Dieta karniwora (mięsna) – na czym polega? Założenia i efekty
Maria Brzegowy

Dieta karniwora (mięsna) – na czym polega? Założenia i efekty

Dieta karniwora, czyli "dieta mięsożercy", może wydawać się dość zaskakującym sposobem odżywiania, który polega na spożywaniu wyłącznie produktów odzwierzęcych. Na czym dokładnie polega, jakie są jej wady oraz zalety i – co najważniejsze – czy warto ją stosować? Dowiedz się więcej z poniższego artykułu. 

Czy jesteśmy w stanie odżywiać się bazując na samym mięsie? Czy dieta bez warzyw może być zdrowa? I wreszcie – czy może to być skuteczna dieta odchudzająca? „The carnivore diet” – jakie są jej założenia oraz jaki może mieć wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie?

Dieta karniwora: na czym polega?

Twórcą diety karniwora (the carnivore diet) jest dr Shawn Baker – ortopeda i sportowiec. Jego zdaniem, odpowiednio skonstruowany mięsny sposób żywienia jest w stanie leczyć depresję, nerwicę lękową, a także bóle stawów czy cukrzycę. Założenia swojej diety oparł więc głównie o spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego, w szczególności mięsa, co w świetle aktualnych trendów żywieniowych już wydaje się być kontrowersyjne. Co więcej, w jego opinii, równocześnie należy mocno ograniczyć, a nawet całkowicie wyeliminować, wszystkie produkty roślinne. 

Zdaniem autora diety, celem jej stosowania jest poprawa stanu zdrowia oraz przyniesienie ulgi w przebiegu różnych chorób. W jego opinii, osoby stosujące dietę karniwora mogą spodziewać się m.in. zmniejszenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, zahamowania rozwoju cukrzycy, depresji, złagodzenia bólu stawów, zaburzeń hormonalnych, objawów boreliozy, zmęczenia czy nawet przerostu bakteryjnego Candida

Produkty dozwolone i niedozwolone w diecie karniwora

Jak wskazuje sama nazwa (ang. carnivor – mięsożerność), dieta karniwora opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego. Eliminacji podlegają praktycznie wszystkie inne produkty spożywcze.

Co można jeść na diecie karniwora?

 • mięso: kurczak, indyk, wieprzowina, jagnięcina, wołowina, cielęcina itp.;
 • ryby: łosoś, sardynki, makrela, śledź, tilapia, krab, homar itp.;
 • nabiał: o niskiej zawartości laktozy tj. śmietana, masło, twarde sery;
 • inne produkty pochodzenia zwierzęcego: smalec, jaja, bulion z kości, przetwory mięsne.

Niektóre osoby stosujące dietę mięsożerną decydują się na wprowadzenie do menu mleka, jogurtów czy serów miękkich, jednak ze względu na zawartość węglowodanów, nie są one produktami polecanymi.

Eliminacji podlegają praktycznie wszystkie inne produkty nie wymienione powyżej, a zatem:

 • wszystkie warzywa, w tym warzywa skrobiowe np. ziemniaki, a także papryka, brokuły, kalafiory, fasolka szparagowa, szparagi, pomidory itd.;
 • owoce: banany, jabłka, jagody, pomarańcze, kiwi, ananasy, mandarynki itd.;
 • orzechy i nasiona: pestki dyni i słonecznika, migdały, orzechy włoskie, nerkowca, pistacje itd.;
 • produkty zbożowe: pieczywo, ryż, makarony, kasze, komosa ryżowa, pszenica i inne produkty wytworzone z mąk;
 • nabiał z dużą zawartością laktozy tj. sery miękkie, jogurty, mleko, kefiry;
 • alkohol;
 • cukier: cukier biały i brązowy, syrop klonowy, miód, słodziki;
 • napoje: kawa, herbata, soki owocowe, napoje gazowane.

Efekty diety mięsnej – czy można schudnąć?

Efektem stosowania diety mięsnej z pewnością będzie szybka utrata nadprogramowych kilogramów. Wiąże się to z m.in. niską podażą węglowodanów oraz wysokim spożyciem białka. Ze względu na duże restrykcje żywieniowe, zmniejszeniu ulega także łączna podaż energii w postaci kilokalorii. Jednocześnie duża ilość spożywanego mięsa, a więc duża podaż białka, zapewnia sytość oraz przyspiesza metabolizm powodując w rezultacie szybszą utratę masy ciała. 

Odpowiadając na pytanie zadane na początku – oczywiście można schudnąć stosując dietę karniwora, ale czy efekt ten warty jest ryzyka powstania niedoborów pokarmowych i prawie nie do uniknięcia efektu jo-jo? 

Zalety i wady diety mięsnej (the carnivora diet)

Zalety według zwolenników:

 • bardzo szybka utrata masy ciała;
 • zmniejszone spożycie cukrów prostych;
 • poprawa składu ciała (przyrost masy mięśniowej, utrata masy tłuszczowa, zwiększona wytrzymałość i siła);
 • ustąpienie objawów wybranych jednostek chorobowych i zredukowanie częstotliwości i/lub dawek przyjmowanych leków.

Wady według specjalistów:

 • zbyt niska podaż węglowodanów w diecie, która może wiązać się ze zmęczeniem, sennością i bólami głowy;
 • wysokie ryzyko pojawienia się efektu jo-jo po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych;
 • zbyt duże restrykcje żywieniowe prowadzące do powstania niedoborów żywieniowych, w tym witamin z grupy B, witaminy C oraz składników mineralnych;
 • niska podaż błonnika pokarmowego, która może powodować występowanie zaparć i zwiększać ryzyko rozwoju raka jelita grubego;
 • wysoka podaż tłuszczów nasyconych oraz tłuszczów trans, która może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz hipercholesterolemii.

Dieta karniwora z perspektywy dietetyka

Dieta carnivora jest bardzo restrykcyjnym i niedoborowym sposobem odżywiania się. Jej jedyną zaletą jest szybka utrata zbędnych kilogramów, która i tak ze względu na bardzo duże obostrzenia, jest trudna do stosowania w perspektywie długoterminowej, a to z pewnością zakończy się efektem jo-jo. Aby osiągnąć wymarzony efekt redukcji nadwyżki kilogramów, wcale nie trzeba podejmować się aż tak drastycznych kroków. Taki sam rezultat „wagowy” można zrealizować dzięki ustaleniu zdrowego deficytu kalorycznego (pod kontrolą specjalisty dietetyka), wprowadzeniu na stałe zdrowych nawyków żywieniowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

Całkowita rezygnacja ze spożywania warzyw, owoców, orzechów oraz nasion roślin strączkowych – prędzej czy później – odbije się na zdrowiu w związku z brakiem wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych.

Nie zapominajmy też, że pokarmy te bogate są w związki przeciwutleniające, które chronią nasz organizm przed rozwojem wielu chorób, w tym szczególnie nowotworowych, dlatego nie powinno ich zabraknąć na naszym talerzu. Z perspektywy dietetyka, the carnivore diet, jest więc kolejnym trendem żywieniowym na miarę diety paleo, która niestety nie prowadzi do wyrobienia trwałych i zdrowych nawyków żywieniowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dieta miażdżycowa – zasady, produkty, jadłospis, przepisy

  Choroby układu krążenia, w tym m.in. miażdżyca, wciąż stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów w naszych kraju. Wśród czynników ryzyka ich rozwoju wymienia się m.in. niską aktywność fizyczną oraz niewłaściwą dietę. Jak powinno wyglądać żywienie w profilaktyce i leczeniu miażdżycy? Co jeść, a czego unikać? 

 • Dieta z niskim IG – dla kogo? Jak powinna wyglądać? Zasady, produkty o niskim indeksie glikemicznym, przepisy

  Zalecana m.in. osobom zmagającym się z nadwagą albo cukrzycą. Wyklucza produkty wysoko przetworzone, tradycyjne desery, słodycze, a także wybrane owoce i warzywa. Dieta o niskim indeksie glikemicznym. Jakie są jej zasady? Jakie produkty posiadają niski IG? 

 • Słodziki – dlaczego są słodkie i jak wpływają na nasz organizm?

  Słodki smak nie jest zarezerwowany tylko dla cukrów takich jak glukoza, fruktoza czy sacharoza. Istnieją setki substancji pochodzenia naturalnego i syntetycznego, które są słodkie. Wszystkie zaliczamy do substancji słodzących. Co ciekawe, słodki smak charakteryzuje nie tylko związki zaliczane do substancji organicznych (zbudowanych w większości z węgla, wodoru i tlenu). Również związki nieorganiczne, np. sole berylu i ołowiu, wywołują podobne doznania zmysłowe. Jednak należy pamiętać, że są silnie trujące i pod żadnym pozorem nie powinny być spożywane.

 • Dieta sokowa – wszystko co powinieneś o niej wiedzieć

  Często potrzeba schudnięcia łączy się z chęcią maksymalnego przyspieszenia tego procesu. Chcąc szybko zgubić zbędne kilogramy, korzystamy z najróżniejszych dróg, takich jak dieta cud, detoks, posty, modne ostatnio okna żywieniowe, czy nawet niebezpieczne dla zdrowia głodówki "magiczne i uzdrawiające" zioła z najdalszych zakątków globu. Czy decydując się na detoks sokowy, oprócz nadmiaru wody z organizmu, można na stałe zgubić zbędne kilogramy, pozbyć się boczków i odczyścić organizm z toksyn? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Podjadanie – dlaczego nie jest takie dobre?

  Podjadamy w chwili stresu, ale i w momentach, w których czujemy się dobrze. Słodycze, owoce, słodkie napoje, dodatkowa porcja głównego posiłku... Liczy się wszystko! Każdy mały cukierek, każde ciastko i każda łyżka sosu spróbowana podczas przygotowywania dania dla rodziny! Efekty? Dodatkowe kilogramy, uczucie ciężkości i coraz większe uczucie uzależnienia od tego „by wciąż coś żuć”. Jakie są przyczyny podjadania? Co można jeść bezkarnie, a na co uważać? Jak przestać podjadać?  

 • Dieta w chorobie Parkinsona – na co warto zwrócić uwagę?

  Podstawową formą leczenia choroby Parkinsona jest farmakoterapia. Interwencję tę wspomoże jednak dobrze zbilansowana dieta, która ponadto, zabezpieczy przed dalszymi powikłaniami choroby, w tym m.in. przed niebezpiecznym dla zdrowia, a nawet życia niedożywieniem. Dieta w chorobie Parkinsona – jaką pełni funkcję? Jaki składniki będą ważne? Jak żywieniowo poradzić sobie z zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego? 

 • Adipocyty (komórki tkanki tłuszczowej) – czym są i jak działają? Jaki jest ich związek z tyciem?

  Tkanka tłuszczowa wydaje się kojarzyć z czymś zupełnie niepotrzebnym i mało estetycznym. Tymczasem, tłuszcz obecny w organizmie pełni wiele istotnych dla niego funkcji fizjologicznych, stąd zarówno jego niedobór, jak i nadmiar mogą prowadzić do powstania rozmaitych stanów patologicznych poszczególnych narządów. Czym są adipocyty? Czy ich nadmiar jest szkodliwy? Jaki wpływ wywierają na nasz organizm?  

 • Dieta po udarze – co należy o niej wiedzieć? Zasady, produkty, komponowanie posiłków, bezpieczeństwo żywienia w diecie poudarowej

  Udar mózgu przechodzi ponad 60 tysięcy Polaków rocznie. Niemal każdy z nich doświadcza wówczas zmian w zakresie swojej sprawności, które w różnym stopniu decydują o dalszym funkcjonowaniu. Istotną rolę w procesie rehabilitacji i rekonwalescencji, jak również w profilaktyce kolejnych udarów, odgrywa m.in. odpowiednio skomponowana dieta. Udar mózgu – jaką rolę w chorobie pełni żywienie? O jakie elementy należy szczególnie zadbać, a czego unikać? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij