
Jakie są zalety naturalnych kosmetyków
Chemiczny koktajl dla skóry
Nasza skóra jest wręcz bombardowana szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Czynniki fizyczne takie jak promieniowanie UV, wiatr, zimno, gorąco oraz czynniki chemiczne w postaci pyłów, zanieczyszczeń powietrza i środowiska mają znaczący wpływ na kondycję naszej skórę. Z nimi wszystkimi nasza skóra musi się zmierzyć i co więcej, musi sobie z nimi jakoś poradzić. Skóra, która jest o wiele bardziej wrażliwa reaguje gwałtowniej i silniej na czynniki zewnętrzne. W takich sytuacjach z pomocą przychodzą naturalne kosmetyki. Produkty ekologiczne są przyjazne dla skóry problematycznej, alergicznej i atopowej. Nie zawierają one sztucznych barwników, konserwantów, parabenów oraz sztucznych substancji zapachowych. Nie dostarczymy więc substancji, które naszej skórze potrzebne nie są, a wpływają jedynie na właściwości stosowanego preparatu. W tym przypadku mniej oznacza więcej.
Prostota i bezpieczeństwo
Kosmetyki naturalne mają działać identycznie jak wszystkie inne kosmetyki. Często poprawiają stan skóry, przywracają jej równowagę i pobudzają regenerację komórek. Nie zawierają przy tym w składzie zbędnych sztucznych substancji. Są przez to wykorzystywane praktycznie do każdego rodzaju skóry, niezależnie od wieku i stanu naskórka. Doskonale radzą sobie z wieloma rodzajami problemów skórnych – podrażnieniami, stanami zapalnymi oraz przesuszeniami czy drobnymi zmarszczkami dokładnie tak samo jak ich chemiczne odpowiedniki. Kolejną zaletą kosmetyków naturalnych jest ich prosty skład. Pozwala on w bardzo szybki sposób dowiedzieć się, co zawiera preparat i ocenić, czy wybrane składniki będą odpowiednie dla naszej skóry.
Polecane dla Ciebie
Głębiej znaczy lepiej
Mówi się, że kosmetyki naturalne, przez swój skład przy regularnym stosowaniu działają intensywniej. Przenikają one w głębsze warstwy naszego naskórka. To prawda. Prawdą jest też fakt, że kosmetyki niskiej jakości działają jedynie powierzchniowo i dają krótkotrwały efekt. Dobry kosmetyk, będzie działał tak jak został zaprojektowany, niezależnie od tego czy jest naturalny czy syntetyczny. Naturalny w tym przypadku w wielu okolicznościach oznacza skuteczniejszy.
Chronisz środowisko
Składniki wykorzystywane do produkcji kosmetyków naturalnych pochodzą z natury, więc nie będą zanieczyszczały środowiska. Ulegają również biodegradacji, co oznacza, że naturalnie powrócą do przyrody. Często przy produkcji kosmetyków niższej jakości wykorzystywane są zdobycze przemysłu chemicznego, co oznacza, że wykorzystywane są duże ilości rozpuszczalników toksycznych na etapie produkcji po to, aby finalny produkt mógł w ogóle powstać. Oczywiście takich substancji nie uraczymy w gotowym kosmetyku, choć czasami zdarzało się, że ślady benzyny ekstrakcyjnej czy acetonu były znajdowane w kremach do twarzy. Nie zmienia to faktu, że jako odpad po produkcji kosmetyków syntetycznych takie odczynniki chemiczne są pozostałością i trzeba coś z nimi zrobić.
Cena
Moda na BIO, zaczęła uderzać po kieszeniach konsumentów. Niestety w dzisiejszych czasach im kosmetyk prostszy tym droższy. Taki paradoks możemy zauważyć w wielu przypadkach. Nie dajmy się jednak oszukać modzie. Warto sprawdzać, nowości na rynku i w wielu przypadkach producenci kosmetyków naturalnych to mali, lokalni producenci, wydający swoje produkty w limitowanych, małych seriach. Znalezienie takiego lokalnego dostawcy oszczędzi nam wielu niepotrzebnych kosztów i sprawi, że produkty, które stosujemy będą odpowiedniej jakości. A przecież na tym nam zależy, żeby cena szła w parze z działaniem produktu.