
Naturalne kosmetyki — jak wybrać właściwe?
Doniesienia prasowe i medialne o niekorzystnym wpływie niektórych składników kosmetyków tradycyjnych (przez składy obfitujące w silikony, parabeny, aluminium, formaldehyd, ftalany) sprawiły, że coraz częściej szukamy bezpieczniejszych rozwiązań dla pielęgnacji skóry czy włosów.
Kosmetyki naturalne i organiczne
Kosmetyki organiczne są natomiast zrobione ze składników, które były uprawiane na ekologicznych farmach, wolnych od pestycydów czy GMO. Dodatkowo bardzo często produkty takie zawierają atesty i potwierdzenia, że nie były testowane na zwierzętach.
Ważne logo
Gwarancją dla klientów szukających naturalnych kosmetyków jest umieszczone na produkcie logo certyfikowanej organizacji weryfikacyjnej lub audytującej – jak np. Demeter, Eccocert, ICEA. W celu ujednolicenia oznaczeń ustalono wymogi i stworzono uznawany na całym świecie standard COSMOS, który zapewnia o jakości produktu.
Standardy COSMOS dzielą się na pięć głównych kategorii odnoszących się do składników stosowanych w produktach:
- fizyczne przetworzone składniki – mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mikrobiologicznego, ale nie mogą zawierać GMO;
- chemicznie przetworzone składniki – obróbka chemiczna musi być zgodna z zasadami zielonej chemii, a uzyskane składniki mają spełniać ścisłe ograniczenia toksyczności i biodegradacji;
- woda – używana w produkcji kosmetyków musi spełniać normy higieniczne, sanitarne i mikrobiologiczne;
- minerały i składniki pochodzenia mineralnego – muszą być naturalne;
- inne składniki – bardzo ograniczona lista środków konserwujących.
Powiązane produkty
Skład kosmetyków naturalnych
Nie tylko logo powie nam całą prawdę o kosmetykach. Certyfikat jakości czy samo logo na etykiecie może kosztować wiele i często małych wytwórców nie stać na poniesienie kosztów certyfikacji.
Na każdym kosmetyku musi być podany wykaz substancji zawartych w produkcie – w kolejności od największej do najmniejszej użytej ilości. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie, czy w danym produkcie dominują substancje pochodzenia naturalnego.
Kosmetyk naturalny a syntetyczny – różnice
W kosmetykach tradycyjnych często stosowane są silne detergenty, które uszkadzają naturalną barierę naskórka. Powodują przesuszenie skóry i utratę wody. Zbyt inwazyjne substancje myjące mogą również zaburzyć równowagę mikrobiologiczną skóry.
Kosmetyki naturalne proponują w to miejsce łagodne środki myjące z właściwościami nawilżającymi. To samo dotyczy emulgatorów: zamiast syntetycznych glikoli polietylenowych stosowane są naturalne składniki, tak jak lecytyna, lanolina czy wosk pszczeli.
Istotną różnicą między kosmetykiem naturalnym a konwencjonalnym są konserwanty. Zamiast syntetycznych środków konserwujących stosuje się konserwanty pochodzenia naturalnego i identyczne z naturalnymi oraz znikome ilości alkoholu. Przez to termin ważności takiego kosmetyku jest dużo krótszy w porównaniu do kosmetyku syntetycznego.
Druga strona medalu
Kosmetyki naturalne dają gwarancję zdrowej pielęgnacji skóry bez zakłócania jej naturalnego rytmu. Liczne badania naukowe potwierdzają, że naturalne substancje są lepiej tolerowane niż substancje syntetyczne.
Kosmetyki naturalne są dobrą alternatywą dla kosmetyków syntetycznych. Ze względu na wyższą cenę nie będą one jednak preparatami pierwszej rekomendacji. Należy wiedzieć, że takie produkty bez większego problemu można wykonać samemu w domu, wykorzystując miód, cukier czy olej kokosowy, ponieważ wiele kosmetyków naturalnych bazuje na tych właśnie składnikach. Ich działanie może w znaczący sposób poprawić kondycję skóry, bez obciążania jej dodatkowymi substancjami chemicznymi, których w środowisku mamy aż nadto.