Galwanizacja – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych? Rodzaje elektroterapii
Mateusz Burak

Galwanizacja – jakie są wskazania i przeciwwskazania do zabiegu z wykorzystaniem prądów galwanicznych? Rodzaje elektroterapii

Galwanizacja to jeden z rodzajów elektroterapii, czyli metody fizjoterapeutycznej stosującej prądy lecznicze o różnej częstotliwości, w której wykorzystuje się prąd stały. Zabiegi z użyciem prądów galwanizacyjnych stosowane są w rozmaitych schorzeniach, w zależności od umiejscowienia elektrod mogą mieć działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne lub poprawiające krążenie. Galwanizacja stosowana jest także w kosmetyce. Jakie są wskazania do galwanizacji? Gdzie można wykonać zabieg i jaka jest jego cena?

Galwanizacja – na czym polega ten zabieg fizjoterapeutyczny? Rodzaje elektroterapii

Elektroterapia jest traktowana jako składowa fizykoterapii, wykorzystuje prąd w procesach diagnostyki oraz leczenia określonych schorzeń. Zabiegi z użyciem energii elektrycznej są klasyfikowane w oparciu o wartości natężenia, częstotliwości oraz kierunek płynącego prądu. Istotnym kryterium są również efekty terapeutyczne. Tutaj najczęściej dzieli się je na takie, które działają analgetycznie (przeciwbólowo) lub wyzwalają reakcję ruchową. 

Galwanizacja jest to dość powszechny zabieg wykorzystujący lecznicze właściwości energii elektrycznej podczas jej przepływu przez tkanki. W tym celu na ciele pacjenta (okolica jest uzależniona od dolegliwości) umieszcza się dwie elektrody – anodę oraz katodę, aby umożliwić wykonanie zabiegu.

W trakcie zabiegu z użyciem prądów galwanicznych pacjent zazwyczaj odczuwa delikatne mrowienie. Prąd galwaniczny jest rodzajem prądu stałego. Oznacza to, że jego przepływ odbywa się tylko w jednym kierunku. W zależności od rodzaju ułożenia elektrod, procedura może być opisywana jako galwanizacja wstępująca, dająca efekt stymulacyjny (pobudzenie), bądź jako galwanizacja zstępująca, która będzie odznaczała się rezultatem tonizacji (rozluźnienia). Nazwa zabiegu pochodzi od nazwiska włoskiego lekarza – Galvaniego. 

Galwanizacja – wskazania

Fizjoterapeutyczny zabieg galwanizacji posiada wiele wskazań. Wśród nich wymienia się:

  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • wiotkość mięśni,
  • choroby o podłożu zwyrodnieniowym,
  • opóźniony zrost kostny,
  • schorzenia przewlekłe obejmujące nerwy, korzenie oraz sploty nerwowe (np. porażenie nerwu twarzowego – porażenie Bella),
  • rwa kulszowa,
  • stany po przebytych urazach,
  • problemy dermatologiczne,
  • rozstępy,
  • cellulit.

Bardzo często również w kosmetologii wykorzystuje się ten rodzaj zabiegu, aby oczyścić, ujędrnić oraz uelastycznić skórę twarzy. Galwanizacja pomaga w leczeniu trądziku, a nawet potrafi pomóc w walce ze zmarszczkami. 

W niektórych przypadkach lekarz może zalecić także galwanizację krtani. Zabieg polega wówczas na wprowadzaniu przez skórę jonów leku za pomocą prądu, określa się go mianem jonoforezy (w tym przypadku wapniowo–jodowej). Jonoforeza stosowana jest np. przy guzkach strun głosowych, ale także przy bólach stawów, bólach kręgosłupa czy nerwobólach. Równie popularne jest wykorzystanie tego rodzaju prądów do galwanizacji nerwu kulszowego.

Polecane dla Ciebie

Galwanizacja – przeciwwskazania

Zabieg galwanizacji jest przeciwwskazany w :

  • nowotworach,
  • ciąży,
  • chorobach zakaźnych,
  • gorączce,
  • przerwaniu ciągłości skóry i zmianach o charakterze ropnym, wysiękowym,
  • zaburzeniach czucia w obszarze planowanego zabiegu,
  • padaczce (w sytuacji konieczności prowadzenia zabiegu w obszarze głowy oraz szyi),
  • obecności rozrusznika serca (w sytuacji konieczności prowadzenia zabiegu przez klatkę piersiową).

Należy zawsze dokładnie przeprowadzić wywiad z pacjentem i upewnić się, że nie posiada w ciele żadnych metalowych implantów. Wymaga się również zdejmowania biżuterii. Jest to podyktowane możliwością poparzenia podczas zabiegu, gdyż prąd będzie się kumulował na elementach wykonanych z metalu. Znacznie mniej groźne, ale również wymagające atencji są zadrapania, strupki. W tych miejscach energia elektryczna również może ulegać kumulacji. Wymienione przeciwwskazania są klasycznymi przeciwwskazaniami do każdego rodzaju zabiegu z elektroterapii.

Galwanizacja – działanie

Wyróżnia się wspomniane wcześniej dwa rodzaje galwanizacji – anodową oraz katodową. Pierwsza z nich wykorzystuje działanie ujemnego potencjału elektrody, który odznacza efekt przeciwbólowy, tonizujący oraz przeciwzapalny. Drugi rodzaj zabiegu cechuje mocna poprawa ukrwienia oraz oddziaływanie silnie stymulujące. 

Metodyka zabiegu krok po kroku wygląda następująco: najpierw oczyszcza się miejsce zabiegowe, usuwając z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości środków pielęgnacyjnych, używając preparatu na bazie alkoholu. Pozycja przyjmowana podczas zabiegu powinna być wygodna, najczęściej w tym celu wykorzystuje się kozetkę. Następnie umieszcza się elektrody samoprzylepne i informuje pacjenta o możliwych odczuciach. W dalszej kolejności terapeuta płynnie i powoli zwiększa dawkę natężenia prądu, w zależności od rodzaju schorzenia, okolicy ciała, wielkości i ułożenia elektrod. 

Wyróżnia się kilka rodzajów stosowanych elektrod. Mogą być wykonane z cyny, włókna węglowego lub innego tworzywa. Niektóre mogą być układane bezpośrednio na skórze, inne, tak jak cynowe oraz węglowe, wymagają nasączonych wodą podkładów z jałowej gazy lub innego materiału, aby nie poparzyć skóry. Ułożenie może być poprzeczne (głębokie wnikanie prądu w tkanki) oraz podłużne, które cechuje się słabszą penetracją ze względu na powierzchowne umiejscowienie elektrod. Czas trwania pojedynczego zabiegu to około 20 minut. Terapeuta musi pozostawać w stałym kontakcie z pacjentem i na bieżąco kontrolować przebieg galwanizacji. 

Często zaniepokoić może niegroźne zjawisko zwane rumieniem galwanicznym. Jest to intensywne przekrwienie skóry występujące pod elektrodą dodatnią (katodą). Zaczerwienie ustępuje zwykle po około pół godziny od zakończenia zabiegu. 

Galwanizacja – gdzie można wykonać zabieg elektroterapii i jaka jest jego cena?

Zabieg powinien być wykonywany zgodnie ze wskazaniami lekarza. Obecnie niemal każdy gabinet fizjoterapii i rehabilitacji oferuje taką usługę po okazaniu skierowania. Ponieważ galwanizację wykorzystuje się także w kosmetyce – w większości gabinetów kosmetycznych wykorzystuje się właściwości oczyszczające i wpływające pozytywnie na kondycję skóry.

Galwanizacja nie jest szkodliwa dla zdrowia, o ile stosuje się ją wg. wskazań. W przeciwnym razie może wywołać bardzo wiele niepożądanych efektów oraz komplikacji zdrowotnych. Samodzielne próby jej wykonywania w domu też nie są dobrym pomysłem.

Cena zabiegu jest w większości placówek podobna. Jednorazowo wykorzystanie prądu galwanicznego to koszt kilku złotych. 

W różnych gałęziach przemysłu funkcjonuje także pojęcie – galwanizernia. Jest to placówka oferująca usługi polegające na pokrywaniu tworzyw sztucznych, metali, cienką powłoką metaliczną ze złota, srebra, czy cynku. Spełnia to bardzo wiele funkcji – np. chroni przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, poprawia wytrzymałość. Proces również nosi nazwę galwanizacji, ale w tym przypadku niewiele ma to wspólnego z fizjoterapią.

  1. S. C. Agarw, J. Allen, A. Murray, I. F. Purcell, Comparative reproducibility of dermal microvascular blood flow changes in response to acetylcholine ionto phoresis, hyperthermia and reactive hyperaemia, „Physiological Measurement” 2010, nr 31, s. 1–11.
  2. B. Guleyupoglu, P. Schestatsky, D. Edwards i in., Classification of methods in transcranial electrical stimulation (tES) and evolving strategy from historical approaches to contemporary innovations, "Journal of neuroscience methods" 2013, nr 219, s. 297–311.
  3. R. Rokyta, J. Fricova, Neurostimulation methods in the treatmentof chronic pain, "Physiological Research" 2012, nr 61, s. 31–32.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

    Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

  • Mocznica – objawy, przyczyny, leczenie

    Mocznica to krańcowe stadium niewydolności nerek cechujące się dużymi stężeniami mocznika i kreatyniny we krwi, niewyrównaną kwasicą nieoddechową oraz powikłaniami przewlekłej choroby nerek (PChN). PChN jest bardzo częstym schorzeniem internistycznym, w którym dochodzi do stopniowego uszkodzenia nerek, a co za tym idzie – spadku ich wydolności.

  • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

    Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

  • Skurczowe, czynnościowe bóle brzucha – przyczyny, objawy, leczenie

    Dolegliwości związanych z nadmiernym napięciem mięśni gładkich w obrębie narządów w jamie brzusznej, potocznie nazywanych skurczami, uciskiem czy kolką, może doświadczyć każdy z nas. I każdy może odczuwać taki ból nieco inaczej. Pewne jest, że dla poprawy komfortu i własnego zdrowia warto działać, aby sobie z nim poradzić.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

    Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij