Naukowcy wyeliminowali wirusa HIV ze zwierzęcego genomu
Katarzyna Szulik

Naukowcy wyeliminowali wirusa HIV ze zwierzęcego genomu

Naukowcy po raz pierwszy wyeliminowali DNA kompetentnego do replikacji wirusa HIV-1 – czyli odpowiedzialnego za AIDS – z genomów żywych zwierząt. Badanie stanowi kluczowy krok w kierunku opracowania skutecznego leku na zakażenie HIV u ludzi.

Wspomnianego odkrycia wspólnym wysiłkiem dokonali naukowcy z Lewis Katz School of Medicine na Temple University i University of Nebraska Medical Center (UNMC), a wyniki ich pracy ukazały się w piśmie Nature Communications.

Wspomniane badanie sugeruje, że leczenie mające na celu powstrzymanie replikacji HIV jest w  stanie doprowadzić do całkowitej eliminacji wirusa HIV z organizmów zakażonych nim zwierząt. Osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez nadzwyczajnego wysiłku zespołu, który obejmował wirusologów, immunologów, biologów molekularnych, farmakologów i ekspertów farmaceutycznych.

Jak przebiega terapia HIV?

Obecnie leczenie HIV koncentruje się na stosowaniu terapii antyretrowirusowej (w skrócie ART), polegającej na zatrzymaniu powielania wirusa w organizmie. To pozwala zahamować rozwój choroby, ale nie eliminuje czynnika ją wywołującego, więc by pacjent mógł żyć i funkcjonować normalnie, musi przyjmować leki antyretrowirusowe do końca życia. Jeśli terapia zostanie przerwana, nastąpi nawrót choroby, która pozostaje w stanie uśpienia i „budzi się” z nową siłą, niewrażliwa na działanie systemu odpornościowego.

Jest to możliwe, ponieważ „uśpiony” wirus jest w stanie połączyć swoje DNA z genomem komórek układu immunologicznego, przez co nie postrzega się go jako zagrożenie. Naukowcom z  tego samego zespołu już wcześniej udało się usunąć DNA wirusa HIV z genomu komórek, które zainfekował, na drodze modyfikacji ich genomu możliwej dzięki zastosowaniu technologii CRISPR Cas9. Ten eksperyment odniósł znaczący sukces u myszy i szczurów, jednak wirusa nie udało się wyeliminować w całości, a jedynie w znaczącej części.

Laserowa sztuka walki z HIV

W nowym badaniu naukowcy połączyli już zdobytą wiedzę na temat edycji genów z nową technologią o nazwie LASER ART. Dzięki niej komórki wirusa namnażają się w niższym tempie i w mniejszej ilości, dzięki czemu pacjent z AIDS może rzadziej przyjmować leki antyretrowirusowe.  Badaczy interesowało jednak przede wszystkim to, czy LASER ART jest w stanie zahamować replikację HIV na tyle długo, żeby udało się całkowicie pozbyć wirusowego DNA z komórek za pomocą metody CRISPR-Cas9 .

W tym celu odpowiednio zmodyfikowane genetycznie myszy najpierw poddano terapii LASER ART, a następnie CRISPR-Cas9. Pod koniec okresu leczenia dokonano oceny zwartości wirusa w ich organizmach i jak się okazało, aż u jednej trzeciej z nich udało się całkowicie wyeliminować wirusa z komórkowego DNA.

Badanie pokazało, że połączenie obu metod terapeutycznych może stanowić nową taktykę leczenia zakażenia wirusem HIV, jednak potwierdzenie tej tezy wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań klinicznych, które mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Nowy sposób uwalniania leków

Konieczność regularnego przyjmowania leków do końca życia jest jedną z poważniejszych bolączek leczenia osób zakażonych HIV. Część z nich z różnych względów nie jest  stanie utrzymać regularności terapii, przez co stan ich zdrowia się pogarsza. Możliwość rzadszego przyjmowania leków mogłaby pomóc w utrzymaniu ich w lepszej kondycji na dłużej, w związku z czym naukowcy nie ustają w poszukiwaniach nowych sposobów podania leków, które stopniowo uwalniałyby swoje składniki aktywne. W roku 2018 badacze związani z Massachusets Institute of Technology i Brigham and Womens Hospital stworzyli odmianę kapsułki, która po połknięciu jest w stanie uwalniać do organizmu różne rodzaje leków na przestrzeni tygodnia, tym samym eliminując konieczność przyjmowania ich zestawu każdego dnia. Jej budowa nie utrudnia trawienia ani przepływu składników odżywczych i w żaden sposób nie zaburza normalnego funkcjonowania. Naukowcy zauważyli również, że taki sposób podawania leków mógłby zapobiec nowym zakażeniom, ponieważ regularne leczenie skraca okres, w którym chory może zarażać innych. Z szacunków badaczy wynika, że wprowadzenie tego sposobu leczenia mogłoby zapobiec nawet 800 tysiącom nowych zakażeń na przestrzeni najbliższych 20 lat.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij