omikron test
Justyna Piekara

Omikron – silniej infekuje górne drogi oddechowe, ale oszczędza płuca

Omikron jest znacznie bardziej zakaźny niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2, ale powoduje łagodniejsze infekcje, przez co wiąże się z mniejszą śmiertelnością i liczbą hospitalizacji. Najnowsze badania na zwierzętach i hodowlach komórkowych wykazały, że wpływa głównie na górne drogi oddechowe i mniej skutecznie infekuje komórki płuc, co chroni narząd przed uszkodzeniem.

Omikron – bardziej zakaźny niż wcześniej zidentyfikowane warianty SARS-CoV-2

Omikron (znany również jako B.1.1.529) to wysoce zmutowany wariant koronawirusa SARS-CoV-2 (charakteryzuje go 50 mutacji, z czego ponad 30 dotyczy zmian białka kolca), który po raz pierwszy został znaleziony w Republice Południowej Afryki. Obecnie rozprzestrzenił się na terenie 128 krajów.

Badanie prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Hongkongu dostarcza informacji na temat tego, w jaki sposób Omikron infekuje ludzkie drogi oddechowe. Okazuje się, że w oskrzelach namnaża się nawet 70 razy szybciej, niż wariant Delta i oryginalny SARS-CoV-2. Wysoka zdolność do transmisji sprawia, że więcej osób zostaje nim zakażonych.

Omikron – powoduje mniejsze uszkodzenia płuc

Wyniki najnowszych prac badawczych dowodzą, że Omikron łatwiej replikuje się w górnych drogach oddechowych niż w płucach. Melanie Ott, wirusolog z Gladstone Institute of Virology w San Francisco w Kalifornii, informuje, że „wirus ustanawia bardzo lokalną infekcję w górnych drogach oddechowych i ma mniejsze szanse na sianie spustoszenia w płucach".

Inne warianty wirusa wpływają na wszystkie obszary układu oddechowego. Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może spowodować zapalenie płuc, problemy z oddychaniem, spadek poziomu tlenu. Ciężki przebieg choroby COVID-19 może powodować spustoszenie organizmu i poważne problemy zdrowotne.

Naukowcy z Washington University w St. Louis w stanie Missourii zaobserwowali, że po kilku dniach od zakażenia stężenie wirusa w płucach zwierząt zakażonych Omikronem było co najmniej dziesięciokrotnie niższe niż u gryzoni zakażonych innymi wariantami SARS-CoV-2. Mniejsza liczba zainfekowanych komórek płuc wiązała się z łagodniejszą postacią choroby. Michael Diamond, główny autor badania stwierdził, że Omikron „zachowuje się inaczej”, ale dlaczego tak się dzieje, nie jest do końca jasne na tym etapie badań.

Powiązane produkty

Omikron – łagodniejszy niż inne znane mutacje wirusa SARS-CoV-2?

Wyniki badania przeprowadzonego przez zespół naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley wykazały, że w porównaniu z wariantem Delta pacjenci zakażeni Omikronem nie wymagali wentylacji mechanicznej i byli mniej narażeni na objawową hospitalizację (o 53%), leczenie na oddziale intensywnej terapii (o 74%) i śmierć z powodu COVID-19 (aż o 91%). Artykuł na ten temat ukazała się online, jako preprint w serwisie „medRxiv”.

Dowiedz się więcej, czym różni się Omikron od Delty.

W niektórych obszarach poważnie dotkniętych przez Omikron, w tym w Republice Południowej Afryki, z powodu COVID-19 jest hospitalizowanych stosunkowo mniej osób, niż podczas poprzednich fal zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Znaczna część tamtejszej populacji (szacuje się, że około 60-70%) przeszła już infekcję COVID-19 i dlatego wytwarzała silniejszą odpowiedź immunologiczną.

Objawy infekcji koronawirusem bardzo przypominają objawy przeziębienia lub grypy sezonowej. Zakażeni wirusem pacjenci doświadczają bólu głowy, bólu gardła i kataru. Nie oznacza to jednak, że omikron można lekceważyć. Chociaż wywołuje mniej poważne symptomy, nadal pozostaje groźny, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności, niezaszczepionych przeciw COVID-19 i seniorów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod koniec ubiegłego roku ostrzegła, że nałożenie się infekcji wywoływanych przez warianty Delta i Omikron może doprowadzić do „tsunami przypadków” i wywrzeć ogromną presję na krajowe systemy opieki zdrowotnej.

Na konferencji prasowej w Genewie Ekspert WHO Abdi Mahmud przekazał, że obecnie organizacja prowadzi kampanię, aby każdy kraj osiągnął cel, jakim jest wszczepienie 70% społeczeństwa przeciw zakażeniu SARS-CoV-2 do lipca 2022 roku, co mogłoby poskutkować rezygnacją z oferowania trzeciej i czwartej dawki preparatu immunizacyjnego.

  1. J. Tapper, New studies reinforce belief that Omicron is less likely to damage lungs, „theguardian.com” [online], https://www.theguardian.com/world/2022/jan/02/new-studies-reinforce-belief-that-omicron-is-less-likely-to-damage-lungs?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook, [dostęp:] 08.02.2022.
  2. M. Kozlov, Omicron’s feeble attack on the lungs could make it less dangerous, „nature.com” [online], https://www.nature.com/articles/d41586-022-00007-8, [dostęp:] 08.02.2022.
  3. E. Farge, M. Roy, WHO sees more evidence that Omicron causes milder symptoms, „reuters.com” [online], https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/who-sees-more-evidence-that-omicron-affects-upper-respiratory-tract-2022-01-04/, [dostęp:] 08.02.2022.
  4. C. Bugos, Is Omicron Really Milder?, „verywellhealth.com” [online], https://www.verywellhealth.com/is-omicron-milder-5215590, [dostęp:] 08.02.2022.
  5. D. Shukla, COVID-19: Does Omicron cause less damage to the lungs?, „medicalnewstoday.com” [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/covid-19-does-omicron-cause-less-damage-to-the-lungs, [dostęp:] 08.02.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.