Język – o czym świadczy jego wygląd?
Joanna Łuniewska-Rajch

Język – o czym świadczy jego wygląd?

Język odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu. Umożliwia nam mówienie, żucie i połykanie, dodatkowo odpowiada za odczuwanie smaku, tak istotnego dla każdego z nas. Jednak na tym nie kończy się jego istotna rola – na powierzchni języka manifestują się objawy wielu chorób ogólnych. Mogą być to zaburzenia hormonalne, niedobory mineralne lub też spadki odporności.

Budowa języka

Język zbudowany jest z mięśni i błony śluzowej. Dzieli się na trzon i nasadę. Śluzówka języka ma charakterystyczną budowę i jest pokryta licznymi brodawkami językowymi. U człowieka występuje sześć rodzajów brodawek, które dzielimy na mechaniczne – służące do pobierania i rozdrabniania pokarmu (brodawki nitkowate, soczewkowate i stożkowate) oraz smakowe – zwierające kubki smakowe i również będące brodawkami mechanicznymi (są to brodawki grzybowate, okolone i liściaste). Najliczniejsze są brodawki nitkowate.

Objawy choroby

Objawów sygnalizujących chorobę języka może być wiele, jednak najczęściej są to:

  • ból,
  • pieczenie,
  • zaburzenia ruchomości,
  • zaburzenia odczuwania smaku,
  • gruby nalot,
  • wygładzenie powierzchni,
  • powiększenie języka.

Problemy związane z językiem mogą być wadami wrodzonymi lub chorobami nabytymi.

Powiązane produkty

Wady wrodzone

Wady wrodzone języka w większości występują rzadko. Wśród nich można wyróżnić wrodzony język olbrzymi, wrodzony mały język, wrodzony zrost języka z dnem jamy ustnej lub język pofałdowany. Język pofałdowany w odróżnieniu od pozostałych wad występuje stosunkowo często. Obecne są głębokie bruzdy na jego powierzchni układające się w różny sposób – mogą tworzyć na języku wzór liścia lub nadawać wygląd mózgu. Wada ta pojawia się również u osób starszych, bezzębnych, u których język przejmuje funkcję żucia. Chory nie odczuwa dolegliwości.

Nalot na języku – może być prawidłowy

Nalot na języku najczęściej nie jest objawem patologii, lecz nieprawidłowo lub niedokładnie prowadzonej higieny. Jeśli język nie jest oczyszczany, szczególnie u osób bezzębnych, na jego powierzchni gromadzą się resztki pożywienia, bakterie i złuszczony nabłonek, tworząc widoczny nalot. Język może być pokryty białym nalotem również u osób odwodnionych, w stanach gorączkowych lub w suchości jamy ustnej. Jeśli nalot schodzi podczas pocierania np. gazikiem, świadczy to o braku patologii i konieczności poprawy higieny. Natomiast nalot trudno schodzący lub schodzący z jednoczesnym krwawieniem może wzbudzić lekki niepokój i powinien skłonić nas do wizyty u lekarza dentysty. Język należy oczyszczać codziennie podczas mycia zębów – specjalną tarką do języka lub szczoteczką do mycia zębów – „czesząc” szczoteczką jego powierzchnię od tyłu do przodu.

Czarny nalot

Nalot nieschodzący podczas pocierania może sygnalizować różne choroby, w zależności od koloru nalotu. Czarny nalot może wystąpić po drażnieniu chemicznym – u osób dużo palących, po antybiotykoterapii, po zbyt długim stosowaniu płukanek z chlorheksydyną. Należy pamiętać, że płukanki z chlorheksydyną można stosować maksymalnie przez okres dwóch tygodni.

Kredowobiały nalot

Kredowobiały nalot, o konsystencji zsiadłego mleka, może świadczyć o kandydozie (grzybicy) w jamie ustnej. Chory dodatkowo odczuwa pieczenie i ból. Choroba najczęściej dotyka osób przyjmujących sterydy, po chemioterapii lub immunosupresji. Może wystąpić również po antybiotykach, zwłaszcza gdy chory nie przyjmował leków chroniących florę bakteryjną. Jeśli jednak choroba występuje u osoby dotąd zdrowej może świadczyć o innych chorobach takich jak cukrzyca lub nawet AIDS.

Język gładki, lśniący

Wygładzona, pozbawiona brodawek powierzchnia języka, jakby polakierowana świadczyć może o niedoborach w organizmie. Taki wygląd jest najbardziej typowy dla niedobory witaminy B12 w organizmie. Podobnie wygląda również język w niedoborach witaminy B2 i PP – wtedy jest lakierowany, ciemnoczerwony. Natomiast tak zwany język malinowy (lub truskawkowy) jest charakterystyczny dla przebiegu płonicy.

Pewnym jest, że o język trzeba dbać – delikatnie oczyszczać z nalotu, nie podrażniając brodawek. Należy pamiętać, że w każdej sytuacji zaobserwowania zmiany wyglądu języka lub pojawienia się dolegliwości powinno zgłosić się do lekarza dentysty w celu postawienia prawidłowej diagnozy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl