×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety

Dokładne oczyszczanie mechaniczne powierzchni zębów jest podstawą utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Aby osiągnąć pozytywny efekt należy połączyć dwie składowe – prawidłową technikę szczotkowania, jak i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi mamy obecnie do wyboru również wiele rodzajów szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych. Które z nich najlepiej stosować?

Szczoteczki manualne

Wygląd szczoteczek manualnych w znacznym stopniu zmienił się na przestrzeni lat. Obecnie możemy wybierać wśród szczoteczek o różnych stopniach twardości (od bardzo miękkich do bardzo twardych), jak i o różnej wielkości główki. Przy prawidłowej technice szczotkowania, wystarczającej ilości czasu, jak i uwagi poświęconej na wykonywanie tej czynności, możliwe jest oczyszczanie powierzchni zębów równie dokładnie, jak przy użyciu szczoteczek elektrycznych. Jednak niestety wielu z nas żyjąc w biegu nie spełnia wyżej wymienionych warunków, stąd wielokrotnie lekarze dentyści polecają stosowanie pozostałych typów szczoteczek.

Szczoteczki elektryczne

Grupa ta obejmuje szczoteczki rotacyjne, jak i oscylacyjno-rotacyjne, czyli takie, których główka podczas pracy bardzo szybko się obraca, ułatwiając nam oczyszczanie powierzchni zębów. Szczoteczki takie znacznie szybciej usuwają płytkę nazębną niż szczoteczki tradycyjne. Jednak podczas ich używania również bardzo istotne jest stosowanie odpowiedniej techniki.

Nieprawidłowe mycie zębów szczoteczką elektryczną może w krótkim czasie doprowadzić do obniżenia linii dziąseł, czyli odsłaniania się szyjek zębów, a także do powstania na powierzchni zębów ubytków abrazyjnych – zagłębień ponad linią dziąseł. Ważnym jest, aby stosując szczoteczki elektryczne nie naciskać ze zbyt dużą siłą główką szczoteczki do powierzchni zęba.

Wiele obecnie produkowanych szczoteczek elektrycznych ma wbudowane specjalne systemy, które informują, jeśli przykładana siła jest zbyt duża. Poza tym główki szczoteczki elektrycznej należy przykładać punktowo do każdej z powierzchni każdego z zębów. Przesuwanie główką szczoteczki po zębach, a tym samym między innymi po brodawkach międzyzębowych, może doprowadzić do ich uszkodzenia. Liczne spośród szczoteczek elektrycznych mają także ustawione różne programy mycia, skierowane do osób o specjalnych wymaganiach. Istnieją również liczne nasadki do szczoteczek elektrycznych, zwiększające zakres ich działania. Należą do nich między innymi programy do masażu dziąseł bądź wybielania zębów, a także końcówki do mycia języka, mycia poszczególnych zębów, dla osób z aparatami ortodontycznymi czy też końcówki wybielające.

Szczoteczki soniczne

To, które szczoteczki – soniczne czy elektryczne – są lepsze jest przedmiotem wielu sporów i ilu dentystów, tyle można znaleźć opinii i odpowiedzi. Szczoteczki soniczne są nowszym i wciąż mniej popularnym produktem niż obecne od wielu lat na rynku szczoteczki elektryczne. Ich działanie opiera się na licznych, bardzo szybkich ruchach drgających, wykonywanych przez główkę szczoteczki sonicznej. Takie drganie powoduje dokładne doczyszczenie powierzchni zębów, jak również w pewnym stopniu aktywację piany (śliny z pastą do zębów) obecnej w jamie ustnej, skutkującą dokładniejszym niż w przypadku szczoteczki elektrycznej oczyszczeniu powierzchni międzyzębowych. Jednak należy pamiętać, że w przypadku tych szczoteczek, tak samo jak w przypadku wcześniej wymienianych, konieczne jest również uzupełnienie higienizacji o codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych.


Podziel się: