Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie
Ewa Gąsecka

Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie

Są ludzie, którzy po spożyciu większej ilości mleka lub jego przetworów mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, bóle brzucha, biegunki. Często niesłusznie uważa się, że jest to alergia na mleko. Czym jest nietolerancja laktozy? Dowiedz się więcej.

Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy, który występuje wyłącznie w mleku ssaków.

W procesie trawienia jej cząsteczka jest rozkładana przez enzymy rąbka szczoteczkowego nabłonka jelita cienkiego, z których najważniejszym jest laktaza zlokalizowana w szczytowych partiach kosmków jelita cienkiego. Jeżeli tego enzymu jest za mało, występuje co najmniej jeden z wymienionych objawów: ból brzucha, biegunka, nudności, oddawanie nadmiernej ilości gazów i (lub) wzdęcie po spożyciu pokarmów zawierających laktozę.

Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej laktozy, stopnia niedoboru laktazy, postaci spożytego pokarmu.

Przyczyny

Przyczyny i postacie kliniczne mogą być różne – wśród nich wyróżniamy m.in.:

 • zaburzenia wchłaniania laktozy – jest to fizjologiczne zjawisko u ludzi zdrowych, kiedy spożycie produktów mlecznych przekracza możliwości trawienne laktazy w jelicie
 • pierwotny niedobór laktazy - jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wchłaniania i nietolerancji laktozy. Na ogół ujawnia się u starszej młodzieży i dorosłych, prawdopodobnie jest uwarunkowany genetycznie. Objawy rozpoczynają się stopniowo i nasilają się z wiekiem, rzadko dochodzi do całkowitego braku laktazy. Występuje u 25% dorosłych w Polsce, ale w krajach Dalekiego Wschodu u ponad 95%
 • wtórny niedobór laktazy - niedobór laktazy wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego na skutek zakażeń przewodu pokarmowego, zarażeń pasożytniczych, choroby trzewnej (celiakii), choroby Leśniowskiego i Cohna, chemioterapii nowotworów, zanikiem kosmków u dzieci z istotnym niedożywieniem lub wyniszczonych. Jest to dolegliwość przemijająca
 • wrodzona nietolerancja laktozy – bardzo rzadka, dziecko od momentu urodzenia nie posiada zdolności wytwarzania laktazy

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci polega na zmniejszeniu jej ilości lub jej wyeliminowaniu z diety (w zależności od tolerancji).

Zlecając dietę bezlaktozową, lekarz powinien zagwarantować dziecku odpowiednie dzienne spożycie wapnia w postaci innych produktów spożywczych niż mleko i jego przetwory i (lub) suplementacji preparatów wapnia. Oprócz nabiału wapń występuje w takich produktach jak sardynki, szproty zawierające kościec, jaja, pieczywo, mąki, kasze gruboziarniste, kapusta i inne warzywa liściaste, buraki, rośliny strączkowe, orzechy.

Dla niemowląt i dzieci z nietolerancją laktozy są dostępne preparaty mlekozastępcze. Najczęściej są to białkowe preparaty sojowe, w których laktozę zastąpioną innymi cukrami, wzbogacane w witaminy, żelazo, mikro- i makroelementy, aminokwasy.

Leczenie nietolerancji laktozy u dorosłych

U dorosłych najczęściej nie ma potrzeby całkowitej eliminacji mleka i jego przetworów z diety (z wyjątkiem wrodzonego niedoboru laktazy). Można podjąć próbę ograniczenia jej ilości w diecie poprzez pozostawienie w niej produktów zawierających częściowo strawioną laktozę lub dodatek egzogennej laktazy.

Wielu pacjentów z nietolerancją laktozy może spożywać produkty mleczne poddane częściowej obróbce, na przykład jogurty i inne produkty zawierające probiotyki (np. Lactobacillus acidophilus), twarogi, sery.

Wykazano, że jogurt spowalnia opróżnianie żołądka i czas pasażu jelitowego, zmniejszając nasilenie objawów nietolerancji laktozy. Podobnie działa spożywanie pokarmów stałych. Sery dojrzewające (żółte, pleśniowe) zawierają mniej laktozy niż inne rodzaje nabiału, dlatego są lepiej tolerowane.

W handlu dostępne jest też mleko o zmniejszonej ilości laktozy. Można także stosować egzogenną laktazę w postaci preparatów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach, które dodaje się do mleka przed spożyciem lub przyjmuje doustnie w trakcie spożywania jego produktów. Przy dużej nietolerancji wskazana jest suplementacja wapnia, aby zapobiec wystąpieniu osteoporozy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Osteopatia – czym zajmuje się osteopata i w jakich chorobach może pomóc?

  Osteopatia zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń układu ruchu, narządów wewnętrznych oraz układu współczulnego. Za jej twórcę uznaje się amerykańskiego lekarza Andrewa Taylora Stilla, który stworzył American School of Osteopathy – instytucję zrzeszającą i kształcącą specjalistów z tej dziedziny. Jakie są wskazania do osteopatii? Jakie techniki stosuje osteopata?

 • Profilaktyka 40 PLUS – program Ministerstwa Zdrowia

  Zgodnie z założeniami nowego programu zdrowotnego od 1 lipca 2021 osoby w wieku 40 lat i powyżej mogą skorzystać z pakietu badań diagnostycznych. Dowiedz się, jakie badania można wykonać? Z jakimi schorzeniami najczęściej zmagają się Polacy w średnim wieku?

 • Zatrucie grzybami – objawy i pierwsza pomoc

  Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku 2% populacji szuka pomocy medycznej z powodu zatrucia grzybami. Mimo wieloletniego doświadczenia w diagnozowaniu i leczeniu tego schorzenia wstępna diagnoza jest złożona i wymaga różnicowania oraz dokładnego określenia, jakie grzyby wywołały zatrucie (może to być zatrucie kilkoma rodzajami grzybów). Trudności związane są w większości przypadków z różnymi objawami i zespołami toksykologicznymi, które pojawiają się pod wpływem toksyn grzybowych. W związku z rozpowszechnieniem diagnozy ostrego zatrucia grzybami, każdy powinien zdawać sobie sprawę z doraźnych metod leczenia w tym przypadku. 

 • Zapalenie krtani – przyczyny, objawy, leczenie

  Nagła duszność i szczekający kaszel w środku nocy u dziecka wywołują często panikę u rodziców i opiekunów. Objawy te mogą świadczyć o ostrym zapaleniu krtani. Dowiedz się, kiedy konieczne staje się wezwanie pogotowia do małego pacjenta. Sprawdź również, kiedy zwykła chrypka może oznaczać przewlekłe zapalenie krtani i powinna skłonić nas do wizyty u lekarza.

 • Diabetomat – urządzenie ułatwi życie osobom chorym na cukrzycę

  Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie opracowali urządzenie, które pozwoli diabetykom zastąpić klasyczne pomiary stężenia cukru we krwi. W jaki sposób działa? Kiedy będzie można go kupić? Jakie inne nieinwazyjne urządzenia monitorowania glikemii powstały w ostatnim czasie?

 • Sztuczna inteligencja pozwoli skuteczniej leczyć raka stercza

  W Polsce rak stercza (prostaty) jest najczęstszym nowotworem litym występującym u mężczyzn. Dzięki dofinansowaniu z programu INFOSTRATEG powstaje platforma informatyczna, która ułatwi dokonywanie wyboru terapii onkologicznej dedykowanej pacjentom, u których zostanie zdiagnozowane to schorzenie. Lepsze dopasowanie leczenia wpłynie na poprawę jego efektywności. Narzędzie będzie wykorzystywało algorytmy sztucznej inteligencji.  

 • Dlaczego raz w roku należy wykonywać morfologię?

  Jedną z metod wczesnego wykrywania wielu poważnych chorób jest regularne wykonywanie morfologii krwi. Wynik tego prostego testu może stanowić punkt wyjścia do dalszej diagnostyki, która determinuje przebieg leczenia. W przypadku nowotworów im wcześniej zostanie postawiona właściwa diagnoza, tym skuteczniej będzie można leczyć pacjenta.

 • Choroby nerek – przyczyny, (nie)typowe objawy, leczenie

  Choroby nerek to jedne z bardziej niejednoznacznych chorób. Dając niespecyficzne objawy, utrudniają przypisanie im właśnie do dysfunkcji nerek. Bo dlaczego ból w okolicy lędźwiowej w połączeniu z osłabieniem należy łączyć z dysfunkcją nerek? Jakie są przyczyny i objawy chorych nerek, które badania należy wykonać, aby sprawdzić, czy nerki dobrze funkcjonują i dlaczego można normalnie funkcjonować, mając tylko jedną nerkę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij