less damage to the lungs?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-does-omicron-cause-less-damage-to-the-lungs, [dostęp:] 08.02.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Jak rozpoznać zbliżający się zawał serca? Znaki ostrzegawcze, nietypowe objawy

  Choć najczęstszym objawem zawału jest ból w klatce piersiowej, nie jest to jedyny symptom, jaki może towarzyszyć atakowi serca. Mogą pojawić się także bóle ramienia, szczęki, pleców, brzucha, uczucie lęku, zmęczenie czy zlewne poty. Poznaj wszystkie nietypowe objawy zawału mięśnia sercowego i sprawdź, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ich wystąpienia.

 • GIF wycofuje z obrotu antybiotyk na zapalenie płuc

  Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu lek o nazwie Linezolid Polpharma. Jest to antybiotyk stosowany głównie w leczeniu szpitalnych i pozaszpitalnych zapaleń płuc oraz zakażeń skóry wywołanych przez wrażliwe bakterie Gram-dodatnie. Dlaczego GIF podjął taką decyzję?

 • Poufne dane medyczne tysięcy Polaków wyciekły do sieci z ALAB

  Ponad 50 tysięcy wyników badań medycznych Polaków trafiło do Internetu. Poufne informacje pochodzą z serwerów jednej z największych polskich sieci diagnostycznych – ALAB laboratoria.

 • Epidemia samotności trawi pokolenie Z – zaskakujące wyniki badań

  Blisko co trzeci przedstawiciel pokolenia Z (osoby urodzone po 1995 roku, a więc grupa wiekowa pomiędzy 13 a 28 rokiem życia) regularnie doświadcza samotności. Najczęściej uczucie samotności deklarują kobiety (34,5%; mężczyźni 24,4%) oraz – co może być dość zaskakujące – osoby mieszkające w dużych aglomeracjach miejskich (39,5%).

 • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt?

  O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

 • Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było

  Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?

 • Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

  Choć oficjalne dane tego nie pokazują (aktualnie nie ma obowiązku wykonywania testów), eksperci i lekarze alarmują, że w Polsce mamy obecnie do czynienia ze znaczącym wzrostem zakażeń koronawirusem. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w szpitalach, dlatego dyrektorzy wielu placówek wprowadzają ograniczenia dotyczące odwiedzin czy nakaz noszenia maseczek ochronnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij