Kalkulator online pozwoli przewidzieć ryzyko udaru
Katarzyna Szulik

Kalkulator online pozwoli przewidzieć ryzyko udaru

W Polsce każdego roku udaru mózgu doświadcza średnio 80 tys. osób, z czego aż 30 tys. umiera w ciągu miesiąca od jego wystąpienia, a jedynie połowa z tych, którzy przeżyją wraca do pełnej sprawności. Naukowcy z University of Virginia Health System opracowali kalkulator online, który pozwoli ocenić ryzyko udaru i podjąć ewentualne działania profilaktyczne. 

Czynniki ryzyka wystąpienia udaru

Skurczowe ciśnienie krwi, poziom cholesterolu HDL, trójglicerydów, cukru we krwi oraz waga (a konkretnie skala otyłości brzusznej) to pięć kluczowych czynników, na podstawie których kalkulator MetS Calc oblicza poziom ryzyka wystąpienia udaru mózgu.

Narzędzie to powstało z myślą o lekarzach, ale zostało również udostępnione w Internecie i umożliwia samodzielne wpisanie danych. Uzyskany wynik powinien jednak zostać skonsultowany z lekarzem przed podjęciem jakichkolwiek kroków w stronę poprawy stanu zdrowia.

Czym jest syndrom metaboliczny?

Bazą do stworzenia narzędzia były czynniki wpływające na rozwój tzw. syndromu metabolicznego, czyli zespołu powiązanych ze sobą elementów stanu zdrowia, które w sposób znaczący zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę i cukrzycę typu 2. Zgodnie z jego założeniami, o jego istnieniu świadczy otyłość brzuszna (co najmniej 80 cm w obwodzie u kobiet i 94 u mężczyzn) połączona z co najmniej dwoma czynnikami dodatkowymi, takimi jak: poziom trójglicerydów we krwi przekraczający 150 mg/dl, cholesterol HDL przekraczający 50 mg/dl u kobiet i 40 mg/dl u mężczyzn, ciśnienie tętnicze równe lub wyższe 130/85 mm Hg lub poziom glukozy we krwi wynoszący co najmniej 100 mg/dl. 

Przy opracowywaniu kalkulatora naukowcy uwzględnili dane o zdrowiu pochodzące od ponad 13 tysięcy osób zebrane na przestrzeni kilkunastu lat. U 709 z nich wystąpił udar niedokrwienny mózgu. Naukowcy wykorzystali wskaźniki syndromu metabolicznego, żeby obliczyć, do jakiego stopnia był on zaawansowany u każdego z uczestników badania i powiązać uzyskane wyniki z ryzykiem wystąpienia udaru. Jak się okazało, najsilniejszy związek tego typu zachodził u kobiet rasy białej, u których za wystąpienie udaru w dużej mierze odpowiadało nadciśnienie. Niemniej naukowcy nie zauważyli, by rasa czy płeć miały znaczący wpływ na ostateczny wynik ich obserwacji.

Polecane dla Ciebie

Zmiana nawyków służy sercu

Zdaniem naukowców związek między występowaniem syndromu metabolicznego a udarem jest silny i jednoznaczny. Na szczęście zmiana stylu życia jest w stanie zredukować większość negatywnych efektów syndromu, ponieważ zarówno nadciśnienie, jak i wysoki poziom cholesterolu, otyłość brzuszna czy wysoki cukier wynikają ze złej diety, braku ruchu czy stosowania używek. Zmiana nawyków na zdrowsze powinna skutecznie zredukować zarówno ryzyko udaru, jak i objawy syndromu metabolicznego, który grozi szeregiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych. 

Wśród elementów stylu życia, które warto zmienić, by uniknąć udaru, znajduje się także redukcja czasu spędzanego w pracy. Zgodnie z danymi posiadanymi przez Amerykańskie Towarzystwo Chorób Serca praca w ponadwymiarowym czasie przez co najmniej 10 lat może istotnie zwiększyć ryzyko udaru mózgu. Nadgodziny jako takie wiążą się ze zwiększeniem ryzyka udaru o 10 proc., a jeśli trwają co najmniej 10 lat, rośnie ono do aż 45 proc. Na potrzeby badania przyjęto, że za pracę ponad standard uważa się spędzanie na obowiązkach służbowych ponad 10 godzin dziennie przez co najmniej 50 dni rocznie. 

  1. Adres kalkulatora: https://metscalc.org/.
  2. M. D. De Boer, S. L. Filipp, M. Sims i in., Risk of ischemic stroke increases over the spectrum of metabolic syndrome severity, “Stroke” 2020, nr 51 (8), s. 2548 DOI: 10.1161/STROKEAHA.120.028944, [dostęp:] 17.08.2020 r.
  3. University of Virginia Health System, This online calculator can predict your stroke risk, "www.sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2020/08/200814101659.htm>, [dostęp:] 17.08.2020 r.
  4. M. Bodzioch, Udar mózgu, "mp.pl" [online], https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135796,udar-mozgu, [dostęp:] 17.08.2020 r.
  5. M. Fadel, G. Sembajwe, D. Gagliardi i in., Association between reported long working hours and history of stroke in the CONSTANCES Cohort, “Stroke” 2019; DOI: 10.1161/STROKEAHA.119.025454, [dostęp:] 17.08.2020 r.
  6. American Heart Association, Long work hours associated with increased risk of stroke, "www.sciencedaily.com" [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190620100045.htm, [dostęp:] 17.08.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij