Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc
Anna Posmykiewicz

Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc

Okres świąteczno-noworoczny to najpiękniejszy czas w roku. Przygotowania do Świąt, wspólne kolędowanie, a potem Sylwester, Nowy Rok i szampańska zabawa - każdy z nas to bardzo lubi! Niestety, w tym pięknym okresie zdecydowanie rośnie ryzyko oparzeń i urazów ciała spowodowanych niewłaściwym używaniem petard i fajerwerków.

Dlaczego często dochodzi do oparzeń i urazów w czasie sylwestrowo-noworocznych fajerwerków i zimnych ogni?

Przede wszystkim ma to związek z nieumiejętnym "odpalaniem" petard. Każdemu wydaje się, że wie, jak należy użyć danego fajerwerku, nie czyta zatem instrukcji, co niestety może skończyć się tragicznie. Poza tym, odpalaniu petard często towarzyszy nadmierna brawura i chęć popisania się przed znajomymi, dlatego też petardy nie są odpalane spokojnie i powoli, a bardzo szybko i nieostrożnie. Dodatkowym czynnikiem wywołującym liczne wypadki jest alkohol - odpalanie petard po jego spożyciu niestety także często kończy się wypadkiem. 

Jakie urazy może spowodować nieprawidłowe odpalanie petard i fajerwerków?

Przede wszystkim niewłaściwe używanie petard może doprowadzić do powstania oparzenia, rany szarpanej lub uszkodzenia wzroku. 

Czym jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie skóry i w zależności od stopnia oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego, promieni słonecznych UV. Rozległe oparzenie może doprowadzić nawet do wstrząsu, który może skończyć się śmiercią.

Czy każde oparzenie jest takie samo?

Nie. Wyróżnia się kilka stopni oparzeń:

 • Oparzenie I stopnia. Ten rodzaj oparzenia obejmuje tylko naskórek, objawami oparzenia jest zaczerwienienie skóry oraz ból, po kilku dniach może dołączyć mocne swędzenie skóry w miejscu oparzenia. Objawy ustępują po kilku dniach, nie dochodzi do powstania blizny.

 • Oparzenie II stopnia powierzchowne (stopień II A). W tym rodzaju oparzenia dochodzi do zajęcia naskórka i części skóry właściwej, ponadto pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Zmiany goją się zwykle do trzech tygodni, zwykle też nie pozostają blizny.

 • Oparzenie II stopnia głębokie (stopień II B). W tym rodzaju oparzenie obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej. Skóra staje się blada z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych, co powoduje mniejszą bolesność. Oparzenie goi się zwykle kilka tygodni, zwykle też pozostają blizny.

 • Oparzenie III stopnia. Pojawia się martwica, która obejmuje skórę właściwą, jak również naczynia krwionośne, nerwy oraz podskórną tkankę tłuszczową. Skóra staje się perłowobiała, czasem białoszara lub brunatna. Skóra jest twarda i sucha. Ten rodzaj oparzenia goi się długo, zwykle wymaga przeszczepu, zawsze pozostawia bliznę.

 • Oparzenie IV stopnia. W tym rodzaju oparzenia martwica sięga głębiej położnych tkanek, obejmuje mięśnie, ścięgna i kości. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do zwęglenia oparzonej części ciała. 

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w sytuacji, kiedy dojdzie do poparzenia przez petardy i fajerwerki? 

W pierwszej kolejności należy odsunąć poszkodowanego od miejsca wybuchu. Jeśli doszło do zapalenia odzieży, natychmiast należy ją ugasić. W tej sytuacji należy zdjąć palącą się odzież i polać ją wodą lub położyć na ziemi i "przydusić" kocem lub np. swoją kurtką. Można też poszkodowanego przewrócić na ziemię i na nim starać się ugasić płonące ubranie, także przyciskając je kocem lub kurtką.

 • Nie wolno zdejmować z poszkodowanego fragmentów odzieży, która przykleiła się do skóry.
 • Nie wolno gasić płonącego za pomocą gaśnicy oraz przekłuwać powstałych pęcherzy.
 • Nie wolno smarować oparzonego miejsca żadnymi maściami i kremami.

Niestety, w przypadku odpalania petard i fajerwerków, może też dojść do innych urazów. Może zdarzyć się, że petarda naderwie rękę. W takiej sytuacji należy koniecznie unieść uszkodzoną kończynę wyżej, ponad poziom serca, zaś na krwawiącą ranę założyć opatrunek, który można ucisnąć ręką. Niezwłocznie należy wzywać pogotowie ratunkowe!Jeśli na dłoniach poszkodowanego znajdują się pierścionki, należy od razu je zdjąć - w późniejszym czasie bowiem powstanie opuchlizna, która uniemożliwi zdjęcie biżuterii. Poparzone miejsce należy zacząć chłodzić wodą - najlepiej, aby woda miała około 20-25 st.C, strumień wody najlepiej umieścić w odległości około 25 cm od oparzonego miejsca. Czas polewania wodą powinien wynosić około 25 minut lub do czasu ustąpienia bólu. Jeśli oparzeniu uległa znaczna powierzchnia ciała, wtedy najlepiej owinąć poszkodowanego czystym, wilgotnym materiałem. Jeśli oparzenia są rozległe i głębokie, nie polewamy ich wodą! Należy starać się unikać dotykać oparzonego miejsca, po jego schłodzeniu można na nim położyć jedynie specjalny jałowy lub hydrożelowy opatrunek (zwykle jednak nie nosimy ich ze sobą). Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe, można to zrobić oczywiście wcześniej, jeśli jesteśmy w kilka osób. 

W przypadku, kiedy w wyniku wybuchu dojdzie do uszkodzenia oka, można przemyć je wodą, jednak najważniejsze jest jak najszybsze wezwania karetki - poszkodowanemu należy bowiem udzielić fachowej pomocy okulistycznej! 

Widać zatem, że czasami sylwestrowo - noworoczne szaleństwa mogą skończyć się tragicznie i o ich przykrych konsekwencjach możemy niestety pamiętać do końca życia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby bawić się rozsądnie, nie popisywać się przed znajomymi, a jeśli ilość wypitego alkoholu była duża, najlepiej w ogóle odpuścić sobie petardy i fajerwerki. Dzięki temu wieczór sylwestrowy zapisze się we wspomnieniach jako miły i przyjemny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij