26. tydzień ciąży – waga i wygląd dziecka, co dzieje się u przyszłej mamy
Tydzień 26. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłynie 25 pełnych tygodni, a od zapłodnienia 23 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 26. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 25 tygodni i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 26. tygodnia ciąży?
Co słychać u dziecka w 26. tygodniu ciąży?
Według siatek centylowych 26–tygodniowy płód waży średnio 900 g i ma 35 cm długości. Malec rośnie jak na drożdżach. W stosunku do 16. tygodnia ciąży przybrał na wadze 1000 proc., czyli waży 10 razy więcej niż 10 tygodni temu. Dziecko coraz bardziej wsłuchuje się w otaczający go świat – zarówno ten bardzo bliski, jak serce i głos mamy, jak i ten dalszy, spoza brzucha mamy, dlatego zdecydowanie unikaj hałasów. Oczywiście jak przez przypadek zdarzy się, że spadnie np. szklanka i narobi przez sekundę hałasu, nic się nie stanie i dziecko szybko o tym zapomni. Jednak jeśli pójdziesz na głośną imprezę, dla dziecka może to być bardzo duży stres – innymi słowy unikaj hałasów i głośnej muzyki!
Co słychać u ciężarnej w 26. tygodniu ciąży?
Wraz z dzieckiem rośnie macica, pozostałe dolegliwości kobiety ciężarnej w 26. tygodniu pozostają bez zmian. Problemy ze snem, częste oddawanie moczu, bóle w dole brzucha to stany, do których należy się przyzwyczaić. Prawidłowo powinnaś przytyć między 7 a 10 kg od początku ciąży.
Co u taty?
Zapewne w otoczeniu przyszłego ojca właśnie pojawiają się nieco bardziej doświadczeni koledzy, którzy życzliwie przybliżą „uroki” wczesnego rodzicielstwa. Większość tych opowieści nie jest optymistyczna: zero seksu, bo najpierw połóg, potem dziecko ciągle płacze i wiecznie jest głodne. Zero imprez, bo trzeba przecież wolny czas przeznaczyć na pomaganie partnerce, a jedyna butelka, która będzie ci wkrótce najbliższa, to nie ta z zimnym piwem, tylko z ciepłym mlekiem. Jednocześnie ciągłe oczekiwanie wyrozumiałości i cierpliwości. Trochę w tym prawdy. Lekko nie będzie. Jednak nie ma co martwić się na zapas. Jest duża szansa na to, że widok nowego członka rodziny zrekompensuje niejedną stratę!
Poród przedwczesny
Na tym etapie warto się też przez chwilę zatrzymać przy temacie porodu przedwczesnego. O porodzie przedwczesnym mówimy wtedy, kiedy dziecko urodzi się przed 37. tygodniem ciąży, czyli przed 259 dniem ciąży. Jest to jedno z największych wyzwań dla współczesnego położnictwa, gdyż wciąż nie ma skutecznych metod jego rozpoznawania, leczenia i zapobiegania mu. W Europie występuje w przypadku 6,2 proc. żywych urodzeń (w Polsce u około 6,7 proc.).
Jakie są przyczyny? Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale wiadomo, że etiologia tego problemu jest wieloczynnikowa. Porody przedwczesne dzielą się na samoistne, spowodowane najczęściej zakażeniem, niedokrwieniem łożyska, nadmiernym rozciągnięciem macicy, stresem, oraz na celowe zakończenie ciąży przed 37. tygodniem ze względu na wskazania medyczne. Do takich wskazań najczęściej należą stan przedrzucawkowy, przedwczesne oddzielenie się łożyska, zaburzenia wzrastania płodu.
Do czynników ryzyka porodu przedwczesnego zaliczamy:
- poród przedwczesny w przeszłości,
- krótki odstęp między ciążami (mniej niż 6 miesięcy),
- ciążę po IVF (zapłodnieniu pozaustrojowym),
- palenie papierosów i picie alkoholu,
- nieprawidłową dietę,
- zakażenia (płynu owodniowego, dolnego odcinka dróg rodnych),
- nadciśnienie tętnicze i cukrzycę,
- stres,
- wielokrotne poronienia, zabiegi łyżeczkowania (w tym aborcje),
- urazy,
- nadwagę lub niedowagę w ciąży,
- nieprawidłową budowę macicy,
- wiek ojca powyżej 45 lat.
Poznaj kilka metod na zmęczenie i senność podczas ciąży – przeczytaj artykuł: Kilka sposobów na senność i zmęczenie w ciąży.