Ból gardła, kaszel i katar w ciąży? Sposoby na przeziębienie
Wioleta Szulejewska

Ból gardła, kaszel i katar w ciąży? Sposoby na przeziębienie

Jesteś w ciąży i dopadła Cię infekcja? Sen z powiek spędzają Ci nie tylko ból gardła, kaszel i katar, ale także myśl o tym, że w ciąży nie można brać leków? Nic bardziej mylnego! Poznaj nasze sposoby radzenia sobie ze złym samopoczuciem podczas infekcji.

  1. Ból gardła w ciąży – sposoby
  2. Kaszel w ciąży trzeba leczyć
  3. Jakie preparaty na katar w ciąży?
  4. Katar w ciąży – domowe sposoby
  5. Leki na przeziębienie w ciąży

Ból gardła w ciąży – sposoby

Ból gardła w ciąży może być objawem wielu chorób, sposób leczenia uzależniony jest oczywiście od tego, jaka jest jego przyczyna. Najczęściej ból gardła w ciąży pojawia się przy „zwykłym” stanie zapalnym gardła i można go z powodzeniem wyleczyć w domu. Aby ulżyć sobie w cierpieniu, można spróbować domowych metod, które stosowały nasze mamy i babcie. Najbardziej znana metoda na ból gardła w ciąży to płukanie ziołami (rumianek, szałwia, tymianek) lub roztworami wody z solą lub z wodą utlenioną.

Pomocne będę też takie naturalne „leki” jak miód, czosnek, cytryna, imbir, sok z malin i sok z czarnego bzu. Alternatywą jest wizyta w aptece, gdzie można poprosić o pastylki czy spray na gardło. Istnieje wiele leków, które stworzone są na bazie substancji ziołowych – propolisu, porostu islandzkiego, szałwii, miodu czy rumianku.

Farmaceuta poinformowany o tym, że pacjentka jest ciężarna, pomoże wybrać lek, który na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Kiedy do lekarza z bólem gardła w ciąży?

Kobiety, które noszą pod sercem dziecko, są bardzo uważne, jeśli chodzi o stan swojego zdrowia i czują się niemalże w obowiązku każdą dolegliwość konsultować z lekarzem. Wizytę u lekarza warto umówić jednak dopiero wtedy, kiedy mamy pewność, że jest konieczna; należy pamiętać, że w okresie wzmożonej zachorowalności wizyta w przychodni jest równoznaczna z narażeniem się na dużą ilość patogenów. Jeśli więc dokucza Ci ból gardła w ciąży, ale nie jest on bardzo intensywny i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (wysoka gorączka, ropny nalot), spróbuj najpierw pokonać ból w domu. Dopiero jeśli w ciągu kilku dni nie zauważysz poprawy lub objawy będą się nasilać, umów się na wizytę lekarską.

Kaszel w ciąży trzeba leczyć

Kaszel w ciąży bywa nie tylko uciążliwy, ale może okazać się także niebezpieczny. Ataki kaszlu, zwłaszcza suchego, mogą doprowadzić nawet do skurczów macicy, dlatego też kaszel w ciąży nie tylko można, ale trzeba leczyć.

Ulgę w kaszlu suchym przyniosą napary ziołowe, np. z prawoślazu, roztwory z siemienia lnianego bądź gotowe syropy ziołowe (bez kodeiny) dostępne w aptece. Na kaszel mokry najlepszy jest syrop z cebuli – można go przygotować w domu lub kupić w aptece; domowy i apteczny mają podobne właściwości. Syrop z cebuli może pomóc również na drapanie w gardle i chrypkę.

Powiązane produkty

Jakie preparaty na katar w ciąży?

Katar w ciąży leczy się najtrudniej. Właściwie nie ma skutecznego leku na katar, który można byłoby podać ciężarnej. Jedynym aptecznym preparatem, który może przynieść ulgę, jest woda morska, ale jej stosowanie ma sens tylko wtedy, kiedy katar jest gęsty i trzeba go rozrzedzić, aby mógł spłynąć. Na wodnisty katar nie ma rady, można jedynie trzymać się myśli, że katar leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni, i czekać, aż minie.

Katar w ciąży – domowe sposoby

Katar w ciąży (a także bez niej!) bywa bardzo uciążliwy. Zapchany nos, łzawiące oczy, trudności z oddychaniem nie pozwalają spać, utrudniają najprostsze czynności. W walce z katarem w ciąży możesz wykorzystywać niektóre domowe sposoby, np. inhalacje z soli fizjologicznej lub parówki z dodatkiem olejków eterycznych, np. sosnowego, eukaliptusowego i miętowego (bez alkoholu!).

Towarzyszący katarowi ból zatok pomagają złagodzić okłady z ciepłej soli. Sól wystarczy podgrzać na patelni, przesypać do małego woreczka i robić z niej okłady na zatoki.

Leki na przeziębienie w ciąży

Katar, kaszel i ból gardła w ciąży, choć zazwyczaj nie są niebezpieczne, to jednak potrafią skutecznie uprzykrzyć przyszłej mamie życie. Wspomniane objawy, którym często towarzyszą ból głowy i podwyższona temperatura ciała, powodują ogólne złe samopoczucie.

Bardzo szkodliwym mitem jest ten mówiący, że w ciąży „nie ma leczenia”. Nieprawda. Infekcje w ciąży można, a nawet trzeba leczyć. Złe samopoczucie mamy to także złe samopoczucie dziecka w brzuchu. Katar, kaszel czy ból gardła w ciąży nie są niebezpieczne dla dziecka (nie powodują wad czy gorszego rozwoju), ale nie ma powodu, by kobieta w ciąży unikała bezpiecznego leczenia objawowego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy przewlekły stan zapalny może przyczynić się do zwiększenia ryzyka przedwczesnego porodu. Pamiętaj więc, że to nie leczenie jest niebezpieczne, ale jego brak.

Istnieją całe serie leków dla kobiet ciężarnych (w tym paracetamol o działaniu przeciwbólowym), które są bezpieczne dla dzieci (jeśli są stosowane przez krótki czas, w dawkach terapeutycznych), a mamom przynoszą ulgę.

O bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży najlepiej zapytać lekarza lub farmaceutę, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania. Znajdują się tam informacje na temat stosowania danego leku przez kobiety ciężarne i karmiące piersią. Możemy także natrafić na informację o zakwalifikowaniu leku do jednej z pięciu kategorii oznaczonych literami A, B, C, D oraz X.  To skala bezpieczeństwa leków  ustalona ze względu na ryzyko ich szkodliwego działania na płód (wg Amerykańskiej Agencji Leków i Żywności  - FDA).

Co oznaczają poszczególne symbole kategorii?

A.    Badania kontrolowane przeprowadzone u kobiet w ciąży nie wykazały szkodliwego działania leków na płód; są to leki najbezpieczniejsze dla płodu;
B.    Badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu, lecz nie potwierdzono tego u kobiet ciężarnych;
C.    Badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, lecz brak jest badań kontrolowanych u kobiet ciężarnych; leki te mogą być stosowane tylko w przypadku, gdy korzyść wynikająca ze stosowania ich u matki przewyższa ryzyko wystąpienia działania niepożądanego u płodu;
D.    Istnieje udokumentowane ryzyko wystąpienia u ludzi szkodliwego działania niepożądanego na płód; leki te mogą być stosowane u kobiet w ciąży w stanach zagrożenia życia matki, lecz tylko w przypadkach, gdy leki kategorii A, B i C nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne;
X.    Leki bezwzględnie przeciwwskazane u kobiet w ciąży, matek karmiących a także kobiet planujących macierzyństwo z powodu udokumentowanego działania szkodliwego przewyższającego wszelkie możliwe korzyści.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij