Pielęgnacja twarzy mężczyzny
Anna Miros

Pielęgnacja twarzy mężczyzny

Skóra mężczyzny, podobnie jak skóra kobiety, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Producenci kosmetyków tworzą dla mężczyzn specjalne linie preparatów, które oprócz właściwości pielęgnacyjnych, muszą spełnić najważniejsze wymagania panów tzn. mieć lekką konsystencję, delikatny, „męski” zapach oraz praktyczne opakowanie. Kosmetyki powinny być dobrane do rodzaju oraz problemów skóry. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry mężczyzny?

Mężczyzna ma skórę grubszą od skóry kobiety o około 25%, dzięki czemu jest ona mocniejsza i bardziej odporna. Ponadto posiada więcej gruczołów potowych oraz łojowych. Wydzielanie łoju (sebum) jest regulowane przez męskie hormony – androgeny, dzięki czemu skóra jest zabezpieczona przed suchością i wcześniejszym starzeniem. U większości mężczyzn na twarzy, z uwagi na zwiększoną ilość łoju występuje skóra tłusta lub mieszana (błyszczenie się skóry w strefie T: czoło, nos, broda), może być dodatkowo wrażliwa i podrażniona przez golenie zarostu. W skórze męskiej znajduje się także więcej włókien kolagenowych i elastynowych niż u kobiet, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i później zaczynają pojawiać się zmarszczki. Z uwagi na różnice panowie powinni wybierać do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn

Pielęgnacja twarzy:

  • Oczyszczanie

Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie skóry. W zależności od rodzaju skóry należy dobrać odpowiedni kosmetyk/dermokosmetyk. Jeśli skóra jest tłusta lub mieszana, niezbędny będzie żel do mycia twarzy. Natomiast przy skórze podrażnionej lub wrażliwej warto zastosować piankę lub mus do mycia. Gdy skóra jest sucha najlepiej sprawdzi się krem lub mleczko do mycia twarzy. Po zmyciu twarzy należy przetrzeć skórę tonikiem bezalkoholowym, który przywróci naturalne pH skóry. Ważne, aby do mycia nie używać mydła, ponieważ pozbawia skórę naturalnego płaszcza hydrolipidowego.
Aby odpowiednio przygotować skórę do golenia, warto 1-2 razy w tygodniu wykonać peeling mechaniczny lub enzymatyczny (przy skórze wrażliwej i naczynkowej). Dzięki niemu skóra stanie się gładka, pory oczyszczone, a włoski nie będą się wrastać. Po osuszeniu skóry można przystąpić do golenia.

  • Golenie

Skóra twarzy u mężczyzn, aż w 1/3 jest pokryta zarostem. W czasie golenia może dochodzić do podrażnienia, zaczerwienienia oraz uszkodzeń naskórka. Przy goleniu maszynką ręczną/brzytwą warto zatem stosować kosmetyki przygotowujące skórę do golenia np. żele lub pianki do golenia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mikrouszkodzeń skóry. Kosmetyki zmiękczają zarost, nadają poślizg, dzięki czemu ułatwiają golenie, a także zawierają składniki nawilżające oraz łagodzące. Jeśli jest stosowana maszynka elektryczna trzeba pamiętać o osuszeniu skóry po umyciu twarzy (nie dotyczy golarek umożliwiających golenia na mokro). Po goleniu należy nałożyć balsam, który oprócz właściwości nawilżających, również złagodzi podrażnienia i będzie działał przeciwzapalnie. Na skaleczenia można zastosować ałun – minerał hamujący krwawienie i przyspieszający regenerację naskórka. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, gdyż wysuszają naskórek.

  • Kremy dostosowane do potrzeb skóry

Po nałożeniu balsamu lub po oczyszczaniu twarzy należy zastosować krem nawilżający dobrany do rodzaju skóry oraz wieku. Ponadto przy skórze mieszanej i tłustej odpowiedni będzie krem o właściwościach matujących i seboregulujących. Natomiast do skóry suchej najlepiej sprawdzi się krem odżywczy. Codzienna pielęgnacja pozwoli opóźnić pierwsze oznaki starzenia. Po 30 roku życia warto używać krem nawilżający pod oczy. Natomiast do cery dojrzałej należy stosować kremy o działaniu ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym z witaminami, ceramidami, olejami roślinnymi. Jeśli skóra jest problematyczna np. występuje trądzik lub jest odwodniona, wówczas można 1-2 razy w tygodniu nałożyć maseczkę dobraną do potrzeb skóry, np. oczyszczającą lub nawilżającą.

W okresie letnim trzeba również pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, natomiast zimą o kremie ochronnym zabezpieczającym przed zimnem i mrozem.

U młodych mężczyzn może występować trądzik pospolity lub różowaty – wtedy najlepszym wyborem będą dermokosmetyki – oprócz właściwości pielęgnacyjnych mają także działanie lecznicze.
W przypadku nasilonych objawów trądziku warto skonsultować się z kosmetologiem, który zaleci odpowiednią pielęgnację lub dermatologiem w celu zaplanowania leczenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas kojowy na przebarwienia, trądzik i zmarszczki. Jak stosować? Z czym łączyć?

    Kwas kojowy (5-hydroksy-2-(hydroksymetylo)-4H-pirano-4-on) jest związkiem chemicznym naturalnego pochodzenia. Jest produkowany przez wiele gatunków grzybów i bakterii. Można go znaleźć w sfermentowanych produktach kuchni azjatyckiej – np. w sosie sojowym, paście miso czy winie ryżowym. Znany jest głównie ze względu na swoje działanie rozjaśniające. Ta niewielka cząsteczka chemiczna wykazuje także szereg innych ciekawych właściwości, dzięki którym znalazła o wiele szersze zastosowanie praktyczne.

  • Pielęgnacja suchej skóry – jak nawilżać odwodnioną skórę twarzy?

    Problem nadmiernie przesuszonej i wrażliwej skóry może dotyczyć każdego, niezależnie od płci i wieku, chociaż częściej występuje u dojrzałych kobiet, co jest związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w organizmie w okresie okołomenopauzalnym. Przyczyną suchej skóry może być również niewłaściwa pielęgnacja, dermatoza, a nawet źle zbilansowana dieta. Dowiedz się, jak dbać o suchą i wrażliwą cerę.

  • Oczar wirginijski – właściwości i zastosowanie w medycynie oraz w kosmetyce

    Oczar wirginijski jest rośliną, której właściwości są coraz bardziej doceniane. Do celów leczniczych i kosmetycznych wykorzystuje się liście oraz korę, które zawierają m.in. cenne flawonoidy, garbniki, saponiny. Preparaty zawierające oczar wirginijski w swoim składzie mają działanie przeciwbakteryjne, ściągające i antyseptyczne, co wykorzystuje się m.in. w leczeniu ran, owrzodzeń czy hemoroidów. Oczar ma też właściwości uszczelniające naczynia krwionośne, przeciwzapalne i przeciwłojotokowe, dlatego jest składnikiem kosmetyków przeznaczonych do cery trądzikowej czy naczynkowej.

  • Olej Marula na skórę i włosy – jak stosować? Co daje? Właściwości

    Olej marula to jeden z najcenniejszych skarbów natury, który zdobywa coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry i włosów. Dzięki swoim wyjątkowym właściwościom stał się nieodzownym elementem wielu rutyn pielęgnacyjnych.

  • Ekstrakt z karczocha – jak działa na nasze włosy?

    Ekstrakt z karczocha to surowiec coraz częściej spotykany w kosmetykach. Zawdzięcza to nie tylko swoim unikatowym właściwościom, ale również naturalnemu pochodzeniu.

  • Ranking najlepszych wcierek na porost włosów

    Odkryj najlepsze produkty pobudzające wzrost włosów i ograniczające ich wypadanie. Nasz ranking to kompendium skutecznych i łatwych w zastosowaniu formuł, które pobudzą cebulki włosów do wzrostu, odżywią skórę głowy i zagwarantują wzrost zdrowszych, gęstszych włosów.

  • Mikrodermabrazja diamentowa – efekty, czas gojenia skóry i koszty zabiegu

    Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg kosmetyczny polegający na delikatnym złuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka przy użyciu specjalnej głowicy pokrytej drobinkami diamentu. Dzięki temu skóra staje się gładsza, bardziej promienna i lepiej wchłania kosmetyki. Jest to popularna metoda poprawy wyglądu skóry, redukcji drobnych zmarszczek i przebarwień, a także oczyszczania porów.

  • Makijaż sylwestrowy – jak sprawić, żeby przetrwał całą noc?

    Sylwestrowa noc to wyjątkowa okazja, podczas której chcemy, aby nasz makijaż nie tylko wyglądał pięknie, ale był także lekki i trwały przez całą szampańską zabawę. Jak sprawić, by make-up nie przypominał maski, a jednocześnie przetrwał taneczne wyzwania i zachwycał do samego rana?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.