Omikron – silniej infekuje górne drogi oddechowe, ale oszczędza płuca
Omikron jest znacznie bardziej zakaźny niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2, ale powoduje łagodniejsze infekcje, przez co wiąże się z mniejszą śmiertelnością i liczbą hospitalizacji. Najnowsze badania na zwierzętach i hodowlach komórkowych wykazały, że wpływa głównie na górne drogi oddechowe i mniej skutecznie infekuje komórki płuc, co chroni narząd przed uszkodzeniem.
Omikron – bardziej zakaźny niż wcześniej zidentyfikowane warianty SARS-CoV-2
Omikron (znany również jako B.1.1.529) to wysoce zmutowany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 (charakteryzuje go 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca), który po raz pierwszy został znaleziony w Republice Południowej Afryki. Obecnie rozprzestrzenił się na terenie 128 krajów.
Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dostarcza informacji na temat tego, w jaki sposób Omikron infekuje ludzkie drogi oddechowe. Okazuje się, że w oskrzelach namnaża się nawet 70 razy szybciej, niż wariant Delta i oryginalny SARS-CoV-2. Wysoka zdolność do transmisji sprawia, że więcej osób zostaje nim zakażonych.
Omikron – powoduje mniejsze uszkodzenia płuc
Wyniki najnowszych prac badawczych dowodzą, że Omikron łatwiej replikuje się w górnych drogach oddechowych niż w płucach. Melanie Ott, wirusolog z Gladstone Institute of Virology w San Francisco w Kalifornii, informuje, że „wirus ustanawia bardzo lokalną infekcję w górnych drogach oddechowych i ma mniejsze szanse na sianie spustoszenia w płucach".
Naukowcy z Washington University w St. Louis w stanie Missourii zaobserwowali, że po kilku dniach od zakażenia stężenie wirusa w płucach zwierząt zakażonych Omikronem było co najmniej dziesięciokrotnie niższe niż u gryzoni zakażonych innymi wariantami SARS-CoV-2. Mniejsza liczba zainfekowanych komórek płuc wiązała się z łagodniejszą postacią choroby. Michael Diamond, główny autor badania stwierdził, że Omikron „zachowuje się inaczej”, ale dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne na tym etapie badań.
Omikron – łagodniejszy niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2?
Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że w porównaniu z wariantem Delta pacjenci zakażeni Omikronem nie wymagali wentylacji mechanicznej i byli mniej narażeni na objawową hospitalizację (o 53%), leczenie na oddziale intensywnej terapii (o 74%) i śmierć z powodu COVID-19 (aż o 91%). Artykuł na ten temat ukazała się online, jako preprint w serwisie „medRxiv”.
W niektórych obszarach poważnie dotkniętych przez Omikron, w tym w Republice Południowej Afryki, z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych stosunkowo mniej osób, niż podczas poprzednich fal zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Znaczna część tamtejszej populacji (szacuje się, że około 60-70%) przeszła już infekcję COVID-19 i dlatego wytwarzała silniejszą odpowiedź immunologiczną.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod koniec ubiegłego roku ostrzegła, że nałożenie się infekcji wywoływanych przez warianty Delta i Omikron może doprowadzić do „tsunami przypadków” i wywrzeć ogromną presję na krajowe systemy opieki zdrowotnej.
Na konferencji prasowej w Genewie Ekspert WHO Abdi Mahmud przekazał, że obecnie organizacja prowadzi kampanię, aby każdy kraj osiągnął cel, jakim jest wszczepienie 70% społeczeństwa przeciw zakażeniu SARS-CoV-2 do lipca 2022 roku, co mogłoby poskutkować rezygnacją z oferowania trzeciej i czwartej dawki preparatu immunizacyjnego.