Czkawka – przyczyny i leczenie
Olaf Bąk

Czkawka – przyczyny i leczenie

Czkawka (łac. singultus) w większości przypadków bywa zjawiskiem całkowicie fizjologicznym oraz powszechnym. Jednakże uporczywa czkawka, która utrudnia funkcjonowanie, może być objawem chorób układu trawiennego i nerwowego. Z tego względu, mimo pozornie błahego charakteru, nie należy jej lekceważyć, a przy występowaniu innych niepokojących objawów koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą. Czym jest czkawka? Co może oznaczać? Jak się jej pozbyć? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Jama brzuszna, klatka piersiowa oraz przepona są silnie unerwione przez nerwy czuciowe, ruchowe oraz autonomiczne, które odpowiadają za„automatyzmy” organizmu. Kluczowe w tym przypadku są nerwy przeponowe, błędne, międzyżebrowe oraz pień trzewny. W wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych, np. w wyniku szybkiego napełnienia żołądka, dochodzi do pobudzenia układu nerwowego po łuku odruchowym, czego efektem jest nagły skurcz mięśni, wywołujący czkawkę.

Czkawka – co to takiego?

Odruch czkania jest fizjologicznym odruchem spowodowanym podrażnieniem nerwów, w wyniku którego dochodzi do mimowolnego (bez naszej kontroli) silnego skurczu mięśni przepony, klatki piersiowej wraz z opóźnionym (o 35 milisekund względem wydechu) zamknięciem krtani przez zwarte struny głosowe, co skutkuje nietypowym dźwiękiem, który mu towarzyszy.

Czkawka jest powtarzającym się odruchem czkania (od 2 do nawet 60 razy na minutę), który trwa ponad kilka minut. Towarzyszy ona człowiekowi przez całe życie, mimo iż nie znamy dokładnie jej roli. Nie wiemy, czy jest ona niechcianą i archaiczną pozostałością po przodkach czy ważnym odruchem obronnym, usuwającym nadmiar powietrza z żołądka lub chroniącym nas przed zachłyśnięciem. Trwająca krótko czkawka po jedzeniu nie jest niczym szkodliwym czy niebezpiecznym. Niewątpliwie jednak, jeśli czkawka trwa kilka godzin czy dni, może skutecznie utrudnić funkcjonowanie, doprowadzić do rozdrażnienia, zmęczenia, epizodu depresyjnego, a nawet spadku masy ciała – ze względu na trudności w spożywaniu pokarmu.

W zależności od długości trwania czkawki możemy wyróżnić:

 • czkawkę ostrą (trwa do 48 godzin),
 • czkawkę przetrwałą (utrzymuje się ponad 48 godzin, a nie dłużej niż miesiąc),
 • czkawkę przewlekłą (trwa ona ponad miesiąc).
Czkawka ma swoje miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa. Opisany tam mężczyzna, Charles Osborne, czkał nieprzerwanie przez 68 lat (1922–1990) z częstotliwością co 10 sekund. Czkawka ta rozpoczęła się po urazie spowodowanym przygnieceniem przez ok. 159-kilogramowego wieprza. Mimo przykrej przypadłości udało mu się normalnie funkcjonować oraz założyć rodzinę.

Przyczyny czkawki

Najczęstszymi przyczynami czkawki są oczywiście czynniki fizjologiczne, które prowokują napady czkawki fizjologicznej. Należą do nich:

 • spożycie obfitego posiłku,
 • jedzenie w pośpiechu z połykaniem dużych ilości powietrza,
 • picie napojów gazowanych,
 • przyjmowanie alkoholu (nawet w niewielkich ilościach),
 • silne stany emocjonalne.

Czasami czkawkę powodują przyczyny jatrogenne (wywołane przez działania medyczne), np. stan po operacji jelita grubego lub po gastroskopii. Bywa również tak, że czkawka, która trwa nawet kilka miesięcy, nie ma żadnej obiektywnej przyczyny ani stojącego za nią procesu chorobowego. Mówimy wtedy o czkawce idiopatycznej.

Czkawka u noworodka

Czkawka u dziecka występuje już w okresie rozwoju płodowego. Zdarza się, że podczas rutynowego badania USG, można zaobserwować odruch czkania u płodu, które jest izometrycznym ćwiczeniem mięśni wdechowych. Później w okresie noworodkowym i niemowlęcym dziecko może mieć czkawkę nawet po każdym posiłku, co pomaga mu usunąć nadmiar powietrza, połkniętego podczas ssania piersi.

Czkawka w ciąży

Czkawka w ciąży może być jak najbardziej normalnym odruchem związanym z podrażnieniem nerwów przeponowych oraz jamy brzucha, a także zmianami hormonalnymi. Powiększająca się macica powoduje przesunięcie wszystkich brzusznych narządów ku górze, co powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej oraz zwiększony nacisk na przeponę. W wyniku tego podrażnienia dochodzi do jej rytmicznych skurczów.

Czkawka jako objaw choroby

W przypadku, gdy czkawka jest objawem poważniejszej choroby, mówimy o czkawce objawowej. Wachlarz możliwych stanów oraz chorób, które mogą wywołać czkawkę jest tak szeroki, że mógłby on stanowić podstawę osobnej pracy naukowej. Dlatego przybliżone zostanie tylko kilka z nich:

 • choroby naczyniowe – udar, zapalenie tętnic, malformacje naczyniowe,
 • choroby nowotworowe – wewnątrzczaszkowe, klatki piersiowej i brzucha,
 • choroby zakaźne – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu,
 • choroby neurologiczne – stwardnienie rozsiane, padaczka, sarkoidoza OUN,
 • choroby metaboliczne – cukrzyca, zaburzenia jonowe, hiperurykemia,
 • przyjmowanie leków – przeciwpadaczkowych, przecipsychotycznych, przeciwparkinsonowskich, beznodiazepin, przeciwnowotworowych, antybiotyków,
 • stany ostre – niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre zapalenie trzustki.

Polecane dla Ciebie

Przewlekła czkawka – kiedy wymaga leczenia? Jakie badania?

Czkawka zdecydowanie wymaga diagnostyki oraz leczenia, jeżeli spełnia jedno z dwóch kryteriów czkawki uporczywej:

 • trwa ponad 48 godzin,
 • utrudnia jedzenie, oddychanie lub zasypianie.

Dotyczy to również, utrudniających funkcjonowanie, napadów ostrej czkawki, które trwają nie dłużej niż 48 godzin, ale powtarzają się kilkukrotnie w krótkich odstępach czasu.

Czkawka uporczywa jest zjawiskiem rzadkim oraz często pomijanym w edukacji przyszłych lekarzy. Z tego względu zwykle niełatwo trafić na odpowiedniego specjalistę, który zajmie się tym problemem.

Jeśli czkawce nie towarzyszą objawy alarmowe (takie jak np. podwójne widzenie, nagła utrata widzenia, porażenia w obrębie nerwów, niedowład kończyn, objawy oponowe, zaburzenia równowagi, zaburzenia świadomości), które mogłyby świadczyć o zagrożeniu życia, możemy zacząć od rutynowej i planowej diagnostyki u lekarza rodzinnego w POZ (Podstawowej Opiece Zdrowotnej).

Ważne jest przeprowadzenie badania podmiotowego (okoliczności rozpoczęcia czkawki, czas trwania, towarzyszące objawy, przyjmowane leki oraz używki) i przedmiotowego (szczególnie ocena objawów neurologicznych, badanie klatki piersiowej i brzucha).

Jeśli pacjent nie posiada aktualnych badań, warto zacząć od podstawowych badań krwi, takich jak:

 • morfologia,
 • CRP,
 • jonogram,
 • mocznik,
 • kreatynina,
 • AlAT oraz AspAT,
 • poziom lipazy i amylazy.

Kolejnym krokiem będą badania obrazowe, które pomogą nam wykluczyć nowotworowe lub zapalne tło czkawki:

Jeśli mimo prowadzonej diagnostyki czkawka nie ustępuje, a chory coraz gorzej funkcjonuje, czkawka się nasila lub uniemożliwia codzienne czynności – należy poszerzyć diagnostykę o rezonans magnetyczny głowy oraz tomografię klatki piersiowej.

Jak pozbyć się czkawki?

W przypadku ustalenia konkretnego rozpoznania (czkawki objawowej) stosuje się leczenie przyczynowe ukierunkowane na chorobę, np. zatorowość płucna – usunięcie zatoru poprzez trombolizę lub trombektomię, refluks żołądkowo-przełykowy – stosowanie leków IPP, zapalenie naczyń – przyjmowanie glikokortykosteroidów, etc. Przyczyna leży najczęściej w obrębie brzucha (podrażnienie przepony) i klatki piersiowej (podrażnienie płuc, opłucnej lub śródpiersia), dlatego też tak istotna jest diagnostyka tej okolicy.

Sprawdź na DOZ.pl: Preparaty i leki na trawienie

W razie braku uchwytnej przyczyny czkawki (czkawki idiopatycznej) należy zastosować leczenie objawowe. Niestety wciąż nie ustalono jednoznacznych wytycznych leczenia czkawki, a wszystkie zalecenia oparte są na doświadczeniach klinicznych różnych specjalistów. Leki przyjmuje się najczęściej przez krótki czas, celem ustalenia ich skuteczności. Jeśli po kilku dniach czkawka nie ustępuje, należy uznać, że lek jest nieskuteczny i trzeba zastosować inną farmakoterapię.

Standardowo lekiem pierwszego rzutu powinien być baklofen (lek rozluźniający mięśnie szkieletowe działający na receptory GABA), w dalszej kolejności podejmuje się próbę leczenia metoklopramidem (lek przeciwwymiotny) oraz lekami przeciwpsychotycznymi.

Jedynym lekiem zarejestrowanym do leczenia czkawki jest co prawda chlorpromazyna (czyli właśnie lek przeciwpsychotyczny), jednak ze względu na możliwe działania niepożądane nie jest ona zalecana w pierwszej kolejności. W skrajnych przypadkach stosuje się leki przeciwpadaczkowe, a jeśli inne metody zawiodą, podejmuje się również próbę blokady lub przecięcia nerwu przeponowego.

Metody na czkawkę

Zanim udamy się do specjalisty, szczególnie gdy czkawka trwa krótko lub znamy czynnik, który ją wywołuje, możemy spróbować domowych sposobów na czkawkę. Ich skuteczność nie została potwierdzona w wiarygodnych badaniach klinicznych, ale nie wykluczono całkowicie ich możliwości terapeutycznych:

 • unikanie ciężkostrawnych posiłków, jeśli chorujemy na choroby żołądka lub przełyku,
 • spożywanie posiłków bez pośpiechu,
 • unikanie napojów gazowanych,
 • przyjęcie leku rozkurczającego mięśnie gładkie (np. popularną drotawerynę),
 • wypicie naparu ziołowego (np. z melisy),
 • pociąganie za język,
 • przyciągnięcie kolan do klatki piersiowej przez 2 minuty,
 • oddychanie przez papierową torebkę,
 • wstrzymanie oddechu na kilka sekund,
 • próba zrobienia wydechu przy zamkniętych ustach i nosie (odruch Valsalvy),
 • ssanie kostki lodu,
 • doraźne wypicie szklanki ciepłej, posłodzonej wody.
 1. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2019/20, Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, wyd. 11
 2. A. Szczeklik, E. Szczeklik, Diagnostyka ogólna chorób wewnętrznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1979, wyd. 7
 3. P. Nadratowski, K. Jastrzębski, Uporczywa czkawka – diagnostyka i terapia, „Medycyna po dyplomie” listopad-grudzień 2014; 11-12: 12 - 19.
 4. Z. Zylicz tłum. E. Miszczak, Uporczywa czkawka jako objaw zatorowości płucnej. Opis przypadku, „Medycyna Paliatywna w Praktyce”, nr 1 (5) 2011.
 5. A. Cywińska-Bernas , M. Łudzik, L. Bąk-Romaniszyn, M. Frączek, Czkawka u dzieci – niegroźna dolegliwość czy poważny objaw chorobowy?, „Pediatria i Medycyna Rodzinna”, nr 3 (4) 2007.
 6. T. Cywka, K. Adamczyk, M. Psujek, K. Wolska, A. Prystupa, M. Frączek, Udar móżdżku jako przyczyna uporczywej czkawki, „Family Medicine & Primary Care Review”, nr 3 2012.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Choroba Whipple'a – przyczyny, objawy, leczenie

  Choroba Whipple’a (zwana inaczej lipodystrofią jelitową) to rzadka wieloukładowa infekcja, która może wpływać na różne narządy w organizmie, w tym jelita, wątrobę, układ limfatyczny i układ nerwowy. Główną przyczyną tej choroby są bakterie z rodzaju Tropheryma. Objawy choroby Whipple’a mogą obejmować bóle brzucha, zaparcia, utratę masy ciała, zmęczenie, dreszcze i gorączkę. Choroba ta jest rzadka i występuje głównie u białych mężczyzn w średnim wieku.

 • COVID-19 a zaburzenia snu

  Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, odczuwają szereg rozległych powikłań. Wśród zgłaszanych lekarzom dolegliwości znajdują się zaburzenia snu. Według różnych źródeł u 10 proc. do nawet 90 proc. osób, które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, objawy utrzymują się po wyleczeniu infekcji.  

 • Angina brzuszna – czym grozi przewlekłe niedokrwienie jelit?

  Angina brzuszna (niedokrwienie jelit) to zespół objawów, które pojawiają się, gdy dochodzi do spadku przepływu krwi do jamy brzusznej spowodowanego zablokowaniem jednej z tętnic ją zaopatrujących. Charakteryzuje się silnymi bólami brzucha, a także utratą wagi, wyniszczeniem i zmęczeniem. Angina brzuszna może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak miażdżyca lub zagrażające życiu rozwarstwienie aorty. Ze względu na niespecyficzne objawy lekarz może mieć trudności z szybkim postawieniem odpowiedniej diagnozy. Czym jest angina brzuszna? Jak ją zdiagnozować?

 • Bakteryjne zapalenie stawów – przyczyny, objawy, leczenie

  Bakteryjne zapalenie stawów to, jak sama nazwa wskazuje, infekcja stawu, która jest wywoływana przez bakterie. Może powodować obrzęk, ból, gorączkę i ograniczenie ruchomości stawu. Diagnozowanie tego stanu wymaga wykonania badań laboratoryjnych, takich jak próbka płynu stawowego czy badanie mikrobiologiczne. Leczenie obejmuje antybiotykoterapię i może wymagać hospitalizacji. W ciężkich przypadkach może być także konieczne chirurgiczne usunięcie zainfekowanego stawu.

 • Hiponatremia – czym jest? Jak ją leczyć?

  Hiponatremia to stan charakteryzujący się niskim poziomem sodu we krwi. Sód jest elektrolitem, który pomaga regulować równowagę płynów w komórkach i wokół nich. Objawy hiponatremii mogą obejmować bóle głowy, nudności, wymioty, zamieszanie, senność, utratę przytomności i kurcze mięśni. Może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak choroby nerek, choroby hormonalne, leki i nadmierne spożycie płynów.

 • Zespół Barlowa – przyczyny, objawy i leczenie

  Bóle w klatce piersiowej, kołatania serca i omdlenia to objawy mogące świadczyć o chorobie serca. Jedną z przyczyn takich symptomów są zaburzenia pracy zastawek serca – błoniastych przegród oddzielających komory serca od przedsionków i dużych naczyń. Ich nieprawidłowe funkcjonowanie może prowadzić do opisanych objawów, które nazwane zostały zespołem Barlowa.

 • Dogoterapia (kynoterapia) – na czym polega, skuteczność

  Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Okazuje się, że kontakt ze zwierzęciem może mieć prozdrowotny wpływ na człowieka. W Polsce już od przeszło ćwierćwiecza psy odgrywają rolę terapeutów, a dogoterapia jest integralnym elementem procesu rehabilitacji pacjentów w każdym wieku.

 • Zespół Ehlersa-Danlosa (EDS) – objawy i leczenie

  Kolagen jest białkiem, które występuje niemal w każdym układzie organizmu ludzkiego i nadaje tkankom odporność na rozciąganie. Mutacje genetyczne prowadzące do defektu tego białka mogą powodować zespół Ehlersa-Danlosa (EDS), który objawia się najczęściej nadmierną wiotkością stawów ze współistnieniem zaburzeń w obrębie innych narządów (skóry, oczu, ścian naczyń krwionośnych).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij