18. tydzień ciąży – gdzie znajduje się dziecko i jak wygląda?
Łukasz Stelmaszczyk

18. tydzień ciąży – gdzie znajduje się dziecko i jak wygląda?

Tydzień 18. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 17 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 15 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 18. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 17 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Okolice 18. tygodnia to czas, gdy kobiecie mogą zacząć dokuczać bóle pleców. Czego należy spodziewać się na tym etapie ciąży i jakie badania wykonać? 

Co słychać u dziecka w 18. tygodniu ciąży?

infografika wymiary dziecka w 18. tygodniu ciąży

Dziecko ma już około 14 cm i waży 150–190 g. W jego tkance podskórnej jest coraz więcej tłuszczu, ale daleko mu jeszcze do tak rozwiniętej tkanki podskórnej, jak u donoszonego noworodka. Skórę zaczyna pokrywać maź płodowa, choć na tym etapie jest ona bardzo skąpa.

Dziecko cały czas rośnie, kształtują się jego rysy twarzy, na paluszkach są widoczne unikalne dla każdego człowieka linie papilarne. Czasami na USG udaje się zobaczyć, jak dziecko ziewa czy ma czkawkę. W badaniu USG u 18–tygodniowego płodu często udaje się uwidocznić pełny pęcherz płodowy. Skąd bierze się mocz u maluszka? Cały czas pije on wody płodowe, po czym oddaje mocz do pęcherza płodowego i znowu pije te same wody. Jest to zupełnie normalne i fizjologiczne. Nadal rozwija się układ pokarmowy płodu, a jego jelita powolutku zaczyna wypełniać smółka (pierwsza, charakterystyczna kupa, którą zrobi po narodzinach).

Zmiany w ciele ciężarnej w 18. tygodniu ciąży

infografika zmiany u ciężarnej w 18. tygodniu ciąży

Masa ciała przyszłej mamy powinna być monitorowana w trakcie każdej wizyty u lekarza. W 18. tygodniu przeciętnie kobieta przybiera na wadze 4–6 kg, choć należy pamiętać, że w dużej mierze jest to czynnik indywidualny, dlatego też większe lub mniejsze wahania masy ciała nie są niczym złym – lekarz prowadzący ciążę poinformuje cię jeśli będzie trzeba ograniczyć bądź zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Należy pamiętać, że nawet w ciąży, trzeba dbać o właściwą wagę. Ciąża nie powinna być wymówką dla objadania się czy spożywania dużej ilości słodyczy — kobietom otyłym jeszcze przed ciążą lub takim, które bardzo dużo przytyły w czasie ciąży, częściej grożą choroby jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie indukowane ciążą.

Wraz z kolejnymi tygodniami ciąży coraz trudniej jest im również funkcjonować, mają mocniej obciążone stawy i kręgosłup, a sam poród jest dla nich trudniejszy i bardziej męczący. Jeśli z jakichś względów ciążę będzie trzeba zakończyć poprzez cięcie cesarskie, gorsze będzie gojenie się rany pooperacyjnej spowodowane większą warstwa tkanki tłuszczowej na brzuchu.

Dno macicy już prawie dochodzi do pępka, choć nadal oddziela je od niego długość około 2 palców (3 cm). Macica przypomina wielkością piłkę do piłki nożnej i u szczupłych kobiet jest już wyraźnie zauważalna.

Powiązane produkty

Bóle pleców i brzucha

infografika ból bleców i brzucha 18. tygodniu ciąży

To częste przypadłości pojawiające się w ciąży. Bóle pleców spowodowane są zmianą położenia środka ciężkości w ciele kobiety, co wymusza napięcie innych niż zwykle mięśni i powoduje przeciążenie kręgosłupa. Jest to okres, w którym może być przydatna wizyta u fizjoterapeuty, który zaleci bezpieczne ćwiczenia rozluźniające i jednocześnie wzmacniające plecy. Poza ćwiczeniami pomagają po prostu leżenie i odpoczynek, należy więc każdą wolną chwilę spędzać w pozycji leżącej lub półleżącej. Pleców nie można zaniedbywać! W przypadku braku reakcji, ból do końca ciąży może się nasilać, a po porodzie znalezienie choć chwili na ćwiczenia lub relaks będzie bardzo trudne.

Bóle brzucha, które mogą pojawiać się wcześniej, bo już od 5.–6. tygodnia, są spowodowane powiększaniem się macicy i rozciąganiem się więzadeł, które ją podtrzymują. Statystycznie częściej pojawiają się w I trymestrze ciąży u kobiet, które mają tyłozgiętą macicę, choć na tym etapie ciąży mogą pojawić się u każdej mamy.

Badania, które należy wykonać w 18. tygodniu ciąży

W 18. tygodniu przede wszystkim należy zapisać się na badanie USG oceniające rozwój płodu. Badanie to według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników należy wykonać między 18. a 22. tygodniem ciąży. Jeśli masz możliwość wyboru terminu i jesteś pewna co do wieku ciążowego, lepiej wyznaczyć termin na czas, gdy dziecko będzie bliżej 22. tygodnia – jest ono wtedy większe i lekarzowi wykonującemu USG łatwiej będzie zobaczyć ewentualne wady płodu.

Więcej na temat badań w tym okresie przeczytasz tu: 15. tydzień ciąży. Jeśli lekarz prowadzący nie zaleci inaczej, badania opisane w tygodniu 15. w zupełności wystarczą.

Sprawdź, jak zmniejszyć ból pleców w ciąży – przejdź do artykułu: Ból pleców w ciąży – skąd się bierze i jak można go zmniejszyć?

przycisk pobrania infografiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    Współcześnie wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij