Chirurgia szczękowo-twarzowa a chirurgia stomatologiczna
Chirurgia szczękowo-twarzowa i chirurgia stomatologiczna to dla większości pacjentów jedna i ta sama dziedzina, która kojarzy się głównie z ekstrakcjami zębów. I choć mają ze sobą wiele wspólnego – są dziedzinami zabiegowymi, dotyczącymi podobnego obszaru jamy ustnej - oraz obie wspomniane ekstrakcje zębów obejmują, tak naprawdę wiele je różni.
Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się leczeniem patologii prawie wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Większość pacjentów ma z nią styczność w przypadku wykonywania ekstrakcji zębów, usuwania zatrzymanych ósemek, czy też dłutowania trudno położonych lub znacznie zniszczonych zębów. Nie dotyczy ona jednak jedynie ekstrakcji. Po pierwsze zajmuje się leczeniem różnych stanów powiązanych z zębami – nacinaniem ropni, wycinaniem dziąsła (np. przy utrudnionym wyrzynaniu zębów mądrości), usuwaniem zmian zębopochodnych. Po drugie obejmuje usuwanie innych, niewielkich zmian w obrębie jamy ustnej i drobną chirurgią w jamie ustnej – usuwaniem torbieli zastoinowych, wycinaniem niewielkich zmian na błonach śluzowych, podcinaniem wędzidełka wargi i języka, drobnymi zabiegami na śliniankach. Po trzecie chirurgia stomatologiczna nie skupia się jedynie na usuwaniu, lecz również na zastępowaniu tego, co zostało usunięte, czyli na wszczepianiu implantów.
Czym się zajmuje chirurgia szczękowo-twarzowa
Chirurgia szczękowo-twarzowa, poza tym, że zajmuje się podobną pulą zabiegów jak chirurgia stomatologiczna, obejmuje również znacznie bardziej skomplikowane przypadki. W związku z tym znaczna część zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej odbywać się musi w znieczuleniu ogólnym, na sali operacyjnej. Zasadniczo jedynie zabiegi wspólne z chirurgią stomatologiczną odbywają się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych.
Po drugie chirurgię onkologiczną. Dotyczy to głównie usuwania wszelkich zmian nowotworowych obecnych w kościach szczęki i żuchwy. Zmiany takie mogą być bardzo rozległe, a poza tym o charakterze złośliwym lub półzłośliwym. Wycięcie takiej zmiany wymaga usunięcia znacznej ilości tkanek pacjenta, bardzo istotnych przy jego codziennym komfortowym funkcjonowaniu. W związku z tym chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również rekonstrukcją po takich zabiegach. Rekonstrukcje, obejmujące między innymi przeszczepy kości w celu odtworzenia żuchwy lub zmniejszenia deformacji twarzy, mają po pierwsze na celu umożliwienie pacjentowi wykonywania podstawowych funkcji życiowych – mówienia i jedzenia.
Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również leczeniem zaburzeń rozwojowych i wad szczękowo-twarzowych. Począwszy od bardzo zaawansowanych wad i zespołów genetycznych, przez skuteczne obecnie leczenie rozszczepów warg i podniebienia, po leczenie różnego rodzaju wad zgryzu. Zabiegi ortognatyczne – zabiegi chirurgiczne we współpracy z lekarzem ortodontą i leczeniem ortodontycznym – umożliwiając bardzo skuteczne leczenie zaawansowanych tyłozgryzów, przodozgryzów, progenii czy mikrogenii. Obecnie takie zabiegi wykonuje się coraz częściej, ponieważ nie tylko przywracają one pacjentom poczucie własnej wartości oraz lepszy wygląd, ale również umożliwiając komfortowe mówienie i jedzenie, oraz chronią w przyszłości przed rozwojem zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i przeciążeń zębów.