Trądzik niemowlęcy – leczenie
Anna Posmykiewicz

Trądzik niemowlęcy – leczenie

Trądzik niemowlęcy to zmiany o charakterze drobnych wykwitów zlokalizowanych na policzkach maleństwa. Szacuje się, że problem ten dotyka około 20% zdrowych noworodków i niemowląt.

Jakie są przyczyny powstania trądziku niemowlęcego?

Etiopatogeneza powstania trądziku niemowlęcego do tej pory nie została dokładnie poznana. Wiadomo jednak, że trądzik niemowlęcy powstaje w wyniku stymulacji hormonalnej gruczołów łojowych przez androgeny dziecięce, a również przez te androgeny, które przechodzą od matki przez łożysko do płodu. Poza tym uważa się też, że do rozwoju trądziku noworodkowego i niemowlęcego mogą przyczynić się również oleje mineralne, które są stosowane do pielęgnacji skóry maleństwa. Czy również inne czynniki mogą być sprawcami trądziku niemowlęcego? Do końca nie wiadomo, bierze się jednak pod uwagę, że dodatkowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi trądziku niemowlęcego może być też przegrzewanie dziecka. Zbyt wysoka temperatura powoduje bowiem, że gruczoły łojowe maluszka zaczynają produkować nadmierną ilość sebum, co może przyczynić się do powstania trądziku noworodkowego lub niemowlęcego. Ponadto, czasami też silne detergenty do prania ubrań lub też zbyt oleiste kosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka mogą być czynnikiem ułatwiającym rozwój trądziku niemowlęcego.

Kiedy pojawia się trądzik niemowlęcy? 

Trądzik na buzi maluszka może istnieć od razu po urodzeniu lub też rozwinąć się w przeciągu najbliższych kilku dni lub tygodni - wtedy mówi się o trądziku noworodkowym. Zmiany na buzi dziecka mogą jednak pojawić się też później - w przeciągu pierwszych 3 miesięcy jego życia, wtedy mówi się o trądziku niemowlęcym. 

Jakie objawy daje trądzik niemowlęcy? Jak wygląda trądzik niemowlęcy? 

W przebiegu trądziku noworodkowego i niemowlęcego na buzi dziecka obecne są wykwity o charakterze czerwonych i okrągłych grudek, czasami też ropnych krostek. Zdarza się, że pojawiają się również torbiele, czyli większe krostki wypełnione ropą. Czasami też widoczne są głębiej położone pod skórą guzki, rzadko natomiast widuje się na skórze dziecka zaskórniki. Bardzo charakterystyczne dla trądziku noworodkowego i niemowlęcego  jest to, że wykwity skórne lokalizują się na czole, policzkach i podbródku, nie ma ich natomiast na skórze pleców i klatki piersiowej. 

Jak długo może utrzymywać się na buzi trądzik u niemowlaka? 

Trądzik niemowlęcy zwykle nie trwa dłużej niż trzy miesiące, co jest związane z fizjologiczną inwolucją gruczołów łojowych w skórze dziecka. Maksymalny czas, kiedy trądzikowe wykwity mogą być obecne na buzi maluszka bez wzbudzania jakiegokolwiek niepokoju u mamy i taty, to pierwsze sześć miesięcy życia dziecka. Jeśli po skończeniu przez malucha pół roku zmiany trądzikowe na twarzy są nadal obecne, konieczna jest wówczas konsultacja z lekarzem dermatologiem. 

Jak leczyć trądzik niemowlęcy? 

Co stosować na trądzik niemowlęcy? Czym smarować trądzik niemowlęcy? Co na trądzik niemowlęcy jest najlepsze ? Są to pytania, które od razu padają z ust rodziców maluszka, u którego pediatra lub dermatolog rozpozna trądzik noworodkowy lub niemowlęcy. Rodzice bowiem od razu chcą przystępować do działania i zacząć leczyć trądzik niemowlęcy, po to, aby wykwity ustąpiły z buzi dziecka jak najszybciej i żeby skóra maluszka była czysta i gładka. Otóż okazuje się, ku wielkiemu zdumieniu większości rodziców, że trądzik noworodkowy i niemowlęcy w początkowej  swej fazie w ogóle nie wymaga leczenia! Wtedy ważna jest tak naprawdę jedynie właściwa pielęgnacja buzi dziecka i właściwe dbanie o higienę, co znacząco przyspieszy gojenie się trądzikowych wykwitów. Jak zatem należy pielęgnować trądzikową skórę na buzi niemowlaka? Przede wszystkim do mycia buzi maluszka należy  używać jedynie bardzo delikatnych emolientów, zarówno w postaci mydełka, jak i płynu. Absolutnie nie wolno używać żadnych oliwek i mleczek do ciała, bowiem są one bardzo tłuste i mogą tylko bardzo (i w bardzo szybkim czasie) pogorszyć stan skóry dziecka. Po umyciu buzi dziecka trzeba ją bardzo dokładnie osuszyć, bowiem pozostawienie wilgotnej skóry również może sprzyjać dalszemu rozwoju zmian trądzikowych u niemowlaka. Do prania ubrań, pościeli i kocyków należy używać jedynie delikatnych detergentów stworzonych specjalnie z myślą o wrażliwej skórze maluszka. Poza tym należy też pamiętać o tym, aby nie przegrzewać dziecka: nie wolno go zbyt grubo ubierać ani zbyt mocno przykrywać, pocenie się bowiem sprzyja nadmiernemu wytwarzaniu sebum przez gruczoły łojowe, co także znacznie nasili zmiany trądzikowe. Maluch powinien być też ubierany w bawełniane, przewiewne ubranka. Ponadto, trzeba pilnować, aby po jedzeniu czy po używaniu smoczka-uspokajacza skóra wokół ust maleństwa pozostawała czysta i sucha. Jeśli tego typu postępowanie nie pomaga, wtedy warto ponownie udać się do lekarza, najlepiej od razu do dermatologa. Specjalista po obejrzeniu wykwitów na buzi dziecka zaleci właściwe postępowanie. W przypadku uciążliwego trądziku niemowlęcego dermatolog zwykle zaleca różnego  rodzaju łagodne środki keratolityczne, najczęściej są to papki na bazie tlenku cynku z dodatkiem 3% siarki lub tez 3% kwasu salicylowego. W wyjątkowo uciążliwych i przewlekających się przypadkach dermatolog może też zalecić maść z antybiotykiem. 

Z jakimi innymi zmianami na skórze należy zawsze różnicować trądzik noworodkowy i niemowlęcy?

Trądzik noworodkowy i niemowlęcy zawsze należy różnicować ze zmianami skórnymi w przebiegu alergii pokarmowych, zwłaszcza alergii na białko mleka krowiego - w jej przebiegu zmiany lokalizują się też na plecach i klatce piersiowej, a w przypadku trądziku niemowlęcego wykwitów nigdy nie ma w tej lokalizacji. Ponadto, trądzik noworodkowy i niemowlęcy należy również różnicować z potówkami, jak również z rumieniem noworodkowym czy też z reakcjami alergicznymi na kosmetyki lub detergenty do prania. 

Pamiętaj! Choć trądzik noworodkowy i niemowlęcy nie wygląda ładnie, to jednak absolutnie nie jest on groźny i nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla maluszka. Jeśli już się pojawi, to po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość, a zmiany z biegiem czasu zaczną stopniowo same ustępować. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku, możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Inhalator – jak wybrać najlepszy? Czym różni się inhalator od nebulizatora?

  Nebulizator to najważniejsza część inhalatora, w której roztwór ze substancją leczniczą jest rozpraszany do mniejszych cząstek, a następnie w postaci aerozolu wdychany do płuc. Wyróżnia się kilka rodzajów inhalatorów: pneumatyczno-tłokowe, mambranowo-siateczkowe, ultradźwiękowe oraz klasyczne. Na co zwracać uwagę przy wyborze najlepszego inhalatora? Jak prawidłowo przeprowadzać nebulizację?

 • Asymetria ułożeniowa – na czym polega asymetria u niemowlaka? Jak wygląda rehabilitacja i jak długo trwa?

  Asymetria ułożeniowa u niemowlaka to sytuacja, w której dziecko nie układa się symetrycznie w stosunku do osi podłużnej swojego ciała. Do pewnego momentu jest to stan fizjologiczny, jeśli jednak utrzymuje się powyżej 3.-4. miesiąca życia dziecka lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza bądź fizjoterapeuty. Jak rozpoznać asymetrię ułożeniową? Jak wygląda rehabilitacja?

 • Czy szczepienia na COVID-19 będą przeznaczone dla dzieci?

  Do niedawna niemowlęta i dzieci były wykluczone z dyskusji na temat szczepionek przeciwko COVID-19. Dostępne obecnie preparaty są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia. Czy i kiedy będzie można zaszczepić dzieci?

 • Katar u dziecka – jak pomóc dziecku z katarem? Domowe sposoby na zatkany nos u dzieci

  Katar to częsta dolegliwość, która dotyka dzieci. Charakteryzuje się występowaniem wydzieliny w nosie oraz uczuciem niedrożności nosa. Do najczęstszych przyczyn nieżytu nosa u dzieci należą infekcje wirusowe oraz alergie. Przewlekły katar u dzieci może być objawem przerostu trzeciego migdałka lub chorób takich jak niedobory odporności czy mukowiscydoza. Podpowiadamy, co warto stosować na katar u dziecka. 

 • Wędzidełko w jamie ustnej – czym jest? Kiedy należy je podciąć?

  Wędzidełko języka oraz wargi górnej i dolnej należą do fizjologicznych struktur jamy ustnej. Czasem ich budowa jest nieprawidłowa i polega na np. zbyt krótkim wędzidełku lub jego nadmiernym pogrubieniu. Kiedy zatem należy podciąć wędzidełko? Jak rozpoznać, że ma ono zaburzoną budowę? Podpowiadamy. 

 • Niedoczynność tarczycy u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

  Niedoczynność tarczycy u dzieci to stan, w którym gruczoł tarczowy nie wytwarza wystarczającej ilości hormonów: trijodotyroniny i tyroksyny. Choroba może być wrodzona lub nabyta. Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci to najczęściej: nadmierne zmęczenie, przyrost masy ciała, zaparcia, zahamowanie wzrostu. Jak wygląda diagnostyka i leczenie niedoczynności tarczycy u noworodków, niemowląt i starszych dzieci?  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij