Kalkulator online pozwoli przewidzieć ryzyko udaru
Katarzyna Szulik

Kalkulator online pozwoli przewidzieć ryzyko udaru

W Polsce każdego roku udaru mózgu doświadcza średnio 80 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca od jego wystąpienia, a jedynie połowa z tych, którzy przeżyją wraca do pełnej sprawności. Naukowcy z University of Virginia Health System opracowali kalkulator online, który pozwoli ocenić ryzyko udaru i podjąć ewentualne działania profilaktyczne. 

Czynniki ryzyka wystąpienia udaru

Skurczowe ciśnienie krwi, poziom cholesterolu HDL, trójglicerydów, cukru we krwi oraz waga (a konkretnie skala otyłości brzusznej) to pięć kluczowych czynników, na podstawie których kalkulator MetS Calc oblicza poziom ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Narzędzie to powstało z myślą o lekarzach, ale zostało również udostępnione w Internecie i umożliwia samodzielne wpisanie danych. Uzyskany wynik powinien jednak zostać skonsultowany z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek kroków w stronę poprawy stanu zdrowia.

Czym jest syndrom metaboliczny?

Bazą do stworzenia narzędzia były czynniki wpływające na rozwój tzw. syndromu metabolicznego, czyli zespołu powiązanych ze sobą elementów stanu zdrowia, które w sposób znaczący zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i cukrzycę typu 2. Zgodnie z jego założeniami, o jego istnieniu świadczy otyłość brzuszna (co najmniej 80 cm w obwodzie u kobiet i 94 u mężczyzn) połączona z co najmniej dwoma czynnikami dodatkowymi, takimi jak: poziom trójglicerydów we krwi przekraczający 150 mg/dl, cholesterol HDL przekraczający 50 mg/dl u kobiet i 40 mg/dl u mężczyzn, ciśnienie tętnicze równe lub wyższe 130/85 mm Hg lub poziom glukozy we krwi wynoszący co najmniej 100 mg/dl. 

Przy opracowywaniu kalkulatora naukowcy uwzględnili dane o zdrowiu pochodzące od ponad 13 tysięcy osób zebrane na przestrzeni kilkunastu lat. U 709 z nich wystąpił udar niedokrwienny mózgu. Naukowcy wykorzystali wskaźniki syndromu metabolicznego, żeby obliczyć, do jakiego stopnia był on zaawansowany u każdego z uczestników badania i powiązać uzyskane wyniki z ryzykiem wystąpienia udaru. Jak się okazało, najsilniejszy związek tego typu zachodził u kobiet rasy białej, u których za wystąpienie udaru w dużej mierze odpowiadało nadciśnienie. Niemniej naukowcy nie zauważyli, by rasa czy płeć miały znaczący wpływ na ostateczny wynik ich obserwacji.

Zmiana nawyków służy sercu

Zdaniem naukowców związek między występowaniem syndromu metabolicznego a udarem jest silny i jednoznaczny. Na szczęście zmiana stylu życia jest w stanie zredukować większość negatywnych efektów syndromu, ponieważ zarówno nadciśnienie, jak i wysoki poziom cholesterolu, otyłość brzuszna czy wysoki cukier wynikają ze złej diety, braku ruchu czy stosowania używek. Zmiana nawyków na zdrowsze powinna skutecznie zredukować zarówno ryzyko udaru, jak i objawy syndromu metabolicznego, który grozi szeregiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych. 

Wśród elementów stylu życia, które warto zmienić, by uniknąć udaru, znajduje się także redukcja czasu spędzanego w pracy. Zgodnie z danymi posiadanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca praca w ponadwymiarowym czasie przez co najmniej 10 lat może istotnie zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Nadgodziny jako takie wiążą się ze zwiększeniem ryzyka udaru o 10 proc., a jeśli trwają co najmniej 10 lat, rośnie ono do aż 45 proc. Na potrzeby badania przyjęto, że za pracę ponad standard uważa się spędzanie na obowiązkach służbowych ponad 10 godzin dziennie przez co najmniej 50 dni rocznie. 

 1. Adres kalkulatora: https://metscalc.org/.
 2. M. D. De Boer, S. L. Filipp, M. Sims i in., Risk of ischemic stroke increases over the spectrum of metabolic syndrome severity, “Stroke” 2020, nr 51 (8), s. 2548 DOI: 10.1161/STROKEAHA.120.028944, [dostęp:] 17.08.2020 r.
 3. University of Virginia Health System, This online calculator can predict your stroke risk, "www.sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200814101659.htm>, [dostęp:] 17.08.2020 r.
 4. M. Bodzioch, Udar mózgu, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135796,udar-mozgu, [dostęp:] 17.08.2020 r.
 5. M. Fadel, G. Sembajwe, D. Gagliardi i in., Association between reported long working hours and history of stroke in the CONSTANCES Cohort, “Stroke” 2019; DOI: 10.1161/STROKEAHA.119.025454, [dostęp:] 17.08.2020 r.
 6. American Heart Association, Long work hours associated with increased risk of stroke, "www.sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190620100045.htm, [dostęp:] 17.08.2020 r.

Polecane dla Ciebie

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Spray do uszu – jak działa? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?

  Woskowina to naturalna substancja tłuszczowa o właściwościach zmiękczających i bakteriobójczych, zaś jej ilość regulowana jest dzięki mechanizmowi samooczyszczania ucha. Zwiększona produkcja woskowiny może skutkować tworzeniem się czopów, którym towarzyszą objawy, takie jak stopniowa utrata słuchu, uczucie zatkanego ucha, szumy uszne czy ból ucha o różnym nasileniu. Prawidłowe i skuteczne czyszczenie pozwala wspomóc proces samooczyszczania oraz zapobiega powstawaniu poważniejszych dolegliwości. Jak wybrać najlepszy spray do uszu?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Polipy macicy – objawy i leczenie polipów szyjki macicy i polipów trzonu macicy

  Obecnie polipy macicy są dość częstą jednostką chorobową, z którą ginekolodzy muszą się mierzyć w praktyce ambulatoryjnej. Nierzadko pozostają bezobjawowe, ale jeśli wzrastają z błony śluzowej w obrębie jamy macicy, to mogą stanowić jedną z częstszych przyczyn nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych u kobiet. Pamiętajmy, że objawowe polipy macicy stanowią ważne wskazanie do konsultacji z lekarzem ginekologiem i podjęcia decyzji o ich usunięciu.

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna Inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij