Naturalne kosmetyki — jak wybrać właściwe?
Krzysztof Słomiak

Naturalne kosmetyki — jak wybrać właściwe?

Sklepowe półki oraz strony internetowe oferują bardzo szeroką gamę kosmetyków, przyciągających uwagę szatą graficzną kojarzącą się z naturą oraz magicznymi hasłami „bio”, „eko”, „100%” i „organic”. Jak zatem mieć pewność, że wybieramy kosmetyki naturalne ze sprawdzonych źródeł oraz zgodne z odpowiednimi normami? O tym w dzisiejszym artykule.

Doniesienia prasowe i medialne o niekorzystnym wpływie niektórych składników kosmetyków tradycyjnych (przez składy obfitujące w silikony, parabeny, aluminium, formaldehyd, ftalany) sprawiły, że coraz częściej szukamy bezpieczniejszych rozwiązań dla pielęgnacji skóry czy włosów. 

Kosmetyki naturalne i organiczne

Kosmetyki naturalne to preparaty wytworzone ze składników pochodzenia roślinnego, mineralnego bądź morskiego, które nie były przetwarzane razem z syntetycznymi związkami. Mogą jednak zawierać substancje syntetyczne – np. w postaci konserwantów czy dodatków.

Kosmetyki organiczne są natomiast zrobione ze składników, które były uprawiane na ekologicznych farmach, wolnych od pestycydów czy GMO. Dodatkowo bardzo często produkty takie zawierają atesty i potwierdzenia, że nie były testowane na zwierzętach.

Ważne logo

Gwarancją dla klientów szukających naturalnych kosmetyków jest umieszczone na produkcie logo certyfikowanej organizacji weryfikacyjnej lub audytującej – jak np. Demeter, Eccocert, ICEA. W celu ujednolicenia oznaczeń ustalono wymogi i stworzono uznawany na całym świecie standard COSMOS, który zapewnia o jakości produktu.

Standardy COSMOS dzielą się na pięć głównych kategorii odnoszących się do składników stosowanych w produktach:

  • fizyczne przetworzone składniki – mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego czy mikrobiologicznego, ale nie mogą zawierać GMO;
  • chemicznie przetworzone składniki – obróbka chemiczna musi być zgodna z zasadami zielonej chemii, a uzyskane składniki mają spełniać ścisłe ograniczenia toksyczności i biodegradacji;
  • woda – używana w produkcji kosmetyków musi spełniać normy higieniczne, sanitarne i mikrobiologiczne;
  • minerały i składniki pochodzenia mineralnego – muszą być naturalne;
  • inne składniki – bardzo ograniczona lista środków konserwujących.

Powiązane produkty

Skład kosmetyków naturalnych

Nie tylko logo powie nam całą prawdę o kosmetykach. Certyfikat jakości czy samo logo na etykiecie może kosztować wiele i często małych wytwórców nie stać na poniesienie kosztów certyfikacji.

Dostępnych jest wiele naturalnych produktów, które nie posiadają uznanego logo, ale skład i zawartość wiele mówi o ich jakości.

Na każdym kosmetyku musi być podany wykaz substancji zawartych w produkcie – w kolejności od największej do najmniejszej użytej ilości. Warto poświęcić chwilę na przeanalizowanie, czy w danym produkcie dominują substancje pochodzenia naturalnego.

Kosmetyk naturalny a syntetyczny – różnice

W kosmetykach tradycyjnych często stosowane są silne detergenty, które uszkadzają naturalną barierę naskórka. Powodują przesuszenie skóry i utratę wody. Zbyt inwazyjne substancje myjące mogą również zaburzyć równowagę mikrobiologiczną skóry.

Kosmetyki naturalne proponują w to miejsce łagodne środki myjące z właściwościami nawilżającymi. To samo dotyczy emulgatorów: zamiast syntetycznych glikoli polietylenowych stosowane są naturalne składniki, tak jak lecytyna, lanolina czy wosk pszczeli.

Istotną różnicą między kosmetykiem naturalnym a konwencjonalnym są konserwanty. Zamiast syntetycznych środków konserwujących stosuje się konserwanty pochodzenia naturalnego i identyczne z naturalnymi oraz znikome ilości alkoholu. Przez to termin ważności takiego kosmetyku jest dużo krótszy w porównaniu do kosmetyku syntetycznego.

Druga strona medalu 

Kosmetyki naturalne dają gwarancję zdrowej pielęgnacji skóry bez zakłócania jej naturalnego rytmu. Liczne badania naukowe potwierdzają, że naturalne substancje są lepiej tolerowane niż substancje syntetyczne.

Należy jednak pamiętać, że wśród związków pochodzenia roślinnego również spotyka się alergeny. Mylny jest pogląd, że kosmetyki ekologiczne nie uczulają skóry. Często są to preparaty zawierające w swoim składzie olejki eteryczne, rumianek, miętę, rozmaryn. Ponadto naturalne kosmetyki nie dają odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Rekomendowana wysokość filtra to co najmniej 30 SPF, a siła chroniąca filtrów mineralnych (tlenek cynku, dwutlenek tytanu) to z reguły 10 SPF.

Kosmetyki naturalne są dobrą alternatywą dla kosmetyków syntetycznych. Ze względu na wyższą cenę nie będą one jednak preparatami pierwszej rekomendacji. Należy wiedzieć, że takie produkty bez większego problemu można wykonać samemu w domu, wykorzystując miód, cukier czy olej kokosowy, ponieważ wiele kosmetyków naturalnych bazuje na tych właśnie składnikach. Ich działanie może w znaczący sposób poprawić kondycję skóry, bez obciążania jej dodatkowymi substancjami chemicznymi, których w środowisku mamy aż nadto.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij