Czym zajmuje się periodontologia?
Joanna Łuniewska-Rajch

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem chorób przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. Są to choroby bardzo szeroko rozpowszechnione w społeczeństwie, a ich lekceważenie grozi ostatecznie utratą zębów.

Czym jest przyzębie?

Przyzębie to zespół tkanek otaczających ząb, chroniących go przed zakażeniem i utrzymujących w zębodole. W jego skład wchodzi: dziąsło, ozębna, cement korzeniowy i kość wyrostka zębodołowego. Przyzębie dzieli się na brzeżne oraz okołowierzchołkowe. 

Czy choroby przyzębia są częste?

Choroby przyzębia niestety należą do bardzo częstych. Badania wykazują, że dotykają one prawie każdą osobę dorosłą. Do najczęściej obserwowanych stanów chorobowych należy zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia. Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, dotyka jedynie dziąsła. Jest to stan dużo mniej zaawansowany, a jego najczęstszym objawem jest zaczerwienie dziąsła i krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania zębów. Zapalenie przyzębia jest stanem dużo poważniejszym. W nim stan zapalny obejmuje również pozostałe składowe przyzębia, poza dziąsłem.

Lekceważone i nieleczone zapalenie przyzębia skutkuje utratą kości i stopniowym wzrostem ruchomości zębów. 

Powiązane produkty

Jakie są przyczyny chorób przyzębia?

Najczęstszą przyczyną rozwoju chorób przyzębia jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. W celu uniknięcia chorób periodontologicznych konieczne jest zarówno dokładne szczotkowanie zębów, jak i odpowiednie nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, o czym wielu z nas zapomina. Pozostawione na powierzchni zębów resztki pokarmowe są pożywieniem dla bakterii, które w efekcie wytwarzają płytkę nazębną. Bakterie obecne w płytce nazębnej wytwarzają enzymy i toksyny, powodując stan zapalny tkanek przyzębia. Pierwotnie ten stan dotyka jedynie dziąsło, jednak z czasem produkty wydzielane przez bakterie wnikają głębiej, powodując uszkodzenie pozostałych tkanek przyzębia. 

Na występowanie chorób przyzębia ma również wpływ wiele innych czynników. Wśród nich można wymienić między innymi przyjmowane leki (bardzo istotny wpływ mają leki przeciwpadaczkowe, leki na serce), zaburzenia i zmiany gospodarki hormonalnej (okres dojrzewania i przekwitania, ciąża), choroby ogólne (białaczka, cukrzyca). 

Czy tylko choroby przyzębia?

Periodontologia, jak zostało powiedziane zajmuje się głównie chorobami tkanek bezpośrednio otaczających ząb. Jednak obejmuje ona również wszelkie stany chorobowe tkanek miękkich jamy ustnej. Między innymi choroby języka, choroby warg, zmiany na błonie śluzowej policzków i dna jamy ustnej. Zajmuje się również leczeniem objawów wewnątrzustnych chorób ogólnych – wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Jest to bardzo istotna dziedzina, ponieważ wiele chorób może jako pierwsze manifestować się w obrębie jamy ustnej. Na przykład spadek odporności, wynikający z chorób nowotworowych, czy też z zakażenia wirusem HIV będzie wcześnie widoczny dla lekarza periodontologa. 

Na czym polega leczenie periodontologiczne?

Obecnie jest to dziedzina bardzo rozwinięta. Obejmuje ona zarówno leczenie ogólnoustrojowe, w przypadku manifestacji miejscowych chorób ogólnych, jak i leczenie miejscowe. W przypadkach mało zaawansowanych chorób miejscowe leczenie zachowawcze jest wystarczającym. Jednak niejednokrotnie konieczne jest wykonywanie zaawansowanych zabiegów chirurgicznych.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

    Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

  • Przebarwienia zębów. Dlaczego się pojawiają?

    Przebarwienia zębów są problemem estetycznym wielu pacjentów. Ich intensywność, sposób leczenia oraz wygląd w znacznym stopniu zależą od tego, jaka jest przyczyna ich powstania. Przebarwienia zębów mogą być spowodowane zarówno przez czynniki zewnętrzne (np. barwniki pochodzące z pożywienia) oraz wewnętrzne (np. przyjmowane leki, choroby zębów). 

  • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

    Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

  • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

    Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

  • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

    Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

  • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

    Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij