Suchość skóry w chorobach tarczycy – postępowanie pielęgnacyjne
Magdalena Wierucka-Rybak

Suchość skóry w chorobach tarczycy – postępowanie pielęgnacyjne

Niedoczynnością gruczołu tarczowego określa się zespół objawów klinicznych wynikających z niedostatecznej stymulacji tkanek docelowych przez hormony tarczycy. Zaburzenie biochemiczne jest jednym z najczęstszych problemów hormonalnych, szczególnie na terenach, na których występuje niedobór jodu. Z punktu kosmetologicznego do głównych objawów skórnych choroby należy przewlekła suchość powłoki ciała.

Etiologia

Niedoczynność tarczycy jest najczęściej spowodowana zmniejszoną produkcją hormonów w komórkach pęcherzykowych tarczycy, do których należy tyroksyna (tzw.T4) oraz trójjodotyronina (tzw. T3). Do innych pierwotnych zaburzeń syntezy lub uwalniania T3/T4 mogą prowadzić leki, a także genetyczne uwarunkowania. Natomiast zaburzenia rozwojowe, przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie limfocytarne bądź inne zapalenia np. poporodowe, podostre, wpływające na utratę tkanki czynnej tarczycy, są przyczyną także jej niewydolności. Z drugiej strony choroby przebiegające z naciekaniem ośrodkowego układu nerwowego, urazy głowy, zaburzenia rozwojowe przysadki i podwzgórza, upośledzające syntezę i wydzielanie hormonów wpływających bezpośrednio na pobudzenie tarczycy tj. tyreoliberyna (TRH) oraz tyreotropina (TSH), również przyczyniają się do rozwoju choroby. Rzadko zdarza się także oporność tkanek docelowych na hormony tarczycy.

Podstawowa diagnostyka hormonalna

Podstawowym badaniem w diagnostyce chorób tarczycy jest oznaczenie TSH i hormonów gruczołu tarczowego w surowicy. W przypadku niedoczynności obserwujemy wzrost stężenia TSH a także spadek (lub norma) fT4 i fT3 (free-wolna), czyli wolnych frakcji hormonów tarczycy. Jeśli główną przyczyną niedoczynności tarczycy jest upośledzenie funkcji przysadki, wtedy obserwujemy spadek stężenia TSH, lub pozostaje ono w normie, i spadek obydwu wolnych frakcji hormonów tarczycy. 

Powiązane produkty

Objawy kliniczne

Ogólne objawy związane z niedoczynnością gruczołu tarczowego wykazują dużą zmienność i zależą od przyczyny, czasu trwania, dynamiki rozwoju choroby oraz nasilenia zaburzeń wydzielania hormonów.

Objawy ze strony skóry:

  • Pacjenci nie tolerują zimna, skarżą się na obrzęki dłoni, twarzy, powiek.
  • Dodatkowym problemem jest przewlekłe łysienie i ścieńczenie włosów.  Trichogram cebulek włosów potwierdza występowanie większości włosów w fazie spoczynku. Ponadto u osób chorych dochodzi także do przerzedzania się łuków brwiowych.
  • Dodatkowym problemem jest zmniejszona potliwość, a także bladość i żółtawy odcień skóry, będący wynikiem zaburzenia przemiany karotenu.
  • Można zaobserwować nadmierne rogowacenie naskórka (szczególnie na łokciach i kolanach), które nazywane jest „objawem brudnych kolan i łokci”. Naskórek w miejscach zmienionych chorobowo jest szorstki, pomarszczony i łuszczący się.
  • Najczęstszym objawem niedoczynności tarczycy jest suchość skóry i włosów.

Objawy ze strony układu nerwowo-mięśniowego:

  • zaburzenia czucia,
  • sztywność mięśni,
  • osłabienie.

Objawy ze strony układu krążenia:

  • zwolnienie rytmu serca (bradykardia),
  • duszność wysiłkowa,
  • hipercholesterolemia,
  • hipertrójglicerydemia.

Zaburzenia ze strony układu oddechowego:

  • zmniejszona wentylacja pęcherzykowa,
  • objętość oddechowa.

Częstym objawem towarzyszącym niedoczynności gruczołu tarczowego jest zmniejszona koncentracja i pamięć, a także spowolnienie myślenia oraz mowy, lub senność i depresja [1]. Nieodzownym elementem objawów jest wzrost masy ciała, wynikający ze spowolnienia podstawowej i całkowitej przemiany materii.

Przewlekła suchość skóry

Główną przyczyną występowania objawów skórnych w przebiegu niedoczynności tarczycy jest spowolnienie metabolizmu. W następstwie tego procesu dochodzi do upośledzenia biosyntezy i homeostazy oraz degradacji glukozaminoglikanów (GAG) skórnych. GAG to galaretowane substancje polisacharydowe, które zbudowane są z powtarzających się jednostek. Głównym miejscem ich syntezy i uwalniania są fibroblasty. Komórki te mają zdolność również wytwarzania znacznych ilości siarczanu heparanu, siarczanu chondroityny czy siarczanu dermatynu.  Do GAG należy m.in. kwas hialuronowy (HA), występujący we wszystkich tkankach organizmu, którego główną właściwością jest zdolność do wiązania wody w swojej polisacharydowej sieci. Niedobór lub brak hormonów gruczołu tarczowego prowadzi do uogólnionego niedoboru kwasu hialuronowego. Jego utrata powoduje utratę tej zdolności, co wpływa na wysuszanie jej warstw [2]. 

Właściwości skóry zależą w dużej mierze od bariery lipidowej naskórka. Jednym z etapów postępującego wysuszania skóry jest utrata lipidów. Spowolnienie w warunkach niedoczynności tarczycy procesu keratynizacji, sprzyja również zmniejszonej produkcji lipidów tj. ceramidów, cholesterolu, wosków, wolnych kwasów tłuszczowych z wydzieliny łojowej (sebum). Dodatkowo spowolnieniu ulega synteza HA a także i NMF (naturalnego czynnika nawilżającego). Kiedy bariera lipidowa zostaje naruszona, z powodu zmniejszonej stymulacji komórek do syntezy jej elementów, wilgoć może parować. Wskutek braku naturalnych czynników nawilżających, utraty składników lipidowych, skóra nie może zatrzymać wystarczającej ilości wody i staje się sucha. 

Charakterystyczny obrzęk śluzowaty

Obrzęk tkanki podskórnej powstały w wyniku gromadzenia się mukopolisacharydów, a przede wszystkim albumin w skórze, prowadzi do występowania tzw. obrzęku śluzowatego. Charakteryzuje się on występowaniem twardej zmiany obrzękowej i braku „dołka” podczas ucisku. Obrzęk występuje m.in. na dłoniach, a także na powiekach i twarzy powodując pogrubienie jej rysów oraz zmniejszając możliwości mimiki.

Postępowanie pielęgnacyjne

Skóra sucha w warunkach niedoczynności tarczycy zmusza do starannego doboru preparatów pielęgnacyjnych, których składniki powinny wpływać na przywrócenia fizjologicznej bariery naskórkowej, dostarczeniu substancji, które ułatwią produkcję składników NMF, płaszcza tłuszczowego skóry, lipidów naskórka, a także usprawnienia różnicowanie jego komórek. W tym celu powinno wykorzystać się preparaty nie tylko nawilżające, ale również zmiękczające i natłuszczające [3].

Jakich substancji poszukiwać?

Wśród czynników okluzyjnych, powlekających naskórek i ochraniających przed nadmiernym odparowaniem wody zalicza się substancje tj. wazelinę, parafinę, skwalen oraz woski roślinne. Do głęboko nawilżających a także regenerujących komponentów kosmetyków na uwagę zasługują: masło shea, ceramidy, oraz naturalne oleje roślinne np. z awokado czy z migdałów. Środki te zmiękczą zrogowaciały i szorstki naskórek, odbudują warstwę lipidową wzbogacając ją w NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), a także zwiążą wodę w naskórku. Warto również sięgnąć po związki naturalnie występujące w naszej skórze. Wśród nich wyróżnić można m.in. mocznik a także kwas mlekowy, hialuronowy. Te nietoksyczne i hipoalergiczne związki są doskonale tolerowane przez skórę, uzupełniając niedobory naturalnych czynników nawilżających. Mocznik w niższych stężeniach wykazuje działanie nawilżające, natomiast wyższe (powyżej 10%) będzie dodatkowo działać keratolitycznie. Kremy z takim stężeniem warto wykorzystać w pielęgnacji łokci, kolan oraz pięt. Kwas mlekowy, jako jeden z głównych skalników NMF, wykazuje pozytywne działanie stymulujące odbudowę ceramidów w skórze,  dzięki czemu wpływa bezpośrednio na uszczelnienie bariery lipidowej naskórka. Natomiast kwas hialuronowy, wiążąc wodę w naskórku, nawilży go.

Przypisy:

  1. Endokrynologia kliniczna. Podręcznik dla studentów. Red. Andrzej Milewicz. Wyd. II rozszerzone. Akademia Medyczna im. Piastów Śląskich, Wrocław 2007.
  2. Smith TJ., Bahn RS., Gorman CA. Hormonal regulation of hyaluronate synthesis in cultured human fi broblasts: evidence for differences between retroocular and dermal fibroblasts. J Clin Endocrinol Metab 1989; 69: 1019–1023.
  3. Delgermurun B., Klencki M. Niedoczynność tarczycy jako przyczyna suchości skóry. Pol J Cosmetol 2013, 16(3): 179-185.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.