Laktacyjny leksykon leków – leki dozwolone przy karmieniu piersią. Antybiotyki i leki bez recepty a karmienie piersią
Katarzyna Deptuła

Laktacyjny leksykon leków – leki dozwolone przy karmieniu piersią. Antybiotyki i leki bez recepty a karmienie piersią

Karmienie piersią to wyzwanie farmakologiczne dla farmaceuty i dla lekarza. Czy istnieją bezpieczne leki i zioła w okresie laktacji? Jest kilka reguł, którymi powinna kierować się kobieta karmiąca piersią, wybierając jakikolwiek lek, preparat czy zioło. Bowiem leki nie tylko mogą wpływać na regulację procesu laktacji (odpowiednio go pobudzać czy hamować), ale również mogą powodować działania niepożądane u dziecka.

Leki stosowane w okresie laktacji – gdzie szukać informacji? Laktacyjny leksykon leków prof. Hale’a

Leczenie w okresie ciąży czy karmienia piersią bywa wyzwaniem, ale farmakoterapia podczas laktacji jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że w przypadku dużej części leków jest dość mocno ograniczona, a niektóre preparaty są wręcz zakazane. Podczas stosowanie leków należy wziąć pod uwagę co najmniej dwie rzeczy:

  1. Czy lek przenika do mleka i czy w efekcie jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u dziecka karmionego mlekiem?
  2. Czy lek wpływa na laktację? Pobudza ją, bądź hamuje?
Źródłem wiedzy o możliwości stosowania leku w okresie laktacji jest ulotka, farmaceuta oraz lekarz. Alternatywę dla ulotki mogą stanowić dostępne bazy leków (http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php, www.e-lactancia.org), w których określono bezpieczeństwo stosowania substancji czynnych w okresie karmienia piersią. 

Jedną z bardziej znanych klasyfikacji leków jest ta, stworzona przez FDA (Agencję Żywności i Leków, ang. Food and Drug Administration) dla kobiet ciężarnych. Leki w okresie laktacji również posiadają swój podział – to tzw. laktacyjny leksykon leków prof. Hale’a, zwany inaczej Kategoriami Ryzyka Laktacyjnego.

Leki w tej grupie podzielone zostały na pięć „klas” – od L1 do L5, gdzie L1 to substancje najbezpieczniejsze, a L5 – zakazane. Poniżej zestawienie 5 klas leków:

Kategoria

Przykładowe leki

L1 – najbezpieczniejsze

niektóre antybiotyki – amoksycylina, lek przeciwgrzybiczy – klotrimazol, leki przeciwbólowe – paracetamol i ibuprofen; hormony tarczycy, heparyna, insulina, loratadyna

L2 – bezpieczne

np. hydrokortyzon w podaniu miejscowym, leki przeciwgrzybicze – itrakonazol, ketokonazol; propranolol, acyklowir

L3 – prawdopodobnie bezpieczne

np. leki przeciwalergiczne – ketotifen, lewocytyryzyna; metamizol, bisoprolol

L4 – prawdopodobnie szkodliwe

np. lewodopa, kwas walproinowy, nitrogliceryna, klemastyna

L5 – szkodliwe

np. leki przeciwnowotworowe – anastrozol, winblastyna, cis–platyna; inne – izotretinoina, amiodaron; doksepina, zydowudyna

Jakie leki (substancje czynne) przenikają do mleka matki?

Należy pamiętać, że w mleku rozpuszczają się „tłuste substancje”,  niektóre leki słabo rozpuszczają się w wodzie i to właśnie one mogą osiągać wyższy poziom w matczynym mleku. Przenikanie leku do mleka jest również możliwe, gdy jego poziom w osoczu matki jest duży, a masa cząsteczkowa niska. Składniki przenikające do mleka powinny słabo wiązać się z białkami, a dobrze przechodzić do mózgu (przez tzw. barierę krew–mózg).

Kolejnym kryterium, które musi spełnić substancja to wysoka dostępność biologiczna. Istotne jest również czy lek szybko jest usuwany z organizmu. Niekiedy liczyć się trzeba z koniecznością tymczasowego zaprzestania karmienia dziecka mlekiem z piersi, np. w sytuacji, gdy wymagane jest podanie radiofarmaceutyku czy innego środka diagnostycznego do badania obrazowego. 

Dla określenia bezpieczeństw stosowanych leków, oprócz powyższej klasyfikacji L1–L5, stosuje również „Milk/Plasma Ratio” (M/P Ratio). Jest to wskaźnik pozwalający ocenić stosunek stężeń leku w mleku i w osoczu matki. Leki z M/P ratio poniżej 1 uznawane są za bezpieczne.

Powiązane produkty

Objawy występujące u niemowlaka po lekach z mleka matki

Lek w mleku matki może powodować różne działania niepożądane u dziecka, znaczenie ma również wiek malca – szczególnie zagrożone są tutaj niemowlęta do 2. miesiąca życia i wcześniaki. U dzieci mogą wystąpić takie objawy jak (jeśli lek trafił do mleka):

  • biegunki (po antybiotykach),
  • nadmierne uspokojenie czy senność (po antydepresantach czy lekach przeciwalergicznych).

Należy pamiętać, że leki najlepiej przyjmować po karmieniu, a na pierwsze objawy kataru czy kaszlu warto zastosować domowe sposoby. Gdy musimy sięgnąć po lek, lepiej wybrać preparat jednoskładnikowy, zamiast złożonego. Należy pamiętać, że zioła czy leki ziołowe również mogą znaleźć się w matczynym pokarmie. 

Lekami z wyboru do stosowania u matki karmiącej są:

  • leki z krótkim okresem półtrwania (czyli takie, które szybko znikają z organizmu), 
  • o dużej masie cząsteczkowej (tak by nie przechodziły do mleka, np. heparyna czy insulina),
  • substancje o niskiej dostępności biologicznej po podaniu doustnym dziecku,
  • składniki o wysokim stopniu wiązania z białkami.

Leki wpływające na laktację (leki hamujące laktację, tabletki na zatrzymanie laktacji, leki pobudzające laktację)

Mechanizmami, dzięki którym laktacja jest hamowana są: ograniczone wytwarzanie prolaktyny, hamowanie produkcji oksytocyny oraz bezpośredni wpływ na laktocyty. Lekiem ze wskazaniem do hamowania laktacji jest bromokryptyna. Negatywny wpływ na produkcję kobiecego mleka ma także kodeina (stosowana na suchy kaszel).

Wśród leków, które wpływają pozytywnie na laktację są tzw. antagoniści receptora dopaminowego, np. neuroleptyki. Wśród blokerów tego receptora znajdziemy również metoklopramid, który pobudza proces laktacji, a podstawowym jego wskazaniem jest łagodzenie wymiotów i nudności.

Leki przeciwbólowe a karmienie piersią – paracetamol i ibuprofen. Leki na przeziębienie przy karmieniu piersią

Obecnie powszechnie dostępne są złożone (kilkuskładnikowe) leki na przeziębienie – zawierają one połączenie różnych substancji – czegoś na katar i czegoś na kaszel – niestety większość tych dodatków jest przeciwwskazana w okresie laktacji. Substancje typu fenylefryna czy kodeina mogłyby wpływać niekorzystnie na ciśnienie dziecka czy ośrodek oddechowy. Kobiety w okresie laktacji powinny wybierać jednoskładnikowe preparaty, jak tabletki z ibuprofenem czy paracetamolem, działające przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Na inne dolegliwości warto sięgnąć po domowe sposoby walki z przeziębieniem, jak płukanie zatok (dozwolone dla kobiet karmiących czy w okresie ciąży), woda z solą czy napar z szałwii z garbnikami, które łagodzą stan zapalny.

Furagina a laktacja. Antybiotyki w karmieniu piersią

W okresie ciąży istnieje przeciwwskazanie dostosowania furaginy (furazydyny), m.in. w ostatnim trymestrze – ze względu na ryzyko niedokrwistości hemolitycznej. Podobnie jest w przypadku laktacji – nie zaleca się stosowania ze względu na przenikanie do mleka.

Antybiotykami uznanymi za bezpieczne do stosowania w karmieniu piersią są: penicyliny, cefalosporyny, makrolidy.

Leki te w małym stopniu przenikają do mleka, czego efektem jest mała szansa na wystąpienie u  dziecka objawów ze strony układu pokarmowego, przede wszystkim biegunki – antybiotyk „spożyty” z mlekiem matki może wpływać na florę jelitową (gdy jest zaburzona istnieje ryzyko wystąpienia luźnego stolca). Stosowanie antybiotyków podczas karmienia piersią może wiązać się także z ryzykiem zakażeń grzybiczych, np. aft w jamie ustnej dziecka.

Matka karmiąca przyjmująca antybiotyk powinna pamiętać o stosowaniu probiotyku.

Zioła a karmienie piersią – zioła niewskazane przy karmieniu piersią

W przypadku ziół matka karmiąca piersią spotka się z pewnymi ograniczeniami – niektóre zioła mogą hamować laktację, inne ją wzmagać.

Ziołem, które może hamować laktację jest m. in. szałwia stosowana doustnie. Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii nie ma takiego działania. W okresie karmienia piersią niewskazany jest także podbiał – zawiera on alkaloidy pirolizydynowe, które w nadmiernych ilościach niekorzystnie wpływają na czynność wątroby. Nie zaleca się również stosowania morszczynu pęcherzykowatego (ze względu na zawartość jodu) oraz żeń–szenia.

Zioła, które bezpiecznie może stosować kobieta karmiąca to: lipa, rumianek, porost islandzki.
  1. K. Friese, K. Mörike, G. Neumann, A. Windorfer, Leki w ciąży i laktacji, MedPharm Polska, Wrocław 2010.
  2. J. Framm, M. Anschutz, E. Heydel i in., Profile działania leków. Substancje rekomendowane w opiece farmaceutycznej, MedPharm Polska, Wrocław 2007.
  3. R. Lauterbach, Stosowanie leków a karmienie piersią, „Pediatria po dyplomie” 2011, vol. 15, nr 6, s. 77–85.
  4. H. Szajewska, A. Horvath, A. Rybak, P. Socha, Karmienie piersią. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, „Standardy medyczne Pediatria” 2016, t. 13, s. 9–24.
  5. K. Kowol–Trela, J. Mijas, M. Nehring-Gugulska, Czy mleko matki zawsze jest bezpieczne dla dziecka? Farmakoterapia matki karmiącej,  „Postępy Nauk Medycznych” 2017, nr XXX(09), s. 500–503.
  6. M. Stolarczyk, Galaktogogi syntetyczne/farmakologiczne, www.farmaceuta-radzi.pl [online], https://farmaceuta-radzi.pl/galaktogogi-syntetycznefarmakologiczne/, [dostęp:] 22.12.2019.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij