Kobiety „starzeją się” w wyniku ciąży
Katarzyna Szulik

Kobiety „starzeją się” w wyniku ciąży

Każda ciąża dodaje nawet dwa lata do biologicznej metryki, choć w jej trakcie komórki doznają nietypowego odmłodzenia – odkryli naukowcy z Northwestern University. Do wspomnianych wniosków doszli w wyniku badań, które miały określić, dlaczego kondycja zdrowotna matek wielu dzieci pogarsza się szybciej. 

Badanie było prowadzone od 2005 roku i objęło kilkaset kobiet, między innymi z Filipin. Jak się okazało, urodzenie każdego kolejnego dziecka dodatkowo postarzało komórki ciała matki – w skrajnych przypadkach nawet o dwa lata. Proces ten określano na podstawie długości wieku epigenetycznego oraz długości telomerów, czyli markerów komórkowych przewidujących śmiertelność. Wiek epigenetyczny wynika ze zmian strukturalnych i chemicznych, które zaszły w genomie, natomiast telomery znajdują się na końcach chromosomów, a ich długość skraca się wraz z wiekiem, w wyniku kolejnych podziałów komórkowych.

Zgodnie z badaniem ciąża „postarza” komórki, jednak – paradoksalnie – ten sam proces może również je odmładzać. Jak się okazało, wiek epigenetyczny oraz długość telomerów u kobiet będących w ciąży były niższe, niż wskazywałby na to ich wiek.

Zdrowotne konsekwencje macierzyństwa

Powszechnie wiadomo, że każda ciąża stanowi obciążenie dla organizmu kobiety, z czym wiążą się doraźne skutki zdrowotne. Jakkolwiek po jednej ciąży tylko w niektórych wypadkach można mówić o długofalowych konsekwencjach dla zdrowia, tak każda kolejna zwiększa to ryzyko. Kobiety, które rodziły wiele razy, są bardziej narażone na pojawienie się przewlekłych bólów kręgosłupa, stawu biodrowego czy kolan. Charakterystyczne dla matek rodzących wiele dużych dzieci jest także obniżenie, a nawet wypadanie narządu rodnego i wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Wielodzietność a zdrowie serca

Jak sugerują badania, wielodzietność może mieć związek ze znacznie poważniejszymi zagrożeniami. Analizy przeprowadzone wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge i Karoliny Północnej wskazują na bardzo konkretne zagrożenia wynikające z wielodzietności w kontekście serca. Swoje wnioski oparli o analizę danych pochodzących z 30-letniej obserwacji zdrowia ponad 8,5 tys. kobiet w wieku od 45 do 67 lat.

Jak się okazało, kobiety, które rodziły pięć lub więcej razy miały o 38 procent wyższe ryzyko wystąpienia ataku serca w porównaniu do matek, które donosiły tylko jedną lub dwie ciąże. W przypadku udaru, prawdopodobieństwo wystąpienia go zwiększa się o 25 procent, a niewydolności serca o 17 procent. U kobiet posiadających trójkę lub czwórkę dzieci ryzyko wystąpienia wspomnianych schorzeń serca również było większe, ale w niewielkim stopniu w porównaniu do matek jednego lub dwojga dzieci.

Badacze sugerują również, że czynnik stresu może mieć znaczenie dla matek wielu dzieci, ponieważ wiąże się z większą presją wychowawczą połączoną z niemożnością właściwego zadbania o własne zdrowie wynikającą z braku czasu. Podobnych problemów mogą doświadczać wszyscy rodzice, niezależnie od liczby dzieci, zwłaszcza gdy chcą (lub są zmuszeni) łączyć wychowywanie dzieci z intensywną aktywnością zawodową.

Polecane dla Ciebie

Bezdzietność także szkodzi zdrowiu?

Najnowsze wnioski naukowców z USA i Wielkiej Brytanii pozostają w relacji do wcześniejszych badań przeprowadzonych przez badaczy z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.

Zgodnie z nimi, kobiety mające dwójkę lub trojkę dzieci są mniej narażone na pojawienie się zmian miażdżycowych w tętnicach. Sugerują jednak, że nieposiadanie dzieci lub decyzja o poprzestaniu na jednym także może szkodzić sercu.

Jak się okazało, kobiety mające co najmniej czwórkę lub mniej niż dwójkę potomstwa (w tym bezdzietne) były zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie miażdżycy, niż te posiadające dwójkę lub trojkę dzieci. U mam licznego potomstwa zwapnienia tętnic stwierdzano ponad dwukrotnie częściej, a pogrubienie ścian tętnic wieńcowych było częstsze o 60 procent. W przypadku kobiet bezdzietnych i posiadających jedno dziecko ryzyko było wyższe o analogicznie 90 procent w przypadku zwapnienia i 50 procent w przypadku zgrubienia ścian tętnic.

Polska dzietność rośnie

Z danych statystycznych przedstawionych pod koniec czerwca 2018 roku wynika, że Polki rodzą dzieci coraz chętniej, a spora ich część pojawia się w domach, w których jest przynajmniej jedno dziecko. Wielodzietność nie jest jeszcze modą, ale z pewnością pewnym trendem. Obecnie współczynnik dzietności wynosi 1,45, podczas gdy w 2015 roku kształtował się na poziomie 1,29. Jednak – by można było mówić o pełnej zastępowalności pokoleń – powinien on wynosić co najmniej 2,1. Największy współczynnik dzietności wśród poszczególnych województw w 2017 roku odnotowano w województwie pomorskim – 1,62. Tuż za nim znalazły się mazowieckie i wielopolskie z wynikiem 1,57. Podium zamyka małopolskie z wynikiem 1,48. Najniższą dzietność notuje się w województwach opolskim (1,28) i świętokrzyskim (1,25). Jak można zauważyć, dzietność wzrosła przede wszystkim w regionach o dobrej sytuacji ekonomicznej, co można łączyć z lepszymi warunkami do powiększania rodziny. Mowa o większej swobodzie w zdobyciu dobrze płatnej pracy i łączeniu jej z obowiązkami rodzicielskimi, ale także dostępnością żłobków i przedszkoli. Wzrost dzietności zbiegł się w czasie również z wprowadzeniem programu pomocy rodzinom 500 plus na każde drugie i kolejne dziecko, co także wpłynęło na sytuację materialną wielu rodzin oraz chęć do ich powiększania. Z kolei od lipca rodzice mogą składać wnioski o pieniądze z programu „Dobry start”, czyli 300 złotych na wyprawkę dla każdego ucznia. Rząd chce wspierać wielodzietność również projektem ustawy o emeryturze minimalnej dla matek, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci. Świadczenie ma być przyznawane zarówno kobietom, które nigdy nie pracowały zawodowo, jak i tym, którym nie udało się wypracować kapitału uprawniającego do otrzymywania minimalnej emerytury.

Źródło: Scientific Reports, Gazeta.pl, Wyborcza.pl. IFLscience.com

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij