Przepuklina pachwinowa u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w pachwinie u dziecka
Katarzyna Gmachowska

Przepuklina pachwinowa u dzieci – przyczyny, objawy i leczenie przepukliny w pachwinie u dziecka

Przepuklina pachwinowa u dziecka objawia się w postaci miękkiego guzka w okolicy pachwiny. To charakterystyczne uwypuklenie pojawia się zwłaszcza podczas płaczu lub kaszlu u dziecka. Co jest przyczyną przepukliny pachwinowej u dzieci i w jaki sposób się ją leczy? 

Typowym objawem przepukliny pachwinowej (hernia inguinalis) u dziecka jest miękki i niebolesny guzek w okolicy pachwinowej, który pojawia podczas płaczu, kaszlu lub kichania i zanika przy delikatnym ucisku. Groźnym powikłaniem przepukliny pachwinowej jest jej uwięźnięcie, które jest wskazaniem do pilnego zabiegu operacyjnego. 

Przepuklina pachwinowa u dzieci – czym jest i co ją powoduje? 

Przepuklina pachwinowa u dzieci stanowi najczęstszą wadę wrodzoną, a zabieg korekcji przepukliny jest jedną z najczęściej wykonywanych planowych operacji chirurgicznych u dzieci. Szacuje się, że przepuklina pachwinowa dotyka ok. 4% niemowląt, w tym kilkukrotnie częściej dotyczy chłopców. Zazwyczaj występuje u wcześniaków i dzieci z małą masą urodzeniową.  

Przepuklina pachwinowa u dziecka w zdecydowanej większości przypadków jest jednostronna, zwykle występuje po stronie prawej. Obustronną przepuklinę pachwinową częściej rozpoznaje się u dziewczynek i stanowi ona ok. 10% przepuklin pachwinowych u dzieci.   

Przepuklina pachwinowa powstaje na skutek obecności niezamkniętego uchyłka pochwowego otrzewnej (błony wyścielającej jamę brzuszną). Fizjologicznie uchyłek ten zamyka się u płodu po 20. tygodniu ciąży. W przypadku niezamkniętego uchyłka otrzewnej wnikają do niego narządy jamy brzusznej, najczęściej pętle jelita lub ich fragment, tworząc zawartość worka przepuklinowego. Zdarza się, że do worka przepukliny pachwinowej wnika jajnik, wyrostek robaczkowy, jelito grube lub fragment pęcherza moczowego. Następnie uchyłek ten wydostaje się przez kanał pachwinowy, który jest fizjologiczną przestrzenią w obrębie mięśni tworzących przednią ścianę jamy brzusznej, dochodząc do wargi sromowej większej u dziewczynek lub do moszny w chłopców.   

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci  

Przepuklina pachwinowa ma postać miękkiego guzka powyżej pachwiny, który u chłopców może sięgać do górnego bieguna moszny, a u dziewczynek w kierunku wargi sromowej większej. Typowym objawem przepukliny pachwinowej u dziecka jest uwypuklenie w okolicy pachwinowej, które pojawia się w przypadku wzmożonego ciśnienia w jamie brzusznej np. płaczu, kaszlu lub kichania.  

Należy pamiętać, że przepuklina pachwinowa u dzieci jest wadą wrodzoną, a wzrost ciśnienia w jamie brzusznej powoduje ujawnienie się przepukliny, a nie jej powstanie. Przepuklina pachwinowa u dziecka cofa się najczęściej w stanie spoczynku np. podczas ciepłej kąpieli.  

Obecność przepukliny pachwinowej u dziecka wymaga obserwacji, gdyż może dojść do jej uwięźnięcia, czyli uniemożliwienia cofnięcia się zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej i rozwoju niedokrwienia narządów w obrębie przepukliny.  

Do uwięźnięcia przepukliny dochodzi na skutek powiększania się worka przepukliny zawierającego najczęściej pętle jelita, co powoduje brak możliwości cofnięcia się jelit przez napięty pierścień kanału pachwinowego, który tworzy wrota przepukliny. Uwięźnięta przepuklina pachwinowa wywołuje objawy niedrożności jelita, takie jak ból brzucha u dziecka lub wymioty. W sytuacji uwięźniętej przepukliny w pachwinie wyczuwa się twardy i bolesny guzek. Niedokrwienie ściany jelita lub uwięźniętego w przepuklinie narządu może prowadzić do martwicy i sepsy. Dlatego też w przypadku podejrzenia uwięźnięcia przepukliny pachwinowej należy pilnie udać się z dzieckiem do lekarza (SOR, izba przyjęć, opieka całodobowa).  

Do objawów wskazujących na uwięźnięcie przepukliny pachwinowej u dziecka zaliczamy

  • twardy, bolesny guzek w okolicy wzgórka łonowego i wargi sromowej większej u dziewczynek lub w okolicy pachwinowej i górnej części moszny u chłopców, 
  • niepokój, płacz dziecka, 
  • ból brzucha, wymioty – świadczą o niedrożności przewodu pokarmowego i są wskazaniem do pilnej operacji.  
Należy pamiętać, aby w przypadku stwierdzenia u dziecka objawów uwięźniętej przepukliny, nie podawać dziecku jedzenia i picia, gdyż może to prowadzić do zachłyśnięcia podczas znieczulenia do zabiegu i wywołać zachłystowe zapalenie płuc.  

Częściej więzną przepukliny o małych rozmiarach, gdyż mają wąski pierścień, przez który wnika worek przepukliny. Wraz ze wzrostem dziecka worek przepuklinowy ulega powiększeniu, dlatego gromadzące się w nim pętle jelitowe dają uczucie dyskomfortu.  

Powiązane produkty

Przepuklina pachwinowa u dzieci – leczenie 

W każdym przypadku rozpoznania lub podejrzenia obecności przepukliny pachwinowej u dziecka powinno ono być skierowane na konsultację do chirurga dziecięcego, który po zbadaniu określi wielkość przepukliny i zaleci dalsze postępowanie.  

Przepuklina pachwinowa u dziecka jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, który wykonuje się poprzez nacięcie skóry w pachwinie lub metodą laparoskopową. Pilnej operacji wymagają dzieci ze stwierdzoną uwięźniętą przepukliną.  

Zaleca się, aby w przypadku wystąpienia bezobjawowej przepukliny pachwinowej u noworodka, zabieg operacyjny wykonać po ukończeniu 3. miesiąca życia, ze względu na trudności w znieczuleniu dziecka.  

Nawroty po operacji przepukliny pachwinowej u dzieci występują rzadko. Należy jednak pamiętać, aby przez 1–2 tygodnie po operacji przepukliny powstrzymywać się nasilonej aktywności fizycznej, w tym jazdy na rowerze.  

  1. D. Janczak, Przepuklina, "Chirurgia po Dyplomie",  nr 01 2017.  
  2. M. Bagłaj, P. Kaliciński, Chirurgia dziecięca, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2016.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij