Naukowcy wyeliminowali wirusa HIV ze zwierzęcego genomu
Katarzyna Szulik

Naukowcy wyeliminowali wirusa HIV ze zwierzęcego genomu

Naukowcy po raz pierwszy wyeliminowali DNA kompetentnego do replikacji wirusa HIV-1 – czyli odpowiedzialnego za AIDS – z genomów żywych zwierząt. Badanie stanowi kluczowy krok w kierunku opracowania skutecznego leku na zakażenie HIV u ludzi.

Wspomnianego odkrycia wspólnym wysiłkiem dokonali naukowcy z Lewis Katz School of Medicine na Temple University i University of Nebraska Medical Center (UNMC), a wyniki ich pracy ukazały się w piśmie Nature Communications.

Wspomniane badanie sugeruje, że leczenie mające na celu powstrzymanie replikacji HIV jest w  stanie doprowadzić do całkowitej eliminacji wirusa HIV z organizmów zakażonych nim zwierząt. Osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez nadzwyczajnego wysiłku zespołu, który obejmował wirusologów, immunologów, biologów molekularnych, farmakologów i ekspertów farmaceutycznych.

Jak przebiega terapia HIV?

Obecnie leczenie HIV koncentruje się na stosowaniu terapii antyretrowirusowej (w skrócie ART), polegającej na zatrzymaniu powielania wirusa w organizmie. To pozwala zahamować rozwój choroby, ale nie eliminuje czynnika ją wywołującego, więc by pacjent mógł żyć i funkcjonować normalnie, musi przyjmować leki antyretrowirusowe do końca życia. Jeśli terapia zostanie przerwana, nastąpi nawrót choroby, która pozostaje w stanie uśpienia i „budzi się” z nową siłą, niewrażliwa na działanie systemu odpornościowego.

Jest to możliwe, ponieważ „uśpiony” wirus jest w stanie połączyć swoje DNA z genomem komórek układu immunologicznego, przez co nie postrzega się go jako zagrożenie. Naukowcom z  tego samego zespołu już wcześniej udało się usunąć DNA wirusa HIV z genomu komórek, które zainfekował, na drodze modyfikacji ich genomu możliwej dzięki zastosowaniu technologii CRISPR Cas9. Ten eksperyment odniósł znaczący sukces u myszy i szczurów, jednak wirusa nie udało się wyeliminować w całości, a jedynie w znaczącej części.

Laserowa sztuka walki z HIV

W nowym badaniu naukowcy połączyli już zdobytą wiedzę na temat edycji genów z nową technologią o nazwie LASER ART. Dzięki niej komórki wirusa namnażają się w niższym tempie i w mniejszej ilości, dzięki czemu pacjent z AIDS może rzadziej przyjmować leki antyretrowirusowe.  Badaczy interesowało jednak przede wszystkim to, czy LASER ART jest w stanie zahamować replikację HIV na tyle długo, żeby udało się całkowicie pozbyć wirusowego DNA z komórek za pomocą metody CRISPR-Cas9 .

W tym celu odpowiednio zmodyfikowane genetycznie myszy najpierw poddano terapii LASER ART, a następnie CRISPR-Cas9. Pod koniec okresu leczenia dokonano oceny zwartości wirusa w ich organizmach i jak się okazało, aż u jednej trzeciej z nich udało się całkowicie wyeliminować wirusa z komórkowego DNA.

Badanie pokazało, że połączenie obu metod terapeutycznych może stanowić nową taktykę leczenia zakażenia wirusem HIV, jednak potwierdzenie tej tezy wymaga przeprowadzenia szeroko zakrojonych badań klinicznych, które mają zostać wykonane jeszcze w tym roku.

Powiązane produkty

Nowy sposób uwalniania leków

Konieczność regularnego przyjmowania leków do końca życia jest jedną z poważniejszych bolączek leczenia osób zakażonych HIV. Część z nich z różnych względów nie jest  stanie utrzymać regularności terapii, przez co stan ich zdrowia się pogarsza. Możliwość rzadszego przyjmowania leków mogłaby pomóc w utrzymaniu ich w lepszej kondycji na dłużej, w związku z czym naukowcy nie ustają w poszukiwaniach nowych sposobów podania leków, które stopniowo uwalniałyby swoje składniki aktywne. W roku 2018 badacze związani z Massachusets Institute of Technology i Brigham and Womens Hospital stworzyli odmianę kapsułki, która po połknięciu jest w stanie uwalniać do organizmu różne rodzaje leków na przestrzeni tygodnia, tym samym eliminując konieczność przyjmowania ich zestawu każdego dnia. Jej budowa nie utrudnia trawienia ani przepływu składników odżywczych i w żaden sposób nie zaburza normalnego funkcjonowania. Naukowcy zauważyli również, że taki sposób podawania leków mógłby zapobiec nowym zakażeniom, ponieważ regularne leczenie skraca okres, w którym chory może zarażać innych. Z szacunków badaczy wynika, że wprowadzenie tego sposobu leczenia mogłoby zapobiec nawet 800 tysiącom nowych zakażeń na przestrzeni najbliższych 20 lat.

  1. P. K. Dash, R. Kaminski, R. Bella i in., Sequential LASER ART and CRISPR Treatments Eliminate HIV-1 in a Subset of Infected Humanized Mice, Nature Communications, nr 10 2019.
  2. Scientists Use CRISPR and Antiviral Therapy to Eliminate HIV-1 DNA from Genomes of Mice, sci-news.com [online], http://www.sci-news.com/medicine/crispr-antiviral-therapy-hiv-1-dna-genomes-mice-07367.html, [dostęp] 30.07.2019.
  3. Brigham And Women's Hospital, Slow-release pill developed to deliver HIV therapeutics, eurekalert.org [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2018-01/bawh-spd010518.php, [dostęp] 30.07.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij