
Jak długo karmić i jak odstawić dziecko od karmienia piersią?
Jak długo karmić piersią?
Światowa Organizacja Zdrowia, a za nią również Ministerstwo Zdrowia zalecają, aby mleko matki było jedynym pokarmem podawanym dziecku w pierwszych sześciu miesiącach życia. Oferowanym, co ważne, na żądanie, a nie w ściśle określonych przez matkę porach. Zaleca się kontynuowanie karmienia piersią dziecka do jego drugich urodzin i dłużej, przy równoczesnym wprowadzaniu pokarmów stałych. Jak widać, medyczne autorytety nie zalecają żadnego konkretnego momentu na odstawienie dziecka od karmienia piersią. Jak długo karmić i jak odstawić dziecko od karmienia piersią – to decyzja bardzo indywidualna, tak jak indywidualna jest sytuacja każdej z matek karmiących piersią. Warto, aby zakończenie tego etapu było dobrze przemyślane, a także właściwie i jak najbardziej komfortowo dla obu stron przeprowadzone. Jak odstawić dziecko od karmienia piersią w ten sposób? Oto najważniejsze zasady.
Daj sobie i dziecku czas
Pierś to centrum świata dziecka, podstawa jego diety oraz ważny element emocjonalnej i fizycznej relacji z mamą. Jak i każdy dorosły, dziecko lepiej zniesie zbliżającą się zmianę, jeśli da mu się na to czas. Odstawienie dziecka od karmienia piersią to głównie decyzja matki, ale dziecko powinno być otwarcie i szczerze informowane o zamiarach mamy, nawet jeśli jest jeszcze bardzo małe i sprawia wrażenie, jakby tych komunikatów nie rozumiało. Warto z wyprzedzeniem informować, jak długo jeszcze będzie karmione piersią, dlaczego w pewnym momencie przestanie mieć do niej dostęp i co w zamian może mu zaoferować mama. Warto też utwierdzać dziecko w przekonaniu, że odstawienie go od piersi w żaden sposób nie zaburzy relacji między nim a mamą. Nawet niemowlę sporo zrozumie z tych komunikatów – choćby intonację i drobne gesty.
Polecane dla Ciebie
Odstawiaj od piersi stopniowo
Zakończenie karmienia piersią to proces. Takie podejście jest lepsze z punktu widzenia zarówno dziecka, jak i organizmu matki. Im rzadziej będziesz karmić, tym mniej mleka będą produkować twoje piersi i tym łatwiej uda ci się zakończyć ten proces. Warto też pamiętać, że im dłużej proces odstawiania będzie trwał, tym lepiej i naturalniej się odbędzie. Nie przyspieszaj go więc sztucznie. Zacznij stopniowo rezygnować z jednego lub dwóch karmień dziennie – tych, które przysparzają ci najwięcej dyskomfortu, ale też nie tych najważniejszych dla dziecka. Na koniec zostaw te karmienia, które w twoim przekonaniu są dla dziecka najważniejsze. Niewątpliwie kłopotliwe będzie odstawienie dziecka od karmienia piersią wieczorem i nocą. Pierś działa usypiająco i trudno o równie skuteczny zamiennik podczas kolejnej pobudki dziecka o drugiej czy czwartej w nocy. Warto więc przyjrzeć się, czy dziecko budzi się w nocy z powodu głodu czy z potrzeby bliskości i stopniowo zachęcać je, aby samo na swój sposób potrafiło zakomunikować, która potrzeba tym razem wchodzi w grę. Zacznij wprowadzać alternatywne metody usypiania – kołysanie, śpiewanie, opowiadanie historyjek, czytanie bajek. Na początku pewnie spotkają się z głośnym sprzeciwem, trzeba jednak pozostać konsekwentnym i równocześnie bardzo czułym oraz wyrozumiałym dla dziecka. Jeśli alternatywy zostaną w ciekawy sposób zaoferowane, mogą okazać się dla dziecka wartą poznania nowością. Zaangażuj w te czynności tatę. Nie kojarzy się dziecku z usypianiem przy piersi i może zaskakująco dobrze poradzić sobie z nową sytuacją. Pamiętaj też, że opisane powyżej niedogodności prędzej czy później miną – ta myśl pomoże podczas kolejnego długiego tulenia dziecka w środku nocy.
Zaoferuj dziecku alternatywę
Dziecko prosząc o pierś szuka nie tylko pokarmu, ale też bliskości, relaksu, uspokojenia, a nawet i sposobu na chwilowo doskwierającą nudę. Na te potrzeby można odpowiedzieć w innej formie. Szukając sposobów na odstawienie dziecka od karmienia piersią licz się z tym, że będziesz musiała wykazać się większą niż zwykle inicjatywą, energią i wyobraźnią. Łatwiej przejdziecie ten czas, jeśli wypełnisz go nowymi atrakcjami. Pokaże to dziecku, że świat bez mleka i piersi mamy jest równie, a może i jeszcze bardziej ciekawy.
Pamiętaj, że odstawiając dziecko od piersi musisz równocześnie oferować mu stałe posiłki bogate w niezbędne do rozwoju składniki odżywcze. Dziecko, które ukończyło szósty miesiąc życia powinno zjadać dwa takie posiłki dziennie. W okolicach pierwszego roku życia zwiększ tę liczbę do czterech stałych posiłków. Pamiętaj, że zminimalizowanie karmienia piersią może sprawić, że dziecko będzie jadło więcej posiłków stałych – to naturalny proces i nie należy go hamować.
Wesprzyj się naturalnymi metodami
Szukając odpowiedzi na pytanie, jak zakończyć karmienie piersią, warto zajrzeć do apteki lub sklepu zielarskiego. W zatrzymaniu laktacji pomoże picie dwóch-trzech filiżanek naparu z szałwii. Zawiera ona mnóstwo aktywnych składników – na przykład fitoestrogeny, które znacząco wpływają na obniżenie produkcji mleka przez matkę. Dodatkowo posiada silne właściwości przeciwzapalne, które są bardzo pomocne w procesie odstawiania dziecka od piersi. Kiedy proces odstawiania dziecka od piersi wejdzie w fazę końcową, przyda się również regularne robienie zimnych okładów na piersi albo delikatne odciąganie nadmiaru mleka – ale tylko do uczucia ulgi! Można wykonywać to ręcznie albo za pomocą laktatora – pamiętaj jednak, że używany w nadmiarze laktator raczej pobudzi, a nie zahamuje laktację. Uważaj na środki farmakologiczne, które rzekomo zatrzymują laktację. Stosuj je tylko w sytuacjach wyjątkowych i wyłącznie po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zawierają bowiem silnie działające składniki, które nieodpowiednio dawkowane mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.
Zaakceptuj emocje swoje i dziecka
Odstawienie dziecka od karmienia piersią nie będzie łatwe i szybkie. Zaakceptuj ten fakt i nie walcz z nim. Dziecko może być bardziej rozdrażnione, wymagające, płaczliwe. Pozwól mu na to, nie strofuj, ale wspieraj i zapewniaj, że rozumiesz te emocje i chętnie będziesz mu w nich towarzyszyć. Odstawienie dziecka od karmienia piersią to przecież kamień milowy w jego rozwoju.
Odstawienie dziecka od karmienia piersią to przede wszystkim zasługa psychiki. Musisz wierzyć w powodzenie całego przedsięwzięcia i pozostawać konsekwentna w swoich decyzjach. Choć chwilami będzie wydawać się to niemożliwe do zrealizowania, to przy odrobinie cierpliwości, wiary i pomocy bliskich na pewno dasz radę!