Bolesność piersi – czy jest powodem do niepokoju?
Anna Posmykiewicz

Bolesność piersi – czy jest powodem do niepokoju?

Bolesność piersi to problem, który tak naprawdę choć raz spotyka każdą kobietę, niezależnie od wieku, może bowiem pojawić się zarówno u nastolatki, jak i u zupełnie dojrzałej już kobiety. Ból i tkliwość piersi nie jest przyjemna, często kobiety odczuwają naprawdę bardzo duży dyskomfort, choć zdarza się też, że tkliwość nie jest duża i w żaden sposób nie upośledza kobiecie codziennego, normalnego funkcjonowania. Zdarza się, że bolesność piersi dotyczy obydwu gruczołów sutkowych, czasami jednak dotyczy tylko jednej piersi lub nawet jej fragmentu. Bolesność piersi często wzbudza u kobiety duży niepokój, dlatego też zawsze należy wyjasnić jej przyczynę.

Jakie mogą być przyczyny bolesności piersi?

  • Fizjologiczna bolesność piersi
Bardzo często zdarza się, że bolesność piersi ma podłoże fizjologiczne i nie jest związana z żadną poważną jednostką chorobową. Fizjologiczna bolesność piersi pojawia się przede wszystkim u dziewcząt w okresie dojrzewania płciowego. W tym okresie czasu ma ona związek z powiększeniem się tkanki gruczołowej piersi, jak również z bardzo dużą produkcją żeńskich hormonów płciowych. Dziewczynki w okresie dojrzewania często zgłaszają, że ich piersi są bardzo wrażliwe na dotyk, często stanowi to dla nich duży problem, uniemożliwia bowiem lub utrudnia udział w zajęciach wychowania fizycznego w szkole lub po prostu codzienną zabawę z rówieśnikami. Często ten rodzaj bolesności piersi zmniejsza się, kiedy dziewczynka w tym okresie czasu zacznie nosić stanik.
Fizjologiczna bolesność piersi może pojawić się też u kobiet w okresie menopauzy. W tym okresie czasu dochodzi bowiem do spadku stężenia hormonów płciowych w organizmie kobiety, jak również dochodzi do zanikania tkanki gruczołowej w sutkach.
Kolejną fizjologiczną przyczyną bolesności piersi jest zespół napięcia przedmiesiączkowego. Jest to chyba najczęstsza przyczyna bólu piersi zgłaszana przez kobiety, które niekiedy w okresie przedmiesiączkowym odczuwają naprawdę silne dolegliwości bólowe i bardzo duży dyskomfort. Bolesność piersi wywołana zespołem napięcia przedmiesiączkowego dotyczy zazwyczaj kobiet pomiędzy 20 a 40 rokiem życia. Ma ona związek z fizjologicznymi zmianami poziomów hormonów płciowych, do których to zmian dochodzi przez cały okres trwania cyklu miesięcznego, jednak w okresie przedmiesiączkowym są one najbardziej  nasilone. Poza tym wahania poziomów estrogenów i progesteronu doprowadzają do zatrzymywania wody w tkance gruczołowej piersi, co dodatkowo pogłębia obrzęk i bolesność piersi, które stają się też większe i bardziej twarde. Bolesność piersi u prawie wszystkich kobiet ustępuje wraz z pojawianiem się krwawienia miesięcznego. Bolesność piersi związana z zespołem napięcia przedmiesiączkowego bardzo często jest dla kobiet ogromnie uciążliwa, ogranicza bowiem aktywność ruchową, może też wywoływać większe rozdrażnienie. Aby zmniejszyć dolegliwości warto w tym okresie czasu unikać dużej ilości soli oraz wyeliminować z jadłospisu mocną herbatę, kawę, czekoladę i kakao. Czasami poprawę przynosi też stosowanie różnych leków ziołowych.
Fizjologiczna bolesność piersi ma też związek z ciążą i okresem laktacji. W czasie ciąży, pod wpływem zmian hormonalnych, piersi stają się obrzmiałe i bardzo tkliwe na dotyk. Zdarza się, że takie dolegliwości pojawiają się tylko w początkowym okresie ciąży i potem ustępują, niekiedy jednak ból piersi jest obecny przez cały okres trwania ciąży. W czasie laktacji piersi także są duże, gromadzące się w nich mleko powoduje, że stają się też bardzo tkliwe i dopiero odessanie mleka łagodzi dolegliwości. Może też zdarzyć się niestety, że dojdzie do zastoju mleka i zapalenia gruczołu sutkowego - wtedy ból jest bardzo silny, zachodzi potrzeba wizyty u lekarza i niekiedy nawet zastosowania właściwie dobranego antybiotyku. 
  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
Zdarza się, że bolesność piersi pojawia się też u kobiet, które stosują hormonalną antykoncepcję. Często zdarza się, że przy stosowaniu tej formy antykoncepcji kobiety zgłaszają tkliwość i obrzęk piersi. Jeśli dolegliwości nie są duże oraz nie występują inne, poważniejsze działania niepożądane hormonalnej antykoncpecji, to można spróbować poczekać i poobserwować czy dolegliwości nie będą się nasilać. Jeśli jednak dolegliwości są duże, wtedy warto wybrać się do ginekologa i poprosić o zmianę tabletek antykoncepcyjnych - być może te nowe będą lepiej tolerowane i nie będą dawać efektów ubocznych terapii. 
  • Mastopatia
Ból piersi może też pojawić się w przebiegu mastopatii. Czym jest mastopatia? Mastopatia to inaczej choroba włóknisto-torbielowata piersi. Powstałe w jej przebiegu zmiany to zmiany łagodne (torbiele), ponadto w jej przebiegu dochodzi też do nadmiernego rozrostu tkanki gruczołowej i tkanki łącznej. Za rozwój mastopatii odpowiedzialne są głównie zmiany hormonlane. Mastopatia objawia się właśnie bolesnością i nadmierną wrażliwością piersi, czasami też pojawia się ich nieznaczny obrzęk. Rozpoznanie lekarz stawia na podstawie dokładnie zebranego od pacjentki wywiadu oraz palpacyjnego badania piersi, w razie wątpliwości konieczne jest wykonanie usg piersi lub mammografia. 

Czy jakieś inne zmiany mogą wywoływać bolesność piersi?

Może zdarzyć się, że obecność dużych torbieli lub włókniaków będzie dawała objawy pod postacią tkliwości piersi.
A co z rakiem piersi? Czy stwierdzenie guzka podejrzanego o proces nowotworowy daje dolegliwości bólowe? Zwykle nie, zazwyczaj guzek podejrzany o rozrost nowotworowy nie jest bolesny, a ból pojawia się dopiero wówczas, kiedy guzek osiągnie bardzo duże rozmiary i rak będzie już w bardzo zaawansowanej postaci. Jednak abolutnie nie można założyć, że "wczesny rak piersi nie boli"! Może bowiem zdarzyć się, że mały guzek także będzie bolesny, a zostanie przez kobietę zignorowany. 
Nie można założyć, że "rak piersi nie boli". Dlatego też każda zmiana w piersi, bolesna lub niebolesna wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem!

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl