Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku? - portal DOZ.pl
Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku?
Magdalena Sochacka

Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku?

Ciąża to wyjątkowy czas, przepełniony ogromną troską i niepokojem o zdrowie zarówno matki, jak i mającego przyjść na świat dziecka. Przeziębienie, szczególnie w okresie jesienno–zimowym, dotyka prawie każdego, również kobiety w ciąży. Jak bezpiecznie sobie z nim radzić?

Katar, kaszel, ból gardła – to najczęstsze objawy przeziębienia. Zazwyczaj ustępują samoistnie i nie wymagają specjalnego leczenia. Wynika to z faktu, że mają podłoże wirusowe, a dzisiejsza medycyna nie wynalazła jak dotąd skutecznego leku niszczącego wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych (rynowirusy, adenowirusy czy wirusy paragrypy). Te leki, które znamy, zmniejszają jedynie występujące dolegliwości i pomagają naszemu organizmowi w samodzielnej walce z drobnoustrojami.

Domowe metody na przeziębienie w ciąży

Bardzo ważnym elementem leczenia przeziębienia u kobiet w ciąży jest odpoczynek, przyjmowanie dużej objętości płynów (dwa – trzy litry na dobę) i urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii do walki z infekcją. Warto więc zadbać wówczas o wystarczającą ilość snu, zrezygnować ze zbędnych obowiązków i przygotować sobie zdrowy posiłek, najlepiej doprawiony czosnkiem, imbirem bądź cytryną. Gorąca herbata z sokiem malinowym może okazać się zbawienna.

Kiedy konieczne są leki?

Według danych statystycznych znaczna część kobiet ciężarnych niestety przyjmuje leki. Zazwyczaj są to te sprzedawane bez recepty. Co gorsza, nie wszystkie przyszłe matki wybierają produkty rozsądnie. Mogą one zawierać różne substancje, których w ciąży powinno się definitywnie unikać, np. alkohol. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku istnieje wiele preparatów, które są w pełni bezpieczne i zawierają składniki naturalne – np. czarny bez. Będą one świetną bazą w domowej apteczce.

Polecane dla Ciebie

Przeziębienie w ciąży – leki na katar

Długie jesienne wieczory z pudełkiem chusteczek higienicznych to motyw przewodni wielu filmowych scen czy reklam. Ale czy dla kobiet ciężarnych nie ma pocieszającej perspektywy? Z drugiej strony, czy wybór powszechnie używanych kropli do nosa jest dobrym posunięciem? Leki zawierające pseudoefedrynę czy fenylefrynę stosowane powinny być tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Trzeba więc rozpoczynać terapię od metod, które były świetnie znane naszym mamom i babciom – są nimi inhalacje! Można je wykonywać z wielu różnych substancji, takich jak sól fizjologiczna (0,9 proc.), sól hipertoniczna (3 proc.), olejki eteryczne (niezawierające alkoholu) – eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. Zmniejszają one produkcję wydzieliny, pomagają w rozrzedzeniu, ułatwiając tym samym jej ewakuację. Są w pełni bezpieczne dla przyszłych mam i ich maluszków.

Przeziębienie w ciąży – ból głowy i gorączka

Zacznijmy od tego, że stan podgorączkowy, który często towarzyszy przeziębieniu, nie jest niczym złym i bardzo niepokojącym. Temperatura ok. 37 st. Celsjusza pobudza organizm do walki. Dlatego nie zawsze trzeba ją intensywnie obniżać. Gdy jednak narasta i utrzymuje się dłużej, może okazać się groźna dla przebiegu ciąży. Zwiększa wówczas ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości, a nawet poronienia lub porodu przedwczesnego. Zawsze podejmujmy próbę obniżenia gorączki w sposób naturalny – za pomocą letniej kąpieli lub chłodnych okładów. Gdy to nie pomaga, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru dla kobiet w ciąży jest paracetamol. Trzeba jednak zaznaczyć, że substancja ta przenika przez barierę łożyskową oraz do kobiecego pokarmu, dlatego leczenie, w tym dawkowanie, powinno zostać szczegółowo omówione z lekarzem. Najbezpieczniejsze jest stosowanie jak najmniejszej skutecznej dawki przez jak najkrótszy czas. Kobiety w ciąży powinny unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. ketoprofenu, szczególnie w III trymestrze, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia przedwczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego u noworodka.

Przeziębienie w ciąży – ból gardła

Tę nieprzyjemną dolegliwość można zmniejszyć poprzez jak najczęstsze nawilżanie gardła. Można to robić, przyjmując dużą ilość płynów (najlepiej często, a w małych ilościach) bądź pijąc napar z rumianku. Istnieją również preparaty utworzone na bazie porostu islandzkiego, propolisu lub szałwii. Są one bezpieczne dla kobiet w ciąży. Z dostępnych leków nie powinny zaszkodzić te, które zawierają benzydaminę lub chlorheksydynę.

Przeziębienie w ciąży – co na kaszel?

Niewiele badań ocenia bezpieczeństwo zażywania leków przeciwkaszlowych w ciąży. Większość preparatów zawiera substancje należące do kategorii B lub C, co oznacza, że nie udokumentowano bezpieczeństwa ich stosowania w tym okresie. Należy więc zachować szczególną ostrożność. Można ich używać tylko wówczas, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Może więc warto samodzielnie sporządzić domowy syrop z cebuli?

Przeziębienie w ciąży – czy można mu zapobiec?

Najistotniejszym elementem w zwalczaniu chorób, także przeziębienia, jest profilaktyka. Unikanie zatłoczonych miejsc czy komunikacji miejskiej może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Warto również w okresie infekcyjnym nosić maseczki ochronne, dokładnie i często wietrzyć pomieszczenia, korzystać wyłącznie z jednorazowych chusteczek higienicznych i bardziej skrupulatnie dbać o higienę rąk. Wszystkim kobietom, które w trakcie sezonu epidemicznego są lub planują być w ciąży, zaleca się szczepienia ochronne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Nacinanie krocza – kontrowersje wokół rutynowego nacinania krocza podczas porodu

  Wątpliwości narastające wokół tematu rutynowych nacięć krocza w trakcie porodu towarzyszą środowisku medycznemu już od wielu dekad. Niesłabnąca od lat argumentacja zarówno zwolenników, jak i przeciwników tego zabiegu sprawiła, że również w Polsce toczy się spór o zasadność episiotomii w kontekście wielu sytuacji położniczych. Co zatem sprawia, że pomimo upływu wielu lat doświadczenia i praktyki temat nacięcia krocza jest nadal równie kontrowersyjny, jak niemal dwie dekady temu, a wizja porodu siłami natury budzi coraz większy lęk wśród pacjentek? 

 • Nadciśnienie w ciąży – przyczyny, leczenie, powikłania

  Nadciśnienie tętnicze jest jedną z wielu chorób, które mogą towarzyszyć ciężarnej. Choć zwykle początkowo nie daje ono żadnych objawów, to brak wdrożenia odpowiedniego postępowania i leczenia może doprowadzić do poważnych komplikacji, które stanowią zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i jej nienarodzonego dziecka. 

 • Duszności w ciąży – przyczyny. Kiedy trudności z oddychaniem w ciąży powinny zaniepokoić?

  Duszność jest subiektywnym objawem występującym w przypadku wielu schorzeń, przede wszystkim u osób z ostrymi i przewlekłymi chorobami układu oddechowego i krążenia. Jest również dolegliwością, na którą dość często skarżą się kobiety ciężarne, nawet już w I trymestrze ciąży. Subiektywność objawu polega na tym, że nie jesteśmy w stanie ocenić jego nasilenia za pomocą badań obrazowych czy laboratoryjnych, tak jak np. nasilenie niedokrwistości za pomocą wartości hemoglobiny i hematokrytu. Jakie mogą być przyczyny duszności w ciąży?

 • Poronienie – najczęstsze przyczyny. Jakie są objawy poronienia?

  Poronienie jest problemem, który dotyczy coraz większej ilości kobiet. Jest to samoistne zakończenie ciąży przed 22. tygodniem, a więc momentem, w którym płód uzyskuje zdolność do przeżycia poza łonem matki. Do utraty ciąży może dojść na różnych etapach jej rozwoju, również przyczyny poronienia mogą być różne – mogą to być czynniki anatomiczne, hormonalne czy środowiskowe. 

 • Połóg – ile trwa? Jakie zmiany zachodzą w organizmie kobiety po porodzie?

  Połóg to wyjątkowy moment w życiu każdej kobiety, która urodziła dziecko. To szereg procesów fizjologicznych, dzięki którym organizm młodej mamy wraca do stanu sprzed ciąży. Połogowi mogą towarzyszyć dolegliwości bólowe związane z inwolucją narządów oraz tzw. odchody połogowe, które są źródłem bakterii. Rany powstałe po nacięciu krocza lub w wyniku cięcia cesarskiego należy starannie pielęgnować i odkażać. Jak to robić i o czym jeszcze pamiętać podczas połogu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Ciąża pozamaciczna – objawy i postępowanie po rozpoznaniu ciąży ektopowej

  Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, polega na zagnieżdżeniu się zapłodnionej komórki jajowej w każdej innej lokalizacji oprócz błony śluzowej trzony macicy. Szczególnie niebezpieczna jest ciąża brzuszna zlokalizowana w jamie otrzewnej, gdyż niesie 17-krotnie wyższe ryzyko śmierci w porównaniu z pozostałym lokalizacjami. Jak wygląda diagnostyka ciąży pozamacicznej, jakie są jej przyczyny i sposoby leczenia?

 • Stan przedrzucawkowy — przyczyny i leczenie preeklampsji

  Stan przedrzucawkowy może wywołać wiele niebezpiecznych powikłań, na które najbardziej narażone są kobiety powyżej 35. roku życia oraz matki chorujące przewlekle na nadciśnienie tętnicze wykryte jeszcze przed ciążą. Podstawowymi wartościami, które powinny zaniepokoić pacjentkę w ciąży i połogu, ale także lekarzy podczas porodu jest przede wszystkim jej wysokie ciśnienie krwi. Jak wyglądają objawy stanu przedrzucawkowego i jak zapobiegac PE?

 • Czy upławy w ciąży są niebezpieczne? Jak wygląda wydzielina z pochwy i czy jest niebezpieczna dla płodu?

  Większość upławów w trakcie ciąży, niezależnie od trymestru, nie powinno budzić niepokoju. Zagęszczenie śluzu ma na celu ochronić drogi rodne kobiety, ale także zapewnić bezpieczeństwo rozwijającemu się dziecku. Konsultacja z lekarzem ginekologiem jest wskazana tylko w przypadku wystąpienia określonych objawów, którymi z pewnością nie jest gęsta, przezroczysta lub biała wydzielina z pochwy. Które upławy powinny zwrócić uwagę przyszłej mamy i czy są bardzo niebezpieczne, a także jak wygląda leczenie infekcji intymnej w ciąży?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij