Len - naturalny sposób na zdrową skórę i włosy
Anna Miros

Len - naturalny sposób na zdrową skórę i włosy

Len zwyczajny (Linum usitatissimum) należy do najstarszych roślin uprawnych. Jego dobroczynne właściwości ceniono już w starożytności. Obecnie najczęściej wykorzystuje się go w medycynie i kosmetologii. Przyjrzyjmy się jego zastosowaniu w kosmetyce. Jakie są jego właściwości pielęgnacyjne oraz jak możemy go stosować w domu?

Len zwyczajny jest rośliną jednoroczną, zaliczaną do rodziny lnowatych. Od wieków uprawianą w wielu krajach, także w Polsce, w celu uzyskania surowców zielarskich: nasion (Lini semen) – siemienia lnianego oraz oleju lnianego (Lini oleum). Nasiona lnu zawierają wiele składników aktywnych takich jak: olej (bogaty w kwas oleinowy, linolenowy i linolowy, fitosterole, witaminę E), śluzy, białka, błonnik, glikozydy, enzymy, flawonoidy, fitosterole, fitoestrogeny, witaminy: A, B, E i F, magnez, wapń, żelazo, cynk. Dzięki czemu znalazły szerokie zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce.

Właściwości lecznicze

Siemię lniane jest powszechnie używane w medycynie naturalnej w leczeniu chorób układu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka i dwunastnicy, zaparcia, zespół jelita drażliwego oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Często jest składnikiem diet, ponieważ poprawia perystaltykę jelit oraz zmniejsza odczucie głodu, powodując uczucie sytości. Polecane jest także w schorzeniach układu oddechowego – łagodzi stan zapalny oskrzeli i gardła. Ponadto wykazuje właściwości antyutleniające i grzybobójcze.

Z uwagi na działanie przeciwzapalne i regenerujące stosuje się je także w postaci okładów w schorzeniach dermatologicznych takich jak: czyraki, rany, oparzenia, owrzodzenia, odleżyny.

Właściwości kosmetyczne

Ekstrakt z nasion lnu bardzo często jest stosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry suchej, odwodnionej, a także wrażliwej, skłonnej do alergii. Ze względu na zawartość związków śluzowych i oleju posiada bardzo dobre właściwości nawilżające, łagodzące oraz kojące. Zapobiega nadmiernemu wysuszeniu skóry, chroni jej naturalny płaszcz hydro-lipidowy oraz tworzy warstwę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi np. alergenami. Dzięki obecności przeciwutleniaczy oraz fitohormonów opóźnia procesy starzenia się skóry, dlatego znajdziemy go również w preparatach przeciwzmarszczkowych.

Len jest wykorzystywany w kremach i maseczkach do twarzy, peelingach i balsamach do ciała oraz mydłach. Ponadto jest składnikiem szamponów oraz odżywek przeznaczonych do włosów suchych i zniszczonych zabiegami fryzjerskimi, takimi jak farbowanie, prostowanie. Len (zarówno siemię lniane jak i olej lniany) odżywia i nawilża włosy, chroni przed łamliwością a także przed wypadaniem.

Olej lniany stosowany jest w leczeniu trądzika pospolitego oraz stanach zapalnych skóry. Sprawdza się również przy łagodzeniu objawów alergii skórnej (świąd, wysypka) i atopowego zapalenia skóry oraz pomaga zregenerować łuszczący i pękający naskórek.

Siemię lniane można używać także przy łamliwości paznokci. Zawiera witaminy B i E oraz inne składniki odżywcze, które wzmacniają osłabioną płytkę paznokciową.

Domowe zastosowanie lnu

Podstawowy przepis na napar – żel z siemienia lnianego:

  • 1 łyżka nasion lnu
  • szklanka wody

Nasiona lnu zalane wodą doprowadzić do wrzenia, następnie gotować na małym ogniu około 10 minut, od czasu do czasu mieszając. Odcedzić i ostudzić.

Przygotowany żel z nasion lnu można zastosować jako:

  • Maseczkę na włosy – wygładza, nawilża, regeneruje.

Wmasować żel we włosy i pozostawić na 30 minut. Następnie spłukujemy.

  • Maseczkę do twarzy – odżywia, nawilża, łagodzi.

Zmieszać 1 łyżkę żelu z 1 łyżką miodu. Następnie nałożyć na twarz na 15-20 minut.

  • Maseczkę odżywczą do rąk i wzmacniającą paznokcie.

Moczyć dłonie przez 10-15 minut.

  • Żel do golenia nóg – ułatwia poślizg, łagodzi podrażnienia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij