Jak wybrać produkt do mycia ciała?
Katarzyna Chlebicz

Jak wybrać produkt do mycia ciała?

Oczyszczanie skóry to podstawa naszej codziennej higieny. Czy tylko taką rolę pełni kosmetyk do mycia ciała? Niekoniecznie, obecnie mycie ciała to coś więcej niż tylko dbanie o odpowiednią higienę, jest to również pielęgnacja skóry.

Konsumenci, oprócz efektu oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń, oczekują o wiele więcej. Wybierając kosmetyk do mycia ciała, spodziewają się efektu nawilżenia, zmiękczenia skóry, a także przyjemnego zapachu, który pozostanie na ciele do rana. Szeroka gama produktów do oczyszczania skóry cieszy każdego konsumenta, choć z pewnością wydłuża proces podejmowania decyzji przed ich zakupem. Na rynku istnieje wiele produktów, które różnią się od siebie opakowaniem, kolorem czy konsystencją. Producenci oferują między innymi takie produkty jak: żele, olejki, emulsje oraz mydła. Jaki produkt wybrać, aby spełnił nasze oczekiwania? Jak kupować, żeby nie zwariować?

Żel pod prysznic

Jest to jeden z najpopularniejszych kosmetyków służących do oczyszczania skóry całego ciała. Żel pod prysznic przeznaczony jest do codziennego mycia. Zazwyczaj zawiera on mniejszą ilość aktywnych substancji myjących w porównaniu do produktów przeznaczonych stricte do kąpieli. Dzieje się tak, ponieważ żel pod prysznic nakładamy bezpośrednio na skórę, natomiast kosmetyki do kąpieli najczęściej wlewamy do wody. W większości preparaty do mycia ciała pod prysznic mają delikatnie kwaśny odczyn, a także zawierają substancje natłuszczające. Do tego typu kosmetyków dodawane są również środki zagęszczające, takie jak: alginaty czy pochodne celulozy, które mają na celu przeciwdziałać szybkiemu spływaniu produktu z powierzchni skóry. Żele pod prysznic najczęściej posiadają szeroką gamę zapachową, dlatego są one odpowiednie dla osób, którym zależy na pięknym zapachu, który utrzyma się nawet do kilku godzin po kąpieli. Producenci coraz chętniej do żeli pod prysznic dodają olejki, aby kosmetyk nie tylko oczyścił skórę, ale również pozostawił na jej powierzchni nawilżający film.

Olejki pod prysznic

Jest to coraz bardziej popularny produkt do oczyszczania skóry ciała. Przede wszystkim ze względu na to, że pozostawia on na skórze bardzo przyjemny, delikatny film natłuszczający. Po użyciu olejku pod prysznic, nie czujemy konieczności użycia balsamu czy innego kosmetyku nawilżającego. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które mają przesuszoną skórę ciała. Taki kosmetyk sprawdzi się również dla wiecznie zabieganych ludzi, którzy nie mają czasu, aby po prysznicu zaaplikować mleczko czy balsam do ciała. Olejek przyda się na wyjazdy, ponieważ pozwoli zminimalizować wielkości bagażu. Tego typu kosmetyk zapewnia wyjątkowo delikatne oczyszczanie ciała — olejki pod prysznic w składzie zawierają tenzydy, czyli związki powierzchniowo czynne, które sprawiają, że podczas mycia ciała olejek na skórze zmienia się w emulsję.

Powiązane produkty

Olejki do kąpieli

W odróżnieniu od olejków pod prysznic, olejki do kąpieli głównie stosowane są po to, aby zapewnić skórze po kąpieli powłokę natłuszczającą, która zabezpieczy ją przed wysuszeniem. Olejki do kąpieli składają się przede wszystkim z lipidów oraz z pewnej ilości tenzydów, które są niezbędne do tego, aby olejek rozprowadził się w wodzie. Produkt ten, ze względu na znikomą zawartość substancji powierzchniowo czynnych, posiada niewielkie właściwości myjące, służy do zabezpieczenia skóry przed przesuszeniem, pozostawiając na jej powierzchni tłusty film ochronny. Dodatkowo olejki do kąpieli często wzbogacone są o olejki eteryczne, które uatrakcyjniają kąpiel dzięki pięknemu zapachowi, co cieszy nie tylko ciało, ale i zmysły. Przy używaniu olejku do kąpieli zaleca się zatem, stosowanie dodatkowo innego środka myjącego. Takiego typu kosmetyk polecany jest szczególnie w przypadku skóry suchej. Jedynym mankamentem olejków do kąpieli jest to, że pozostawiają one na powierzchni wanny tłustą powłokę, którą warto usunąć zaraz po relaksującej kąpieli. Należy zwrócić uwagę na etykietę kosmetyku, ponieważ czasami producenci umieszczają informację dotyczące tego, w jaki sposób usunąć zabrudzenia z powierzchni wanny.

Emulsja do mycia ciała i do kąpieli

Najczęściej producenci kosmetyków w swojej ofercie posiadają emulsje do kąpieli i/lub do mycia ciała. Taki produkt może być stosowany zarówno do bezpośredniego aplikowania na skórę ciała, jak i do kąpieli. Emulsje skutecznie, ale delikatnie oczyszczają skórę z zabrudzeń — w zależności od składników znajdujących się w kosmetyku. Mogą również łagodzić takie objawy jak: szorstkość czy zaczerwienienia. Pozostawiają skórę nawilżoną i natłuszczoną, a także zabezpieczają ją przed powstawaniem podrażnień. Najczęściej tego typu kosmetyki polecane są do skóry wrażliwej, chronicznie suchej, atopowej, dla osób z egzemą, a także do higieny i pielęgnacji skóry dziecka.

Mydła

Mydło to jeden z najstarszych produktów przeznaczonych do oczyszczania skóry, choć obecnie zostało wyparte przez kosmetyki o innych formułach i konsystencjach. Mydła powstają na skutek „zmydlenia” tłuszczów. Mają bardzo dobre właściwości oczyszczające oraz usuwające brud z powierzchni skóry, niestety nie wpływają one korzystnie na jej stan. Aby zminimalizować negatywne działanie mydeł na skórę, producenci dodają do nich substancje nawilżające i natłuszczające, żeby uniknąć przesuszenia naskórka. Jednak główną wadą tego preparatu do mycia ciała jest jego wpływ na pH skóry. Stosowanie mydła podnosi jego wartość, w przypadku gdy skóra jest zdrowa, pH obniża się w ciągu 30 minut po myciu ciała, ale niestety, w momencie, gdy skóra nie ma zdolności zobojętnienia odczynu alkalicznego, proces obniżenia pH skóry może trwać znacznie dłużej. Gdy skóra ma zbyt wysoką wartość pH skutkuje to namnożeniem się bakterii patogennych na jej powierzchni.

Niewątpliwą wadą stosowania mydeł jest ich działanie przesuszające — gdy działają na skórę dłużej, powodują pęcznienie warstwy rogowej, co przyczynia się do szybszego parowania wody. Kolejnym negatywnym działaniem mydeł jest tworzenie się, pod wpływem twardej wody, tak zwanego mydła wapniowego, co skutkuje przesuszeniem i podrażnieniem skóry. Na rynku obecnie jest wiele rodzajów mydeł: kremowe, płynne, złuszczające, dla dzieci, szare i wiele innych. W przypadku skóry, która dobrze toleruje stosowanie mydeł nie ma przeciwwskazań do ich używania, natomiast zbyt częste jego aplikowanie może doprowadzić do pogorszenia stanu skóry.

Syndety

Syndety to detergenty syntetyczne. Można je porównać do mydła, choć nie mają tak niekorzystnego wpływu na stan skóry. Najczęściej można spotkać się z produktami tego typu w dwóch formach: płynnej lub w postaci kostki. W przeciwieństwie do mydeł, syndety mogą przybierać różną wartość pH: te o kwaśnym pH w najmniejszym stopniu zaburzają płaszcz hydrolipidowy, polecane są do mycia każdego rodzaju skóry, natomiast preparaty o neutralnym pH delikatnie zaburzają fizjologiczne środowisko skóry. Syndety nie tracą swoich właściwości w twardej wodzie, tak jak to się dzieję w przypadku mydeł. Obecnie na rynku istnieją produkty o nowej generacji, które nie zawierają w swoim składzie laurylosiarczanu sodu, dzięki czemu nie powodują podrażnień skóry, ani nie przesuszają jej. Syndety w postaci kostek zawierają około 30–70 proc. tenzydów, głównie składają się z środków wiążących, które mają na celu utrzymanie kosmetyku w formie przypominającej kształtem mydło. Do stworzenia syndetów płynnych środki wiążące nie są potrzebne, dodawane są do nich natomiast substancje pielęgnujące skórę, takie jak: parafina twarda czy lanolina.

Jak wybrać najlepszy kosmetyk dla naszej skóry?

Przy zakupie kosmetyku do mycia ciała kieruj się rodzajem skóry, jaką posiadasz, a następnie dobierz produkt, który spełnia twoje preferencje.

Jeśli masz skórę suchą, zdecyduj się na olejek pod prysznic, ewentualnie żel pod prysznic, który będzie dedykowany takiemu rodzajowi skóry. Jeśli posiadasz wannę, możesz również zastosować kąpieli z dodatkiem olejku. Przy skórze problematycznej, przesuszonej, łuszczącej się, sięgnij po emulsję przeznaczoną do twojego rodzaju skóry. Jeżeli uwielbiasz kosmetyki w formie kostki, możesz sięgnąć po syndety, jednak zwróć szczególną uwagę na ich skład. Raczej unikaj używania mydeł tradycyjnych, choć jeśli znajdziesz mydło o dobrym składzie, bez składników drażniących i wysuszających, możesz taki produkt przetestować i sprawdzić jak twoja skóra na niego zareaguje.

  1. E. Fink, Kosmetyka. Przewodnik po substancjach czynnych i pomocniczych, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 1019.
  2. S. Bender, Pielęgnacja ciała, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 44–53.
  3. X. Petsitis, K. Kipper, Kosmetyka ozdobna i pielęgnacyjna twarzy, „MedPharm Polska”, Wrocław 2011, s. 30–31.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

  • Ałun – jak działa? Czy ałun w sztyfcie to skuteczna i bezpieczna alternatywa dla dezodorantu?

    Wśród osób zainteresowanych naturalną pielęgnacją ałun cieszy się rosnącą popularnością. Ten minerał znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych, dzięki którym stanowi alternatywę dla tradycyjnych dezodorantów. Jak dokładnie działa i w jakich kosmetykach można go znaleźć?

  • Sekret jędrnej skóry – jak kolagen może pomóc na cellulit?

    Produkcja kolagenu w skórze zaczyna zwalniać już po ukończeniu 25. roku życia. Z roku na rok nie tylko utrata elastyczności skóry staje się coraz bardziej widoczna, ale także nasila się problem związany z cellulitem. Wśród preparatów, które mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, czołowe miejsce zajmuje właśnie kolagen. Jaki kolagen jest najlepszy na cellulit?

  • Najlepsze zabiegi kosmetyczne na wiosnę. Jakich substancji potrzebuje skóra po zimie?

    Po zimie skóra i ciało wymagają większej uwagi i troski. Wraz z nadejściem wiosny warto dostarczyć skórze odpowiednich składników aktywnych, aby przywrócić jej zdrowy wygląd. Wiosna to także idealny moment na wykonanie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Jakie zabiegi najlepiej sprawdzą się o tej porze roku? Jakich substancji dostarczyć skórze?

  • Rodzaje cery. Jak rozpoznać rodzaj skóry i wybrać odpowiednią pielęgnację?

    Każda skóra ma swoje unikalne potrzeby, a kluczem do jej zdrowego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja. Masz cerę suchą, tłustą, mieszaną, a może normalną? Dowiedz się, jak prawidłowo rozpoznać typ cery i jakich kosmetyków używać, aby cieszyć się promienną i zadbaną skórą każdego dnia!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl