Rak prostaty: droższe leki i nowe terapie
Katarzyna Szulik

Rak prostaty: droższe leki i nowe terapie

Chorzy na raka prostaty muszą liczyć się ze wzrostem kosztów leczenia po najnowszej nowelizacji listy refundacyjnej. Ceny wielu preparatów zwiększyły się kilkukrotnie, w jednym przypadku z około 50 do niemal 450 złotych. Informacja o podwyżkach zbiegła się z inną, związaną z potwierdzeniem skuteczności immunoterapii w leczeniu raka prostaty.

Po 1 lipca ceny wielu leków niezbędnych w terapii chorych na raka prostaty drastycznie się zwiększyły – informuje „Gazeta Wyborcza”. O podwyżkach zadecydował resort zdrowia, który twierdzi, że mają one zrekompensować pojawienie się na rynku nowego, bardzo taniego preparatu. Jego producent, firma Alvogen, złożył wniosek o wpisanie preparatu na listę refundacyjną i zaproponował bardzo niską cenę, przez co NFZ wyznaczył nowy limit refundacji. W efekcie pozostałych 12 leków podrożało.

Leki tańsze, ale dostępne dla nielicznych

NFZ może, ale nie musi uzależniać poziomu refundacji od ceny najniższego leku na rynku. W tym wypadku wręcz nie powinno. Tańszy preparat teoretycznie powinien być bardziej dostępny, jednak w praktyce jego producent zamierza pokryć zaledwie 3 proc. rynkowego zapotrzebowania, więc z tańszego leku skorzysta bardzo niewielu pacjentów. Część już się o tym przekonała – mieszkający w Poznaniu pacjent nie był w stanie zrealizować recepty na lek, ponieważ żadna apteka w mieście nie miała go w swoich zasobach. Cztery firmy farmaceutyczne produkujące leki, których dotyczy podwyżka, złożyły do ministerstwa wnioski o obniżenie urzędowych cen zbytu. Nie wiadomo jednak, czy zostaną rozpatrzone do września, gdy w życie wejdzie kolejna lista refundacyjna.

Immunoterapia szansą dla chorych na raka prostaty

Już wkrótce chorzy na raka prostaty mogą liczyć na nową terapię, której skuteczność wstępnie potwierdzili naukowcy z USA. Badacze z ośrodka Oregon Health and Science postanowili sprawdzić skuteczność immunoterapii się w leczeniu raka stercza. W tym celu podali 10 chorym pembrolizumab, który obecnie jest lekiem zarejestrowanym w leczeniu czerniaka i raka płuc.

Jak się okazało, u 3 z 10 osób zaobserwowano gwałtowny spadek poziomu swoistego antygenu sterczowego (PSA), czyli proteazy stosowanej w monitorowaniu skuteczności leczenia raka prostaty. U dwójki z nich stwierdzono również zmniejszenie guza, ognisk przerzutowych w wątrobie oraz dolegliwości bólowych związanych z chorobą. Efekty terapii u chorych, którzy zareagowali na nią pozytywnie, utrzymywały się od 30 do 50 tygodni.

W pierwszym badaniu uczestniczyło niewiele osób, ale naukowcy są optymistami. Pozytywne wyniki u 30 proc. chorych pokazują, że immunoterapia może być skuteczna w leczeniu chorych na raka stercza, choć wcześniej wątpiono w jej zasadność. Tę tezę muszą jednak potwierdzić dalsze badania kliniczne.

Profilaktyka raka prostaty to podstawa

Wyniki badań w Polsce powinny być przyjęte z entuzjazmem, ponieważ nowotwór prostaty znajduje się w czołówce tych, na które zapadamy najczęściej, a w kolejnych latach problem może się zwiększyć w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Obecnie na raka prostaty zapada około 9 tys. polskich mężczyzn rocznie, a dla około połowy nowotwór prowadzi do śmierci. Wielu chorych zbyt późno dowiaduje się o raku, ponieważ jego objawy bywają nieswoiste i nie każdy natychmiast kojarzy z nim na przykład zaburzenia przy oddawaniu moczu. Ryzyko zachorowania wzrasta razem z wiekiem, dlatego lekarze zalecają regularne badania kontrolne każdemu mężczyźnie, który ukończył 50 lat. Wczesne wykrycie daje największe szanse na wyleczenie.

Źródło: Gazeta Wyborcza, Medexpress

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij