15. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?
Łukasz Stelmaszczyk

15. tydzień ciąży – jak wygląda i rozwija się dziecko?

Kolejny etap rozwoju ciąży niesie za sobą ważne zmiany. Tydzień 15. zaczyna się wtedy, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 14 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 12 pełnych tygodni. Kobieta będąca w 15. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 14 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Jest to 4. miesiąc ciąży i 2. tydzień trymestru II.

Co słychać u dziecka w 15. tygodniu ciąży?

Dziecko ma już 9–10 cm i waży 50–70 g. Wszystkie kości są już wstępnie zmineralizowane, choć proces ten będzie jeszcze trwać przez długi okres. Dosyć intensywnie rosną mięśnie dziecka. Skóra jest bardzo cienka i zaczyna ją pokrywać lanugo, czyli meszek płodowy, z którego później rozwinie się owłosienie. Oczy są już prawie w miejscu docelowym, choć jeszcze trochę szerzej niż u noworodka. Małżowiny uszne są dosyć dobrze wykształcone. Nóżki od tego tygodnia zaczynają być dłuższe niż rączki. Są już wykształcone paznokcie na palcach dłoni i stóp. Narządy wewnętrzne, takie jak tarczyca czy trzustka, podejmują swoją docelową pracę – tarczyca produkuje tyroksynę, a trzustka insulinę.

Co można zobaczyć w USG?

W badaniu USG widać znacznie intensywniejsze i pełniejsze ruchy dziecka, choć nadal nie są one wyczuwalne dla mamy, szczególnie, jeśli jest to pierwsza ciąża. Przy odrobinie szczęścia na USG możemy podejrzeć malucha, który ssie swój kciuk. 

Powiązane produkty

Zmiany w ciele ciężarnej

Sylwetka w tym okresie jest „przejściowa”, z jednej strony brzuch jest już na tyle zaokrąglony, że u szczupłych kobiet w obcisłych ubraniach staje się widoczny, z drugiej jest on na tyle mały, że w luźniejszych ubraniach ciąża będzie raczej trudna do zauważenia. Macica wystaje powyżej spojenia łonowego tak, że jest coraz lepiej wyczuwalna, szczególnie w pozycji leżącej z rozluźnionymi mięśniami brzucha. Na brzuchu może pojawić się widoczna gołym okiem sieć naczyń krwionośnych – jest to spowodowane wyższym stężeniem estrogenów i nie jest to powód do obaw. Estrogeny są również odpowiedzialne za zmianę charakteru wydzieliny z pochwy. Staje się ona bardziej obfita i wodnista, aby chronić płód przed ewentualnymi zakażeniami wewnątrzmacicznymi. 

W okolicy 15. tygodnia wiele kobiet odczuwa zwiększony apetyt i często dziwne zachcianki jedzeniowe. Oczywiście należy je spełniać, ale z umiarem. Zdrowe przyszłe mamy od czasu do czasu mogą zjeść coś słodkiego, jednak nie należy z tym przesadzać i pozwalać sobie na tony czekolady, usprawiedliwiając to ciążą.

Dziecko wyczuwa nastrój mamy

Od około 15. tygodnia dziecko zaczyna wyczuwać humory mamy. Dzieje się to zarówno za pośrednictwem hormonów wytwarzanych przez organizm kobiecy, jak i za pośrednictwem „wsłuchiwania” się przez dziecko w narządy wewnętrzne ciężarnej – głównie serce.

Dlatego bardzo ważne jest unikanie sytuacji stresujących i możliwie względny spokój w otoczeniu mamy. Dziecko wyczuwa czy kobieta jest zdenerwowana, czy zrelaksowana!

Badania, jakie należy wykonać

Należy pamiętać, że o potrzebnych badaniach decyduje lekarz, jednak zgodnie z „Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej” u każdej ciężarnej, której ciąża przebiega fizjologicznie, w okresie od 15. do 20. tygodnia należy wykonać badanie przedmiotowe i podmiotowe, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar masy ciała, ocenić ryzyko ciążowe oraz propagować zdrowy styl życia. W okresie tym należy wykonać badanie ogólne moczu oraz morfologię krwi.

Jeżeli z jakichś względów nie wykonałaś wcześniejszych badań przesiewowych w kierunku wad genetycznych płodu w II trymestrze (od 15. do 18. tygodnia ciąży), możesz wykonać tak zwany test potrójny, w którego skład wchodzi ocena całkowitego hCG w osoczu, alfafetoproteiny oraz wolnego estriolu. Test ten może również zalecić lekarz prowadzący ciążę jako uzupełnienie badań I trymestru, jeżeli uzna to za potrzebne. 

Oczywiście, jeśli dowiedziałaś się dopiero teraz, że jesteś w ciąży, musisz wykonać wszystkie badania dla wcześniejszych tygodni.

Dowiedz się, jakie kosmetyki będą bezpieczne dla kobiety ciężarnej — zajrzyj do artykułu: Preparaty pielęgnacyjne bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.