Smoczy owoc – czym jest dragon fruit i jakie właściwości prozdrowotne posiada
Maria Brzegowy

Smoczy owoc – czym jest dragon fruit i jakie właściwości prozdrowotne posiada

Hylocereus undatus, znany jako smoczy owoc, pitaya albo truskawkowa gruszka wzbudza zainteresowanie większości z nas. Jego specyficzny, piękny wygląd rzuca się w oczy od razu, a jeszcze bardziej ciekawi wnętrze – zazwyczaj białe (ale może być też jasnoczerwone), apetycznie nakropkowane jadalnymi ziarenkami - niczym śmietankowy mus straciatella. Czym jest smoczy owoc, jak smakuje i jakie właściwości prozdrowotne posiada?

Smoczy owoc – skąd pochodzi, jak smakuje i ile kosztuje

Hylocereus undatus pochodzi z tropikalnych lasów Meksyku oraz rejonów Ameryki Środkowej i Południowej. Określenie „smoczy owoc” wzięło się stąd, że dosyć niewielką „bulwę” pokrywa z zewnątrz łuska niczym ta z legendarnych bajek o smokach. Struktura przypomina kiwi – podobnie jak ono, owoc jest bowiem soczysty i zawiera drobniutkie ziarenka. Z kolei jego smak zależy od koloru, choć niestety, większość z nas pozostaje po jego skosztowaniu rozczarowana. Żółty owoc przypomina słodkie mango albo ananasa, podczas gdy czerwona wersja jest nieco kwaskowata. Zarówno jednemu, jak i drugiemu towarzyszy jednak mdły posmak co utrudnia raczej wykorzystanie smoczego owocu jako dania solo. Cena jednej sztuki to ok. 10 zł, więc naprawdę całkiem sporo jak za porcję witamin i składników mineralnych.

Dragon fruit i jego prozdrowotne właściwości

Majowie wykorzystywali liście i kwiaty owocu jako środek obniżający zbyt wysoką glikemię (inaczej poziom cukru we krwi), a także jako lekarstwo moczopędne. Współczesna literatura również potwierdza, że pitaya to owoc o prozdrowotnych właściwościach, na które warto zwrócić uwagę. Wszystko za sprawą wysokiego potencjału antyoksydacyjnego owocu – pitaya to źródło polifenoli, betalain oraz kwasu askorbinowego. Wszystkie one posiadają udowodnione, korzystne działanie na organizm człowieka. Wśród innych owoców egzotycznych, takich jak ananas, granat, karambola, liczi, mango albo papaja, dragon fruit nie wyróżnia się jednak swoim składem – posiada najniższy całkowity status przeciwutleniający.

Wysoki potencjał antyoksydacyjny owocu sprawia, że będzie on przydatny w profilaktyce wielu chorób przewlekłych niezakaźnych – m.in. chorób nowotworowych czy cukrzycy. To także możliwość uregulowania nieprawidłowego profilu lipidowego (poprzez obniżenie za wysokiego poziomu cholesterolu całkowitego) oraz środek pozwalający na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. W codziennej diecie warto jednak sięgać również i po inne owoce egzotyczne – pitaya nie jest bowiem szczególnym produktem w tej grupie, a wręcz posiada wśród nich najniższy status przeciwutleniający.

Smoczy owoc, a odchudzanie – czy można go jeść na diecie?

Pitaya to owoc niskokaloryczny. 100g części jadalnych owocu dostarcza ok. 50 kcal – podobnie jak taka sama ilość jabłka. Równolegle, w porównaniu z nim, smoczy owoc dostarcza 4-krotnie razy więcej białka. Średniej wielkości cały owoc to zaledwie 75 kcal, podczas gdy np. banan – już 150 kcal.

Dzięki temu, że pitaya należy do niskokalorycznych owoców, świetnie sprawdzi się w diecie osób dbających o sylwetkę bądź też zamierzających zredukować nadmierną masę ciała. W połączeniu z przykładowo jogurtem naturalnym, smoczy owoc stworzy ciekawy deser, który urozmaici codzienne menu. Najlepiej wykorzystać go jako element świeżo przygotowanego soku albo dodatek do lodów.

Smoczy owoc i jego wykorzystanie w kuchni – co smacznego można przygotować?

Ponieważ pitaya to spora część wody – sprawdzi się więc w upalne dni jako posiłek na orzeźwienie. Najlepiej wykorzystać ją do przyrządzenia świeżych soków, smoothie i koktajlów, a także deserów, takich jak musy, lody, sorbety, sałatki owocowe i owocowo-warzywne. W sklepie można znaleźć również sproszkowany smoczy owoc – wykorzystajmy go jako dodatek do jogurtów, posypkę do sałatek albo element koktajlu. Pitayę, w związku z jej mdłym charakterem, najlepiej łączyć z wyrazistymi dodatkami, np. takimi o kwaśnym posmaku (pomarańcza, kiwi). Na świecie, ze smoczego owocu produkuje się wina oraz soki.

Przygotowując potrawę na bazie smoczego owocu, wykorzystaj sok z pomarańczy albo z cytryny. Kwaśny posmak wzmocni nieco intensywność posiłku – pitaya jest bowiem raczej mdła.

Czy warto sięgać po smoczy owoc?

Niewątpliwe warto i należy sięgać po… wszystkie owoce i warzywa. Aktualne badania mówią nam bowiem, że ponad wszelką wątpliwość produkty te powinny stanowić podstawowy element naszej codziennej diety. Zdaniem redakcji Dbam o Zdrowie, owoce takie jak pitaya, mogą stanowić ciekawe urozmaicenie codziennego menu, zwłaszcza jeśli przygotowujemy przyjęcie. Deser, taki jak przykładowo lody, na pewno wzbudzi w naszych gościach zachwyt i na długo pozostanie w ich pamięci. Na co dzień warto jednak sięgać po nasze rodzime owoce – raz, że są o wiele tańsze i bardziej dostępne, dwa – w niczym nie ustępują właściwościom prozdrowotnym owoców egzotycznych. Nasze polskie superfoods (inaczej superżywność) takie jak borówki, aronia, czarna i czerwona porzeczka, a także czarny bez, owoce rokitnika czy maliny albo truskawki, to taki sam potencjał antyoksydacyjny jak wspomniana pitaya. Nie bójmy się nowych smaków, ale dbajmy też o nasze tradycyjne.

  1. Kcalmar, Smoczy owoc, czyli jakie właściwości ma pitaja, kcalmar.com, dostęp 12.03.2018
  2. Kościuk M. i in., 2015, Aktywność przeciwutleniająca wybranych owoców egzotycznych, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, XLVIII, 3, 407-411
  3. Swarub K. i in., 2010, Effect of dragon fruit extract on oxidative stress and aortic stiffness in streptozocin-induced diabetes in rats, Pharhmacognosy Res., 2 (1), 31-35

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tłusty Czwartek na zdrowo. Co zamiast pączków i faworków?

    Pączek średniej wielkości dostarcza ok. 300 kalorii. W Tłusty Czwartek najczęściej zjadamy więcej niż jeden, często przy tej okazji kosztujemy również popularnych faworków, co w sumie daje bardzo dużą liczbę dostarczanych kalorii. Niestety po zjedzeniu tłustych pączków możemy odczuwać nieprzyjemną zgagę lub niestrawność. Czy można świętować Tłusty Czwartek bez nadmiaru kalorii i dolegliwości trawiennych?

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

  • Meal prep – na czym polega?

    Meal prep to metoda polegająca na przygotowywaniu posiłków i półproduktów na kilka dni. Mealprepowanie jest jednym z popularnych sposobów na dbanie o zdrowe odżywianie i kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

  • Rośliny trujące dla kota i psa. Wiosną zwróć uwagę na kwiaty w doniczce i w ogrodzie

    Wiosna to czas, gdy w domach coraz częściej pojawiają się żywe kwiaty – zarówno cięte, jak i w doniczkach. Niewiele osób jednak wie, że znaczna część tych roślin jest trująca dla psów i kotów.

  • Trening autogenny Schultza – na czym polega ta metoda relaksacji? Jakie przynosi efekty?

    Trening autogenny Schultza to jedna z najbardziej znanych metod relaksacyjnych, której skuteczność została potwierdzona w wielu badaniach naukowych. Czym jest trening autogenny Schultza i jak go praktykować?

  • Jak zmotywować się do ćwiczeń? Porady, jak utrzymać regularną aktywność fizyczną

    Regularna aktywność fizyczna jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Dla wielu osób utrzymanie systematyczności w ćwiczeniach bywa jednak trudne, w szczególności w obliczu natłoku codziennych obowiązków. Jak znaleźć w sobie motywację i sprawić, by ćwiczenia stały się nawykiem i częścią naszej codzienności?

  • Czy sprzątanie może być niebezpieczne dla zdrowia? Na te środki musisz uważać

    Sprzątanie przy użyciu chemicznych środków czystości negatywnie wpływa na płuca – wynika z najnowszych badań. Naukowcy ostrzegają, że regularne wdychanie oparów detergentów może przyczyniać się m.in. do rozwoju przewlekłych chorób układu oddechowego, a nawet pogarszać funkcjonowanie płuc u zdrowych osób. Jakich detergentów najlepiej unikać? Na co jeszcze wpływają środki czystości?

  • Jak wzmocnić stawy kolanowe? Praktyczne porady i zestawy ćwiczeń na kolana

    Stawy kolanowe są jednymi z najważniejszych stawów w ludzkim ciele. Ich prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie dla mobilności i komfortu w codziennym życiu. Problemy z kolanami mogą wystąpić z różnych powodów, a ból i osłabienie potrafią poważnie ograniczyć naszą aktywność. W tym artykule przedstawimy przyczyny bólu kolan, skuteczne sposoby na ich wzmocnienie, zalecane ćwiczenia oraz inne metody, które pomagają w utrzymaniu zdrowych stawów kolanowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl