Przechowywanie mleka matki - jak długo, w czym, jak je podgrzewać?
Anna Posmykiewicz

Przechowywanie mleka matki - jak długo, w czym, jak je podgrzewać?

Mleko matki to najcenniejszy dar, jaki każda kobieta może dać swojemu nowo narodzonemu dziecku. Pokarm matki stanowi bowiem najlepsze źródło składników odżywczych niezbędnych do rozwoju i wzrostu dziecka, składniki te są dobrane w idealnych dla dziecka proporcjach, co warunkuje jego właściwe rozwijanie się. Zaleca się, aby pokarm matki stanowił jedyne źródło pożywienia dla dziecka przez pierwsze pół roku jego życia.

Kobiety wiedza o tym, że karmiąc dziecko piersią przekazują mu wiele cennych składników, w tym różnego rodzaju przeciwciała, które zapewnią maluchowi większą odporność i uchronią go przed częstym zapadaniem na różnego rodzaju infekcje w przyszłości. Poza tym, że karmienie piersią jest po prostu bardzo korzystne dla zdrowia dziecka, to dodatkowo dzięki niemu matka i dziecko nawiązują ze sobą niepowtarzalną więź, dzięki której są sobie bardzo bliscy. Najlepiej karmić jest maluszka piersią na żądanie bezpośrednio z piersi, zdarzają się jednak sytuacje (kiedy mama wraca do pracy lub po prostu chce wyjść z domu na kolacje do restauracji czy do kina), że kobiety odciągają pokarm, który następnie jest przechowywany i dopiero po upływie jakiegoś czasu podawany dziecku.

Jak zatem należy przechowywać mleko matki?

Każda kobieta, która zaczyna karmić maluszka piersią, zadaje sobie właśnie pytanie, jak przechowywać odciągnięte mleko. Przede wszystkim przechowywanie mleka matki musi odbywać się we właściwy sposób. Co to oznacza? Do przechowywania mleka matki nie można używać jakichkolwiek pojemników. Muszą to być zatem specjalne pojemniki, które są szczelnie zamykane, jak również wykonane są one z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością, pojemniki takie nie mogą zawierać w swym składzie bisfenolu A. Po zakupieniu takich specjalnych pojemniczków należy sprawdzić, czy można ich używać od razu po ich rozpakowaniu czy też wymagają one dokładnego umycia i dezynfekcji zgodnie z instrukcją, która w takim wypadku będzie na pewno dołączona do opakowania. Należy też pamiętać, że odciągnięte mleko matki można przechowywać zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce.

Jeśli pojemniki z odciągniętym pokarmem są przechowywane w lodówce, to nie należy ich stawiać na drzwiach lodówki, bowiem taka ich lokalizacja naraża je na bardzo częste zmiany temperatury. Dlatego też pojemniki z pokarmem matki powinny zostać umieszczone w głębi lodówki. 

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm matki?

Długość przechowywania odciągniętego pokarmu matki jest uzależniona od tego czy pokarm przechowywany jest w temperaturze pokojowej czy też w lodowce. W przypadku temperatury pokojowej wahającej się pomiędzy 25 a 37 st. C pokarm matki można przechowywać do czterech godzin. Jeśli temperatura pomieszczania waha się w granicach 15-25 st. C, wtedy pokarm matki może być przechowywany do ośmiu godzin. Natomiast jeśli temperatura otoczenia nie przekracza 15 st. C, wtedy pokarm matki można przechowywać do 24 godzin, podobna długość przechowywania pokarmu matki obowiązuje w sytuacji, kiedy pokarm jest przewożony w torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi. W sytuacji, kiedy pokarm matki jest przechowywany w lodowce, wydłuża się czas, kiedy można podać go dziecku. Jeśli odciągnięty pokarm matki przechowujemy w lodowce na tylnej jej ścianie w temp. 4 st. C, wtedy może być on podany dziecku w przeciągu 2-5 dni. Jeśli pokarm matki trzymany jest w zamrażalniku lodówki (wtedy, kiedy są wspólne drzwi lodówki i zamrażalnika) w temp. -10 st. C, wtedy można podać go dziecku w czasie dwóch tygodni. Jeśli zamrażalnik i lodówka mają oddzielne drzwi, a temperatura w chłodziarko-zamrażarce wynosi -14 st. C, wtedy odciągnięty pokarm matki można w niej trzymać 3-4 miesiące. Najdłużej pokarm matki można przechowywać w zamrażarce w temp. od -18 do - 20 st. C - wtedy czas przechowywania odciągniętego mleka matki wynosi aż sześć miesięcy lub nawet dłużej.

Polecane dla Ciebie

Jak podgrzewać mleko matki?

Kiedy wiemy już, jak powinno wyglądać przechowywanie odciągniętego mleka matki, można zadać sobie kolejne pytanie - jak podgrzewać mleko matki? Podgrzewanie mleka matki nie jest żadną skomplikowaną sprawą. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby woda do podgrzewania mleka matki nie miała żadnego bezpośredniego kontaktu z podgrzewanym pokarmem. Ponadto, zawsze też należy podgrzewać tylko taką porcje pokarmu matki, jaką dziecko jest w stanie zjeść w czasie jednego karmienia.

Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie podgrzewać odciągniętego pokarmu w kuchence mikrofalowej, w piekarniku czy też na kuchence gazowej lub elektrycznej- takie podgrzewanie bowiem niszczy wszystkie cenne składniki zawarte w mleku matki, mleko takie jest zatem zupełnie niezdatne do spożycia przez dziecko. Mleko matki można zatem podgrzewać tylko w butelce w specjalnym podgrzewaczu  do butelek.

Trzeba też pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno również gotować mleka matki, bowiem gotowanie również zabiera wszystkie najcenniejsze składniki zawarte w matczynym pokarmie. Nigdy też nie wolno mieszać świeżo ściągniętego pokarmu z pokarmem rozmrożonym. Należy też pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy wyjmujemy z lodówki zamrożony pokarm, najpierw, zanim go podgrzejemy, musimy go rozmrozić. 

Jak najlepiej rozmrażać matczyne mleko? 

Po pierwsze, pojemnik z zamrożonym pokarmem można wyjąć z zamrażarki i przełożyć na dwanaście godzin do lodówki, a potem na kolejne dwanaście godzin postawić go w temperaturze pokojowej. Zamrożony pokarm można też rozmrozić używając podgrzewacza do butelek lub też zanurzając go w pojemniku z letnią wodą. Można też podstawić pojemnik z zamrożonym pokarmem pod strumień ciepłej, bieżącej wody, co spowoduje, że pokarm w ten sposób rozmrozi się dość szybko. Trzeba pamiętać też o tym, że mleko rozmrożone w lodowce można w niej przechowywać do 24 godzin od momentu wyjęcia go z zamrażalnika, zaś mleko rozmrożone pod ciepłą wodą lub rozmrożone w inny sposób można przechowywać w temperaturze pokojowej do czterech godzin. 

Należy pamiętać, że pokarm matki to największe dobro, jakie matka może podarować swojemu maluszkowi. Dlatego naprawdę warto karmić piersią jak najdłużej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij