Typy chłoniaków nieziarniczych - portal DOZ.pl
Typy chłoniaków nieziarniczych
Michał Posmykiewicz

Typy chłoniaków nieziarniczych

Chłoniaki nieziarnicze najogólniej można podzielić na chłoniaki wywodzące się z limfocytów B i z limfocytów T. Zarówno wśród jednych, jak i drugich, wyróżnia się chłoniaki o małej złośliwości (tzw. chłoniaki indolentne), o średniej i dużej złośliwości. Ponadto chłoniaki można też podzielić na chłoniaki o pierwotnej lokalizacji węzłowej oraz pierwotnej lokalizacji pozawęzłowej.

Chłoniaki indolentne

Każdy z rodzajów chłoniaków ma swoje cechy charakterystyczne. W przypadku chłoniaków indolentnych obserwuje się powolny rozwój choroby, zwykle chorobę rozpoznaje się w okresie zmian uogólnionych, u chorego w czasie zmian uogólnionych nie można spodziewać się wyleczenia, zaś w przypadku istnienia wyłącznie ograniczonych zmian miejscowych możliwe jest wyzdrowienie u około 50% chorych. W przypadku chłoniaków o dużej i bardzo dużej złośliwości przebieg choroby jest  szybki, część przypadków jest wykrywana w okresie ograniczonych zmian miejscowych, jednak więcej przypadków wykrywa się w okresie zmian uogólnionych, czas przeżycia chorych nieleczonych jest bardzo krotki (tygodnie, miesiące), u chorych leczonych można oczekiwać około 50% wyleczeń. 

Szpiczak mnogi

Szczególnym przypadkiem chłoniaka nieziarniczego jest szpiczak mnogi, który wywodzi się z limfocytów B i charakteryzuje się rozsianymi lub wieloogniskowymi naciekami szpiku kostnego. Punktem wyjścia choroby jest klon złośliwych komórek plazmatycznych (limfocytów B), które niszczą kości i uniemożliwiają prawidłowe wytwarzanie elementów morfotycznych krwi. Choroba dotyczy osób po 40 roku życia, a szczyt zachorowań przypada na 60 rok życia. Etiologia choroby nie jest do końca poznana, w niektórych przypadkach do powstania choroby przyczyniają się czynniki genetyczne i promieniowanie jonizujące. Komórki szpiczaka produkują monoklonalne immunoglobuliny, ponad połowa przypadków to przeciwciała IgG. Szpiczak najczęściej lokalizuje się w kościach czaszki, żebrach, kręgach, kości miednicy, kości udowej i ramiennej. Pojawia się osłabienie, zmniejszenie masy ciała , stany podgorączkowe, poty nocne i bóle kostne. Bardzo często powikłaniem choroby są kompresyjne złamania trzonów  kręgów (chory staje sie niższy), zdarzają się też samoistne złamania kości. Ponadto mogą pojawić się objawy niewydolności nerek, przełom hiperkalcemiczny czy też zespół niedoboru przeciwciał. Może pojawić się też zespól nadmiernej lepkości krwi oraz skaza krwotoczna. Do rozpoznania szpiczaka mnogiego potrzebne jest stwierdzenie przynajmniej dwóch z trzech głównych objawów: występowanie monoklonalnej immunoglobuliny w surowicy krwi lub w moczu, ogniska komórek plazmatycznych w szpiku lub odsetek plazmocytów w szpiku przekraczający 15, ogniska osteolityczne lub osteoporoza u chorych ze zwiększeniem liczby plazmocytów w szpiku. W badaniach laboratoryjnych stwierdza się podwyższony poziom OB, białkomocz (obecność tzw. białka Bence'a- Jonesa), zwiększenie stężenia białka całkowitego, może pojawić się też niedokrwistość i małopłytkowość. W leczeniu stosowana jest chemioterapia.

Polecane dla Ciebie

Chłoniaki przewodu pokarmowego

Wśród chłoniaków o pierwotnie pozawęzłowej lokalizacji najczęściej występują chłoniaki przewodu pokarmowego. 90% tych chłoniaków o małej złośliwości typu MALT rozwija sie w żołądku na tle przewlekłego zakażenia Helicobacter pylori. Chłoniaki przewodu pokarmowego najczęściej lokalizują się w żołądku, rzadziej w jelicie cienkim, jeszcze rzadziej w jelicie grubym. We wczesnym okresie choroba ma często przebieg bezobjawowy, później mogą pojawić się bóle brzucha, zaburzenia łaknienia oraz gorączka, poty nocne, zmniejszenie masy ciała. Powikłaniem choroby może być krwawienie, niedrożność jelit, perforacja, zespół złego wchłaniania i zespół utraty białka. Do rozpoznania choroby wykorzystuje się badania endoskopowe z biopsją i pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. W zależności od okresu choroby do leczenia wykorzystuje się antybiotyki, leczenie chirurgiczne, chemioterapię i naświetlania. 

Chłoniaki złośliwe skóry

Rodzajem chłoniaków wywodzących się z limfocytów T są chłoniaki złośliwe skóry. Zalicza się do nich ziarniniak grzybiasty. W jego przebiegu, w pierwszym okresie (okres przedziarniczy) pojawia się ostro odgraniczony naciekowy rumień z niewielkim łuszczeniem skóry, charakterystyczny jest długo utrzymujący się świąd. Pomiędzy rumieniowatymi zmianami występuje prawidłowa skóra. W okresie naciekowym dochodzi do pogrubienia i zajęcia całej skóry. Kolejny okres to okres rozwoju zmian guzowatych (ziarniniakowych). Tworzą się w nim półkoliste guzy w obrębie nacieczonej tkanki, ze skłonnością do tworzenia nadżerek i owrzodzeń. W okresie uogólnienia dochodzi do zajęcia węzłów chłonnych, wątroby, płuc, przewodu pokarmowego i ośrodkowego układu nerwowego. W leczeniu wykorzystuje się metodę PUVA- naświetlanie skóry promieniowaniem nadfioletowym po podaniu psolarenu, ponadto stosowany  jest też do leczenia interferon alfa czy naświetlanie całego ciała wiązką elektronów, w zaawansowanej fazie choroby stosuje się chemioterapię paliatywną. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Badanie PET – co to jest, co wykrywa? Jakie są możliwe uboczne badania?

  Badanie PET to inaczej pozytonowa tomografia emisyjna. Jest to nieinwazyjne badanie diagnostyczne, wykorzystuje techniki radioizotopowe, dzięki którym można ocenić procesy metaboliczne zachodzące w organizmie.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij