Rozwój dziecka — 3. miesiąc życia
Monika Jodłowska

Rozwój dziecka — 3. miesiąc życia

Trzeci miesiąc życia to zakończenie bardzo dynamicznego czasu rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome swojego ciała, koordynuje rączki i główkę, stabilizuje ciało. Pojawiają się rytmy dnia i nocy, regulują się pory aktywności i snu.

W harmonijnym rozwoju dziecka pomocne są rytuały dnia codziennego. Rodzice powinni wypracować stałe pory kąpieli, spacerów i drzemek. Posiłki z piersi, u dzieci prawidłowo przybierających na masie ciała, są regulowane według potrzeb matki i dziecka — to tzw. karmienie na żądanie.

Waga i wzrost

Trzeci miesiąc życia pod względem żywieniowym jest dla dzieci w pewnym sensie przełomowy. Dzieci zaczynają zwalniać z przyrostem masy ciała z 26–31 g na dobę do 17–18 g na dobę (119–126 g tygodniowo). Proces zmniejszonych przyrostów jest wydłużony w czasie. Częstotliwość karmień piersią może nie ulec zmianie, a w przypadku niektórych dzieci wręcz się nasilić, szczególnie w porach nocnych.

Częstsze przebywanie przy piersi przy prawidłowych przyrostach masy ciała bardzo często związane jest z rozwojem dziecka, jego coraz liczniejszymi aktywnościami w ciągu dnia. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia i Amerykańskiej Akademii Pediatrii w celu oceny prawidłowego rozwoju dziecka należy korzystać z siatek centylowych.

Dzieci o dobrym stanie odżywienia, z prawidłowym przebiegiem laktacji u matek znajdują się na poziomie 50 centyla. Niemowlęta do 3. miesiąca mają bardzo zróżnicowane przyrosty masy ciała między 15 a 40 g na dobę. Maluchy, które urodziły się poniżej 50 centyla, czyli były mniejsze niż średnio dzieci w populacji, będą miały przyrosty masy ciała odpowiednio niższe, tak jak dzieci powyżej średniej wartości będą odpowiednio więcej przybierały na masie ciała.

 

Polecane dla Ciebie

Jak wspierać rozwój dziecka w 3. miesiącu życia?

Badacze określają pierwsze trzy miesiące życia dziecka jako „IV trymestr”. Dzieci przez ten czas adaptują się do nowych warunków życia poza brzuchem mamy, uczą się koordynować ssanie, połykanie i oddychanie. Przybierają na masie ciała bardzo intensywnie w stosunku do dalszego wzrastania. Również rozwój emocjonalny dziecka jest bardzo dynamiczny.

Niemowlę trzymiesięczne powinno powoli nauczyć się, że ramiona rodzica nie są jedynym bezpiecznym miejscem. Bezpiecznie może być też w łóżeczku obok łóżka rodziców, czy w koszyku w salonie. Drzemki na spacerze mogą trwać nawet 2 godziny i dłużej.

Wzrok dziecka się wyostrza. Dziecko potrafi wodzić oczkami za poruszającym się przedmiotem, początkowo tylko w obrębie linii środkowej ciała, a ruch gałki ocznej jest skorelowany z ruchem głowy. Dziecko śledzi przedmioty jaskrawe, o wyraźnych kontrastach. Nadal lepiej widzi z bliskiej odległości (twarz mamy, pierś). Śledzenie przedmiotu po okręgu to umiejętność, która pojawia się pod koniec 2. miesiąca, a usprawnia po 3. miesiącu.

Wybierając karuzelę, rodzice powinni zwrócić uwagę, aby zabawka miała kontrastowe kolory i wisiała nie nad głową dziecka, ale poniżej linii wzroku. Stymulujące są karty z kształtami w kontrastowych barwach, które układa się raz z jednej, raz z drugiej strony dziecka. Zabawki, a raczej akcesoria do stymulacji dziecka, z racji rozwoju powinny być proponowane około 3. miesiąca życia. Pierwszą „zabawką” dla dziecka są jego własne rączki, potrafi je wyprostować i świadomie złączyć pośrodku ciała. Zaczyna koordynować pracę dłoni i przedramion, zwiększa się świadomość całego ciała.

Co może jeść dziecko w 3. miesiącu życia?

Dziecko w 3. miesiącu życia nadal ssie pierś mamy, mleko kobiece zapewnia 100 proc. zapotrzebowania na substancje odżywcze. Dzieci zgłaszają się do piersi 8–12 razy na dobę przy około dwóch karmieniach nocnych. Nie ma potrzeby dopajania dziecka ani wprowadzania mleka modyfikowanego. O ewentualnym dokarmianiu dziecka decyduje specjalista (certyfikowany doradca laktacyjny lub lekarz), jeżeli przyrosty masy ciała są nieodpowiednie lub istnieją inne przesłanki medyczne.

Mogą pojawić się w tym czasie chwilowe trudności w postaci kryzysów laktacyjnych połączonych ze skokami rozwojowymi dziecka. Przy gwałtownym wzroście zapotrzebowania na mleko matczyne, pierś potrzebuje 12–24 godzin na "doprodukowanie" odpowiedniej ilości pokarmu. Mamy mają często wrażenie „pustych” piersi, szczególnie po południami, kiedy dzieci nie odstępują ich przez kilka godzin. Kryzysy są krótkotrwałe i przechodzą bez zbędnych czynności. Kobiety mogą się wspomagać preparatami zwiększającymi ilość pokarmu, np. ze słodem jęczmiennym.

Zdarzają się u dzieci czasowe odmowy ssania. Nie jest poznana przyczyna, dlaczego dotychczas zdrowe, prawidłowo ssące pierś dziecko, z dnia na dzień reaguje wręcz „alergicznie” na mamę. Odmowa może trwać dzień, a nawet kilka dni, po czym zadowolony maluch wraca do piersi jakby nic się nie stało. Mama przez ten okres buntu powinna uzbroić się w cierpliwość, podejmować kolejne próby przystawiania, ewentualnie dokarmiać dziecko własnym pokarmem, wcześniej odciągniętym za pomocą laktatora. Prawidłowo rozwijające się dziecko na poziomie 50 centyla w 3. miesiącu powinno ważyć 5,5–6 kg i mierzyć około 60 cm.

Umiejętności dziecka w 3. miesiącu życia

Jeśli maluch jest zdrowy i najedzony, na ogół jest pogodny i radosny. Reaguje na twarz najbliższych, odwzajemnia uśmiech. Cieszy się całym ciałem, ruszając energicznie nóżkami i rączkami. Reaguje na głos najbliższych, odwraca główkę i wzrok w kierunku dźwięku. Wodzi wzrokiem za zabawką, lecz po podaniu jej do rączki jeszcze słabo ją trzyma.

Dziecko trzymiesięczne podczas leżenia na brzuszku powinno potrafić utrzymać główkę około minuty. Na brzuszku dzieci leżą z wyprostowanymi rączkami i zaczynają otwierać dłonie. Niektóre niemowlęta w 3. miesiącu potrafią przewrócić się z brzucha na plecy.

Rodzice mogą też zaobserwować, że dziecko wkłada do buzi złączone rączki, reaguje także na intonację głosu i potrafi rozpłakać się czy przestraszyć, jeśli rodzic powie coś za szybko lub za głośno. Popołudniami może być kapryśne. Płacz zmienia swój charakter, coraz łatwiej rozpoznać płacz wywołany głodem, smutkiem, czy płacz spowodowany znudzeniem. Dziecko jest aktywniejsze, drzemki w ciągu dnia stają się regularne.

Pamiętajmy przy tym, że dzieci mają bardzo różne zachowania. Niektóre śpią lepiej w nocy, inne w dzień. Niektóre przysypiają na przykład kilka razy dziennie po pół godziny. Tej kwestii nie powinno się więc uogólniać.

Co może zaniepokoić rodziców?

Jeżeli przyrosty masy ciała są nieprawidłowe, zwykle zbyt niskie, to należy mamie zaproponować w pierwszej kolejności dokarmianie mlekiem własnym. Poprzez stymulację laktacji można znacznie zwiększyć ilość mleka i jednocześnie poszukiwać przyczyn zaburzeń wzrastania.

Niepokoić powinno też to, że dziecko nie wodzi wzrokiem, nie reaguje na dźwięki czy nie odpowiada na uśmiech. Maluch powinien skupiać uwagę na osobie, która jest przy dziecku i mówi do niego, rozpoznać obcego i domownika.
Dziecko może „zezować”, ale sporadycznie i najczęściej jednym oczkiem. Jeśli zez jest częstym zjawiskiem i dotyczy obydwu oczu, powinien zwiększyć czujność rodziców.

Dziecko w 3. miesiącu życia zaczyna „głużyć”, wydaje dźwięki gardłowe, czasem zdarzają się samogłoski. Jeśli rodzice nie obserwują powyższych zachowań, powinni skonsultować się z lekarzem, bądź fizjoterapeutą.

 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij