Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc - portal DOZ.pl
Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc
Anna Posmykiewicz

Oparzenia po petardach i fajerwerkach - pierwsza pomoc

Okres świąteczno-noworoczny to najpiękniejszy czas w roku. Przygotowania do Świąt, wspólne kolędowanie, a potem Sylwester, Nowy Rok i szampańska zabawa - każdy z nas to bardzo lubi! Niestety, w tym pięknym okresie zdecydowanie rośnie ryzyko oparzeń i urazów ciała spowodowanych niewłaściwym używaniem petard i fajerwerków.

Dlaczego często dochodzi do oparzeń i urazów w czasie sylwestrowo-noworocznych fajerwerków i zimnych ogni?

Przede wszystkim ma to związek z nieumiejętnym "odpalaniem" petard. Każdemu wydaje się, że wie, jak należy użyć danego fajerwerku, nie czyta zatem instrukcji, co niestety może skończyć się tragicznie. Poza tym, odpalaniu petard często towarzyszy nadmierna brawura i chęć popisania się przed znajomymi, dlatego też petardy nie są odpalane spokojnie i powoli, a bardzo szybko i nieostrożnie. Dodatkowym czynnikiem wywołującym liczne wypadki jest alkohol - odpalanie petard po jego spożyciu niestety także często kończy się wypadkiem. 

Jakie urazy może spowodować nieprawidłowe odpalanie petard i fajerwerków?

Przede wszystkim niewłaściwe używanie petard może doprowadzić do powstania oparzenia, rany szarpanej lub uszkodzenia wzroku. 

Czym jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie skóry i w zależności od stopnia oparzenia także głębiej położonych tkanek lub narządów wskutek ciepła, żrących substancji chemicznych, prądu elektrycznego, promieni słonecznych UV. Rozległe oparzenie może doprowadzić nawet do wstrząsu, który może skończyć się śmiercią.

Czy każde oparzenie jest takie samo?

Nie. Wyróżnia się kilka stopni oparzeń:

 • Oparzenie I stopnia. Ten rodzaj oparzenia obejmuje tylko naskórek, objawami oparzenia jest zaczerwienienie skóry oraz ból, po kilku dniach może dołączyć mocne swędzenie skóry w miejscu oparzenia. Objawy ustępują po kilku dniach, nie dochodzi do powstania blizny.

 • Oparzenie II stopnia powierzchowne (stopień II A). W tym rodzaju oparzenia dochodzi do zajęcia naskórka i części skóry właściwej, ponadto pojawiają się pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Zmiany goją się zwykle do trzech tygodni, zwykle też nie pozostają blizny.

 • Oparzenie II stopnia głębokie (stopień II B). W tym rodzaju oparzenie obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej. Skóra staje się blada z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Dochodzi do uszkodzenia zakończeń nerwowych, co powoduje mniejszą bolesność. Oparzenie goi się zwykle kilka tygodni, zwykle też pozostają blizny.

 • Oparzenie III stopnia. Pojawia się martwica, która obejmuje skórę właściwą, jak również naczynia krwionośne, nerwy oraz podskórną tkankę tłuszczową. Skóra staje się perłowobiała, czasem białoszara lub brunatna. Skóra jest twarda i sucha. Ten rodzaj oparzenia goi się długo, zwykle wymaga przeszczepu, zawsze pozostawia bliznę.

 • Oparzenie IV stopnia. W tym rodzaju oparzenia martwica sięga głębiej położnych tkanek, obejmuje mięśnie, ścięgna i kości. W bardzo ciężkich przypadkach dochodzi do zwęglenia oparzonej części ciała. 

Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w sytuacji, kiedy dojdzie do poparzenia przez petardy i fajerwerki? 

W pierwszej kolejności należy odsunąć poszkodowanego od miejsca wybuchu. Jeśli doszło do zapalenia odzieży, natychmiast należy ją ugasić. W tej sytuacji należy zdjąć palącą się odzież i polać ją wodą lub położyć na ziemi i "przydusić" kocem lub np. swoją kurtką. Można też poszkodowanego przewrócić na ziemię i na nim starać się ugasić płonące ubranie, także przyciskając je kocem lub kurtką.

 • Nie wolno zdejmować z poszkodowanego fragmentów odzieży, która przykleiła się do skóry.
 • Nie wolno gasić płonącego za pomocą gaśnicy oraz przekłuwać powstałych pęcherzy.
 • Nie wolno smarować oparzonego miejsca żadnymi maściami i kremami.

Niestety, w przypadku odpalania petard i fajerwerków, może też dojść do innych urazów. Może zdarzyć się, że petarda naderwie rękę. W takiej sytuacji należy koniecznie unieść uszkodzoną kończynę wyżej, ponad poziom serca, zaś na krwawiącą ranę założyć opatrunek, który można ucisnąć ręką. Niezwłocznie należy wzywać pogotowie ratunkowe!Jeśli na dłoniach poszkodowanego znajdują się pierścionki, należy od razu je zdjąć - w późniejszym czasie bowiem powstanie opuchlizna, która uniemożliwi zdjęcie biżuterii. Poparzone miejsce należy zacząć chłodzić wodą - najlepiej, aby woda miała około 20-25 st.C, strumień wody najlepiej umieścić w odległości około 25 cm od oparzonego miejsca. Czas polewania wodą powinien wynosić około 25 minut lub do czasu ustąpienia bólu. Jeśli oparzeniu uległa znaczna powierzchnia ciała, wtedy najlepiej owinąć poszkodowanego czystym, wilgotnym materiałem. Jeśli oparzenia są rozległe i głębokie, nie polewamy ich wodą! Należy starać się unikać dotykać oparzonego miejsca, po jego schłodzeniu można na nim położyć jedynie specjalny jałowy lub hydrożelowy opatrunek (zwykle jednak nie nosimy ich ze sobą). Po udzieleniu pierwszej pomocy należy wezwać pogotowie ratunkowe, można to zrobić oczywiście wcześniej, jeśli jesteśmy w kilka osób. 

W przypadku, kiedy w wyniku wybuchu dojdzie do uszkodzenia oka, można przemyć je wodą, jednak najważniejsze jest jak najszybsze wezwania karetki - poszkodowanemu należy bowiem udzielić fachowej pomocy okulistycznej! 

Widać zatem, że czasami sylwestrowo - noworoczne szaleństwa mogą skończyć się tragicznie i o ich przykrych konsekwencjach możemy niestety pamiętać do końca życia. Dlatego też bardzo ważne jest, aby bawić się rozsądnie, nie popisywać się przed znajomymi, a jeśli ilość wypitego alkoholu była duża, najlepiej w ogóle odpuścić sobie petardy i fajerwerki. Dzięki temu wieczór sylwestrowy zapisze się we wspomnieniach jako miły i przyjemny. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Badanie EKG – co to jest i jak wygląda elektrokardiografia?

  EKG (elektrokardiografia) to zabieg diagnostyczny, który wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnych zaburzeń pracy serca. EKG jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, może zostać wykonane zarówno u dziecka, nawet u niemowlęcia, jak i u człowieka dorosłego. Kiedy wykonuje się badanie EKG? Jak ono przebiega?

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

  Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

 • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

  Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

 • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

  Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, nie wiedząc dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom, jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, która można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

  TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

 • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

  Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij