Kwas pantotenowy a regeneracja włosów i skóry. Co na to nauka?
Justyna Wodowska

Kwas pantotenowy a regeneracja włosów i skóry. Co na to nauka?

O możliwościach tego związku można przeczytać na wielu urodowych forach internetowych, gdzie taką suplementację poleca się osobom, które chcą przyspieszyć wzrost i poprawić kondycję swoich włosów lub zniwelować trądzikowe niedoskonałości. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że kwas pantotenowy stał się ostatnio "modny". Czy słusznie?

Czym jest i jakie właściwości ma kwas pantotenowy?

Kwas pantotenowy został wyizolowany już w 1931 roku przez Williamsa podczas badań prowadzonych nad czynnikami powodującymi wzrost niektórych drożdży. Jaką pełni rolę w organizmie człowieka? Otóż stanowi on komponent jednego z podstawowych koenzymów - koenzymu A, związku niezbędnego w przebiegu wielu procesów metabolicznych, a zwłaszcza przemian węglowodanów, tłuszczów i białek. Wpływa również na regenerację skóry, wzrost oraz pigmentację włosów. Nie można również pominąć jego oddziaływania na funkcje układu nerwowego, gdyż uczestniczy on w syntezie wielu neuroprzekaźników, czyli związków chemicznych, którego cząsteczki przenoszą sygnały pomiędzy neuronami (Kennedy, 2016). Kwas pantotenowy jest związkiem szeroko rozpowszechnionych w pożywieniu, dlatego stosunkowo rzadko zdarza się awitaminoza tego typu. Przypadki zachorowań charakterystyczne są dla mieszkańców krajów bardzo słabo rozwiniętych. Objawy niedoboru manifestują się wówczas osłabieniem, wydłużeniem czasu reakcji, zaburzonym procesem gojenia, pęknięciami skóry w kącikach ust i oczu oraz innymi zmianami skórnymi.

Co na to badania?

Już w 2001 roku przeprowadzono badanie, którego celem była ocena kliniczna i trichologiczna (trichogram jest badaniem opierającym się na ocenie mikroskopowej wyrwanych korzeni włosów będących w różnych fazach cyklu) wykonana porównawczo przed oraz po leczeniu u 46 kobiet z objawami łysienia rozlanego. Pantotenian wapniowy (jako źródło kwasu pantotenowego) zalecano wówczas doustnie 2 razy dziennie po 100 mg przez okres 4-5 miesięcy. Z kolei witaminę B6 podawano codziennie w iniekcjach (1 ampułka) przez okres 20-30 dni. Serię taką powtarzano po około 6 miesiącach. Na podstawie badań klinicznych i trichologicznych stwierdzono, że o ile witamina B6 u części kobiet wywołuje poprawę w stanie owłosienia i zmniejsza wypadanie włosów, to pantotenian wapniowy w łysieniu rozlanym kobiet nie wykazuje wyraźnie pozytywnego działania (Brzezińska-Wcisło, 2001). Z kolei wyniki innego badania sugerują, że podawanie przez okres 12 tygodni kwasu pantotenowego łagodziło trądzikowe zmiany zapalne (Yang i wsp., 2014).

Polecane dla Ciebie

Pokarmowe źródła kwasu pantotenowego

Głównymi źródłami są mięso, wątróbka, jajka, ryby, nasiona słonecznika, otręby pszenne, orzechy czy grzyby. Niestety wrażliwość na wysoką temperaturę sprawia, że po obróbce termicznej zostaje nam go w pożywieniu niewiele. Warto więc zwrócić na to uwagę. Smacznym źródłem może być chociażby awokado. Coraz częściej przekonujemy się do jego maślanego smaku. Tłuszcz zawarty w awokado to bowiem w dużej mierze dobroczynne kwasy tłuszczowe o unikalnych właściwościach zdrowotnych. W kuchni możemy go używać na wiele sposobów – nie tylko jako składnik sałatek, ale również jako dużo zdrowszy substytut masła.

Jakie są dostępne preparaty w aptece?

W aptece znajdziemy preparaty jednoskładnikowe (z większą porcją tego składnika), ale również takie o złożonym składzie. Jednoskładnikowym środkiem jest ten zawierający 100 mg pantotenianu wapnia w jednej tabletce. Pozostała, zdecydowana większość, zawiera kwas pantotenowy w mniejszej porcji, jako składową kompleksów witaminowo-mineralnych, witamin prenatalnych oraz suplementów wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Dobrym źródłem kwasu pantotenowego są również preparaty zawierające wyciągi z drożdży.

Zachowajmy ostrożność

Moda modą, ale zachowajmy czujność. W przypadku pantotenianu wapnia, który jest źródłem kwasu pantotenowego, szczególną ostrożność powinny zachować osoby z hiperkalcemią (stan podwyższonego poziomu wapnia we krwi), kamicą nerkową, zaburzeniami czynności nerek czy nadwrażliwością na którykolwiek ze składników.

Piśmiennictwo:

Kennedy DO. B Vitamins and the Brain: Mechanisms, Dose and Efficacy-A Review. Nutrients 2016; 27: 8(2).
Brzezińska-Wcisło L. Evaluation of vitamin B6 and calcium pantothenate effectiveness on hair growth from clinical and trichographic aspects for treatment of diffuse alopecia in women. Wiad Lek 2001; 54(1-2): 11-8.
Yang M, Moclair B, Hatcher V, Kaminetsky J, Mekas M, Chapas A, Capodice J. A randomized, double-blind, placebo-controlled study of a novel pantothenic Acid-based dietary supplement in subjects with mild to moderate facial acne. Dermatol Ther (Heidelb) 2014; 4(1): 93-101.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

    Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

  • Jak przygotować się do Sylwestra?

    Sylwester to wydarzenie, które pozwala nam na huczne zamknięcie pewnego etapu w naszym życiu. Dlatego też, niezależnie od tego, czy spędzamy tę noc w kameralnym gronie, czy też bierzemy udział w zorganizowanym bankiecie, ważne jest, abyśmy czuli się dobrze sami ze sobą. Zadbajmy więc o to, żeby przygotować się do tego ostatniego wieczoru w roku najlepiej jak potrafimy. Pamiętajmy, że Sylwester to przede wszystkim czas beztroskiej zabawy do białego rana, podczas której królują fantastyczne kreacje i nie mniej fantastyczne makijaże.

  • Cera trądzikowa – jak o nią dbać? Oczyszczanie, tonizacja, nawilżanie, makijaż

    Cera trądzikowa jest bardzo specyficznym rodzajem skóry. Wymaga wyjątkowego podejścia, konsekwencji w pielęgnacji czy diecie. Osoby, które borykają się z tzw. pryszczami, często szukają lub sięgają po dziwne sposoby na pozbycie się trądziku. Kluczem do wygojenia cery trądzikowej jest wielotorowe działanie, nie zaś wybiórcze stosowanie zaleceń dermatologicznych. Jak właściwie dbać o cerę z problemem trądziku, co suplementować i jak dokładnie pielęgnować?

  • Jak pielęgnować skórę z niedoskonałościami?

    Nie tylko młodzież zmaga się z problemami z cerą. Zatkane pory, nadmiar sebum, zaskórniki czy wągry potrafią spędzić sen z powiek również dorosłym. Gładka i pozbawiona niedoskonałości skóra to cel, do którego warto dążyć. Istnieje wachlarz możliwości zadbania o cerę. Co może wpływać na tworzenie się niedoskonałości? Jak dobrać kosmetyki, które odpowiedzą na potrzeby skóry? Odkryj wskazówki pomocne przy planowaniu codziennej pielęgnacji.

  • Jak zregenerować włosy u fryzjera i profesjonalnymi kosmetykami?

    Włosy przez cały rok są narażone na wiele czynników zewnętrznych, które z czasem doprowadzają do zniszczenia ich struktury i obniżenia poziomu nawilżenia. Włosy stają się wtedy osłabione, pozbawione elastyczności, trudno się rozczesują i puszą. Ich powierzchnia jest szorstka, matowa, a końcówki rozdwajają się i zaczepiają o siebie, co powoduje dalsze uszkodzenia. Przeczytaj, jak przywrócić włosom blask, wygładzić je, odbudować i zabezpieczyć na przyszłość.

  • Jak pielęgnować okolicę oczu? Czym się różni krem pod oczy od kremu do twarzy?

    Pielęgnacja okolicy oczu jest bardzo ważna, ponieważ skóra w tym rejonie jest bardzo delikatna i wrażliwa. Począwszy od delikatnego usuwania makijażu, stosowanie kremów pod oczy i zimnych kompresów, po używanie ochrony przeciwsłonecznej oraz dbanie o dietę bogatą w antyoksydanty – wszystko ma znaczenie, jeśli chcemy, aby nasze spojrzenie było świeże i rozświetlone.

  • Heterochromia – czym jest?

    Różnobarwność tęczówek, czyli heterochromia, to najczęściej fizjologiczne zjawisko, które nie powoduje żadnych ubocznych objawów. Ta wrodzona cecha jest czymś, co wyróżnia osoby posiadające oczy w dwóch różnych kolorach i uznawana jest za wyjątkowy dodatek do urody.

  • Dlaczego warto stosować kremy z wysokim filtrem SPF nawet pod makijaż?

    Ochrona przeciwsłoneczna to niezbędny element pielęgnacji skóry każdego typu przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, gdy zwiększa się ekspozycja na słońce. Mimo że duża ilość naturalnego światła ma wiele pozytywnych aspektów, jego wpływ na skórę jest także szkodliwy i może prowadzić do przedwczesnego starzenia się, zmian pigmentacyjnych, a nawet raka skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij