×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Są to choroby bardzo szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie, a ich lekceważenie grozi ostatecznie utratą zębów.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb, chroniących go przed zakażeniem i utrzymujących w zębodole. W jego skład wchodzi: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Przyzębie dzieli się na brzeżne oraz okołowierzchołkowe. 

Czy choroby przyzębia są częste?

Choroby przyzębia niestety należą do bardzo częstych. Badania wykazują, że dotykają one prawie każdą osobę dorosłą. Do najczęściej obserwowanych stanów chorobowych należy zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, dotyka jedynie dziąsła. Jest to stan dużo mniej zaawansowany, a jego najczęstszym objawem jest zaczerwienie dziąsła i krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów. Zapalenie przyzębia jest stanem dużo poważniejszym. W nim stan zapalny obejmuje również pozostałe składowe przyzębia, poza dziąsłem.

Lekceważone i nieleczone zapalenie przyzębia skutkuje utratą kości i stopniowym wzrostem ruchomości zębów. 

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najczęstszą przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. W celu uniknięcia chorób periodontologicznych konieczne jest zarówno dokładne szczotkowanie zębów, jak i odpowiednie nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, o czym wielu z nas zapomina. Pozostawione na powierzchni zębów resztki pokarmowe są pożywieniem dla bakterii, które w efekcie wytwarzają płytkę nazębną. Bakterie obecne w płytce nazębnej wytwarzają enzymy i toksyny, powodując stan zapalny tkanek przyzębia. Pierwotnie ten stan dotyka jedynie dziąsło, jednak z czasem produkty wydzielane przez bakterie wnikają głębiej, powodując uszkodzenie pozostałych tkanek przyzębia. 

Na występowanie chorób przyzębia ma również wpływ wiele innych czynników. Wśród nich można wymienić między innymi przyjmowane leki (bardzo istotny wpływ mają leki przeciwpadaczkowe, leki na serce), zaburzenia i zmiany gospodarki hormonalnej (okres dojrzewania i przekwitania, ciąża), choroby ogólne (białaczka, cukrzyca). 

Czy tylko choroby przyzębia?

Periodontologia, jak zostało powiedziane zajmuje się głównie chorobami tkanek bezpośrednio otaczających ząb. Jednak obejmuje ona również wszelkie stany chorobowe tkanek miękkich jamy ustnej. Między innymi choroby języka, choroby warg, zmiany na błonie śluzowej policzków i dna jamy ustnej. Zajmuje się również leczeniem objawów wewnątrzustnych chorób ogólnych – wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Jest to bardzo istotna dziedzina, ponieważ wiele chorób może jako pierwsze manifestować się w obrębie jamy ustnej. Na przykład spadek odporności, wynikający z chorób nowotworowych, czy też z zakażenia wirusem HIV będzie wcześnie widoczny dla lekarza periodontologa. 

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Obecnie jest to dziedzina bardzo rozwinięta. Obejmuje ona zarówno leczenie ogólnoustrojowe, w przypadku manifestacji miejscowych chorób ogólnych, jak i leczenie miejscowe. W przypadkach mało zaawansowanych chorób miejscowe leczenie zachowawcze jest wystarczającym. Jednak niejednokrotnie konieczne jest wykonywanie zaawansowanych zabiegów chirurgicznych.


Podziel się: