Smoczek — wróg czy przyjaciel?
Joanna Łuniewska-Rajch

Smoczek — wróg czy przyjaciel?

O tym, że ssanie uspokaja maluchy wiedzą wszyscy nawet osoby, które jeszcze nie mają dzieci. Kojarzy się ono małemu człowiekowi z bliskością matki, karmieniem i bezpieczeństwem. Dlatego też wielu rodziców w momentach płaczu dziecka stara się je uspokoić wykorzystując smoczek. Jednak niewłaściwy czy też zbyt długo stosowany może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój jamy ustnej malucha.

Jak długo stosować smoczek?

Wraz z rozwojem dziecka słabnie u niego odruch ssania. Wynika to między innymi z tego, że zmienia się budowa jamy ustnej dziecka, rozwijają się wcześniej niewykorzystywane mięśnie. Dodatkowo zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne. To właśnie w tym okresie, czyli około 6 miesiąca życia malucha, powinno się odstawić smoczek.

Zbyt długo używany przez dziecko będzie zaburzać jego prawidłowy rozwój. 

Co złego wyrządzi smoczek?

Wielokrotnie można zaobserwować dzieci, mające nawet kilka lat, które wciąż chodzą ze smoczkiem w buzi. Może to być bardzo szkodliwe, a w przyszłości powodować nie tylko nierównomierne ustawienie zębów, ale również powstanie poważnych wad zgryzu – tyłożuchwia, tyłozgryzu czy zgryzu otwartego.

Ciągłe ssanie smoczka uniemożliwia u dziecka prawidłowy rozwój motoryki języka.

Wzmocnieniu ulegają odpowiedzialne za ssanie mięśnie ust, a język dociśnięty do dna jamy ustnej pozostaje w spoczynku. Może to powodować przetrwały niemowlęcy typ połykania. Jest to połykanie, w którym dochodzi do silnego napinania mięśni twarzy, a język wysuwany jest doprzednio. Podczas prawidłowego połykania, typowego dla osób powyżej 18 miesiąca życia, język powinien się unosić do podniebienia. Taki typ połykania skutkuje nieprawidłowym rozwojem kości szczęki i żuchwy. 

Poza tym na zbyt długim używaniu smoczka cierpi również rozwój mowy dziecka. Siłą rzeczy dziecko z wciąż zajętą buzią zazwyczaj będzie mówić rzadziej i mniej chętnie. Poza tym w wyniku obniżonej mobilności języka mogą powstawać wady wymowy. Maluch taki ma problemy z realizacją głosek językowych i językowo wargowych, szczególnie syczących (s, z, c, dz, sz, cz, ż, dż). Jeżeli dojdzie do rozwinięcia wady zgryzu pojawiają się kolejne trudności z mową. W takiej sytuacji dzieci najczęściej zaczynają seplenić (zmiękczać powyżej wymienione głoski). 

Powiązane produkty

Co gorsze ssanie smoczka czy kciuka?

Wiele osób wiedząc, że smoczek może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka postanawia zdecydowanie go odstawić — z dnia na dzień. Jednak zbyt nagłe postępowanie może być trudne dla dziecka i skutkować może powstaniem nawyku ssania kciuka, zamiast wcześniejszego ssania smoczka. Niestety jest to parafunkcja jeszcze bardziej niekorzystna. Znacznie trudniejsze dla rodziców jest kontrolowanie ssania kciuka niż ssania smoczka u dziecka. Smoczek można zwyczajnie dziecku zabrać, a ssanie kciuka np. w nocy jest wręcz niemożliwe do kontroli. Dodatkowo ssanie kciuka ma znacznie gorszy wpływ na rozwój kości młodego człowieka. Dziecko trzymając palec w jamie ustnej wywiera nacisk na żuchwę od przodu (uniemożliwiając jej prawidłowy wzrost), a poza tym wywiera również nacisk na podniebienie wpływając na jego rozwój. W związku z tym do tego nawyku trzeba zniechęcać dziecko już od samego początku, gdy się go zaobserwuje. 

Jakie smoczki najlepsze?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smoczków — standardowe, smoczki symetryczne, czy też smoczki anatomiczne. Te ostatnie w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Mają one kształt najlepiej dopasowany do buzi dziecka.

Jakie cechy powinien spełniać właściwy smoczek? Po pierwsze mieć otwory umożliwiające sprawne oddychanie dziecka. Po drugie powinien być wykonany z miękkiego, elastycznego materiału. Należy również pamiętać, że takie smoczki należy odpowiednio oczyszczać, a poza tym wymieniać co maksymalnie 2 miesiące. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl