Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej
Anna Posmykiewicz

Krzywa przegroda nosowa – objawy, skutki, przebieg operacji przegrody nosowej

Krzywa przegroda nosowa może mieć zarówno charakter wrodzony, jak i nabyty. Wrodzona krzywa przegroda nosowa powstaje na skutek nieregularnego wzrostu części kostnej i chrzestnej szkieletu twarzoczaszki. Do powstania nabytej krzywej przegrody nosowej doprowadzają różnego rodzaju urazy, w tym także urazy doznane w okresie okołoporodowym. Krzywa przegroda nosowa jest jednym z częściej występujących schorzeń laryngologicznych, można ją stwierdzić zarówno u dzieci, jak i u ludzi dorosłych. 

Jakie są objawy krzywej przegrody nosowej?

Skrzywienie przegrody nosowej daje dość charakterystyczne objawy. Jednym z nich jest bez wątpienia ciągłe uczucie zatkanego nosa, które może być obecne po jednej lub po obu stronach. Jest to spowodowane zaburzeniem drożności nosa. Ponadto, w przypadku skrzywienia przegrody nosowej, pacjenci bardzo często cierpią z powodu nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, chorują wtedy zwykle na zapalenie gardła, zapalenie ucha środkowego oraz na stany zapalne zatok przynosowych.

Bardzo częstym objawem w przypadku skrzywienia przegrody nosowej jest również chrapanie, mogą też być obecne nawracające bóle głowy, częste krwawienia z nosa. Pacjenci uskarżają się też z powodu pogorszenia odczuwania praktycznie wszystkich zapachów. Zdarza się, że pacjenci cierpią też na okresowe zatykanie uszu, co jest związane z gorszym wyrównywaniem ciśnień w uchu środkowym. 

Jakie skutki może pociągać za sobą krzywa przegroda nosowa?

Ponieważ skrzywienie przegrody nosowej zazwyczaj wywołuje chrapanie, pacjenci mogą niestety cierpieć też z powodu epizodów bezdechu sennego, który doprowadza do gwałtownych wybudzeń chorego.

Bezdech senny wywołuje niedotlenienie organizmu, jak również częste z tego powodu wybudzenia, co uniemożliwia prawidłowy nocny wypoczynek, co z kolei powoduje, że pacjent czuje się senny i zmęczony w ciągu całego dnia. Ponadto, z powodu ciągłej blokady nosa, nawracającego kataru i bólów głowy, osoba z krzywą przegrodą nosową również cały czas czuje się zmęczona. 

Powiązane produkty

W jaki sposób diagnozuje się skrzywienie przegrody nosowej?

Aby postawić pewne rozpoznanie skrzywienia przegrody nosowej, konieczna  jest wizyta u laryngologa. Lekarz najpierw zbierze od nas bardzo dokładny wywiad dotyczący naszych dolegliwości i ewentualnych urazów twarzy w ostatnim czasie. Następnie specjalista w czasie badania rynoskopem, czyli wziernikiem laryngologicznym, jest w stanie stwierdzić czy rzeczywiście mamy problem z krzywą przegrodą nosową.

Czasami niezbędne jest też wykonanie badań dodatkowych, potwierdzających wstępne rozpoznanie. Zalicza się do nich tomografię komputerową twarzoczaszki oraz badanie endoskopowe jam nosa. 

Jak leczy się skrzywienie przegrody nosowej?

Krzywa przegroda nosowa wymaga zastosowania leczenia operacyjnego. Czy każde skrzywienie przegrody nosowej wymaga operacji? Absolutnie nie. O tym, czy krzywą przegrodę nosową trzeba operować, decyduje laryngolog po zbadaniu pacjenta i po zebraniu wywiadu dotyczącego przykrych dolegliwości związanych ze skrzywieniem przegrody nosowej. Na zabieg operacyjny kierowani są tylko ci pacjenci, u których skrzywienie przegrody nosowej jest na tyle duże, że daje tak bardzo uciążliwe objawy, które uniemożliwiają normalne codzienne funkcjonowanie pacjenta.

Należy pamiętać też o tym, że zdarzają się sytuacje, w których znaczne skrzywienie przegrody nosowej nie daje u pacjenta praktycznie żadnych dolegliwości oraz odwrotnie – bardzo małe skrzywienie przegrody może wywoływać bardzo nasilone objawy. Dlatego decyzja odnośnie operacji uzależniona jest przede wszystkim od stopnia nasilenia objawów, które zgłasza pacjent. 

Czy zabieg operacyjny skrzywionej przegrody nosowej można też wykonać u dziecka?

Tak, chociaż jeśli skrzywieniu przegrody nosowej nie towarzyszą żadne deformacje twarzoczaszki powstałe na skutek urazu, najlepiej odłożyć zabieg do ukończenia przez dziecko 15-16 roku życia. Jeśli jednak dodatkowo ze skrzywioną przegrodą nosa współwystępują deformacje twarzoczaszki, zabieg należy wykonać jak najszybciej, aby zapewnić dziecku dalszy prawidłowy wzrost nosa. 

Czy zabieg operacyjny przegrody nosowej jest refundowany przez NFZ?

Tak, zabieg ten może podlegać refundacji i może być wykonany bezpłatnie w szpitalu. Zabieg też można oczywiście wykonać w prywatnych klinikach laryngologicznych, a koszt zabiegu jest ustalany indywidualnie w każdej klinice. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl