Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku?
Magdalena Sochacka

Przeziębienie w ciąży – jak je leczyć, aby nie zaszkodzić dziecku?

Ciąża to wyjątkowy czas, przepełniony ogromną troską i niepokojem o zdrowie zarówno matki, jak i mającego przyjść na świat dziecka. Przeziębienie, szczególnie w okresie jesienno–zimowym, dotyka prawie każdego, również kobiety w ciąży. Jak bezpiecznie sobie z nim radzić?

Katar, kaszel, ból gardła – to najczęstsze objawy przeziębienia. Zazwyczaj ustępują samoistnie i nie wymagają specjalnego leczenia. Wynika to z faktu, że mają podłoże wirusowe, a dzisiejsza medycyna nie wynalazła jak dotąd skutecznego leku niszczącego wirusy wywołujące infekcje górnych dróg oddechowych (rynowirusy, adenowirusy czy wirusy paragrypy). Te leki, które znamy, zmniejszają jedynie występujące dolegliwości i pomagają naszemu organizmowi w samodzielnej walce z drobnoustrojami.

Domowe metody na przeziębienie w ciąży

Bardzo ważnym elementem leczenia przeziębienia u kobiet w ciąży jest odpoczynek, przyjmowanie dużej objętości płynów (dwa – trzy litry na dobę) i urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość energii do walki z infekcją. Warto więc zadbać wówczas o wystarczającą ilość snu, zrezygnować ze zbędnych obowiązków i przygotować sobie zdrowy posiłek, najlepiej doprawiony czosnkiem, imbirem bądź cytryną. Gorąca herbata z sokiem malinowym może okazać się zbawienna.

Kiedy konieczne są leki?

Według danych statystycznych znaczna część kobiet ciężarnych niestety przyjmuje leki. Zazwyczaj są to te sprzedawane bez recepty. Co gorsza, nie wszystkie przyszłe matki wybierają produkty rozsądnie. Mogą one zawierać różne substancje, których w ciąży powinno się definitywnie unikać, np. alkohol. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku istnieje wiele preparatów, które są w pełni bezpieczne i zawierają składniki naturalne – np. czarny bez. Będą one świetną bazą w domowej apteczce.

Przeziębienie w ciąży – leki na katar

Długie jesienne wieczory z pudełkiem chusteczek higienicznych to motyw przewodni wielu filmowych scen czy reklam. Ale czy dla kobiet ciężarnych nie ma pocieszającej perspektywy? Z drugiej strony, czy wybór powszechnie używanych kropli do nosa jest dobrym posunięciem? Leki zawierające pseudoefedrynę czy fenylefrynę stosowane powinny być tylko wtedy, gdy lekarz uzna to za konieczne. Trzeba więc rozpoczynać terapię od metod, które były świetnie znane naszym mamom i babciom – są nimi inhalacje! Można je wykonywać z wielu różnych substancji, takich jak sól fizjologiczna (0,9 proc.), sól hipertoniczna (3 proc.), olejki eteryczne (niezawierające alkoholu) – eukaliptusowy lub z drzewa herbacianego. Zmniejszają one produkcję wydzieliny, pomagają w rozrzedzeniu, ułatwiając tym samym jej ewakuację. Są w pełni bezpieczne dla przyszłych mam i ich maluszków.

Przeziębienie w ciąży – ból głowy i gorączka

Zacznijmy od tego, że stan podgorączkowy, który często towarzyszy przeziębieniu, nie jest niczym złym i bardzo niepokojącym. Temperatura ok. 37 st. Celsjusza pobudza organizm do walki. Dlatego nie zawsze trzeba ją intensywnie obniżać. Gdy jednak narasta i utrzymuje się dłużej, może okazać się groźna dla przebiegu ciąży. Zwiększa wówczas ryzyko wystąpienia różnych nieprawidłowości, a nawet poronienia lub porodu przedwczesnego. Zawsze podejmujmy próbę obniżenia gorączki w sposób naturalny – za pomocą letniej kąpieli lub chłodnych okładów. Gdy to nie pomaga, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Lekiem przeciwbólowym pierwszego wyboru dla kobiet w ciąży jest paracetamol. Trzeba jednak zaznaczyć, że substancja ta przenika przez barierę łożyskową oraz do kobiecego pokarmu, dlatego leczenie, w tym dawkowanie, powinno zostać szczegółowo omówione z lekarzem. Najbezpieczniejsze jest stosowanie jak najmniejszej skutecznej dawki przez jak najkrótszy czas. Kobiety w ciąży powinny unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), np. ketoprofenu, szczególnie w III trymestrze, ponieważ zwiększają one ryzyko wystąpienia przedwczesnego zamknięcia się przewodu tętniczego u noworodka.

Przeziębienie w ciąży – ból gardła

Tę nieprzyjemną dolegliwość można zmniejszyć poprzez jak najczęstsze nawilżanie gardła. Można to robić, przyjmując dużą ilość płynów (najlepiej często, a w małych ilościach) bądź pijąc napar z rumianku. Istnieją również preparaty utworzone na bazie porostu islandzkiego, propolisu lub szałwii. Są one bezpieczne dla kobiet w ciąży. Z dostępnych leków nie powinny zaszkodzić te, które zawierają benzydaminę lub chlorheksydynę.

Przeziębienie w ciąży – co na kaszel?

Niewiele badań ocenia bezpieczeństwo zażywania leków przeciwkaszlowych w ciąży. Większość preparatów zawiera substancje należące do kategorii B lub C, co oznacza, że nie udokumentowano bezpieczeństwa ich stosowania w tym okresie. Należy więc zachować szczególną ostrożność. Można ich używać tylko wówczas, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla dziecka. Może więc warto samodzielnie sporządzić domowy syrop z cebuli?

Przeziębienie w ciąży – czy można mu zapobiec?

Najistotniejszym elementem w zwalczaniu chorób, także przeziębienia, jest profilaktyka. Unikanie zatłoczonych miejsc czy komunikacji miejskiej może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania. Warto również w okresie infekcyjnym nosić maseczki ochronne, dokładnie i często wietrzyć pomieszczenia, korzystać wyłącznie z jednorazowych chusteczek higienicznych i bardziej skrupulatnie dbać o higienę rąk. Wszystkim kobietom, które w trakcie sezonu epidemicznego są lub planują być w ciąży, zaleca się szczepienia ochronne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Kalendarz badań w ciąży – tydzień po tygodniu

  Dzięki przestrzeganiu harmonogramu wpisanego w ciążowy kalendarz badań, który składa się zarówno z testów obowiązkowych, jak i zalecanych, ginekolog prowadzący ma dostęp do kompleksowej historii ciąży, sprawując stałą kontrolę nad mamą i jej dzieckiem. Kalendarz badań w ciąży został przygotowany na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia i według rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Składa się z wielu etapów, które są ograniczane przez ramy czasowe kolejnych tygodni ciąży, a także z wielu badań – fizykalnych, obrazowych i laboratoryjnych. Które badania należy wykonać, będąc w ciąży i dlaczego skrupulatność w ich wykonywaniu jest tak bardzo istotna? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. 

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Jakie badania wykonuje się tuż przed porodem?

  Ostatnie tygodnie ciąży to czas narastającego oczekiwania. Zanim dziecko zjawi się na świecie, warto się upewnić, że wszystko jest gotowe. Nie chodzi tylko o niezbędną wyprawkę, ale przede wszystkim o dopełnienie medycznych zaleceń lekarza prowadzącego. Jakie badania obrazowe i biochemiczne należy wykonać tuż przed porodem? Odpowiedzi na te pytania udzielono w niniejszym artykule.

 • Zgaga w ciąży – dlaczego się pojawia i co jeść, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości z nią związane?

  Zgaga stanowi częstą dolegliwość u kobiet w ciąży. Ponieważ przyszła mama zwykle dysponuje ograniczoną możliwością farmakologicznego radzenia sobie z trudnościami odmiennego stanu, warto znać domowe sposoby, które poprawią samopoczucie w zakresie wybranych. Zgaga w ciąży – co jeść, a czego unikać? Jak powinna wyglądać dieta, która złagodzi pieczenie oraz kwaśne odbijanie. 

 • Czy dzieci urodzone przez cesarskie cięcie mają inną mikroflorę jelitową od tych, urodzonych siłami natury? Czy są bardziej podatne na alergie?

  Badania dowodzą, że we wczesnym okresie życia niemowlęta urodzone przez cesarskie cięcie mają inny zestaw bakterii jelitowych niż dzieci urodzone silami natury. Zamiast pobierać drobnoustroje od swoich matek, nabywają bakterie ze środowiska szpitalnego. Czy dlatego są bardziej podatne na występowanie astmy, alergii oraz innych chorób immunologicznych?

 • Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) – na czym polega i jakie wady genetyczne wykrywa badanie NIPT? Kiedy należy je wykonać?

  Badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA) to analiza materiału genetycznego dziecka, który przedostaje się przez łożysko i krąży we krwi matki. Testy NIPT to nieinwazyjne, bezpieczne badania prenatalne, które pozwalają na oszacowanie z dużym prawdopodobieństwem (choć nie 100%) ryzyka wystąpienia wad genetycznych u płodu oraz określenie płci dziecka. Badanie cffDNA można wykonać już w pierwszym trymestrze – po 10. tygodniu ciąży.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cholina (witamina B4) – dlaczego jest tak istotna dla kobiet w ciąży? Występowanie, właściwości, dawkowanie

  Cholina, to bardzo istotny związek dla rozwoju płodu (głównie w kontekście układu nerwowego), a ponadto biorący udział w szeregu procesów metabolicznych cholesterolu i związków tłuszczowych. W organizmie „witamina B4" występuje głównie w fosfolipidach, takich jak lecytyna i sfingomielina. Oprócz tego cholina przyczynia się do utrzymania właściwej struktury komórek, wpływa na pracę mięśni, układ oddechowy i mózg. Wyniki badań naukowych potwierdziły również, że przyczynia się ona do poprawy pamięci długotrwałej. Czy cholina chroni przyszłą mamę przed wystąpieniem stanu przedrzucawkowego, co ma ze sobą wspólnego cholina i inozytol oraz jak dawkować „witaminę B4"?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Testy owulacyjne (paskowe, strumieniowe, płytkowe) – który wybrać, jak i kiedy je wykonać? Czy są wiarygodne podczas planowania ciąży?

  Analiza cyklu miesiączkowego jest istotna nie tylko z punktu widzenia kontroli stanu zdrowia, sprawdzenia działania terapii, ale także (często przede wszystkim) podczas planowania powiększenia rodziny. Od pewnego czasu ogromnym powodzeniem cieszą się testy płodności, nazywane inaczej testami owulacyjnymi, które można bez recepty kupić w aptece. Wyróżnia się testy polegające na analizie próbki moczu – paskowe, strumieniowe i płytkowe oraz tzw. testy owulacyjne ze śliny. Co może zaburzać wynik testu płodności, jaka jest cena testu owulacyjnegoi i jak analizować wynik badania owulacji w domu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij