15. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?
Kolejny etap rozwoju ciąży niesie za sobą ważne zmiany. Tydzień 15. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 14 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 12 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 15. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 14 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 4. miesiąc ciąży i 2. tydzień trymestru II.
Co słychać u dziecka w 15. tygodniu ciąży?
Dziecko ma już 9–10 cm i waży 50–70 g. Wszystkie kości są już wstępnie zmineralizowane, choć proces ten będzie jeszcze trwać przez długi okres. Dosyć intensywnie rosną mięśnie dziecka. Skóra jest bardzo cienka i zaczyna ją pokrywać lanugo, czyli meszek płodowy, z którego później rozwinie się owłosienie. Oczy są już prawie w miejscu docelowym, choć jeszcze trochę szerzej niż u noworodka. Małżowiny uszne są dosyć dobrze wykształcone. Nóżki od tego tygodnia zaczynają być dłuższe niż rączki. Są już wykształcone paznokcie na palcach dłoni i stóp. Narządy wewnętrzne, takie jak tarczyca czy trzustka, podejmują swoją docelową pracę – tarczyca produkuje tyroksynę, a trzustka insulinę.
Co można zobaczyć w USG?
W badaniu USG widać znacznie intensywniejsze i pełniejsze ruchy dziecka, choć nadal nie są one wyczuwalne dla mamy, szczególnie, jeśli jest to pierwsza ciąża. Przy odrobinie szczęścia na USG możemy podejrzeć malucha, który ssie swój kciuk.
Zmiany w ciele ciężarnej
Sylwetka w tym okresie jest „przejściowa”, z jednej strony brzuch jest już na tyle zaokrąglony, że u szczupłych kobiet w obcisłych ubraniach staje się widoczny, z drugiej jest on na tyle mały, że w luźniejszych ubraniach ciąża będzie raczej trudna do zauważenia. Macica wystaje powyżej spojenia łonowego tak, że jest coraz lepiej wyczuwalna, szczególnie w pozycji leżącej z rozluźnionymi mięśniami brzucha. Na brzuchu może pojawić się widoczna gołym okiem sieć naczyń krwionośnych – jest to spowodowane wyższym stężeniem estrogenów i nie jest to powód do obaw. Estrogeny są również odpowiedzialne za zmianę charakteru wydzieliny z pochwy. Staje się ona bardziej obfita i wodnista, aby chronić płód przed ewentualnymi zakażeniami wewnątrzmacicznymi.
W okolicy 15. tygodnia wiele kobiet odczuwa zwiększony apetyt i często dziwne zachcianki jedzeniowe. Oczywiście należy je spełniać, ale z umiarem. Zdrowe przyszłe mamy od czasu do czasu mogą zjeść coś słodkiego, jednak nie należy z tym przesadzać i pozwalać sobie na tony czekolady, usprawiedliwiając to ciążą.
Dziecko wyczuwa nastrój mamy
Od około 15. tygodnia dziecko zaczyna wyczuwać humory mamy. Dzieje się to zarówno za pośrednictwem hormonów wytwarzanych przez organizm kobiecy, jak i za pośrednictwem „wsłuchiwania” się przez dziecko w narządy wewnętrzne ciężarnej – głównie serce.
Badania, jakie należy wykonać
Należy pamiętać, że o potrzebnych badaniach decyduje lekarz, jednak zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej” u każdej ciężarnej, której ciąża przebiega fizjologicznie, w okresie od 15. do 20. tygodnia należy wykonać badanie przedmiotowe i podmiotowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała, ocenić ryzyko ciążowe oraz propagować zdrowy styl życia. W okresie tym należy wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.
Jeżeli z jakichś względów nie wykonałaś wcześniejszych badań przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu w II trymestrze (od 15. do 18. tygodnia ciąży), możesz wykonać tak zwany test potrójny, w którego skład wchodzi ocena całkowitego hCG w osoczu, alfafetoproteiny oraz wolnego estriolu. Test ten może również zalecić lekarz prowadzący ciążę jako uzupełnienie badań I trymestru, jeżeli uzna to za potrzebne.
Oczywiście, jeśli dowiedziałaś się dopiero teraz, że jesteś w ciąży, musisz wykonać wszystkie badania dla wcześniejszych tygodni.
Dowiedz się, jakie kosmetyki będą bezpieczne dla kobiety ciężarnej — zajrzyj do artykułu: Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży.