26. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, co dzieje się u przyszłej mamy
Łukasz Stelmaszczyk

26. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, co dzieje się u przyszłej mamy

Tydzień 26. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 25 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 23 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 26. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 25 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 26. tygodnia ciąży?

Co słychać u dziecka w 26. tygodniu ciąży?

Według siatek centylowych 26–tygodniowy płód waży średnio 900 g i ma 35 cm długości. Malec rośnie jak na drożdżach. W stosunku do 16. tygodnia ciąży przybrał na wadze 1000 proc., czyli waży 10 razy więcej niż 10 tygodni temu. Dziecko coraz bardziej wsłuchuje się w otaczający go świat – zarówno ten bardzo bliski, jak serce i głos mamy, jak i ten dalszy, spoza brzucha mamy, dlatego zdecydowanie unikaj hałasów. Oczywiście jak przez przypadek zdarzy się, że spadnie np. szklanka i narobi przez sekundę hałasu, nic się nie stanie i dziecko szybko o tym zapomni. Jednak jeśli pójdziesz na głośną imprezę, dla dziecka może to być bardzo duży stres – innymi słowy unikaj hałasów i głośnej muzyki!

Co słychać u ciężarnej w 26. tygodniu ciąży?

Wraz z dzieckiem rośnie macica, pozostałe dolegliwości kobiety ciężarnej w 26. tygodniu pozostają bez zmian. Problemy ze snem, częste oddawanie moczu, bóle w dole brzucha to stany, do których należy się przyzwyczaić. Prawidłowo powinnaś przytyć między 7 a 10 kg od początku ciąży.

Zalecenia dla mamy to oszczędzający tryb życia, prawidłowa dieta i suplementacja, wizyty u lekarza co 3–4 tygodnie. Oczywiście należy przestrzegać wszystkich pozostałych zaleceń wydanych przez lekarza lub położną.

Powiązane produkty

Co u taty?

Zapewne w otoczeniu przyszłego ojca właśnie pojawiają się nieco bardziej doświadczeni koledzy, którzy życzliwie przybliżą „uroki” wczesnego rodzicielstwa. Większość tych opowieści nie jest optymistyczna: zero seksu, bo najpierw połóg, potem dziecko ciągle płacze i wiecznie jest głodne. Zero imprez, bo trzeba przecież wolny czas przeznaczyć na pomaganie partnerce, a jedyna butelka, która będzie ci wkrótce najbliższa, to nie ta z zimnym piwem, tylko z ciepłym mlekiem. Jednocześnie ciągłe oczekiwanie wyrozumiałości i cierpliwości. Trochę w tym prawdy. Lekko nie będzie. Jednak nie ma co martwić się na zapas. Jest duża szansa na to, że widok nowego członka rodziny zrekompensuje niejedną stratę!

Poród przedwczesny

Na tym etapie warto się też przez chwilę zatrzymać przy temacie porodu przedwczesnego. O porodzie przedwczesnym mówimy wtedy, kiedy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży, czyli przed 259 dniem ciąży. Jest to jedno z największych wyzwań dla współczesnego położnictwa, gdyż wciąż nie ma skutecznych metod jego rozpoznawania, leczenia i zapobiegania mu. W Europie występuje w przypadku 6,2 proc. żywych urodzeń (w Polsce u około 6,7 proc.).

Jakie są przyczyny? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wiadomo, że etiologia tego problemu jest wieloczynnikowa. Porody przedwczesne dzielą się na samoistne, spowodowane najczęściej zakażeniem, niedokrwieniem łożyska, nadmiernym rozciągnięciem macicy, stresem, oraz na celowe zakończenie ciąży przed 37. tygodniem ze względu na wskazania medyczne. Do takich wskazań najczęściej należą stan przedrzucawkowy, przedwczesne oddzielenie się łożyska, zaburzenia wzrastania płodu.

Do czynników ryzyka porodu przedwczesnego zaliczamy:

  • poród przedwczesny w przeszłości,
  • krótki odstęp między ciążami (mniej niż 6 miesięcy),
  • ciążę po IVF (zapłodnieniu pozaustrojowym),
  • palenie papierosów i picie alkoholu,
  • nieprawidłową dietę,
  • zakażenia (płynu owodniowego, dolnego odcinka dróg rodnych),
  • nadciśnienie tętnicze i cukrzycę,
  • stres,
  • wielokrotne poronienia, zabiegi łyżeczkowania (w tym aborcje),
  • urazy,
  • nadwagę lub niedowagę w ciąży,
  • nieprawidłową budowę macicy,
  • wiek ojca powyżej 45 lat.
Ciężarne, u których lekarz stwierdził zagrażający poród przedwczesny, powinny dużo wcześniej przygotować i spakować rzeczy do porodu (co zabrać dla dziecka i dla siebie – czytaj w opisie 37. tygodnia ciąży).

Poznaj kilka metod na zmęczenie i senność podczas ciąży – przeczytaj artykuł: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl