26. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, co dzieje się u przyszłej mamy
Łukasz Stelmaszczyk

26. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, co dzieje się u przyszłej mamy

Tydzień 26. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 25 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 23 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 26. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 25 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 26. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 26. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 26–tygodniowy płód waży średnio 900 g i ma 35 cm długości. Malec rośnie jak na drożdżach. W stosunku do 16. tygodnia ciąży przybrał na wadze 1000 proc., czyli waży 10 razy więcej niż 10 tygodni temu. Dziecko coraz bardziej wsłuchuje się w otaczający go świat – zarówno ten bardzo bliski, jak serce i głos mamy, jak i ten dalszy, spoza brzucha mamy, dlatego zdecydowanie unikaj hałasów. Oczywiście jak przez przypadek zdarzy się, że spadnie np. szklanka i narobi przez sekundę hałasu, nic się nie stanie i dziecko szybko o tym zapomni. Jednak jeśli pójdziesz na głośną imprezę, dla dziecka może to być bardzo duży stres – innymi słowy unikaj hałasów i głośnej muzyki!

Co słychać u ciężarnej w 26. tygodniu ciąży?

Wraz z dzieckiem rośnie macica, pozostałe dolegliwości kobiety ciężarnej w 26. tygodniu pozostają bez zmian. Problemy ze snem, częste oddawanie moczu, bóle w dole brzucha to stany, do których należy się przyzwyczaić. Prawidłowo powinnaś przytyć między 7 a 10 kg od początku ciąży.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza co 3–4 tygodnie. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną.

Powiązane produkty

Co u taty?

Zapewne w otoczeniu przyszłego ojca właśnie pojawiają się nieco bardziej doświadczeni koledzy, którzy życzliwie przybliżą „uroki” wczesnego rodzicielstwa. Większość tych opowieści nie jest optymistyczna: zero seksu, bo najpierw połóg, potem dziecko ciągle płacze i wiecznie jest głodne. Zero imprez, bo trzeba przecież wolny czas przeznaczyć na pomaganie partnerce, a jedyna butelka, która będzie ci wkrótce najbliższa, to nie ta z zimnym piwem, tylko z ciepłym mlekiem. Jednocześnie ciągłe oczekiwanie wyrozumiałości i cierpliwości. Trochę w tym prawdy. Lekko nie będzie. Jednak nie ma co martwić się na zapas. Jest duża szansa na to, że widok nowego członka rodziny zrekompensuje niejedną stratę!

Poród przedwczesny

Na tym etapie warto się też przez chwilę zatrzymać przy temacie porodu przedwczesnego. O porodzie przedwczesnym mówimy wtedy, kiedy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży, czyli przed 259 dniem ciąży. Jest to jedno z największych wyzwań dla współczesnego położnictwa, gdyż wciąż nie ma skutecznych metod jego rozpoznawania, leczenia i zapobiegania mu. W Europie występuje w przypadku 6,2 proc. żywych urodzeń (w Polsce u około 6,7 proc.).

Jakie są przyczyny? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wiadomo, że etiologia tego problemu jest wieloczynnikowa. Porody przedwczesne dzielą się na samoistne, spowodowane najczęściej zakażeniem, niedokrwieniem łożyska, nadmiernym rozciągnięciem macicy, stresem, oraz na celowe zakończenie ciąży przed 37. tygodniem ze względu na wskazania medyczne. Do takich wskazań najczęściej należą stan przedrzucawkowy, przedwczesne oddzielenie się łożyska, zaburzenia wzrastania płodu.

Do czynników ryzyka porodu przedwczesnego zaliczamy:

  • poród przedwczesny w przeszłości,
  • krótki odstęp między ciążami (mniej niż 6 miesięcy),
  • ciążę po IVF (zapłodnieniu pozaustrojowym),
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • nieprawidłową dietę,
  • zakażenia (płynu owodniowego, dolnego odcinka dróg rodnych),
  • nadciśnienie tętnicze i cukrzycę,
  • stres,
  • wielokrotne poronienia, zabiegi łyżeczkowania (w tym aborcje),
  • urazy,
  • nadwagę lub niedowagę w ciąży,
  • nieprawidłową budowę macicy,
  • wiek ojca powyżej 45 lat.
Ciężarne, u których lekarz stwierdził zagrażający poród przedwczesny, powinny dużo wcześniej przygotować i spakować rzeczy do porodu (co zabrać dla dziecka i dla siebie – czytaj w opisie 37. tygodnia ciąży).

Poznaj kilka metod na zmęczenie i senność podczas ciąży – przeczytaj artykuł: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje? Co oznaczają kreski?

    Wykonanie testu ciążowego to zarazem ekscytujący, jak i nieco stresujący moment. Aby wynik był jak najbardziej wiarygodny, warto wiedzieć, czym jest beta-hCG, jakie są dostępne rodzaje testów i kiedy najlepiej wykonać badanie. W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania.

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

  • Plamienie implantacyjne w ciąży – czy jest groźne?

    Ciąża to czas pełen emocji, pytań i niepewności – szczególnie na jej wczesnym etapie. Jednym z objawów, które mogą zaniepokoić przyszłą mamę, jest plamienie implantacyjne. Czym jest plamienie implantacyjne? Czy może być powodem do zmartwień?

  • Metody antykoncepcji – rodzaje, skuteczność i jak wybrać najlepszą dla siebie

    Antykoncepcja jest jednym z najważniejszych zagadnień zdrowotnych i społecznych, odgrywającym kluczową rolę w życiu osób aktywnych seksualnie. W kontekście planowania rodziny oraz odpowiedzialnego podejścia do prokreacji coraz więcej osób poszukuje skutecznych i bezpiecznych metod zapobiegania ciąży. Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji zależy od wielu czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, preferencje dotyczące komfortu stosowania oraz plany na przyszłość. Istnieje wiele różnorodnych metod, które różnią się zarówno pod względem skuteczności, jak i potencjalnych skutków ubocznych.

  • Opalanie w ciąży – czy jest bezpieczne?

    Słońce poprawia nastrój, wspiera produkcję witaminy D i zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak w czasie ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian, które mogą wpływać na reakcję skóry na promieniowanie UV. Ekspozycja na słońce wiąże się w tym okresie z większym ryzykiem przebarwień, przegrzania i odwodnienia. Jak bezpiecznie korzystać ze słońca w ciąży, a czego zdecydowanie unikać?

  • Bostonka w ciąży – czy jest groźna? Objawy, leczenie, możliwe powikłania

    Choć bostonka jest powszechnie uważana za chorobę dziecięcą, może stanowić wyzwanie także dla kobiet w ciąży. Ze względu na zmiany zachodzące w układzie odpornościowym przyszłych matek infekcja ta budzi wiele pytań o potencjalne zagrożenia zarówno dla zdrowia ciężarnej, jak i rozwijającego się płodu. W artykule szczegółowo omawiamy przebieg bostonki w ciąży, jej możliwe konsekwencje, a także sposoby leczenia i profilaktyki, aby rozwiać wątpliwości i dostarczyć rzetelnej wiedzy na ten temat.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl