Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety
Joanna Łuniewska-Rajch

Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety

Dokładne oczyszczanie mechaniczne powierzchni zębów jest podstawą utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Aby osiągnąć pozytywny efekt należy połączyć dwie składowe – prawidłową technikę szczotkowania, jak i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi mamy obecnie do wyboru również wiele rodzajów szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych. Które z nich najlepiej stosować?

Szczoteczki manualne

Wygląd szczoteczek manualnych w znacznym stopniu zmienił się na przestrzeni lat. Obecnie możemy wybierać wśród szczoteczek o różnych stopniach twardości (od bardzo miękkich do bardzo twardych), jak i o różnej wielkości główki. Przy prawidłowej technice szczotkowania, wystarczającej ilości czasu, jak i uwagi poświęconej na wykonywanie tej czynności, możliwe jest oczyszczanie powierzchni zębów równie dokładnie, jak przy użyciu szczoteczek elektrycznych. Jednak niestety wielu z nas żyjąc w biegu nie spełnia wyżej wymienionych warunków, stąd wielokrotnie lekarze dentyści polecają stosowanie pozostałych typów szczoteczek.

Szczoteczki elektryczne

Grupa ta obejmuje szczoteczki rotacyjne, jak i oscylacyjno-rotacyjne, czyli takie, których główka podczas pracy bardzo szybko się obraca, ułatwiając nam oczyszczanie powierzchni zębów. Szczoteczki takie znacznie szybciej usuwają płytkę nazębną niż szczoteczki tradycyjne. Jednak podczas ich używania również bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej techniki.

Nieprawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną może w krótkim czasie doprowadzić do obniżenia linii dziąseł, czyli odsłaniania się szyjek zębów, a także do powstania na powierzchni zębów ubytków abrazyjnych – zagłębień ponad linią dziąseł. Ważnym jest, aby stosując szczoteczki elektryczne nie naciskać ze zbyt dużą siłą główką szczoteczki do powierzchni zęba.

Wiele obecnie produkowanych szczoteczek elektrycznych ma wbudowane specjalne systemy, które informują, jeśli przykładana siła jest zbyt duża. Poza tym główki szczoteczki elektrycznej należy przykładać punktowo do każdej z powierzchni każdego z zębów. Przesuwanie główką szczoteczki po zębach, a tym samym między innymi po brodawkach międzyzębowych, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Liczne spośród szczoteczek elektrycznych mają także ustawione różne programy mycia, skierowane do osób o specjalnych wymaganiach. Istnieją również liczne nasadki do szczoteczek elektrycznych, zwiększające zakres ich działania. Należą do nich między innymi programy do masażu dziąseł bądź wybielania zębów, a także końcówki do mycia języka, mycia poszczególnych zębów, dla osób z aparatami ortodontycznymi czy też końcówki wybielające.

Powiązane produkty

Szczoteczki soniczne

To, które szczoteczki – soniczne czy elektryczne – są lepsze jest przedmiotem wielu sporów i ilu dentystów, tyle można znaleźć opinii i odpowiedzi. Szczoteczki soniczne są nowszym i wciąż mniej popularnym produktem niż obecne od wielu lat na rynku szczoteczki elektryczne. Ich działanie opiera się na licznych, bardzo szybkich ruchach drgających, wykonywanych przez główkę szczoteczki sonicznej. Takie drganie powoduje dokładne doczyszczenie powierzchni zębów, jak również w pewnym stopniu aktywację piany (śliny z pastą do zębów) obecnej w jamie ustnej, skutkującą dokładniejszym niż w przypadku szczoteczki elektrycznej oczyszczeniu powierzchni międzyzębowych. Jednak należy pamiętać, że w przypadku tych szczoteczek, tak samo jak w przypadku wcześniej wymienianych, konieczne jest również uzupełnienie higienizacji o codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij