Chirurgia szczękowo-twarzowa a chirurgia stomatologiczna
Joanna Łuniewska-Rajch

Chirurgia szczękowo-twarzowa a chirurgia stomatologiczna

Chirurgia szczękowo-twarzowa i chirurgia stomatologiczna to dla większości pacjentów jedna i ta sama dziedzina, która kojarzy się głównie z ekstrakcjami zębów. I choć mają ze sobą wiele wspólnego – są dziedzinami zabiegowymi, dotyczącymi podobnego obszaru jamy ustnej - oraz obie wspomniane ekstrakcje zębów obejmują, tak naprawdę wiele je różni.

Czym się zajmuje chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się leczeniem patologii prawie wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Większość pacjentów ma z nią styczność w przypadku wykonywania ekstrakcji zębów, usuwania zatrzymanych ósemek, czy też dłutowania trudno położonych lub znacznie zniszczonych zębów. Nie dotyczy ona jednak jedynie ekstrakcji. Po pierwsze zajmuje się leczeniem różnych stanów powiązanych z zębami – nacinaniem ropni, wycinaniem dziąsła (np. przy utrudnionym wyrzynaniu zębów mądrości), usuwaniem zmian zębopochodnych. Po drugie obejmuje usuwanie innych, niewielkich zmian w obrębie jamy ustnej i drobną chirurgią w jamie ustnej – usuwaniem torbieli zastoinowych, wycinaniem niewielkich zmian na błonach śluzowych, podcinaniem wędzidełka wargi i języka, drobnymi zabiegami na śliniankach. Po trzecie chirurgia stomatologiczna nie skupia się jedynie na usuwaniu, lecz również na zastępowaniu tego, co zostało usunięte, czyli na wszczepianiu implantów. 

Czym się zajmuje chirurgia szczękowo-twarzowa

Chirurgia szczękowo-twarzowa, poza tym, że zajmuje się podobną pulą zabiegów jak chirurgia stomatologiczna, obejmuje również znacznie bardziej skomplikowane przypadki. W związku z tym znaczna część zabiegów chirurgii szczękowo-twarzowej odbywać się musi w znieczuleniu ogólnym, na sali operacyjnej. Zasadniczo jedynie zabiegi wspólne z chirurgią stomatologiczną odbywają się w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych. 

Chirurgia szczękowo-twarzowa, po pierwsze obejmuje chirurgię urazową. Chirurdzy szczękowo-twarzowi leczą różnego zakresu złamania i urazy w obrębie twarzoczaszki – złamania żuchwy i szczęki, złamania oczodołów, zwichnięcie żuchwy itd. Są to urazy bardzo częste po różnego rodzaju wypadkach komunikacyjnych. 

Po drugie chirurgię onkologiczną. Dotyczy to głównie usuwania wszelkich zmian nowotworowych obecnych w kościach szczęki i żuchwy. Zmiany takie mogą być bardzo rozległe, a poza tym o charakterze złośliwym lub półzłośliwym. Wycięcie takiej zmiany wymaga usunięcia znacznej ilości tkanek pacjenta, bardzo istotnych przy jego codziennym komfortowym funkcjonowaniu. W związku z tym chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również rekonstrukcją po takich zabiegach. Rekonstrukcje, obejmujące między innymi przeszczepy kości w celu odtworzenia żuchwy lub zmniejszenia deformacji twarzy, mają po pierwsze na celu umożliwienie pacjentowi wykonywania podstawowych funkcji życiowych – mówienia i jedzenia. 

Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również leczeniem zaburzeń rozwojowych i wad szczękowo-twarzowych. Począwszy od bardzo zaawansowanych wad i zespołów genetycznych, przez skuteczne obecnie leczenie rozszczepów warg i podniebienia, po leczenie różnego rodzaju wad zgryzu. Zabiegi ortognatyczne – zabiegi chirurgiczne we współpracy z lekarzem ortodontą i leczeniem ortodontycznym – umożliwiając bardzo skuteczne leczenie zaawansowanych tyłozgryzów, przodozgryzów, progenii czy mikrogenii. Obecnie takie zabiegi wykonuje się coraz częściej, ponieważ nie tylko przywracają one pacjentom poczucie własnej wartości oraz lepszy wygląd, ale również umożliwiając komfortowe mówienie i jedzenie, oraz chronią w przyszłości przed rozwojem zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych i przeciążeń zębów. 

Chirurgia szczękowo-twarzowa zajmuje się również oczywiście leczeniem bardziej zaawansowanych stadiów leczonych przez lekarzy chirurgów stomatologicznych – nacinaniem większych ropni, leczeniem ropowic, usuwaniem licznych zębów zatrzymanych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl