
Len - naturalny sposób na zdrową skórę i włosy
Len zwyczajny jest rośliną jednoroczną, zaliczaną do rodziny lnowatych. Od wieków uprawianą w wielu krajach, także w Polsce, w celu uzyskania surowców zielarskich: nasion (Lini semen) – siemienia lnianego oraz oleju lnianego (Lini oleum). Nasiona lnu zawierają wiele składników aktywnych takich jak: olej (bogaty w kwas oleinowy, linolenowy i linolowy, fitosterole, witaminę E), śluzy, białka, błonnik, glikozydy, enzymy, flawonoidy, fitosterole, fitoestrogeny, witaminy: A, B, E i F, magnez, wapń, żelazo, cynk. Dzięki czemu znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.
Właściwości lecznicze
Siemię lniane jest powszechnie używane w medycynie naturalnej w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka i dwunastnicy, zaparcia, zespół jelita drażliwego oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Często jest składnikiem diet, ponieważ poprawia perystaltykę jelit oraz zmniejsza odczucie głodu, powodując uczucie sytości. Polecane jest także w schorzeniach układu oddechowego – łagodzi stan zapalny oskrzeli i gardła. Ponadto wykazuje właściwości antyutleniające i grzybobójcze.
Z uwagi na działanie przeciwzapalne i regenerujące stosuje się je także w postaci okładów w schorzeniach dermatologicznych takich jak: czyraki, rany, oparzenia, owrzodzenia, odleżyny.
Właściwości kosmetyczne
Ekstrakt z nasion lnu bardzo często jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, a także wrażliwej, skłonnej do alergii. Ze względu na zawartość związków śluzowych i oleju posiada bardzo dobre właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, chroni jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy oraz tworzy warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi np. alergenami. Dzięki obecności przeciwutleniaczy oraz fitohormonów opóźnia procesy starzenia się skóry, dlatego znajdziemy go również w preparatach przeciwzmarszczkowych.
Len jest wykorzystywany w kremach i maseczkach do twarzy, peelingach i balsamach do ciała oraz mydłach. Ponadto jest składnikiem szamponów oraz odżywek przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, takimi jak farbowanie, prostowanie. Len (zarówno siemię lniane jak i olej lniany) odżywia i nawilża włosy, chroni przed łamliwością a także przed wypadaniem.
Olej lniany stosowany jest w leczeniu trądzika pospolitego oraz stanach zapalnych skóry. Sprawdza się również przy łagodzeniu objawów alergii skórnej (świąd, wysypka) i atopowego zapalenia skóry oraz pomaga zregenerować łuszczący i pękający naskórek.
Siemię lniane można używać także przy łamliwości paznokci. Zawiera witaminy B i E oraz inne składniki odżywcze, które wzmacniają osłabioną płytkę paznokciową.
Domowe zastosowanie lnu
Podstawowy przepis na napar – żel z siemienia lnianego:
- 1 łyżka nasion lnu
- szklanka wody
Nasiona lnu zalane wodą doprowadzić do wrzenia, następnie gotować na małym ogniu około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedzić i ostudzić.
Przygotowany żel z nasion lnu można zastosować jako:
- Maseczkę na włosy – wygładza, nawilża, regeneruje.
Wmasować żel we włosy i pozostawić na 30 minut. Następnie spłukujemy.
- Maseczkę do twarzy – odżywia, nawilża, łagodzi.
Zmieszać 1 łyżkę żelu z 1 łyżką miodu. Następnie nałożyć na twarz na 15-20 minut.
- Maseczkę odżywczą do rąk i wzmacniającą paznokcie.
Moczyć dłonie przez 10-15 minut.
- Żel do golenia nóg – ułatwia poślizg, łagodzi podrażnienia.