Ból mięśni — czy może mieć związek ze stresem?
Marta Figas

Ból mięśni — czy może mieć związek ze stresem?

Ból mięśni może pojawić się w wyniku nadmiernej aktywności fizycznej lub towarzyszyć różnym chorobom. Czy ma również związek ze stresem?

Hans Hugon Selye jako pierwszy stwierdził, że stres może objawiać się licznymi chorobami somatycznymi. Przez 50 lat swojej pracy naukowej zajmował się tym zjawiskiem. Był autorem ponad 1400 publikacji na ten temat i 30 książek. Następne lata przyniosły wgląd w mechanizmy rządzące stresem oraz ich szersze zobrazowanie. Kolejni badacze podzielili stres ze względu na oddziaływanie na organizm. Korzystny wpływ ma tzw. eustres — napięcie mobilizujące do działania. Tymczasem dystres pojawia się w wyniku działania stresora, czyli bodźca. Organizm może tak reagować, np. na zagrożenie. W przypadku trudności w realizacji zadań, niepowodzeń, nieprzewidzianych sytuacji mowa o stresie szkodliwym, który ostatecznie prowadzi do wyczerpania organizmu. 

Jakie są objawy stresu?

Symptomy stresu są charakterystyczne między innymi dla sfery emocjonalnej. Osoba zestresowana jest często sfrustrowana, ze skłonnościami do zmienności nastrojów. Czuje się przytłoczona, ma wrażenie utraty kontroli. Trudności pojawiają się również w próbach odpoczynku, wyciszenia czy relaksacji. Obecne jest złe samopoczucie, przygnębienie czy problem z samooceną. Stres nie służy także życiu towarzyskiemu — wszystkie wcześniejsze objawy składają się na unikanie innych. Poza symptomami z obszaru emocjonalnego występują też fizyczne. Uświadomienie sobie ich istnienia może stać się wyjaśnieniem wielu innych. Jeśli człowiek odczuwa niski poziom energii lub obniżone libido, które utrzymuje się dłuższy czas i nie znajduje logicznego wytłumaczenia takiego stanu rzeczy, być może winny jest w tym przypadku stres.

Stres jest odpowiedzialny za bóle głowy o niewyjaśnionym pochodzeniu, rozstrój żołądka, biegunkę, zaparcia, nudności. Niekiedy pojawia się bezsenność lub sen niedający odpoczynku. Nerwowość, drżenie, zimne lub spocone dłonie i stopy — to również objawy stresu. Tak samo suchość w ustach i trudności w przełykaniu, które bardzo często określane są jako „piłka w gardle”.

Zestresowana osoba bezwiednie zaciska zęby. Występuje u niej napięcie i ból mięśni. Odczuwa też ból w klatce piersiowej. Stres dodatkowo oddziałuje na funkcje poznawcze. Trudno wówczas o skupienie, w głowie pojawia się tzw. wyścig myśli. Natomiast łatwiej o tendencję do zamartwiania się i widzenia jedynie negatywnych aspektów. 

Skąd się bierze stres?

Ciekawy jest mechanizm powstawania stresu. W sytuacji zagrożenia uaktywnia się mechanizm obronny. W organizmie pojawia się większe stężenie kortyzolu — hormonu pierwotnie odpowiedzialnego za przeżycie w niebezpiecznej sytuacji. O ile dawniej zagrożeniem był niedźwiedź lub wilk, a „walcz lub uciekaj” stanowiło jedyną alternatywę dla organizmu, o tyle dziś stało się nim spóźnienie do pracy, monit z banku, telefon z nieznanego numeru, niespodziewane awizo. 

Obecnie człowiek nie jest atakowany przez niesprzyjające środowisko, tylko codzienność cywilizacyjną. W momencie „zagrożenia” automatycznie dochodzi do napięcia mięśni, co jest podświadomą czynnością. Reakcje organizmu na stres to: uniesione ramiona, zazwyczaj skierowane do przodu, dłonie zaciśnięte w pięść, ściągnięty brzuch, zaciśnięte usta, skurczone mięśnie wokół oczu. Tak przejawia się gotowość do obrony, ataku. Bodźcem nie jest tu zbliżający się niedźwiedź, ale nieoczekiwany dzwonek do drzwi, prośba szefa o spotkanie czy trudna rozmowa z partnerem. Długotrwałe napięcie mięśni w okolicy ramion i barków to recepta na ból wywołany przez stres. Wówczas hormon stresu, pierwotnie odpowiedzialny za przeżycie sam staje się stymulantem. Mięśnie ciała pozostają napięte, nawet jeśli „zagrożenie” minęło. 

Ból i napięcie mięśni, bóle głowy, odczuwanie bólu całego ciała oraz sztywności są częstymi objawami hiperstymulacji. Nadmiernie stymulowany układ nerwowy może powodować różne funkcje czuciowe, mięśniowe i poznawcze. Samo napięcie mięśni wywołuje napięcia w innych obszarach ciała, bóle stawów i trudność w poruszaniu.

Badania przeprowadzone przez Hanne Ellegart z Instytutu Badań Klinicznych Wydziału Nauk o Zdrowiu w Danii potwierdzają, że stres jest dominującą przyczyną pojawienia się bólu pleców u pacjentów z depresją. Dowodem na to był m.in. przegląd literatury wykazujący związek między bólem pleców a czynnikami psychologicznymi. Co ciekawe, w metaanalizie interwencji psychologicznych naukowcy opisują pozytywne efekty terapii jako pomocnej w zwalczaniu dolegliwości bólowych. Identyfikacja różnych stresorów psychologicznych dotyczących nie tylko przeszłości, ale też teraźniejszości jest pomocna w walce z bólem wywołanym napięciem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wiosenna depresja – jak ją rozpoznać i jak sobie pomóc?

    Depresja sezonowa, wcześniej znana jako sezonowe zaburzenie afektywne SAD (ang. Seasonal Affective Disorder), obejmuje objawy, które pojawiają się i znikają wraz ze zmianą pór roku. W najnowszej publikacji dotyczącej klasyfikacji zaburzeń psychicznych Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5) oficjalnie uznaje się ten stan za zaburzenie depresyjne MDD (ang. Major Depressive Disorder), ale z tak zwaną sezonowością.

  • Grypa typu A – objawy, przebieg, leczenie, powikłania

    Grypa typu A to jedna z najczęściej występujących odmian wirusa grypy, która charakteryzuje się dużą zdolnością do mutacji i rozprzestrzeniania się w populacji. Jest to choroba sezonowa, która co roku dotyka miliony ludzi na całym świecie i niejednokrotnie wywołuje epidemie lub pandemie. Objawy grypy typu A często pojawiają się nagle i mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, zwłaszcza u osób starszych, dzieci oraz osób z obniżoną odpornością. W artykule przedstawiamy charakterystyczne objawy grypy typu A, jej przebieg, metody leczenia oraz możliwe powikłania, które mogą wystąpić w wyniku niewłaściwego lub opóźnionego leczenia. Dowiesz się także, jak zapobiegać tej chorobie i dlaczego szczepienia odgrywają kluczową rolę w ochronie przed wirusem.

  • Drgawki gorączkowe u dziecka – jak sobie z nimi radzić?

    Wystąpienie drgawek gorączkowych u dziecka jest sytuacją niezwykle trudną i wywołującą silny stres u rodziców. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić i co zrobić, aby nie dopuścić do ich pojawienia się. Czym są drgawki gorączkowe oraz jakie są ich rodzaje?

  • Pielęgnacja skóry pacjenta onkologicznego. Jakie kosmetyki stosować przy chemioterapii i radioterapii?

    Chemioterapia, radioterapia i tak zwana terapia skojarzona (łącząca różne metody leczenia) to stosowane od lat metody leczenia nowotworów. Niestety, ich działanie nie ogranicza się jedynie do komórek nowotworowych – terapie onkologiczne wpływają również na zdrowe komórki, zwłaszcza te o wysokiej zdolności do podziału takie jak komórki skóry, włosów i paznokci. Dlatego w trakcie leczenia onkologicznego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.

  • Jaka dieta przy odleżynach? Zalecenia żywieniowe dla pacjentów z odleżynami

    Odleżyny to częsty problem dotyczący przede wszystkim osób długotrwale leżących, nieprzytomnych, z cukrzycą czy chorobami naczyniowymi. Pojawiają się w wyniku przewlekłego ucisku lub tarcia skóry. Powstawaniu odleżyn sprzyja także nieprawidłowa pielęgnacja oraz zły stan odżywienia pacjentów. Jaką dietę stosować u pacjentów z odleżynami? O jakie składniki odżywcze szczególnie zadbać?

  • Alergeny w domu – objawy i skuteczne sposoby na usunięcie alergenów z otoczenia

    W każdym domu występują alergeny, które mogą niekorzystnie oddziaływać na zdrowie mieszkańców. Wśród domowych alergenów znajdują się: roztocza kurzu domowego, pleśnie, karaluchy i sierść zwierząt. Na jakie objawy zwrócić uwagę? Jak usunąć alergeny z domu?

  • Zakażenie rany – jak rozpoznać? Zapobieganie i leczenie

    Zakażenie rany może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie objawów oraz wdrożenie skutecznych metod leczenia. Jak rozpoznać zakażenie rany i jak je leczyć?

  • Zapalenie spojówek – jak je rozpoznać i leczyć?

    Zapalenie spojówek stanowi jedno z najczęściej występujących schorzeń narządu wzroku w populacji ogólnej. Choć zazwyczaj nie zagraża bezpośrednio narządowi wzroku, może wywoływać szereg niezwykle uciążliwych objawów, które w znaczącym stopniu obniżają komfort codziennego funkcjonowania. Prawidłowe rozpoznanie zapalenia spojówek i wdrożenie odpowiedniego leczenia mają kluczowe znaczenie dla szybkiego ustąpienia objawów oraz zapobiegania potencjalnym powikłaniom.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl