Przyczyny onycholizy, czyli odwarstwienia płytki paznokciowej
Aleksandra Kańtoch

Przyczyny onycholizy, czyli odwarstwienia płytki paznokciowej

Onycholiza jest częstym schorzeniem, objawiającym się oddzieleniem płytki paznokciowej od leżącego pod nią łożyska. Może pojawić się u pacjentów każdej rasy, w każdym wieku, chociaż nieco częściej dotyczy dorosłych kobiet.

Przyczyny

Ze względu na to, że przyczyn może być wiele onycholizę dzieli się na:

  • pierwotną (idiopatyczną)
  • wtórną

Do przyczyn powodujących pierwotną onycholizę płytek paznokciowych zaliczamy:

  • powtarzające się urazy mechanicznie (np. codziennie uderzanie długimi paznokciami o klawiaturę lub inne twarde powierzchnie), urazy zawodowe
  • narażenie na środki chemiczne
  • nieprawidłowo i nadgorliwie wykowywane czynności kosmetyczne (tj. manicure), w tym zbyt krótkie obcinanie lub opiłowywanie paznokci, zbyt agresywne podważanie płytki paznokciowej kosmetycznymi akcesoriami w celu usunięcia zanieczyszczeń spod paznokcia, zbyt częste poddawanie się zabiegom  kosmetycznym na paznokciach
  • źle dopasowane obuwie lub wady w budowie stóp w przypadku onycholizy paznokci stóp

Onycholiza wtórna może być spowodowana:

  • chorobami dermatologicznymi: łuszczyca zwyczajna, pęcherzyca zwykła, porfiria późna skórna, przewlekłe kontaktowe zapalenie skóry
  • niedoborami witamin: pelagra
  • chorobami wenerycznymi: kiła
  • guzami łożyska paznokcia
  • infekcjami: grzybica paznokci (zwłaszcza grzyby z rodzaju Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes), kandydoza paznokci, infekcje bakteryjne (bakterie z rodzaju Pseudomonas sp.), infekcje wirusowe (wirus opryszczki Herpes Simplex)
  • chorobami ogólnoustrojowymi: rak płuca, anemia z niedoboru żelaza, cukrzyca, choroby tarczycy, twardzina układowa, szpiczak mnogi, choroby naczyń obwodowych, sarkoidoza
  • niektórymi lekami: tetracykliny, psoraleny, fluorochinolony, chloropromazyna, doustne środki antykoncepcyjne, leki cytostatyczne

Objawy

Proces odwarstwienia płytki paznokciowej może rozpocząć się od tzw. wolnego brzegu paznokcia lub/i od jego bocznych części. Dochodzi do powstania często nieregularnej granicy pomiędzy różową częścią paznokcia a jego wolnym, białym brzegiem w miejscu oddzielenia płytki paznokciowej od łożyska. W przebiegu onycholizy wytwarza się wolna przestrzeń pod płytką paznokciową, w której może gromadzić się brud i fragmenty keratyny, dlatego po usunięciu płytki może być wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Większa część płytki paznokciowej staje się nieprzezroczysta, i ulega zazwyczaj przebarwieniu na kolor żółty, zielony lub biały. Zielonkawe lub brązowawe przebarwienie paznokci może być również objawem miejscowego zakażenia przez bakterie z rodzaju Pseudomonas. Jeżeli proces odwarstwiania się płytki paznokciowej postępuje powoli i stopniowo, to zazwyczaj jego przebieg jest bezbolesny. Ból może się pojawić w następstwie urazu, który doprowadza do onycholizy, lub współistniejącego miejscowego zakażenia w obrębie płytek paznokciowych.

Powiązane produkty

Leczenie

Leczenie powinno być przede wszystkim ukierunkowane na przyczynę. W przypadku podejrzewania u siebie onycholizy należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który w  razie potrzeby może zlecić wykonanie dodatkowych badań oraz dobierze odpowiednie leczenie. W przypadku grzybicy paznokci prawidłowo dobrane lecznie przeciwgrzybicze pozwoli na prawidłowy ich odrost. Czasami w pewnych przypadkach wskazane może być nawet chirurgiczne oczyszczanie wszystkich paznokci oddzielonych od łożyska. W celu zapobiegania dalszemu odwarstwianiu się paznokci lub nawracaniu onycholizy należy:

  • utrzymywać paznokcie krótkie (ale nie zbyt krótkie!)
  • unikać urazów i narażenia na działanie środków chemicznych, drażniących
  • utrzymywać płytki paznokciowe w czystości, chronić je przed nadmiernym moczeniem  i wilgocią
  • używać ochronnych rękawic przy wykonywaniu czynności, które mogą doprowadzić do odwarstwienia paznokci - w tym zakładanie dodatkowo bawełnianych rękawiczek pod lateksowe, winylowe czy nitrylowe zwłaszcza przy ekspozycji na wilgoć.
Pacjenta należy poinformować, że część paznokcia, która oddzieliła się od łożyska nie zrośnie się z nim ponownie. Należy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż paznokieć odrośnie całkowicie - w przypadku paznokci rąk okres ten może wynosić od 4 do 6 miesięcy, natomiast w przypadku stóp całkowity odrost płytek paznokciowych może potrwać nawet do 12 mięsiecy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.