Sorbinian potasu (E202) – właściwości i zastosowanie. Czy konserwant E202 jest szkodliwy? - portal DOZ.pl
Sorbinian potasu (E202) – właściwości i zastosowanie. Czy konserwant E202 jest szkodliwy?
Joanna Orzeł

Sorbinian potasu (E202) – właściwości i zastosowanie. Czy konserwant E202 jest szkodliwy?

Sorbinian potasu (potassium sorbate) to konserwant powszechnie stosowany m.in. w produktach żywnościowych oznaczany kodem E202. Jego właściwości grzybobójcze pozwalają ochronić wytworzoną żywność przed rozwojem pleśni oraz drożdży. Czym charakteryzuje się sorbinian potasu i gdzie jeszcze wykorzystuje się jego właściwości? Jaki ma wpływ na zdrowie organizmu? 

Sorbinian potasu (E202) – charakterystyka 

Z chemicznego punktu widzenia sorbinian potasu to sól potasowa kwasu sorbowego. W stałym stanie skupienia sorbinian potasu to biała krystaliczna substancja, która – podobnie jak inne sole potasowe – jest bardzo dobrze rozpuszczalna w wodzie. 

Ze względu na właściwości grzybobójcze (hamuje rozwój pleśni i drożdży zakłócając ich wewnętrzne reakcje enzymatyczne) substancja ta znalazła zastosowanie jako konserwant. Użyta w produkcie nie powoduje zmiany smaku i zapachu, dlatego też stosowana jest w produkcji żywności, środków higieny osobistej, leków i suplementów diety. Na liście dodatków do żywności znajdziemy ją pod kodem E202. Najsilniejsze działanie wykazuje w pH kwaśnym (około 4,4). 

Sorbinian potasu nie wykazuje natomiast właściwości przeciwbakteryjnych, dlatego też w produktach często łączony jest z benzoesanem sodu. Na synergistyczne połączenie tych substancji konserwujących wpływa także podobieństwo w optymalnym zakresie pH, zapewniającym najsilniejsze właściwości w zwalczaniu chorobotwórczych drobnoustrojów.  

Gdzie można znaleźć sorbinian potasu, czyli E202? 

E202 – podobnie jak inne sole sodowe i potasowe używane jako konserwanty – nie występuje w przyrodzie. Jego prekursor, czyli kwas sorbowy (oznaczany jako E200), jest natomiast obecny w środowisku naturalnym np. w owocach jarzębiny. E200 dodany do produktu wykazuje słabszą rozpuszczalność oraz pozostawia cierpki smak i charakterystyczny zapach, dlatego też to sorbinian potasu jest stosowany znacznie częściej.  

Gdzie można spotkać E202? Znajdziemy go w takich produktach spożywczych jak nabiał (jogurty, sery), mięso (zarówno suszone jak i wędzone), margaryny, owoce morza, przetwory sojowe (np. sos sojowy), wypieki, suszone owoce, przetwory owocowe, napoje bezalkoholowe i alkoholowe (głównie słodkie wina i cydry).  

Ciekawe zastosowanie sorbinian potasu ma podczas produkcji wina. Jest często nazywany „stabilizatorem wina”, ponieważ dodaje się go głównie do win słodkich. Taki zabieg ma zapobiegać dodatkowej fermentacji (nazywanej często dziką fermentacją), która mogłaby się odbywać już po zamknięciu butelki ze słodkim trunkiem, zmieniając w sposób niepożądany jego walory smakowe. 

W produktach spożywczych sorbinian potasu obecny jest w stężeniu nie wyższym niż 1,5%.   

Obok przemysłu spożywczego E202 znajduje zastosowanie w produkcji kosmetyków zarówno higienicznych (szampony, żele pod prysznic, pasty do zębów i inne), jak i kolorowych (cienie, tusze do rzęs), a także w wytwarzaniu leków i suplementów diety.  

Jego maksymalna zawartość w produktach kosmetycznych to 0,2%. Stosowany jest jako środek zapobiegający rozwojowi grzybów również przy produkcji papierosów (np. jako dodatek do papierosowych gilz).  

Najnowsze badania naukowe skupiają się na zastosowaniu sorbinianu potasu do produkcji opakowań żywności, które hamowałyby rozwój drobnoustrojów. Jest to ciekawy kierunek, który umożliwi ograniczenie wprowadzania substancji konserwujących do globalnej masy produktów spożywczych.  

Polecane dla Ciebie

Sorbinian potasu (E202) – czy jest szkodliwy? 

Z wyników opublikowanych w renomowanych czasopismach naukowych wynika, że sorbinian potasu jest w organizmie ludzkim metabolizowany podobnie jak kwasy tłuszczowe. Produktami, na jakie jest rozkładany są: dwutlenek węgla (CO2) i woda (H2O). Taki szlak metaboliczny powoduje, że E202 stanowi dla organizmu źródło energii i nie jest w nim akumulowany. Dodatkowo wykazuje niskie właściwości alergenne (w stężeniach podobnych do stężeń w produktach spożywczych i kosmetycznych, wyższe stężenia mogą wywoływać podrażnienia oczu lub skóry).  

Wymienione właściwości sprawiają, że E202 to konserwant uznawany za bezpieczny dla naszego organizmu, a jego wpływ na nasze zdrowie jest znikomy lub żaden.  

Kierując się wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (z ang. World Health Organization, WHO) dla zdrowej osoby dorosłej dobowy limit spożycia (z ang. acceptable daily intake, AID) sorbinianu potasu to 25 mg/kg (mg na każdy kg masy ciała).  

Należy zaznaczyć, że jest to stosunkowo wysoki limit (przykładowo limit dla benzoesanu sodu – E211 wynosi pięć razy mniej – 5 mg/kg). Nie oznacza natomiast, że możemy spożywać żywność zawierającą sorbinian potasu w nieograniczonych ilościach. Pamiętajmy, że często jest on łączony z benzoesanem sodu, który jest bardziej szkodliwy dla naszego organizmu. E202 oraz inne konserwanty są używane w produkcji żywności przetworzonej, która powinna stanowić jak najmniejszy ułamek naszej diety.  

 1. A. Martyna, Z. Tarnogoński, Antymikrobiologiczne opakowania żywności, "Żywność Nauka Technologia Jakość", nr 17 (5) 2010. 
 2. A. Rutkowski, Substancje dodatkowe w produkcji napojów bezalkoholowych, "Przemysł spożywczy", nr 50 (2) 1996. 
 3. X. Shen i in., Antimicrobial and physical properties of sweet potato starch films incorporated with potassium sorbate or chitosan, "Food Hydrocolloids", nr 24 (4) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Arsen w żywności – jaki może mieć wpływ na zdrowie?

  Arsen to składnik swego czasu najpopularniejszej trucizny – arszeniku. Ma udokumentowany wpływ na działanie metabolizmu – jest mikroelementem, jednak w wyższych dawkach jest toksyczny i powoduje poważne problemy zdrowotne. Co ciekawe, jednym z głównych źródeł, z którymi dostaje się do naszego organizmu jest żywność. Jaki ma wpływ na zdrowie? Jak ograniczyć ilość arsenu w diecie? Podpowiadamy.

 • Miód manuka – właściwości i zastosowanie

  Ostatnimi czasy coraz intensywniej obserwowany jest wzrost zainteresowania naturalnymi metodami leczenia różnorodnych schorzeń – apiterapia jest jedną z nich. To praktyka wykorzystująca produkty pszczele podczas procesu leczenia. W apiterapii stosuje się miód, ale również wosk, kit pszczeli czy zasklep miodowy. Ze względu na swoje specyficzne właściwości miód manuka jest jednym z najbardziej popularnych gatunków miodów stosowanych w apiterapii. Dlaczego? Dowiedz się więcej w poniższym artykule. 

 • Żel antybakteryjny do rąk i płyn dezynfekcyjny – jak zrobić w domu?

  Higiena rąk należy do głównych środków ochronnych podczas epidemii wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19. Dokładne i systematyczne mycie dłoni pomaga w ograniczeniu rozprzestrzeniania się koronawirusa z Wuhan, a także zmniejsza szanse na jego wniknięcie do organizmu. Jak przygotować samodzielnie w domu żel antybakteryjny lub płyn do dezynfekcji? Podpowiadamy. 

 • Imbir – jak i kiedy go jeść? Właściwości lecznicze, zastosowanie, przeciwwskazania

  Imbir to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Wśród nich wymienia się m.in. pomoc w łagodzeniu bólu gardła, mdłości w czasie ciąży czy zgagi. Co więcej, imbir wspomaga trawienie i działa przeciwzapalnie. Na jego bazie tworzy się napoje, syropy czy olejki, ale spożywa się go również na surowo. Jakie jeszcze właściwości ma imbir? Jak go przechowywać? Komu odradza się regularne stosowanie imbiru?

 • Bakuchiol – czym jest i jak działa? Dlaczego nazywa się go roślinnym retinolem?

  Bakuchiol to związek pochodzenia naturalnego, pozyskuje się go z rośliny zwanej bakuchi. Dotychczas udowodniono, że wykazuje szereg właściwości, które wykorzystuje się m.in. w kosmetykach przeciwstarzeniowych. Często określa się go mianem roślinnego retinolu, ale czy słusznie? Czym bakuchiol różni się od retinolu i kiedy warto go stosować? Podpowiadamy. 

 • Skwalan – jakie ma właściwości? Jak go stosować?

  Skwalan to substancja, która ma zadatki na zdobycie tytułu idealnego składnika pielęgnacyjnego. Cenne właściwości wykorzystywane w produktach kosmetycznych łączy bowiem z biokompatybilnością ze skórą ludzką, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użycia. Czym jest skwalan i jak go stosować? Poznajmy go bliżej. 

 • Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

  Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

 • Kwas azelainowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie. Czy pomoże na przebarwienia i trądzik?

  Jednym ze składników stosowanych zewnętrznie, a chętnie wybieranych przez specjalistów jest kwas azelainowy. Ma podobne do nadtlenku benzoilu właściwości, ale działa łagodniej i jest lepiej tolerowany. Jego cena jest stosunkowo niska. Łączony głównie z terapią różnych odmian trądziku, ale także używany jako peeling czy środek pomagający rozjaśnić przebarwienia. Jakie właściwości decydują o jego wysokiej skuteczności? Jak często go stosować? Ile procent kwasu azelainowego znajdziemy w kremie bez recepty? Czy jest bezpieczny w ciąży i podczas karmienia piersią? Czy można go łączyć z innymi składnikami aktywnymi?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij