Popękane i zniszczone pięty? Znamy na nie sposób.

Nie da się zaprzeczyć, że komfort naszego życia w znacznej mierze zależy od zadbanych stóp. Co więc możemy zrobić, gdy naszym piętom daleko do ideału, a ich powierzchnię pokrywają bolesne, utrudniające chód, pęknięcia?

U kogo częściej rogowacieją pięty?

Dolegliwość ta bardzo często bywa efektem noszenia nieprawidłowego obuwia. Większą skłonność do powstawania zrogowaceń przejawiają też osoby otyłe, z wadami postawy oraz kształtu stopy (pięta obciążona jest wówczas automatycznie o wiele większym naciskiem). Również u diabetyków, w wyniku zaburzeń krążenia krwi, komórki skóry szybciej obumierają tworząc podatne na pękanie zgrubienia. Zainfekowana, powstała w miejscu pęknięcia, nawet mała ranka, łatwo może się u nich przeistoczyć w rozległe owrzodzenie, a nie zapominajmy, że gojenie u cukrzyków jest bardzo utrudnione.

Nasz cudowny sojusznik – mocznik

Mocznik (zdecydowanie lepiej brzmiąca nazwa łacińska to „urea”) nie kojarzy się nam najlepiej. A powinien! Mocznik jest organicznym związkiem chemicznym, który w niskich stężeniach wykazuje działanie nawilżające, a w wyższych stężeniach (30-50%) działanie zmiękczające oraz złuszczające.

Najpierw znajdźmy więc krem z dużą zawartością mocznika (50%), a potem profilaktycznie (aby podtrzymać efekty przeprowadzonej kuracji), do codziennej pielęgnacji, stosujmy preparat o niższym stężeniu np. 10%.

Jak wybrać wartościowy krem z mocznikiem?

Najlepsze będą te kosmetyki, gdzie mocznik jest jednym ze składników wymienionych w pierwszej kolejności (świadczy to o wysokiej jego zawartości). Wykaz składników naszego kosmetyku jest bowiem określony zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI) i w malejącym porządku (według masy w momencie ich dodawania).

Maseczka - ratunek dla stóp

Raz w tygodniu warto przez kilkanaście minut moczyć stopy w kleiku z zaparzonego siemienia lnianego (stopy wkładamy do miski dopiero po wymieszaniu zawartości i sprawdzeniu temperatury). Taka kąpiel stóp zmiękczy skórę i złagodzi podrażnienia.

Jeśli chcemy w krótkim czasie poprawić wygląd naszych stóp, możemy też zafundować stopom przyspieszoną, nocną kurację. W tym celu wystarczy nałożyć na skórę grubą warstwę kremu natłuszczającego, a następnie zabezpieczyć stopy skarpetkami (bywa, że są one już w komplecie z kremem do stóp).

Wygodne obuwie połową sukcesu

To niedobrze, że przez długie jesienne i zimowe miesiące traktujemy nasze stopy po macoszemu.

Oczywiście opisane wyżej zabiegi to nie wszystko. Musimy pamiętać, że niezwykle ważne jest noszenie prawidłowego obuwia. Pięty powinny wygodnie spoczywać na szerokim, niewysokim obcasie. Nie do przyjęcia jest obuwie, z którego pięty wręcz "zwisają".


Podziel się: