Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc
Anna Posmykiewicz

Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc

Okres świąteczno-noworoczny to najpiękniejszy czas w roku. Przygotowania do Świąt, wspólne kolędowanie, a potem Sylwester, Nowy Rok i szampańska zabawa - każdy z nas to bardzo lubi! Niestety, w tym pięknym okresie zdecydowanie rośnie ryzyko oparzeń i urazów ciała spowodowanych niewłaściwym używaniem petard i fajerwerków.

Dlaczego często dochodzi do oparzeń i urazów w czasie sylwestrowo-noworocznych fajerwerków i zimnych ogni?

Przede wszystkim ma to związek z nieumiejętnym "odpalaniem" petard. Każdemu wydaje się, że wie, jak należy użyć danego fajerwerku, nie czyta zatem instrukcji, co niestety może skończyć się tragicznie. Poza tym, odpalaniu petard często towarzyszy nadmierna brawura i chęć popisania się przed znajomymi, dlatego też petardy nie są odpalane spokojnie i powoli, a bardzo szybko i nieostrożnie. Dodatkowym czynnikiem wywołującym liczne wypadki jest alkohol - odpalanie petard po jego spożyciu niestety także często kończy się wypadkiem. 

Jakie urazy może spowodować nieprawidłowe odpalanie petard i fajerwerków?

Przede wszystkim niewłaściwe używanie petard może doprowadzić do powstania oparzenia, rany szarpanej lub uszkodzenia wzroku. 

Powiązane produkty

Czym jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie skóry i w zależności od stopnia oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego, promieni słonecznych UV. Rozległe oparzenie może doprowadzić nawet do wstrząsu, który może skończyć się śmiercią.

Czy każde oparzenie jest takie samo?

Nie. Wyróżnia się kilka stopni oparzeń:

  • Oparzenie I stopnia. Ten rodzaj oparzenia obejmuje tylko naskórek, objawami oparzenia jest zaczerwienienie skóry oraz ból, po kilku dniach może dołączyć mocne swędzenie skóry w miejscu oparzenia. Objawy ustępują po kilku dniach, nie dochodzi do powstania blizny.

  • Oparzenie II stopnia powierzchowne (stopień II A). W tym rodzaju oparzenia dochodzi do zajęcia naskórka i części skóry właściwej, ponadto pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Zmiany goją się zwykle do trzech tygodni, zwykle też nie pozostają blizny.

  • Oparzenie II stopnia głębokie (stopień II B). W tym rodzaju oparzenie obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej. Skóra staje się blada z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych, co powoduje mniejszą bolesność. Oparzenie goi się zwykle kilka tygodni, zwykle też pozostają blizny.

  • Oparzenie III stopnia. Pojawia się martwica, która obejmuje skórę właściwą, jak również naczynia krwionośne, nerwy oraz podskórną tkankę tłuszczową. Skóra staje się perłowobiała, czasem białoszara lub brunatna. Skóra jest twarda i sucha. Ten rodzaj oparzenia goi się długo, zwykle wymaga przeszczepu, zawsze pozostawia bliznę.

  • Oparzenie IV stopnia. W tym rodzaju oparzenia martwica sięga głębiej położnych tkanek, obejmuje mięśnie, ścięgna i kości. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do zwęglenia oparzonej części ciała. 

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w sytuacji, kiedy dojdzie do poparzenia przez petardy i fajerwerki? 

W pierwszej kolejności należy odsunąć poszkodowanego od miejsca wybuchu. Jeśli doszło do zapalenia odzieży, natychmiast należy ją ugasić. W tej sytuacji należy zdjąć palącą się odzież i polać ją wodą lub położyć na ziemi i "przydusić" kocem lub np. swoją kurtką. Można też poszkodowanego przewrócić na ziemię i na nim starać się ugasić płonące ubranie, także przyciskając je kocem lub kurtką.

  • Nie wolno zdejmować z poszkodowanego fragmentów odzieży, która przykleiła się do skóry.
  • Nie wolno gasić płonącego za pomocą gaśnicy oraz przekłuwać powstałych pęcherzy.
  • Nie wolno smarować oparzonego miejsca żadnymi maściami i kremami.

Niestety, w przypadku odpalania petard i fajerwerków, może też dojść do innych urazów. Może zdarzyć się, że petarda naderwie rękę. W takiej sytuacji należy koniecznie unieść uszkodzoną kończynę wyżej, ponad poziom serca, zaś na krwawiącą ranę założyć opatrunek, który można ucisnąć ręką. Niezwłocznie należy wzywać pogotowie ratunkowe!Jeśli na dłoniach poszkodowanego znajdują się pierścionki, należy od razu je zdjąć - w późniejszym czasie bowiem powstanie opuchlizna, która uniemożliwi zdjęcie biżuterii. Poparzone miejsce należy zacząć chłodzić wodą - najlepiej, aby woda miała około 20-25 st.C, strumień wody najlepiej umieścić w odległości około 25 cm od oparzonego miejsca. Czas polewania wodą powinien wynosić około 25 minut lub do czasu ustąpienia bólu. Jeśli oparzeniu uległa znaczna powierzchnia ciała, wtedy najlepiej owinąć poszkodowanego czystym, wilgotnym materiałem. Jeśli oparzenia są rozległe i głębokie, nie polewamy ich wodą! Należy starać się unikać dotykać oparzonego miejsca, po jego schłodzeniu można na nim położyć jedynie specjalny jałowy lub hydrożelowy opatrunek (zwykle jednak nie nosimy ich ze sobą). Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe, można to zrobić oczywiście wcześniej, jeśli jesteśmy w kilka osób. 

W przypadku, kiedy w wyniku wybuchu dojdzie do uszkodzenia oka, można przemyć je wodą, jednak najważniejsze jest jak najszybsze wezwania karetki - poszkodowanemu należy bowiem udzielić fachowej pomocy okulistycznej! 

Widać zatem, że czasami sylwestrowo - noworoczne szaleństwa mogą skończyć się tragicznie i o ich przykrych konsekwencjach możemy niestety pamiętać do końca życia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby bawić się rozsądnie, nie popisywać się przed znajomymi, a jeśli ilość wypitego alkoholu była duża, najlepiej w ogóle odpuścić sobie petardy i fajerwerki. Dzięki temu wieczór sylwestrowy zapisze się we wspomnieniach jako miły i przyjemny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie rumienia

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

    EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.