Pielęgnacja twarzy mężczyzny
Mężczyzna ma skórę grubszą od skóry kobiety o około 25%, dzięki czemu jest ona mocniejsza i bardziej odporna. Ponadto posiada więcej gruczołów potowych oraz łojowych. Wydzielanie łoju (sebum) jest regulowane przez męskie hormony – androgeny, dzięki czemu skóra jest zabezpieczona przed suchością i wcześniejszym starzeniem. U większości mężczyzn na twarzy, z uwagi na zwiększoną ilość łoju występuje skóra tłusta lub mieszana (błyszczenie się skóry w strefie T: czoło, nos, broda), może być dodatkowo wrażliwa i podrażniona przez golenie zarostu. W skórze męskiej znajduje się także więcej włókien kolagenowych i elastynowych niż u kobiet, dzięki czemu skóra jest bardziej jędrna i później zaczynają pojawiać się zmarszczki. Z uwagi na różnice panowie powinni wybierać do codziennej pielęgnacji kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn.
Pielęgnacja twarzy:
- Oczyszczanie
Najważniejsze jest odpowiednie oczyszczanie skóry. W zależności od rodzaju skóry należy dobrać odpowiedni kosmetyk/dermokosmetyk. Jeśli skóra jest tłusta lub mieszana, niezbędny będzie żel do mycia twarzy. Natomiast przy skórze podrażnionej lub wrażliwej warto zastosować piankę lub mus do mycia. Gdy skóra jest sucha najlepiej sprawdzi się krem lub mleczko do mycia twarzy. Po zmyciu twarzy należy przetrzeć skórę tonikiem bezalkoholowym, który przywróci naturalne pH skóry. Ważne, aby do mycia nie używać mydła, ponieważ pozbawia skórę naturalnego płaszcza hydrolipidowego.
Aby odpowiednio przygotować skórę do golenia, warto 1-2 razy w tygodniu wykonać peeling mechaniczny lub enzymatyczny (przy skórze wrażliwej i naczynkowej). Dzięki niemu skóra stanie się gładka, pory oczyszczone, a włoski nie będą się wrastać. Po osuszeniu skóry można przystąpić do golenia.
- Golenie
Skóra twarzy u mężczyzn, aż w 1/3 jest pokryta zarostem. W czasie golenia może dochodzić do podrażnienia, zaczerwienienia oraz uszkodzeń naskórka. Przy goleniu maszynką ręczną/brzytwą warto zatem stosować kosmetyki przygotowujące skórę do golenia np. żele lub pianki do golenia, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia mikrouszkodzeń skóry. Kosmetyki zmiękczają zarost, nadają poślizg, dzięki czemu ułatwiają golenie, a także zawierają składniki nawilżające oraz łagodzące. Jeśli jest stosowana maszynka elektryczna trzeba pamiętać o osuszeniu skóry po umyciu twarzy (nie dotyczy golarek umożliwiających golenia na mokro). Po goleniu należy nałożyć balsam, który oprócz właściwości nawilżających, również złagodzi podrażnienia i będzie działał przeciwzapalnie. Na skaleczenia można zastosować ałun – minerał hamujący krwawienie i przyspieszający regenerację naskórka. Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol, gdyż wysuszają naskórek.
- Kremy dostosowane do potrzeb skóry
Po nałożeniu balsamu lub po oczyszczaniu twarzy należy zastosować krem nawilżający dobrany do rodzaju skóry oraz wieku. Ponadto przy skórze mieszanej i tłustej odpowiedni będzie krem o właściwościach matujących i seboregulujących. Natomiast do skóry suchej najlepiej sprawdzi się krem odżywczy. Codzienna pielęgnacja pozwoli opóźnić pierwsze oznaki starzenia. Po 30 roku życia warto używać krem nawilżający pod oczy. Natomiast do cery dojrzałej należy stosować kremy o działaniu ujędrniającym i przeciwzmarszczkowym z witaminami, ceramidami, olejami roślinnymi. Jeśli skóra jest problematyczna np. występuje trądzik lub jest odwodniona, wówczas można 1-2 razy w tygodniu nałożyć maseczkę dobraną do potrzeb skóry, np. oczyszczającą lub nawilżającą.
W okresie letnim trzeba również pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, natomiast zimą o kremie ochronnym zabezpieczającym przed zimnem i mrozem.
U młodych mężczyzn może występować trądzik pospolity lub różowaty – wtedy najlepszym wyborem będą dermokosmetyki – oprócz właściwości pielęgnacyjnych mają także działanie lecznicze.
W przypadku nasilonych objawów trądziku warto skonsultować się z kosmetologiem, który zaleci odpowiednią pielęgnację lub dermatologiem w celu zaplanowania leczenia.