Jakie owoce i warzywa można jeść, karmiąc piersią?
Małgorzata Kujda

Jakie owoce i warzywa można jeść, karmiąc piersią?

Karmienie piersią ma wiele zalet zarówno dla mamy, jak i dziecka. Mleko matki zawiera bowiem wszystkie niezbędne składniki odżywcze, jakich potrzebuje dziecko przez pierwsze sześć miesięcy życia. Niewątpliwie w jej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa, które zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania dziecka. Zatem jakie owoce i warzywa można jeść, karmiąc piersią?

Tak naprawdę według zasad zdrowego odżywiania powinnyśmy spożywać co najmniej 4-5 porcji warzyw i owoców, z czego ¾ powinny stanowić warzywa. Zasada ta jest nadal aktualna w okresie karmienia piersią. Nie istnieją też owoce i warzywa, których powinna unikać mama podczas laktacji. Jednak niektóre z nich można jeść bez ograniczeń, a do innych mama powinna podejść bardziej ostrożnie. Kluczem do sukcesu jest jednak rozwaga i obserwowanie reakcji organizmu swojego i dziecka.

Jakie owoce może jeść matka karmiąca?

Oto przykłady owoców szczególnie polecanych podczas karmienia piersią:

  • Pomarańcze

Są doskonałym źródłem witaminy C, której matki karmiące piersią potrzebują dużo, a nawet więcej niż w okresie ciąży. Witamina C odgrywa kluczową rolę w rozwoju zdrowych kości, zębów i mięśni wszystkich dzieci, w tym noworodków.

  • Świeże morele

Są źródłem fitoestrogenów, które naśladują aktywność estrogenu w ciele. Fitoestrogeny pomagają regulować działanie hormonów produkujących mleko i mogą zwiększać laktację. Morele są również doskonałym źródłem wapnia, potasu i witamin C i A, które przyczyniają się do optymalnego rozwoju dziecka.

  • Borówki i jagody

Mają właściwości antyoksydacyjne i najwyższą siłę działania przeciwutleniaczy. Może to pomóc w zapobieganiu chorobom w okresie niemowlęcym. Warto wspomnieć, że korzyści z tego czerpie głównie matka, gdyż w okresie laktacji ważne jest prawidłowe odżywianie matki, której organizm wówczas jest w stanie wytworzyć pełnowartościowy pokarm dla dziecka.

  • Banany

To doskonałe źródło potasu. Potas jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży, a utrzymywanie jego odpowiedniego poziomu jest nadal kluczowe w okresie karmienia piersią. Tak naprawdę potrzeba go więcej podczas karmienia, ponieważ pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową w organizmie.

Jakie warzywa można jeść, karmiąc piersią?

Oto przykłady warzyw szczególnie polecanych podczas karmienia piersią:

  • Papryka

To warzywo bogate w wodę. Jest dobrym dodatkiem do diety dla mam karmiących piersią. Papryka jest również niskokaloryczna, a przede wszystkim jest doskonałym źródłem witaminy A i C, potasu, kwasu foliowego i błonnika.

  • Pomidory

Są kolejnym doskonałym warzywem, które powinno się znaleźć w diecie mamy karmiącej. To bogate źródło witaminy A i C oraz kwasu foliowego. Pomidory zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym kwas alfa-liponowy, likopen, cholinę, beta-karoten czy luteinę.

  • Sałata

To niskokaloryczne warzywo bogate w wodę. Jest dobrym dodatkiem do zrównoważonej diety dla karmiącej piersią mamy. Sałata zawiera wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk wraz z witaminami takimi jak tiamina, ryboflawina, niacyna, kwas foliowy, witamina A, B6, C, E i K.

  • Szparagi

Są dobrym źródłem błonnika, witamin A, C, E i K, chromu i kwasu foliowego. Foliany i B12 działają razem, wspomagając rozwój mózgu małego dziecka. Szparagi zawierają również tryptofan – niezbędny aminokwas, który może stymulować prolaktynę, hormon wpływający na produkcję mleka.

  • Słodkie ziemniaki

Są bogatym źródłem witaminy A, karotenoidów i potasu. Witamina A jest ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dziecka. Jeden słodki ziemniak zapewni całodobowe pokrycie zapotrzebowania na witaminę A.

  • Awokado

To co prawda raczej owoc, który powinien być warzywem, ale w rzeczywistości jest jagodą. Awokado jest bogate w potas, błonnik i jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Ten zdrowy tłuszcz jest ważny dla niemowląt, wspomaga bowiem absorpcję witamin A, D, E i K. Pomaga również w rozwoju układu neurologicznego.

  • Marchew

Zawiera fitoestrogeny, beta-karoten i witaminę A, które mogą zapewnić dodatkową energię potrzebną matkom karmiącym, a także mogą poprawiać laktację.

  • Szpinak

Jest dobrym źródłem wapnia, żelaza, witaminy K, A i kwasu foliowego. Trzeba zwrócić uwagę na surowy szpinak – zawiera bowiem kwas szczawiowy, który może zakłócać wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń i żelazo. Gotowany szpinak pozwoli wchłonąć wyższy poziom witamin A i E, białka, błonnika, cynku, tiaminy, wapnia, żelaza, beta-karotenu, luteiny.

  • Kapusta

Zielona liściasta kapusta jest doskonałym źródłem witamin A, B1, B2, B6, C i E, miedzi, manganu, błonnika pokarmowego, wapnia, potasu, żelaza, magnezu, kwasów tłuszczowych omega-3, fosforu, białka, kwasu foliowego i niacyny.

Odpowiedź na pytanie, jakie owoce i warzywa można jeść, karmiąc piersią, jest bardzo prosta: możemy jeść praktycznie wszystkie owoce i warzywa. Zwracajmy jednak uwagę na siebie i nasze dziecko. Po wystąpieniu niepożądanych objawów u dziecka, takich jak kolka, wysypka czy inne dolegliwości, powinnyśmy przeanalizować skład naszej diety, w konsekwencji czego na pewien czas możemy wyeliminować „szkodliwy” produkt. Starajmy się jednak nie eliminować niczego na zapas!

Sięgajmy głównie po świeże owoce i warzywa – bo to właśnie w nich znajdziemy najłatwiej przyswajalne składniki odżywcze, witaminy i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmów dziecka i matki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl