Histiocytoza
Anna Posmykiewicz

Histiocytoza

Histiocytoza z komórek Langerhansa to heterogenna grupa chorób, charakteryzująca się nadmiernym rozrostem histiocytów, czyli komórek należących do układu odporności.

Uznaje się, że u podłoża choroby leżą zaburzenia w układzie immunologicznym. Choroba występuje bardzo rzadko, średnia wieku, w jakiej jest wykrywana, wynosi zwykle 3 lata.

Choroba może przybierać różną formę, charakteryzuje ją duża różnorodność objawów.

Zazwyczaj postacie choroby dzieli się na formę zlokalizowaną oraz uogólnioną : ostrą i przewlekłą. W postaci uogólnionej pierwsze objawy pojawiają się zwykle przed ukończeniem 2 roku życia, zaś w formie zlokalizowanej -zwykle nieco później.

Jakie zatem objawy mogą pojawić się w przebiegu histiocytozy?

Mogą być to ubytki w kościach sklepienia czaszki (widoczne są zazwyczaj jako miękkie uwypuklenie w czaszce), uporczywa „ciemieniucha”, grudkowa wysypka w kolorze od czerwonego do żółtobrunatnego występująca zwykle w okolicach pachwin, mostka, lędźwi czy też miedzy łopatkami. Ponadto może być widoczny wyciek z ucha niereagujący na leczenie antybiotykami, jedno- lub obustronny wytrzeszcz gałki ocznej, niegojenie się zębodołów po ekstrakcji zęba , bolesność dziąseł i przedwczesne wypadanie zębów. Czasami obecne są objawy skazy krwotocznej, nadmierne pragnienie, krwioplucie, duszność wysiłkowa, powiększenie węzłów chłonnych oraz nadmierna drażliwość.

Rozpoznanie choroby

Do rozpoznania choroby najbardziej przydatne są badania rentgenowskie. W zdjęciach rtg widoczne są charakterystyczne ubytki kostne, przede wszystkim w kościach czaszki, talerzach kości biodrowych oraz w kręgosłupie. Natomiast w zdjęciu rtg płuc bardzo często opisywany jest obraz pod postacią „plastra miodu” lub „motyla”. W badaniach laboratoryjnych uwagę może zwrócić niedokrwistość oraz obniżony poziom białych krwinek i płytek krwi. Obniżony jest też zwykle poziom białka całkowitego, zaś OB zwykle jest podwyższone.

Leczenie

Jeśli chodzi o leczenie, to w postaci zlokalizowanej można spróbować zastosować biopsję z podaniem preparatu sterydowego. W postaci uogólnionej stosuje się kurację doustną lekami sterydowymi, jak również leki o działaniu cytostatycznym. Długość i intensywność kuracji jest dobierana indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.

W przypadku postaci zlokalizowanych rokowanie jest zwykle pomyślne, gorzej natomiast rokują pacjenci z rozpoznaną postacią uogólnioną.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Bezpieczne święta – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach

  Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas magiczny. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na najpiękniejszy dzień w roku, jakim jest Wigilia. Zapach pieczonych pierniczków i choinki roznosi się po całym mieszkaniu i wprowadza nas w wyjątkowy nastrój. Musimy sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nawet w tym magicznym okresie jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwa i łatwo może dojść do nieprzewidzianego wypadku.

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

  Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

 • Chirurgiczne usuwanie znamion – jak przygotować się do zabiegu?

  Nie każde znamię na skórze jest niebezpieczne, ale warto nieustannie je obserwować. Do jakiego specjalisty udać się, gdy znamię wzbudza u nas niepokój? Kiedy należy je usunąć? Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?   

 • Nadmierna senność u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

  Przyczyn nadmiernej senności u dzieci jest bardzo dużo. Część z nich jest zupełnie błaha, natomiast część może mieć związek z poważnymi zaburzeniami. Jakie są najczęstsze przyczyny nadmiernej senności u dzieci? Co robić, gdy zaobserwujemy niepokojące objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij