Składniki aktywne w kosmetykach
Joanna Orzeł

Składniki aktywne w kosmetykach

Kosmetyki są produktami, których głównymi funkcjami są ochrona i/lub zmiana zewnętrznego wyglądu naszego ciała. Zgodnie z ustawą o kosmetykach z dnia 30 marca 2001 roku „Kosmetykiem jest każda substancja chemiczna lub mieszanina, przeznaczone do zewnętrznego kontaktu z ciałem człowieka: skórą, włosami, wargami, paznokciami, zewnętrznymi narządami płciowymi, zębami i błonami śluzowymi jamy ustnej, których wyłącznym lub podstawowym celem jest utrzymanie ich w czystości, pielęgnowanie, ochrona, perfumowanie, zmiana wyglądu ciała lub ulepszenie jego zapachu” .

Skład kosmetyków bywa złożony, jednak można wymienić główne komponenty lub ich grupy, które znajdziemy niemal w każdym z produktów. Zaliczamy do nich wodę, substancje emulgujące, zagęszczające czy nawilżające jak również barwniki i komponenty zapachowe. Mogą one być pochodzenia naturalnego lub wyprodukowane w wyniku zaplanowanych przemian chemicznych. Składnikami, których obecność w produktach kosmetycznych jest szczególnie podkreślana przez producentów są tak zwane składniki aktywne. 

Składniki aktywne używane w produkcji kosmetyków — czyli jakie? 

Poszukując informacji o składnikach aktywnych używanych do produkcji kosmetyków niestety nie znajdziemy jednej poprawnej definicji. Co więcej sformułowanie składnik aktywny  wydaje się być zarezerwowane dla leków i oznacza wszelkie substancje wywołujące zmiany biochemiczne i fizjologiczne w żywej tkance. Jednak w przypadku kosmetyków ich znaczna część jest skierowana do pielęgnacji martwych tkanek naszego ciała jak włosy czy zrogowaciały naskórek. W literaturze możemy znaleźć nieoficjalne definicje tego typu substancji wg których: „Składnikiem aktywnym (czynnym) kosmetyku jest substancja występująca w jego recepturze, która przy prawidłowym stosowaniu powoduje wystąpienie biochemicznych, chemicznych, fizycznych lub fizykochemicznych efektów wpływających na fizjologię i funkcjonowanie skóry, błon śluzowych i ich przydatków, włącznie z włosami i zębami, przy jednoczesnym zminimalizowaniu efektu systemowego na organizm jako całość”. Jest to definicja dość szeroka i jej interpretacja sprawia, że nawet najbardziej podstawowe składniki kosmetyków jak np. olej parafinowy mogą być zaliczane do tych aktywnych. Pojawia się zatem pytanie, dlaczego tylko niektóre komponenty kosmetyków są podkreślane przez producentów jako te aktywne? 

Sytuacja jest podobna do produktów hipoalergicznych, mianowicie jest to arbitralny wybór producentów w dużej mierze podyktowany celami marketingowymi. Nie oznacza to jednak, że podkreślone w ten sposób substancje nie mają specyficznych i pożądanych właściwości, które przyjdą nam w sukurs podczas pielęgnacji naszego ciała.    

Jako te zaliczane do składników aktywnych często podkreślane są substancje o egzotycznie brzmiących nazwach (np. wyciąg z kwiatu lotosu, masło shea czy olej z awokado), o nazwach ukrytych pod chemicznymi lub marketingowymi szyldami (np. koenzym Q10, retinol czy wszelkie prowitaminy) lub te mające nazwy kojarzące się z szeroko pojętym luksusem (np. ekstrakt z perły, kawior czy 24-karatowe złoto). 

Czy składniki aktywne używane w produkcji kosmetyków faktyczne wskazują pożądane działanie? 

Niestety nie można udzielić na to pytanie jednej prawidłowej odpowiedzi. Podchodząc do tematu w sposób naukowo-badawczy najlepiej zacząć odpowiedź od sformułowania: to zależy…”. Ze względu na to, że produkty kosmetyczne nie są objęte tak rygorystycznym nadzorem jak leki, również i składniki używane do ich produkcji są w mniejszym stopniu poddawane specjalistycznym i rzetelnym badaniom. Badania te najczęściej są realizowane przez producentów lub na ich zlecenie. Do prezentowanych wyników należy zatem podchodzić z rozwagą i rezerwą. Kolejnym aspektem jest ilość substancji określanej jako aktywna w produkcie ją zawierającym. Często substancje te zawarte są w kosmetykach w ilościach niewielkich, a czasem nawet śladowych, przez co nawet jeśli wykazują interesujące i pozytywne właściwości ich działanie na nasz organizm może być znikome lub żadne. Nie oznacza to jednak, że całkowicie powinniśmy się uodpornić na sformułowania substancja aktywna” podczas wyboru produktu przeznaczonego do pielęgnacji ciała. Dobrze jest jednak wiedzieć czego nasza skóra potrzebuje w danym momencie, czyli jakich składników aktywnych powinniśmy poszukiwać. 

Polecane dla Ciebie

Jaki dobrać składnik/składniki aktywne do problemów skóry?   

Na to pytanie można by udzielić odpowiedzi zawartej w kilku książkach. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być konsultacja ze specjalistą, który nie dość, że oceni potrzeby naszej skóry, to jeszcze posiada fachową wiedzę umożliwiającą wybór kosmetyku bogatego w to co dla naszych indywidualnych potrzeb będzie najodpowiedniejsze. Konsultacja z lekarzem dermatologiem, kosmetologiem lub dermokonsultantem z pewnością ułatwi nam wybór, który w dzisiejszych czasach jest niezwykle szeroki. 

Nie zapominajmy również o odpowiednim sposobie aplikowania kosmetyków, który zapewni ich najefektywniejsze działanie. Duże znaczenie w tym aspekcie ma właściwe przygotowanie powierzchni skóry jak jej oczyszczenie i wykonanie peelingu. Zapewnia to łatwiejsze wniknięcie substancji aktywnych w głąb naszej skóry.

Stosowanie kosmetyków zawierających komponenty o wysokiej biozgodności ze skórą również przybliża do osiągnięcia pozytywnych skutków pielęgnacji. Za tego typu składniki uznawane są stanowiące bazy kosmetyków naturalne produkty jak masła i oleje roślinne.  

  1. Ustawa o kosmetykach z dnia 30 marca 2001. Dziennik Ustaw 2001; nr 42 poz. 473. 
  2. D. Macioł, K. Kordus, R. Śpiewak, Kosmetyki do cery trądzikowej dostępne w drogeriach: Analiza deklarowanych składników aktywnych oraz substancji potencjalnie niebezpiecznych, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(3): 83-88 
  3. Joanna Dylewska-Grzelakowska, Kosmetyka stosowana, WSiP, 2009 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij