Język – o czym świadczy jego wygląd?
Joanna Łuniewska-Rajch

Język – o czym świadczy jego wygląd?

Język odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu. Umożliwia nam mówienie, żucie i połykanie, dodatkowo odpowiada za odczuwanie smaku, tak istotnego dla każdego z nas. Jednak na tym nie kończy się jego istotna rola – na powierzchni języka manifestują się objawy wielu chorób ogólnych. Mogą być to zaburzenia hormonalne, niedobory mineralne lub też spadki odporności.

Budowa języka

Język zbudowany jest z mięśni i błony śluzowej. Dzieli się na trzon i nasadę. Śluzówka języka ma charakterystyczną budowę i jest pokryta licznymi brodawkami językowymi. U człowieka występuje sześć rodzajów brodawek, które dzielimy na mechaniczne – służące do pobierania i rozdrabniania pokarmu (brodawki nitkowate, soczewkowate i stożkowate) oraz smakowe – zwierające kubki smakowe i również będące brodawkami mechanicznymi (są to brodawki grzybowate, okolone i liściaste). Najliczniejsze są brodawki nitkowate.

Objawy choroby

Objawów sygnalizujących chorobę języka może być wiele, jednak najczęściej są to:

  • ból,
  • pieczenie,
  • zaburzenia ruchomości,
  • zaburzenia odczuwania smaku,
  • gruby nalot,
  • wygładzenie powierzchni,
  • powiększenie języka.

Problemy związane z językiem mogą być wadami wrodzonymi lub chorobami nabytymi.

Powiązane produkty

Wady wrodzone

Wady wrodzone języka w większości występują rzadko. Wśród nich można wyróżnić wrodzony język olbrzymi, wrodzony mały język, wrodzony zrost języka z dnem jamy ustnej lub język pofałdowany. Język pofałdowany w odróżnieniu od pozostałych wad występuje stosunkowo często. Obecne są głębokie bruzdy na jego powierzchni układające się w różny sposób – mogą tworzyć na języku wzór liścia lub nadawać wygląd mózgu. Wada ta pojawia się również u osób starszych, bezzębnych, u których język przejmuje funkcję żucia. Chory nie odczuwa dolegliwości.

Nalot na języku – może być prawidłowy

Nalot na języku najczęściej nie jest objawem patologii, lecz nieprawidłowo lub niedokładnie prowadzonej higieny. Jeśli język nie jest oczyszczany, szczególnie u osób bezzębnych, na jego powierzchni gromadzą się resztki pożywienia, bakterie i złuszczony nabłonek, tworząc widoczny nalot. Język może być pokryty białym nalotem również u osób odwodnionych, w stanach gorączkowych lub w suchości jamy ustnej. Jeśli nalot schodzi podczas pocierania np. gazikiem, świadczy to o braku patologii i konieczności poprawy higieny. Natomiast nalot trudno schodzący lub schodzący z jednoczesnym krwawieniem może wzbudzić lekki niepokój i powinien skłonić nas do wizyty u lekarza dentysty. Język należy oczyszczać codziennie podczas mycia zębów – specjalną tarką do języka lub szczoteczką do mycia zębów – „czesząc” szczoteczką jego powierzchnię od tyłu do przodu.

Czarny nalot

Nalot nieschodzący podczas pocierania może sygnalizować różne choroby, w zależności od koloru nalotu. Czarny nalot może wystąpić po drażnieniu chemicznym – u osób dużo palących, po antybiotykoterapii, po zbyt długim stosowaniu płukanek z chlorheksydyną. Należy pamiętać, że płukanki z chlorheksydyną można stosować maksymalnie przez okres dwóch tygodni.

Kredowobiały nalot

Kredowobiały nalot, o konsystencji zsiadłego mleka, może świadczyć o kandydozie (grzybicy) w jamie ustnej. Chory dodatkowo odczuwa pieczenie i ból. Choroba najczęściej dotyka osób przyjmujących sterydy, po chemioterapii lub immunosupresji. Może wystąpić również po antybiotykach, zwłaszcza gdy chory nie przyjmował leków chroniących florę bakteryjną. Jeśli jednak choroba występuje u osoby dotąd zdrowej może świadczyć o innych chorobach takich jak cukrzyca lub nawet AIDS.

Język gładki, lśniący

Wygładzona, pozbawiona brodawek powierzchnia języka, jakby polakierowana świadczyć może o niedoborach w organizmie. Taki wygląd jest najbardziej typowy dla niedobory witaminy B12 w organizmie. Podobnie wygląda również język w niedoborach witaminy B2 i PP – wtedy jest lakierowany, ciemnoczerwony. Natomiast tak zwany język malinowy (lub truskawkowy) jest charakterystyczny dla przebiegu płonicy.

Pewnym jest, że o język trzeba dbać – delikatnie oczyszczać z nalotu, nie podrażniając brodawek. Należy pamiętać, że w każdej sytuacji zaobserwowania zmiany wyglądu języka lub pojawienia się dolegliwości powinno zgłosić się do lekarza dentysty w celu postawienia prawidłowej diagnozy. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl