Jak wybrać produkt do mycia ciała?
Katarzyna Chlebicz

Jak wybrać produkt do mycia ciała?

Oczyszczanie skóry to podstawa naszej codziennej higieny. Czy tylko taką rolę pełni kosmetyk do mycia ciała? Niekoniecznie, obecnie mycie ciała to coś więcej niż tylko dbanie o odpowiednią higienę, jest to również pielęgnacja skóry.

Konsumenci, oprócz efektu oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, oczekują o wiele więcej. Wybierając kosmetyk do mycia ciała, spodziewają się efektu nawilżenia, zmiękczenia skóry, a także przyjemnego zapachu, który pozostanie na ciele do rana. Szeroka gama produktów do oczyszczania skóry cieszy każdego konsumenta, choć z pewnością wydłuża proces podejmowania decyzji przed ich zakupem. Na rynku istnieje wiele produktów, które różnią się od siebie opakowaniem, kolorem czy konsystencją. Producenci oferują między innymi takie produkty jak: żele, olejki, emulsje oraz mydła. Jaki produkt wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Jak kupować, żeby nie zwariować?

Żel pod prysznic

Jest to jeden z najpopularniejszych kosmetyków służących do oczyszczania skóry całego ciała. Żel pod prysznic przeznaczony jest do codziennego mycia. Zazwyczaj zawiera on mniejszą ilość aktywnych substancji myjących w porównaniu do produktów przeznaczonych stricte do kąpieli. Dzieje się tak, ponieważ żel pod prysznic nakładamy bezpośrednio na skórę, natomiast kosmetyki do kąpieli najczęściej wlewamy do wody. W większości preparaty do mycia ciała pod prysznic mają delikatnie kwaśny odczyn, a także zawierają substancje natłuszczające. Do tego typu kosmetyków dodawane są również środki zagęszczające, takie jak: alginaty czy pochodne celulozy, które mają na celu przeciwdziałać szybkiemu spływaniu produktu z powierzchni skóry. Żele pod prysznic najczęściej posiadają szeroką gamę zapachową, dlatego są one odpowiednie dla osób, którym zależy na pięknym zapachu, który utrzyma się nawet do kilku godzin po kąpieli. Producenci coraz chętniej do żeli pod prysznic dodają olejki, aby kosmetyk nie tylko oczyścił skórę, ale również pozostawił na jej powierzchni nawilżający film.

Olejki pod prysznic

Jest to coraz bardziej popularny produkt do oczyszczania skóry ciała. Przede wszystkim ze względu na to, że pozostawia on na skórze bardzo przyjemny, delikatny film natłuszczający. Po użyciu olejku pod prysznic, nie czujemy konieczności użycia balsamu czy innego kosmetyku nawilżającego. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które mają przesuszoną skórę ciała. Taki kosmetyk sprawdzi się również dla wiecznie zabieganych ludzi, którzy nie mają czasu, aby po prysznicu zaaplikować mleczko czy balsam do ciała. Olejek przyda się na wyjazdy, ponieważ pozwoli zminimalizować wielkości bagażu. Tego typu kosmetyk zapewnia wyjątkowo delikatne oczyszczanie ciała — olejki pod prysznic w składzie zawierają tenzydy, czyli związki powierzchniowo czynne, które sprawiają, że podczas mycia ciała olejek na skórze zmienia się w emulsję.

Powiązane produkty

Olejki do kąpieli

W odróżnieniu od olejków pod prysznic, olejki do kąpieli głównie stosowane są po to, aby zapewnić skórze po kąpieli powłokę natłuszczającą, która zabezpieczy ją przed wysuszeniem. Olejki do kąpieli składają się przede wszystkim z lipidów oraz z pewnej ilości tenzydów, które są niezbędne do tego, aby olejek rozprowadził się w wodzie. Produkt ten, ze względu na znikomą zawartość substancji powierzchniowo czynnych, posiada niewielkie właściwości myjące, służy do zabezpieczenia skóry przed przesuszeniem, pozostawiając na jej powierzchni tłusty film ochronny. Dodatkowo olejki do kąpieli często wzbogacone są o olejki eteryczne, które uatrakcyjniają kąpiel dzięki pięknemu zapachowi, co cieszy nie tylko ciało, ale i zmysły. Przy używaniu olejku do kąpieli zaleca się zatem, stosowanie dodatkowo innego środka myjącego. Takiego typu kosmetyk polecany jest szczególnie w przypadku skóry suchej. Jedynym mankamentem olejków do kąpieli jest to, że pozostawiają one na powierzchni wanny tłustą powłokę, którą warto usunąć zaraz po relaksującej kąpieli. Należy zwrócić uwagę na etykietę kosmetyku, ponieważ czasami producenci umieszczają informację dotyczące tego, w jaki sposób usunąć zabrudzenia z powierzchni wanny.

Emulsja do mycia ciała i do kąpieli

Najczęściej producenci kosmetyków w swojej ofercie posiadają emulsje do kąpieli i/lub do mycia ciała. Taki produkt może być stosowany zarówno do bezpośredniego aplikowania na skórę ciała, jak i do kąpieli. Emulsje skutecznie, ale delikatnie oczyszczają skórę z zabrudzeń — w zależności od składników znajdujących się w kosmetyku. Mogą również łagodzić takie objawy jak: szorstkość czy zaczerwienienia. Pozostawiają skórę nawilżoną i natłuszczoną, a także zabezpieczają ją przed powstawaniem podrażnień. Najczęściej tego typu kosmetyki polecane są do skóry wrażliwej, chronicznie suchej, atopowej, dla osób z egzemą, a także do higieny i pielęgnacji skóry dziecka.

Mydła

Mydło to jeden z najstarszych produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry, choć obecnie zostało wyparte przez kosmetyki o innych formułach i konsystencjach. Mydła powstają na skutek „zmydlenia” tłuszczów. Mają bardzo dobre właściwości oczyszczające oraz usuwające brud z powierzchni skóry, niestety nie wpływają one korzystnie na jej stan. Aby zminimalizować negatywne działanie mydeł na skórę, producenci dodają do nich substancje nawilżające i natłuszczające, żeby uniknąć przesuszenia naskórka. Jednak główną wadą tego preparatu do mycia ciała jest jego wpływ na pH skóry. Stosowanie mydła podnosi jego wartość, w przypadku gdy skóra jest zdrowa, pH obniża się w ciągu 30 minut po myciu ciała, ale niestety, w momencie, gdy skóra nie ma zdolności zobojętnienia odczynu alkalicznego, proces obniżenia pH skóry może trwać znacznie dłużej. Gdy skóra ma zbyt wysoką wartość pH skutkuje to namnożeniem się bakterii patogennych na jej powierzchni.

Niewątpliwą wadą stosowania mydeł jest ich działanie przesuszające — gdy działają na skórę dłużej, powodują pęcznienie warstwy rogowej, co przyczynia się do szybszego parowania wody. Kolejnym negatywnym działaniem mydeł jest tworzenie się, pod wpływem twardej wody, tak zwanego mydła wapniowego, co skutkuje przesuszeniem i podrażnieniem skóry. Na rynku obecnie jest wiele rodzajów mydeł: kremowe, płynne, złuszczające, dla dzieci, szare i wiele innych. W przypadku skóry, która dobrze toleruje stosowanie mydeł nie ma przeciwwskazań do ich używania, natomiast zbyt częste jego aplikowanie może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Syndety

Syndety to detergenty syntetyczne. Można je porównać do mydła, choć nie mają tak niekorzystnego wpływu na stan skóry. Najczęściej można spotkać się z produktami tego typu w dwóch formach: płynnej lub w postaci kostki. W przeciwieństwie do mydeł, syndety mogą przybierać różną wartość pH: te o kwaśnym pH w najmniejszym stopniu zaburzają płaszcz hydrolipidowy, polecane są do mycia każdego rodzaju skóry, natomiast preparaty o neutralnym pH delikatnie zaburzają fizjologiczne środowisko skóry. Syndety nie tracą swoich właściwości w twardej wodzie, tak jak to się dzieję w przypadku mydeł. Obecnie na rynku istnieją produkty o nowej generacji, które nie zawierają w swoim składzie laurylosiarczanu sodu, dzięki czemu nie powodują podrażnień skóry, ani nie przesuszają jej. Syndety w postaci kostek zawierają około 30–70 proc. tenzydów, głównie składają się z środków wiążących, które mają na celu utrzymanie kosmetyku w formie przypominającej kształtem mydło. Do stworzenia syndetów płynnych środki wiążące nie są potrzebne, dodawane są do nich natomiast substancje pielęgnujące skórę, takie jak: parafina twarda czy lanolina.

Jak wybrać najlepszy kosmetyk dla naszej skóry?

Przy zakupie kosmetyku do mycia ciała kieruj się rodzajem skóry, jaką posiadasz, a następnie dobierz produkt, który spełnia twoje preferencje.

Jeśli masz skórę suchą, zdecyduj się na olejek pod prysznic, ewentualnie żel pod prysznic, który będzie dedykowany takiemu rodzajowi skóry. Jeśli posiadasz wannę, możesz również zastosować kąpieli z dodatkiem olejku. Przy skórze problematycznej, przesuszonej, łuszczącej się, sięgnij po emulsję przeznaczoną do twojego rodzaju skóry. Jeżeli uwielbiasz kosmetyki w formie kostki, możesz sięgnąć po syndety, jednak zwróć szczególną uwagę na ich skład. Raczej unikaj używania mydeł tradycyjnych, choć jeśli znajdziesz mydło o dobrym składzie, bez składników drażniących i wysuszających, możesz taki produkt przetestować i sprawdzić jak twoja skóra na niego zareaguje.

  1. E. Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 1019.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 44–53.
  3. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 30–31.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl