Galwanizacja – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych? Rodzaje elektroterapii
Mateusz Burak

Galwanizacja – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych? Rodzaje elektroterapii

Galwanizacja to jeden z rodzajów elektroterapii, czyli metody fizjoterapeutycznej stosującej prądy lecznicze o różnej częstotliwości, w której wykorzystuje się prąd stały. Zabiegi z użyciem prądów galwanizacyjnych stosowane są w rozmaitych schorzeniach, w zależności od umiejscowienia elektrod mogą mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne lub poprawiające krążenie. Galwanizacja stosowana jest także w kosmetyce. Jakie są wskazania do galwanizacji? Gdzie można wykonać zabieg i jaka jest jego cena?

Galwanizacja – na czym polega ten zabieg fizjoterapeutyczny? Rodzaje elektroterapii

Elektroterapia jest traktowana jako składowa fizykoterapii, wykorzystuje prąd w procesach diagnostyki oraz leczenia określonych schorzeń. Zabiegi z użyciem energii elektrycznej są klasyfikowane w oparciu o wartości natężenia, częstotliwości oraz kierunek płynącego prądu. Istotnym kryterium są również efekty terapeutyczne. Tutaj najczęściej dzieli się je na takie, które działają analgetycznie (przeciwbólowo) lub wyzwalają reakcję ruchową. 

Galwanizacja jest to dość powszechny zabieg wykorzystujący lecznicze właściwości energii elektrycznej podczas jej przepływu przez tkanki. W tym celu na ciele pacjenta (okolica jest uzależniona od dolegliwości) umieszcza się dwie elektrody – anodę oraz katodę, aby umożliwić wykonanie zabiegu.

W trakcie zabiegu z użyciem prądów galwanicznych pacjent zazwyczaj odczuwa delikatne mrowienie. Prąd galwaniczny jest rodzajem prądu stałego. Oznacza to, że jego przepływ odbywa się tylko w jednym kierunku. W zależności od rodzaju ułożenia elektrod, procedura może być opisywana jako galwanizacja wstępująca, dająca efekt stymulacyjny (pobudzenie), bądź jako galwanizacja zstępująca, która będzie odznaczała się rezultatem tonizacji (rozluźnienia). Nazwa zabiegu pochodzi od nazwiska włoskiego lekarza – Galvaniego. 

Galwanizacja – wskazania

Fizjoterapeutyczny zabieg galwanizacji posiada wiele wskazań. Wśród nich wymienia się:

  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • wiotkość mięśni,
  • choroby o podłożu zwyrodnieniowym,
  • opóźniony zrost kostny,
  • schorzenia przewlekłe obejmujące nerwy, korzenie oraz sploty nerwowe (np. porażenie nerwu twarzowego – porażenie Bella),
  • rwa kulszowa,
  • stany po przebytych urazach,
  • problemy dermatologiczne,
  • rozstępy,
  • cellulit.

Bardzo często również w kosmetologii wykorzystuje się ten rodzaj zabiegu, aby oczyścić, ujędrnić oraz uelastycznić skórę twarzy. Galwanizacja pomaga w leczeniu trądziku, a nawet potrafi pomóc w walce ze zmarszczkami. 

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić także galwanizację krtani. Zabieg polega wówczas na wprowadzaniu przez skórę jonów leku za pomocą prądu, określa się go mianem jonoforezy (w tym przypadku wapniowo–jodowej). Jonoforeza stosowana jest np. przy guzkach strun głosowych, ale także przy bólach stawów, bólach kręgosłupa czy nerwobólach. Równie popularne jest wykorzystanie tego rodzaju prądów do galwanizacji nerwu kulszowego.

Powiązane produkty

Galwanizacja – przeciwwskazania

Zabieg galwanizacji jest przeciwwskazany w :

  • nowotworach,
  • ciąży,
  • chorobach zakaźnych,
  • gorączce,
  • przerwaniu ciągłości skóry i zmianach o charakterze ropnym, wysiękowym,
  • zaburzeniach czucia w obszarze planowanego zabiegu,
  • padaczce (w sytuacji konieczności prowadzenia zabiegu w obszarze głowy oraz szyi),
  • obecności rozrusznika serca (w sytuacji konieczności prowadzenia zabiegu przez klatkę piersiową).

Należy zawsze dokładnie przeprowadzić wywiad z pacjentem i upewnić się, że nie posiada w ciele żadnych metalowych implantów. Wymaga się również zdejmowania biżuterii. Jest to podyktowane możliwością poparzenia podczas zabiegu, gdyż prąd będzie się kumulował na elementach wykonanych z metalu. Znacznie mniej groźne, ale również wymagające atencji są zadrapania, strupki. W tych miejscach energia elektryczna również może ulegać kumulacji. Wymienione przeciwwskazania są klasycznymi przeciwwskazaniami do każdego rodzaju zabiegu z elektroterapii.

Galwanizacja – działanie

Wyróżnia się wspomniane wcześniej dwa rodzaje galwanizacji – anodową oraz katodową. Pierwsza z nich wykorzystuje działanie ujemnego potencjału elektrody, który odznacza efekt przeciwbólowy, tonizujący oraz przeciwzapalny. Drugi rodzaj zabiegu cechuje mocna poprawa ukrwienia oraz oddziaływanie silnie stymulujące. 

Metodyka zabiegu krok po kroku wygląda następująco: najpierw oczyszcza się miejsce zabiegowe, usuwając z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości środków pielęgnacyjnych, używając preparatu na bazie alkoholu. Pozycja przyjmowana podczas zabiegu powinna być wygodna, najczęściej w tym celu wykorzystuje się kozetkę. Następnie umieszcza się elektrody samoprzylepne i informuje pacjenta o możliwych odczuciach. W dalszej kolejności terapeuta płynnie i powoli zwiększa dawkę natężenia prądu, w zależności od rodzaju schorzenia, okolicy ciała, wielkości i ułożenia elektrod. 

Wyróżnia się kilka rodzajów stosowanych elektrod. Mogą być wykonane z cyny, włókna węglowego lub innego tworzywa. Niektóre mogą być układane bezpośrednio na skórze, inne, tak jak cynowe oraz węglowe, wymagają nasączonych wodą podkładów z jałowej gazy lub innego materiału, aby nie poparzyć skóry. Ułożenie może być poprzeczne (głębokie wnikanie prądu w tkanki) oraz podłużne, które cechuje się słabszą penetracją ze względu na powierzchowne umiejscowienie elektrod. Czas trwania pojedynczego zabiegu to około 20 minut. Terapeuta musi pozostawać w stałym kontakcie z pacjentem i na bieżąco kontrolować przebieg galwanizacji. 

Często zaniepokoić może niegroźne zjawisko zwane rumieniem galwanicznym. Jest to intensywne przekrwienie skóry występujące pod elektrodą dodatnią (katodą). Zaczerwienie ustępuje zwykle po około pół godziny od zakończenia zabiegu. 

Galwanizacja – gdzie można wykonać zabieg elektroterapii i jaka jest jego cena?

Zabieg powinien być wykonywany zgodnie ze wskazaniami lekarza. Obecnie niemal każdy gabinet fizjoterapii i rehabilitacji oferuje taką usługę po okazaniu skierowania. Ponieważ galwanizację wykorzystuje się także w kosmetyce – w większości gabinetów kosmetycznych wykorzystuje się właściwości oczyszczające i wpływające pozytywnie na kondycję skóry.

Galwanizacja nie jest szkodliwa dla zdrowia, o ile stosuje się ją wg. wskazań. W przeciwnym razie może wywołać bardzo wiele niepożądanych efektów oraz komplikacji zdrowotnych. Samodzielne próby jej wykonywania w domu też nie są dobrym pomysłem.

Cena zabiegu jest w większości placówek podobna. Jednorazowo wykorzystanie prądu galwanicznego to koszt kilku złotych. 

W różnych gałęziach przemysłu funkcjonuje także pojęcie – galwanizernia. Jest to placówka oferująca usługi polegające na pokrywaniu tworzyw sztucznych, metali, cienką powłoką metaliczną ze złota, srebra, czy cynku. Spełnia to bardzo wiele funkcji – np. chroni przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, poprawia wytrzymałość. Proces również nosi nazwę galwanizacji, ale w tym przypadku niewiele ma to wspólnego z fizjoterapią.

  1. S. C. Agarw, J. Allen, A. Murray, I. F. Purcell, Comparative reproducibility of dermal microvascular blood flow changes in response to acetylcholine ionto phoresis, hyperthermia and reactive hyperaemia, „Physiological Measurement” 2010, nr 31, s. 1–11.
  2. B. Guleyupoglu, P. Schestatsky, D. Edwards i in., Classification of methods in transcranial electrical stimulation (tES) and evolving strategy from historical approaches to contemporary innovations, "Journal of neuroscience methods" 2013, nr 219, s. 297–311.
  3. R. Rokyta, J. Fricova, Neurostimulation methods in the treatmentof chronic pain, "Physiological Research" 2012, nr 61, s. 31–32.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij