Smoczek — wróg czy przyjaciel?
Joanna Łuniewska-Rajch

Smoczek — wróg czy przyjaciel?

O tym, że ssanie uspokaja maluchy wiedzą wszyscy nawet osoby, które jeszcze nie mają dzieci. Kojarzy się ono małemu człowiekowi z bliskością matki, karmieniem i bezpieczeństwem. Dlatego też wielu rodziców w momentach płaczu dziecka stara się je uspokoić wykorzystując smoczek. Jednak niewłaściwy czy też zbyt długo stosowany może mieć bardzo negatywny wpływ na rozwój jamy ustnej malucha.

Jak długo stosować smoczek?

Wraz z rozwojem dziecka słabnie u niego odruch ssania. Wynika to między innymi z tego, że zmienia się budowa jamy ustnej dziecka, rozwijają się wcześniej niewykorzystywane mięśnie. Dodatkowo zaczynają się wyrzynać pierwsze zęby mleczne. To właśnie w tym okresie, czyli około 6 miesiąca życia malucha, powinno się odstawić smoczek.

Zbyt długo używany przez dziecko będzie zaburzać jego prawidłowy rozwój. 

Co złego wyrządzi smoczek?

Wielokrotnie można zaobserwować dzieci, mające nawet kilka lat, które wciąż chodzą ze smoczkiem w buzi. Może to być bardzo szkodliwe, a w przyszłości powodować nie tylko nierównomierne ustawienie zębów, ale również powstanie poważnych wad zgryzu – tyłożuchwia, tyłozgryzu czy zgryzu otwartego.

Ciągłe ssanie smoczka uniemożliwia u dziecka prawidłowy rozwój motoryki języka.

Wzmocnieniu ulegają odpowiedzialne za ssanie mięśnie ust, a język dociśnięty do dna jamy ustnej pozostaje w spoczynku. Może to powodować przetrwały niemowlęcy typ połykania. Jest to połykanie, w którym dochodzi do silnego napinania mięśni twarzy, a język wysuwany jest doprzednio. Podczas prawidłowego połykania, typowego dla osób powyżej 18 miesiąca życia, język powinien się unosić do podniebienia. Taki typ połykania skutkuje nieprawidłowym rozwojem kości szczęki i żuchwy. 

Poza tym na zbyt długim używaniu smoczka cierpi również rozwój mowy dziecka. Siłą rzeczy dziecko z wciąż zajętą buzią zazwyczaj będzie mówić rzadziej i mniej chętnie. Poza tym w wyniku obniżonej mobilności języka mogą powstawać wady wymowy. Maluch taki ma problemy z realizacją głosek językowych i językowo wargowych, szczególnie syczących (s, z, c, dz, sz, cz, ż, dż). Jeżeli dojdzie do rozwinięcia wady zgryzu pojawiają się kolejne trudności z mową. W takiej sytuacji dzieci najczęściej zaczynają seplenić (zmiękczać powyżej wymienione głoski). 

Polecane dla Ciebie

Co gorsze ssanie smoczka czy kciuka?

Wiele osób wiedząc, że smoczek może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka postanawia zdecydowanie go odstawić — z dnia na dzień. Jednak zbyt nagłe postępowanie może być trudne dla dziecka i skutkować może powstaniem nawyku ssania kciuka, zamiast wcześniejszego ssania smoczka. Niestety jest to parafunkcja jeszcze bardziej niekorzystna. Znacznie trudniejsze dla rodziców jest kontrolowanie ssania kciuka niż ssania smoczka u dziecka. Smoczek można zwyczajnie dziecku zabrać, a ssanie kciuka np. w nocy jest wręcz niemożliwe do kontroli. Dodatkowo ssanie kciuka ma znacznie gorszy wpływ na rozwój kości młodego człowieka. Dziecko trzymając palec w jamie ustnej wywiera nacisk na żuchwę od przodu (uniemożliwiając jej prawidłowy wzrost), a poza tym wywiera również nacisk na podniebienie wpływając na jego rozwój. W związku z tym do tego nawyku trzeba zniechęcać dziecko już od samego początku, gdy się go zaobserwuje. 

Jakie smoczki najlepsze?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów smoczków — standardowe, smoczki symetryczne, czy też smoczki anatomiczne. Te ostatnie w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Mają one kształt najlepiej dopasowany do buzi dziecka.

Jakie cechy powinien spełniać właściwy smoczek? Po pierwsze mieć otwory umożliwiające sprawne oddychanie dziecka. Po drugie powinien być wykonany z miękkiego, elastycznego materiału. Należy również pamiętać, że takie smoczki należy odpowiednio oczyszczać, a poza tym wymieniać co maksymalnie 2 miesiące. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij