Suchy zębodół – czym jest i jak się goi
Joanna Łuniewska-Rajch

Suchy zębodół – czym jest i jak się goi

W większości przypadków gojenie tkanek po zabiegu ekstrakcji zęba zachodzi bez większych powikłań. Jednak u części pacjentów mogą występować cięższe dolegliwości pozabiegowe. Jednym z najczęściej występujących jak i najbardziej znanych powikłań jest tak zwany suchy zębodół, czyli poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu.

Jakie są objawy?

Powikłanie to występuje stosunkowo często, ponieważ u od 1 do 5 % pacjentów, a jego objawy są bardzo charakterystyczne. Kilka dni po zabiegu (mniej więcej od 2 do 4 dni po) pacjent zaczyna odczuwać dolegliwości bólowe w miejscu usuniętego zęba. Ból początkowo umiarkowany, z czasem narasta i może być odczuwany jako ból pulsujący. Dodatkowo może on promieniować w kierunku uszu lub skroni, a w przypadku zębów dolnych bolesna może być kość całej połowy żuchwy. Pacjent może również odczuwać nieprzyjemny posmak i zapach z jamy ustnej. W badaniu klinicznym lekarz obserwuje nieprawidłowe gojenie się kości. Zębodół usuniętego zęba jest pusty, bądź wypełniony masami tkanek martwiczych i fragmentami skrzepu. Zdarza się, że w obrębie zębodołu widoczna jest nawet odsłonięta kość. Może również występować podwyższona temperatura ciała oraz towarzyszyć może osłabienie wynikające z bólu i problemów z przyjmowaniem pokarmów. Powiększone mogą być również okoliczne węzły chłonne. 

Przyczyny suchego zębdołu

Powodem powstania suchego zębodołu jest niewykształcenie się prawidłowego skrzepu po ekstrakcji. Jednak przyczyn tego procesu może być wiele i mogą być one zarówno miejscowe, jak i ogólne. Istotne znaczenie ma sam przebieg zabiegu – ryzyko jest znacznie większe po zabiegach skomplikowanych, chirurgicznych. 

Najczęściej przyczyną powstania suchego zębodołu jest nieprawidłowe postępowanie pacjenta po zabiegu ekstrakcji i nieprzestrzeganie zaleceń lekarza. Ryzyko wystąpienia tego stanu znacznie zwiększa między innymi palenie papierosów w ciągu doby następującej po ekstrakcji. Dodatkowo utracie skrzepu z zębodołu może sprzyjać zjedzenie gorącego lub nawet ciepłego posiłku w dniu ekstrakcji, intensywne płukanie jamy ustnej po zabiegu, mechaniczne uszkodzenie skrzepu (w wyniku spożywania twardych, ziarnistych lub ciągnących pokarmów lub w wyniku czyszczenia szczoteczką do zębów okolicy ekstrakcji) oraz zła higiena jamy ustnej.  

Poza tym znaczący wpływ ma stan ogólny zdrowia pacjenta. Do wystąpienia powikłania predysponowane są osoby z zaburzeniami hormonalnymi, z zaburzeniami krzepliwości krwi, zaburzeniami immunologicznymi, czyli między innymi chorzy na cukrzycę, miażdżycę, nosiciele wirusa HIV. Dodatkowo ryzyko jest wyższe u osób z niedoborami witamin i minerałów. 

Polecane dla Ciebie

Leczenie suchego zębodołu

Jeżeli odczuwamy dolegliwości odpowiadające opisowi suchego zębodołu powinniśmy udać się do lekarza, by indywidualnie ustalił plan leczenia i ocenił poprawność naszego rozpoznania. Niekiedy zdarza się bowiem, że dochodzi również do bakteryjnego zakażenia, a wtedy jest potrzebna również antybiotykoterapia. 

Klasyczne leczenie polega na oczyszczeniu rany z zalegających resztek, a następnie zaaplikowaniu środka o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym i zabezpieczeniu rany. Takie postępowanie powinno powtarzać się każdego dnia, aż do ustąpienia dolegliwości. Tak przebiegające leczenie trwa zwykle od 7 do około 10 dni. Bardzo ważne jest również prawidłowe postępowanie w domu. Istotne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej – mycie pozostałych zębów oraz delikatne płukanie jamy ustnej, tak aby resztki pokarmowe nie zalegały w obrębie zębodołu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ) – objawy, przyczyny i leczenie

  Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów w naszym organizmie. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak różnorodne ruchy wykonuje on podczas każdego dnia. Mówiąc, jedząc, wyrażając emocje, sprawiamy, że intensywnie pracuje. Dodatkowo podczas spożywania każdego posiłku jest on w różny sposób obciążany. To wszystko skutkuje tym, że u niektórych osób zaczyna on funkcjonować nieprawidłowo – pojawia się dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego (DSSŻ).

 • Szczoteczka do zębów – rotacyjna czy soniczna? Wady i zalety

  Dokładne oczyszczanie mechaniczne powierzchni zębów jest podstawą utrzymania ich w dobrym zdrowiu. Aby osiągnąć pozytywny efekt należy połączyć dwie składowe – prawidłową technikę szczotkowania, jak i stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów. Poza klasycznymi szczoteczkami manualnymi mamy obecnie do wyboru również wiele rodzajów szczoteczek rotacyjnych oraz sonicznych. Które z nich najlepiej stosować?

 • Mycie zębów – poznaj techniki prawidłowego szczotkowania zębów

  Profilaktyka chorób przyzębia oraz próchnicy w znacznym stopniu opiera się na dokładnym usuwaniu płytki nazębnej z powierzchni zębów. Najczęściej efekt taki osiągany jest poprzez codzienne szczotkowanie i nitkowanie. Wbrew powszechnej opinii istnieje wiele technik szczotkowania zębów, różniących się od siebie kierunkami ruchów główki szczoteczki.

 • Zaciskanie zębów – przyczyny, skutki, leczenie

  Nawykowe silne zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi jest problemem, z którym spotyka się bardzo wielu z nas. Najczęściej do tego zjawiska, fachowo nazywanego bruksizmem, dochodzi podczas snu, w związku z tym wiele osób nie jest nawet świadomych istnienia problemu do momentu pojawienia się dodatkowych objawów, takich jak starcie zębów lub dolegliwości bólowe.

 • Ból zęba w ciąży – czy można leczyć zęby w ciąży i jakie usługi stomatologiczne są refundowane?

  Dobry stan jamy ustnej kobiety ciężarnej jest bardzo istotny. Na szczęście stopniowo zmienia się świadomość pacjentek i coraz więcej z nich oczekując dziecka udaje się do lekarza dentysty. Jakie dodatkowe prawa mają kobiety ciężarne, jeśli chodzi o leczenie stomatologiczne w ramach funduszu zdrowia?

 • Czy problemy zdrowotne z zębami są dziedziczne?

  Wielu z nas żyje w przekonaniu, że to jaka będzie kondycja naszego uzębienia zależy w znacznym stopniu od genów, które dostaliśmy od rodziców. My, bezsilni w tej sytuacji, jeśli u rodziców występowała próchnica lub paradontoza, też jesteśmy na nie skazani. Czy tak jest w rzeczywistości? Na szczęście nie, nasze działania, nawyki i codzienna higiena mają znacznie istotniejszy wpływ.

 • Lakowanie zębów u dzieci – czy jest konieczne?

  Lakowanie zębów, czyli zabezpieczanie ich bruzd przed powstaniem próchnicy, jest bardzo często wykonywanym zabiegiem. Lekarze polecają go szczególnie w przypadku pierwszych i drugich zębów trzonowych, a przy obecności głębszych bruzd także w zębach przedtrzonowych. Co właściwie daje ten zabieg i czy warto go wykonać?

 • Diastema – czemu powstaje?

  Posiada ją wielu celebrytów, dla części z nich stanowi wręcz cechę rozpoznawczą. Według niektórych dodaje urody i charakteru, według innych jest wręcz szpecącym elementem uśmiechu… Diastema, czyli przerwa pomiędzy górnymi siekaczami. Jak powstaje i kiedy wymaga leczenia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij