Przechowywanie mleka matki - jak długo, w czym, jak je podgrzewać?
Anna Posmykiewicz

Przechowywanie mleka matki - jak długo, w czym, jak je podgrzewać?

Mleko matki to najcenniejszy dar, jaki każda kobieta może dać swojemu nowo narodzonemu dziecku. Pokarm matki stanowi bowiem najlepsze źródło składników odżywczych niezbędnych do rozwoju i wzrostu dziecka, składniki te są dobrane w idealnych dla dziecka proporcjach, co warunkuje jego właściwe rozwijanie się. Zaleca się, aby pokarm matki stanowił jedyne źródło pożywienia dla dziecka przez pierwsze pół roku jego życia.

Kobiety wiedza o tym, że karmiąc dziecko piersią przekazują mu wiele cennych składników, w tym różnego rodzaju przeciwciała, które zapewnią maluchowi większą odporność i uchronią go przed częstym zapadaniem na różnego rodzaju infekcje w przyszłości. Poza tym, że karmienie piersią jest po prostu bardzo korzystne dla zdrowia dziecka, to dodatkowo dzięki niemu matka i dziecko nawiązują ze sobą niepowtarzalną więź, dzięki której są sobie bardzo bliscy. Najlepiej karmić jest maluszka piersią na żądanie bezpośrednio z piersi, zdarzają się jednak sytuacje (kiedy mama wraca do pracy lub po prostu chce wyjść z domu na kolacje do restauracji czy do kina), że kobiety odciągają pokarm, który następnie jest przechowywany i dopiero po upływie jakiegoś czasu podawany dziecku.

Jak zatem należy przechowywać mleko matki?

Każda kobieta, która zaczyna karmić maluszka piersią, zadaje sobie właśnie pytanie, jak przechowywać odciągnięte mleko. Przede wszystkim przechowywanie mleka matki musi odbywać się we właściwy sposób. Co to oznacza? Do przechowywania mleka matki nie można używać jakichkolwiek pojemników. Muszą to być zatem specjalne pojemniki, które są szczelnie zamykane, jak również wykonane są one z tworzywa sztucznego przeznaczonego do kontaktu z żywnością, pojemniki takie nie mogą zawierać w swym składzie bisfenolu A. Po zakupieniu takich specjalnych pojemniczków należy sprawdzić, czy można ich używać od razu po ich rozpakowaniu czy też wymagają one dokładnego umycia i dezynfekcji zgodnie z instrukcją, która w takim wypadku będzie na pewno dołączona do opakowania. Należy też pamiętać, że odciągnięte mleko matki można przechowywać zarówno w temperaturze pokojowej, jak i w lodówce.

Jeśli pojemniki z odciągniętym pokarmem są przechowywane w lodówce, to nie należy ich stawiać na drzwiach lodówki, bowiem taka ich lokalizacja naraża je na bardzo częste zmiany temperatury. Dlatego też pojemniki z pokarmem matki powinny zostać umieszczone w głębi lodówki. 

Jak długo można przechowywać odciągnięty pokarm matki?

Długość przechowywania odciągniętego pokarmu matki jest uzależniona od tego czy pokarm przechowywany jest w temperaturze pokojowej czy też w lodowce. W przypadku temperatury pokojowej wahającej się pomiędzy 25 a 37 st. C pokarm matki można przechowywać do czterech godzin. Jeśli temperatura pomieszczania waha się w granicach 15-25 st. C, wtedy pokarm matki może być przechowywany do ośmiu godzin. Natomiast jeśli temperatura otoczenia nie przekracza 15 st. C, wtedy pokarm matki można przechowywać do 24 godzin, podobna długość przechowywania pokarmu matki obowiązuje w sytuacji, kiedy pokarm jest przewożony w torbie chłodniczej z wkładami chłodzącymi. W sytuacji, kiedy pokarm matki jest przechowywany w lodowce, wydłuża się czas, kiedy można podać go dziecku. Jeśli odciągnięty pokarm matki przechowujemy w lodowce na tylnej jej ścianie w temp. 4 st. C, wtedy może być on podany dziecku w przeciągu 2-5 dni. Jeśli pokarm matki trzymany jest w zamrażalniku lodówki (wtedy, kiedy są wspólne drzwi lodówki i zamrażalnika) w temp. -10 st. C, wtedy można podać go dziecku w czasie dwóch tygodni. Jeśli zamrażalnik i lodówka mają oddzielne drzwi, a temperatura w chłodziarko-zamrażarce wynosi -14 st. C, wtedy odciągnięty pokarm matki można w niej trzymać 3-4 miesiące. Najdłużej pokarm matki można przechowywać w zamrażarce w temp. od -18 do - 20 st. C - wtedy czas przechowywania odciągniętego mleka matki wynosi aż sześć miesięcy lub nawet dłużej.

Powiązane produkty

Jak podgrzewać mleko matki?

Kiedy wiemy już, jak powinno wyglądać przechowywanie odciągniętego mleka matki, można zadać sobie kolejne pytanie - jak podgrzewać mleko matki? Podgrzewanie mleka matki nie jest żadną skomplikowaną sprawą. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby woda do podgrzewania mleka matki nie miała żadnego bezpośredniego kontaktu z podgrzewanym pokarmem. Ponadto, zawsze też należy podgrzewać tylko taką porcje pokarmu matki, jaką dziecko jest w stanie zjeść w czasie jednego karmienia.

Należy pamiętać o tym, aby nigdy nie podgrzewać odciągniętego pokarmu w kuchence mikrofalowej, w piekarniku czy też na kuchence gazowej lub elektrycznej- takie podgrzewanie bowiem niszczy wszystkie cenne składniki zawarte w mleku matki, mleko takie jest zatem zupełnie niezdatne do spożycia przez dziecko. Mleko matki można zatem podgrzewać tylko w butelce w specjalnym podgrzewaczu  do butelek.

Trzeba też pamiętać o tym, że absolutnie nie wolno również gotować mleka matki, bowiem gotowanie również zabiera wszystkie najcenniejsze składniki zawarte w matczynym pokarmie. Nigdy też nie wolno mieszać świeżo ściągniętego pokarmu z pokarmem rozmrożonym. Należy też pamiętać o tym, że w sytuacji, kiedy wyjmujemy z lodówki zamrożony pokarm, najpierw, zanim go podgrzejemy, musimy go rozmrozić. 

Jak najlepiej rozmrażać matczyne mleko? 

Po pierwsze, pojemnik z zamrożonym pokarmem można wyjąć z zamrażarki i przełożyć na dwanaście godzin do lodówki, a potem na kolejne dwanaście godzin postawić go w temperaturze pokojowej. Zamrożony pokarm można też rozmrozić używając podgrzewacza do butelek lub też zanurzając go w pojemniku z letnią wodą. Można też podstawić pojemnik z zamrożonym pokarmem pod strumień ciepłej, bieżącej wody, co spowoduje, że pokarm w ten sposób rozmrozi się dość szybko. Trzeba pamiętać też o tym, że mleko rozmrożone w lodowce można w niej przechowywać do 24 godzin od momentu wyjęcia go z zamrażalnika, zaś mleko rozmrożone pod ciepłą wodą lub rozmrożone w inny sposób można przechowywać w temperaturze pokojowej do czterech godzin. 

Należy pamiętać, że pokarm matki to największe dobro, jakie matka może podarować swojemu maluszkowi. Dlatego naprawdę warto karmić piersią jak najdłużej. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl