Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie
Ewa Gąsecka

Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie

Są ludzie, którzy po spożyciu większej ilości mleka lub jego przetworów mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, bóle brzucha, biegunki. Często niesłusznie uważa się, że jest to alergia na mleko. Czym jest nietolerancja laktozy? Dowiedz się więcej.

Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy, który występuje wyłącznie w mleku ssaków.

W procesie trawienia jej cząsteczka jest rozkładana przez enzymy rąbka szczoteczkowego nabłonka jelita cienkiego, z których najważniejszym jest laktaza zlokalizowana w szczytowych partiach kosmków jelita cienkiego. Jeżeli tego enzymu jest za mało, występuje co najmniej jeden z wymienionych objawów: ból brzucha, biegunka, nudności, oddawanie nadmiernej ilości gazów i (lub) wzdęcie po spożyciu pokarmów zawierających laktozę.

Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej laktozy, stopnia niedoboru laktazy, postaci spożytego pokarmu.

Przyczyny

Przyczyny i postacie kliniczne mogą być różne – wśród nich wyróżniamy m.in.:

  • zaburzenia wchłaniania laktozy – jest to fizjologiczne zjawisko u ludzi zdrowych, kiedy spożycie produktów mlecznych przekracza możliwości trawienne laktazy w jelicie
  • pierwotny niedobór laktazy - jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wchłaniania i nietolerancji laktozy. Na ogół ujawnia się u starszej młodzieży i dorosłych, prawdopodobnie jest uwarunkowany genetycznie. Objawy rozpoczynają się stopniowo i nasilają się z wiekiem, rzadko dochodzi do całkowitego braku laktazy. Występuje u 25% dorosłych w Polsce, ale w krajach Dalekiego Wschodu u ponad 95%
  • wtórny niedobór laktazy - niedobór laktazy wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego na skutek zakażeń przewodu pokarmowego, zarażeń pasożytniczych, choroby trzewnej (celiakii), choroby Leśniowskiego i Cohna, chemioterapii nowotworów, zanikiem kosmków u dzieci z istotnym niedożywieniem lub wyniszczonych. Jest to dolegliwość przemijająca
  • wrodzona nietolerancja laktozy – bardzo rzadka, dziecko od momentu urodzenia nie posiada zdolności wytwarzania laktazy

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci polega na zmniejszeniu jej ilości lub jej wyeliminowaniu z diety (w zależności od tolerancji).

Zlecając dietę bezlaktozową, lekarz powinien zagwarantować dziecku odpowiednie dzienne spożycie wapnia w postaci innych produktów spożywczych niż mleko i jego przetwory i (lub) suplementacji preparatów wapnia. Oprócz nabiału wapń występuje w takich produktach jak sardynki, szproty zawierające kościec, jaja, pieczywo, mąki, kasze gruboziarniste, kapusta i inne warzywa liściaste, buraki, rośliny strączkowe, orzechy.

Dla niemowląt i dzieci z nietolerancją laktozy są dostępne preparaty mlekozastępcze. Najczęściej są to białkowe preparaty sojowe, w których laktozę zastąpioną innymi cukrami, wzbogacane w witaminy, żelazo, mikro- i makroelementy, aminokwasy.

Leczenie nietolerancji laktozy u dorosłych

U dorosłych najczęściej nie ma potrzeby całkowitej eliminacji mleka i jego przetworów z diety (z wyjątkiem wrodzonego niedoboru laktazy). Można podjąć próbę ograniczenia jej ilości w diecie poprzez pozostawienie w niej produktów zawierających częściowo strawioną laktozę lub dodatek egzogennej laktazy.

Wielu pacjentów z nietolerancją laktozy może spożywać produkty mleczne poddane częściowej obróbce, na przykład jogurty i inne produkty zawierające probiotyki (np. Lactobacillus acidophilus), twarogi, sery.

Wykazano, że jogurt spowalnia opróżnianie żołądka i czas pasażu jelitowego, zmniejszając nasilenie objawów nietolerancji laktozy. Podobnie działa spożywanie pokarmów stałych. Sery dojrzewające (żółte, pleśniowe) zawierają mniej laktozy niż inne rodzaje nabiału, dlatego są lepiej tolerowane.

W handlu dostępne jest też mleko o zmniejszonej ilości laktozy. Można także stosować egzogenną laktazę w postaci preparatów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach, które dodaje się do mleka przed spożyciem lub przyjmuje doustnie w trakcie spożywania jego produktów. Przy dużej nietolerancji wskazana jest suplementacja wapnia, aby zapobiec wystąpieniu osteoporozy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij