Rozwój dziecka — 4. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 4. miesiąc życia

Dziecko w 4. miesiącu życia zaczyna bardzo intensywnie eksplorować świat. Staje się bardziej „odkładalne”, czyli częściej daje się odłożyć z ramion rodzica bez protestów, ale mimo wszystko pierś mamy jest nadal panaceum na głód, smutek, radość i ból. Co należy wiedzieć na temat tego etapu rozwoju dziecka?

infografika waga i wzrost dziecka w 4 miesiącu życia

Dziecko w 4. miesiącu podwaja swoją masę ciała w stosunku do masy urodzeniowej. Zapotrzebowanie dziecka na pokarm w tym wieku to nadal w 100 proc. pierś. Dzieci mogą przystawiać się do piersi mniej chętnie w dzień, ponieważ świat jest bardzo ciekawy i „nie ma czasu” na jedzenie, ale za to nadrabiać nocą. Mamy zgłaszają, że dzieci w dzień nie są tak bardzo zainteresowane piersią jak w poprzednich miesiącach, natomiast w nocy jadłyby nawet co pół godziny. Nie zawsze 4-miesięczne dzieci mają uregulowane pory posiłków, zdarza się, że im maluch starszy, tym częściej podjada z piersi.

Przyrosty masy ciała w tym wieku to 17–18 g na dobę przy tygodniowych przyrostach 119–126 g. Dzieci średnio ważą 6,5–7 kg (chłopcy) i 6–6,5 kg (dziewczynki), o ile urodziły się z masą ciała w okolicach 50 centyla.

Jak wspierać rozwój dziecka w 4. miesiącu życia?

infografika wózek dla dziecka w 4 miesiącu życia

Dziecko jest coraz bardziej aktywne i ciekawe świata. Wózek głęboki może stanowić barierę do oglądania świata na spacerze. Maluszek nie jest jeszcze gotowy na spacerówkę, ponieważ nie siedzi samodzielnie, można jednak zdemontować daszek/budkę z gondoli. Niektóre dzieci uwielbiają spacery w pozycji na brzuszku, mogą wtedy swobodnie oglądać otaczającą ich rzeczywistość. Utrzymanie główki przez dłuższy czas kształtuje krzywiznę szyjną i piersiową. Dziecko oparte stabilnie na przedramionach wzmacnia mięśnie obręczy barkowej i rąk. Dłonie w podporze są otwarte, kciuki odwiedzone.

Podróżowanie na rękach rodziców, na wyraźną prośbę dziecka, powinno odbywać się buzią do świata. Nosimy dziecko przodem do kierunku poruszania się, opowiadamy o otaczającym nas świecie, nie seplenimy, mówimy wyraźnie i pełnymi zdaniami.

infografika śpiewanie dla dziecka w 4 miesiącu życia

Jeśli rodzice posługują się biegle kilkoma językami, powinni od pierwszych miesięcy stymulować rozwój mowy dziecka. Dzieci uwielbiają śpiew, szczególnie melodie słuchane i śpiewane przez mamę w okresie ciąży. Pierwszy etap rozwoju mowy to głużenie, następnie pojawia się gaworzenie. Im bardziej dziecko przyjmuje pionową pozycję ciała, tym głoski są bardziej dźwięczne. Mogą pojawić się pierwsze ząbki — dolne jedynki. Objawy ząbkowania to ślinienie się i wkładanie rączek do buzi.

Umiejętności w 4. miesiącu życia    

infografika rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

Dziecko w tym wieku potrafi komunikować się z otaczającym je światem. Radość okazuje delikatnym uśmiechem, ale też głośnym i wyraźnym śmianiem się. Poznaje doskonale domowników, jednak nadal najbliższa jest mama. Reaguje entuzjastycznie, energicznie rusza rączkami i nóżkami na widok rodzica.

Osoby obce mogą wywołać niepokój u dziecka. Czasem na widok nieznanej osoby maluch może płakać lub okazywać strach. Jeśli dziecko jest smutne, to grymasi, potrafi też jednoznacznie wyrazic złość i niezadowolenie. Jeśli dziecku coś wyraźnie się nie spodoba, zareaguje okrzykiem lub energicznym odpychaniem rączkami. Bywają też małe „złośniki”, które potrafią rzucić zabawką.

Trzymanie przedmiotów jest coraz bardziej precyzyjne, ale jeszcze wymaga wielu powtórzeń. Początkowo dzieci używają dwóch rąk, dłoń układa się w chwycie na tzw. małpkę.

infografika rozwój dziecka w 4 miesiącu życia

Dziecko nadal potrzebuje bardzo dużo uwagi i może nie chcieć zostawać samo w pomieszczeniu. Rodzice powinni być zawsze w pobliżu, bacznie obserwować aktywność dziecka. Pomocne są bujaczki i huśtawki, szczególnie te, które mają mechanizm wprowadzający w kołysanie. Dziecko skupia się na zabawkach typu mata, karuzela. Im zabawka jest bardziej kolorowa i wyrazista, tym bardziej atrakcyjna.

Warto stymulować nie tylko wzrok dziecka, ale też zmysł dotyku, który szczególnie w 4. miesiącu się wyostrza. Zabawki o różnych fakturach — miękkie, gładkie czy szeleszczące — będą bardziej atrakcyjne i stymulujące. Dziecko doskonale wodzi wzrokiem, dostrzega otaczający je świat. Maluchy bywają bardzo absorbujące w tym czasie, mózg rozwija się dynamicznie, a kontrolowanie i koordynowanie ciała nie zawsze postępuje harmonijnie. Należy pamiętać, aby tak małemu dziecku nie eksponować urządzeń elektronicznych (TV, laptopy, tablety, komórki) w celu zapewnienia mu rozrywki.

Powiązane produkty

Szczepienia w 4. miesiącu życia

infografika szczepienia dziecka w 4 miesiącu życia

Okres około 16. tygodnia życia to czas kolejnych szczepień. Po ukończeniu 14. tygodnia życia (i po 8 tygodniach od poprzedniego szczepienia), dziecko zgodnie z zalecanym kalendarzem szczepień powinno otrzymać szczepienie przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, co stanowi drugą dawkę szczepienia podstawowego. Następnie przeciwko inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b (druga dawka szczepienia podstawowego) oraz ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis) jako pierwsza dawka szczepienia podstawowego. Dziecko powinno otrzymać także drugą dawkę przeciwko inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae (pneumokoki). Jeśli rodzice wybrali wariant szczepień z użyciem szczepionki wysokoskojarzonej DTaP–IPV–Hib, to zaleca się w 4. miesiącu życia drugą dawkę szczepienia podstawowego.

Co może zaniepokoić?

Jeśli dziecko w 4. miesiącu życia nie podąża wzrokiem za dźwiękiem, nie reaguje uśmiechem na znajome twarze, zwłaszcza rodziców, wydaje się obojętne, należy skonsultować się z pediatrą.

Rodzice powinni regularnie kontrolować masę ciała podczas wizyt u pediatry. Mimo iż większość leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych jest dostępna bez recepty od 3. miesiąca życia, to warto zasięgnąć porady lekarza, gdy dziecko jest w złej formie i wymaga podania farmaceutyku.

 

 przycisk pobrania grafiki

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl