Kąpiel noworodka – 7 ważnych zasad
Wioleta Szulejewska

Kąpiel noworodka – 7 ważnych zasad

Kąpiel noworodka to ważne wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i dla samego malucha. Noworodek wydaje się taki mały i kruchy. Pierwsza kąpiel to nie lada wyzwanie, wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych zasad, aby przebiegła pomyślnie i była dla dziecka przyjemnością.

1. Pierwsza kąpiel nie musi odbyć się w szpitalu

Pierwsza kąpiel noworodka jeszcze do niedawna odbywała się w szpitalu, od kilku lat coraz popularniejszy jest jednak trend, w myśl którego dziecka nie kąpie się przez kilka, a nawet kilkanaście dni po urodzeniu. W niektórych szpitalach w ogóle nie kąpie się dzieci w pierwszych dobach życia, w innych personel pozostawia decyzję o kąpieli lub jej braku rodzicom. Coraz częściej zdarza się więc, że pierwsza kąpiel noworodka odbywa się w domu, a rodzice nie mogą liczyć na wsparcie położnej czy pielęgniarki.

Pierwsza kąpiel, jeśli odbywa się w domu, przypada najczęściej na drugą-czwartą dobę życia. Co prawda coraz częściej mówi się o tym, że z kąpielą można zaczekać dłużej, aby nie zmywać z ciała nowo narodzonego dziecka mazi płodowej, która chroni delikatną skórę dziecka, ale warto pamiętać o tym, że na swoim małym ciele dziecko przynosi ze szpitala nie tylko maź, ale także drobnoustroje, które po prostu trzeba zmyć.

2. Malucha nie można myć zbyt często

Pierwsza kąpiel powinna odbyć się nie wcześniej niż kilka godzin i nie później niż kilka dni po urodzeniu. Potem kąpiemy dziecko w zależności od potrzeb. Nie ma obowiązku kąpania noworodka codziennie, pod warunkiem że codziennie przemyjemy (np. zwilżonym w wodzie kawałkiem gazy) okolice intymne. Częstotliwość kąpieli powinna być uzależniona od potrzeb – pory roku, temperatury, od tego jak bardzo dziecko się poci, czy ulewa oraz czy maluch lubi kąpiele. Jeśli jest to dla niego przyjemne doświadczenie, a podczas kąpieli maluszek jest spokojny i zrelaksowany, możemy kąpać go codziennie. Jeśli nie przepada za przebywaniem w wanience, a kąpiel noworodka to duża dawka stresu dla całej rodziny, można kąpać malucha raz na kilka dni, pamiętając oczywiście o tym, że nie zwalnia nas to z „higieny zastępczej”.

Noworodka nie trzeba kąpać wieczorem, choć kąpiel może być jednym z rytuałów, które rozpoczną usypianie. Na kąpiel wybierz moment, w którym dziecko jest najedzone, wypoczęte, zrelaksowane i spokojne. Głodny czy zmęczony malec będzie płakał, a kąpiel nie będzie dla niego miłym doświadczeniem.

Polecane dla Ciebie

3. Wybór miejsca ma znaczenie

Przygotowanie do kąpieli jest bardzo ważne, a jednym z najważniejszych czynników jest wybór miejsca. Nam, dorosłym, wydaje się często, że łazienka jest oczywistym wyborem, jednak nie musi tak być. Kąpiel noworodka powinna odbywać się tam, gdzie malec czuje się swobodnie. W pomieszczeniu powinno być ciepło (24-25 stopni Celsjusza) i powinno być ono na tyle przestronne, aby zmieścił się tam przewijak i wszelkie akcesoria potrzebne do kąpieli, a rodzic nadal mógł swobodnie się poruszać. Jeśli masz bardzo małą łazienkę, w której nie ma miejsca na odłożenie malucha po kąpieli, warto rozważyć mycie noworodka np. w sypialni. Dobrze jest wybrać takie pomieszczenie, w którym oświetlenie nie jest zbyt jasne i intensywne, co czasem zdarza się w łazienkach. Postawienie wanienki na łóżko, na którym zaraz obok możesz ułożyć ręcznik, ubranka i całą resztę, jest całkiem rozsądnym rozwiązaniem.

4. Miej zawsze wszystko pod ręką

Kąpiel noworodka trwa zaledwie kilka minut. Nie powinno się kąpać malucha dłużej, gdyż mała ilość wody w wanience szybko stygnie, a przetrzymywanie malucha w zbyt chłodnej wodzie mogłoby prowadzić do wyziębienia – noworodki mają jeszcze trudności z termoregulacją. Poza tym delikatna skóra dziecka mogłaby się wysuszać podczas zbyt długiego kontaktu z wodą. I choć czas przebywania w wodzie jest tak krótki, to sam proces trwa nieco dłużej. Zanim rozbierzesz malca i włożysz go do wody, przygotuj wszystko, co będzie ci potrzebne: tetrę lub gąbkę do wyłożenia wanienki, ręcznik lub pieluszki tetrowe do wytarcia dziecka, pampers i ubranko na zmianę, płyn lub żel do kąpieli i kosmetyki do pielęgnacji skóry malucha (jeśli takich używasz). Po wyjęciu malucha z wody trzeba natychmiast osuszyć jego skórę i założyć ubranko. Tej czynności nie można przeciągać, gdyż organizm noworodka bardzo szybko się wychładza. Ma to jeszcze większe znaczenie w przypadku wcześniaków.

5. Temperatura wody musi być odpowiednia

Kąpiel noworodka powinna odbywać się w wodzie o temperaturze o 1-2 stopnie wyższej niż temperatura ciała (37-38 stopni Celsjusza). Ciepłotę wody sprawdzamy termometrem (większość termometrów do mierzenia temperatury ciała posiada też opcję mierzenia temperatury otoczenia), a jeśli nie posiadasz termometru, możesz zanurzyć w wodzie łokieć. Woda powinna być przyjemnie ciepła. Ta metoda naszych babć jest niezawodna.

6. Kąpiel zaczynamy od polania brzuszka

Wody w wanience powinno być tyle, aby położony w niej noworodek mógł się spokojnie poruszać, a woda nie nalewała mu się do noska i oczu. Główka powinna być nieco wyżej niż reszta ciała (możesz korzystać ze specjalnie wyprofilowanych wanienek lub podłożyć coś, np. ręcznik, pod wanienkę). Kąpiel noworodka zaczynamy od polania brzuszka. Potem delikatnie przemywamy ręką lub myjką całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem szyi (szyjka się poci i często dostają się tam resztki mleka, zwłaszcza gdy malec ulewa) i okolic intymnych. Na koniec myjemy główkę. Do mycia dziecka używamy tetry, myjki lub po prostu ręki. Do kąpieli możesz używać kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci, ale malucha można myć też samą wodą. Nigdy nie używaj do kąpieli nowo narodzonego dziecka kosmetyków przeznaczonych dla dorosłych, mogłyby one podrażnić delikatną skórę maluszka.

7. Kąpiel to nie tylko czynność higieniczna

Twoje dziecko jest takie małe, a twoje dłonie wydają ci się takie duże? Spokojnie! Natura tak to wszystko zaplanowała, że na pewno nie zrobisz swojemu dziecku krzywdy. Weź trzy głębokie oddechy i opanuj drżenie rąk. Kąpiel noworodka ma być przyjemnością także dla ciebie! Pamiętaj, że dziecko wyczuwa twoje emocje – jeśli Ty zachowasz spokój, ono również.

Kąpiel noworodka to nie tylko czynność higieniczna – to świetna okazja do budowania więzi i stymulacji dotykowej. Dlatego wskazane jest, aby podczas kąpieli dotykać, masować i głaskać dziecko.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij