Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie
Ewa Gąsecka

Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie

Są ludzie, którzy po spożyciu większej ilości mleka lub jego przetworów mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, bóle brzucha, biegunki. Często niesłusznie uważa się, że jest to alergia na mleko. Czym jest nietolerancja laktozy? Dowiedz się więcej.

Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy, który występuje wyłącznie w mleku ssaków.

W procesie trawienia jej cząsteczka jest rozkładana przez enzymy rąbka szczoteczkowego nabłonka jelita cienkiego, z których najważniejszym jest laktaza zlokalizowana w szczytowych partiach kosmków jelita cienkiego. Jeżeli tego enzymu jest za mało, występuje co najmniej jeden z wymienionych objawów: ból brzucha, biegunka, nudności, oddawanie nadmiernej ilości gazów i (lub) wzdęcie po spożyciu pokarmów zawierających laktozę.

Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej laktozy, stopnia niedoboru laktazy, postaci spożytego pokarmu.

Przyczyny

Przyczyny i postacie kliniczne mogą być różne – wśród nich wyróżniamy m.in.:

 • zaburzenia wchłaniania laktozy – jest to fizjologiczne zjawisko u ludzi zdrowych, kiedy spożycie produktów mlecznych przekracza możliwości trawienne laktazy w jelicie
 • pierwotny niedobór laktazy - jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wchłaniania i nietolerancji laktozy. Na ogół ujawnia się u starszej młodzieży i dorosłych, prawdopodobnie jest uwarunkowany genetycznie. Objawy rozpoczynają się stopniowo i nasilają się z wiekiem, rzadko dochodzi do całkowitego braku laktazy. Występuje u 25% dorosłych w Polsce, ale w krajach Dalekiego Wschodu u ponad 95%
 • wtórny niedobór laktazy - niedobór laktazy wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego na skutek zakażeń przewodu pokarmowego, zarażeń pasożytniczych, choroby trzewnej (celiakii), choroby Leśniowskiego i Cohna, chemioterapii nowotworów, zanikiem kosmków u dzieci z istotnym niedożywieniem lub wyniszczonych. Jest to dolegliwość przemijająca
 • wrodzona nietolerancja laktozy – bardzo rzadka, dziecko od momentu urodzenia nie posiada zdolności wytwarzania laktazy

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci polega na zmniejszeniu jej ilości lub jej wyeliminowaniu z diety (w zależności od tolerancji).

Zlecając dietę bezlaktozową, lekarz powinien zagwarantować dziecku odpowiednie dzienne spożycie wapnia w postaci innych produktów spożywczych niż mleko i jego przetwory i (lub) suplementacji preparatów wapnia. Oprócz nabiału wapń występuje w takich produktach jak sardynki, szproty zawierające kościec, jaja, pieczywo, mąki, kasze gruboziarniste, kapusta i inne warzywa liściaste, buraki, rośliny strączkowe, orzechy.

Dla niemowląt i dzieci z nietolerancją laktozy są dostępne preparaty mlekozastępcze. Najczęściej są to białkowe preparaty sojowe, w których laktozę zastąpioną innymi cukrami, wzbogacane w witaminy, żelazo, mikro- i makroelementy, aminokwasy.

Leczenie nietolerancji laktozy u dorosłych

U dorosłych najczęściej nie ma potrzeby całkowitej eliminacji mleka i jego przetworów z diety (z wyjątkiem wrodzonego niedoboru laktazy). Można podjąć próbę ograniczenia jej ilości w diecie poprzez pozostawienie w niej produktów zawierających częściowo strawioną laktozę lub dodatek egzogennej laktazy.

Wielu pacjentów z nietolerancją laktozy może spożywać produkty mleczne poddane częściowej obróbce, na przykład jogurty i inne produkty zawierające probiotyki (np. Lactobacillus acidophilus), twarogi, sery.

Wykazano, że jogurt spowalnia opróżnianie żołądka i czas pasażu jelitowego, zmniejszając nasilenie objawów nietolerancji laktozy. Podobnie działa spożywanie pokarmów stałych. Sery dojrzewające (żółte, pleśniowe) zawierają mniej laktozy niż inne rodzaje nabiału, dlatego są lepiej tolerowane.

W handlu dostępne jest też mleko o zmniejszonej ilości laktozy. Można także stosować egzogenną laktazę w postaci preparatów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach, które dodaje się do mleka przed spożyciem lub przyjmuje doustnie w trakcie spożywania jego produktów. Przy dużej nietolerancji wskazana jest suplementacja wapnia, aby zapobiec wystąpieniu osteoporozy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij