Czkawka – przyczyny i leczenie
Maciej Rek

Czkawka – przyczyny i leczenie

Czkawka (singultus) oznacza pojawiające się mimowolne skurcze przepony, po których dochodzi do nagłego zamknięcia głośni, co przerywa przepływ powietrza i powoduje wydanie charakterystycznego odgłosu. Przelotne epizody takiej dolegliwości są częste. Rzadsze i bardzo dokuczliwe jest dłuższe (ponad dwudniowe) utrzymywanie się tego zjawiska, a także czkawka niepoddająca się leczeniu (trwająca powyżej miesiąca).

Czkawka jest następstwem podrażnienia aferentnych i eferentnych zakończeń nerwowych przepony lub ośrodków w rdzeniu przedłużonym, które sterują mięśniami oddechowymi, zwłaszcza mięśniami przepony. Czkawka występuje częściej u mężczyzn.

Przyczyny czkawki

Przyczyny czkawki nie są znane, natomiast okresowe jej występowanie ma często związek z czynnikami, takimi jak:

•    Przepełnienie żołądka,
•    stan po spożyciu alkoholu,
•    połykanie substancji gorących lub drażniących.

Przyczyny uporczywej i trudnej do zatrzymania czkawki

1.    Przełykowe – np. refluks żołądkowo-przełykowy
2.    Brzuszne – choroby jelit, ciąża, operacje w obrębie jamy brzusznej, przerzuty do wątroby, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby
3.    Piersiowe – operacje w obrębie klatki piersiowej, podrażnienie opłucnej przeponowej, zapalenie osierdzia, zapalenie płuc
4.    Inne – guz, udar w tylnym dole czaszkowym, mocznica, nadużywanie alkoholu.

Badanie kliniczne zwykle niewiele wnosi, niemniej trzeba poszukiwać cech przewlekłej choroby np. wyniszczenia. Ważne jest natomiast pełne badanie neurologiczne.

Jeśli rutynowy wywiad i badanie kliniczne nie odnotowują istotnych informacji, ostry epizod czkawki nie wymaga podejmowania żadnych specjalnych badań; ewentualne odchylenia od normy wyjaśnia się odpowiednimi próbami. U pacjentów cierpiących na dłużej utrzymującą się czkawkę bez wyraźnej przyczyny należy wykonać testy np. poziom elektrolitów, azotu pozamocznikowego, kreatyniny w osoczu. RTG klatki piersiowej, EKG. Rozważa się również endoskopię przewodu pokarmowego oraz pH treści przełykowej. Gdy i te obserwacje dają wyniki negatywne, można jeszcze wykonać rezonans magnetyczny mózgu i tomografię komputerową klatki piersiowej.

Leczenie czkawki

Podejmuje się leczenie stwierdzonych nieprawidłowości (np. inhibitory pompy protonowej w chorobie refluksowej i rozszerzeniu przełyku).

Doraźne złagodzenie objawów próbowano uzyskać za pomocą wielu prostych metod, żadna z nich jednak nie okazała się szczególnie skuteczna w całkowitym wyleczeniu czkawki. Można podwyższyć poziom ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla (PaCO2) lub zahamować aktywność przepony, wykonując serię zatrzymywania oddechów lub głębokich wdechów i wydechów do papierowej torebki (UWAGA: nie wolno przy tym korzystać z torebek ze sztucznego  tworzyw, które mogą przylegać szczelnie do nozdrzy). Niekiedy skuteczna jest stymulacja nerwu błędnego w wyniku drażnienia gardła np. przez połykanie suchego chleba, cukru granulowanego lub pokruszonego lodu.

Uporczywa czkawka bywa czasem oporna na wszystkie metody leczenia. Opisano wiele sposobów wypróbowanych w krótkich seriach przypadków. Skuteczny w walce z czkawką może się okazać baclofen, agonista kwasu gamma-aminomasłowego. Stosowano też próby z chlorpromazyną, metoklopramidem oraz różnymi lekami przeciwdrgawkowymi np.gabapentyną. Dodatkowo empirycznie można zastosować inhibitory pompy protonowej. W ciężkich przypadkach chlorpromazynę podaje się domięśniowo lub dożylnie. W niepoddających się żadnemu leczeniu farmakologicznemu przypadkach można uciec się do blokady nerwu przeponowego przez zastosowanie małych ilości 0,5% roztworu prokainy, zwracając uwagę na uniknięcie depresji oddychania i spowodowania odmy opłucnowej. Nawet obustronne przecięcie nerwu przeponowego odnosi skutek nie we wszystkich przypadkach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij