Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie
Ewa Gąsecka

Nietolerancja laktozy - przyczyny, objawy i leczenie

Są ludzie, którzy po spożyciu większej ilości mleka lub jego przetworów mają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – nudności, bóle brzucha, biegunki. Często niesłusznie uważa się, że jest to alergia na mleko. Czym jest nietolerancja laktozy? Dowiedz się więcej.

Laktoza jest dwucukrem zbudowanym z glukozy i galaktozy, który występuje wyłącznie w mleku ssaków.

W procesie trawienia jej cząsteczka jest rozkładana przez enzymy rąbka szczoteczkowego nabłonka jelita cienkiego, z których najważniejszym jest laktaza zlokalizowana w szczytowych partiach kosmków jelita cienkiego. Jeżeli tego enzymu jest za mało, występuje co najmniej jeden z wymienionych objawów: ból brzucha, biegunka, nudności, oddawanie nadmiernej ilości gazów i (lub) wzdęcie po spożyciu pokarmów zawierających laktozę.

Nasilenie objawów zależy od ilości spożytej laktozy, stopnia niedoboru laktazy, postaci spożytego pokarmu.

Przyczyny

Przyczyny i postacie kliniczne mogą być różne – wśród nich wyróżniamy m.in.:

 • zaburzenia wchłaniania laktozy – jest to fizjologiczne zjawisko u ludzi zdrowych, kiedy spożycie produktów mlecznych przekracza możliwości trawienne laktazy w jelicie
 • pierwotny niedobór laktazy - jest najczęstszą przyczyną upośledzenia wchłaniania i nietolerancji laktozy. Na ogół ujawnia się u starszej młodzieży i dorosłych, prawdopodobnie jest uwarunkowany genetycznie. Objawy rozpoczynają się stopniowo i nasilają się z wiekiem, rzadko dochodzi do całkowitego braku laktazy. Występuje u 25% dorosłych w Polsce, ale w krajach Dalekiego Wschodu u ponad 95%
 • wtórny niedobór laktazy - niedobór laktazy wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego na skutek zakażeń przewodu pokarmowego, zarażeń pasożytniczych, choroby trzewnej (celiakii), choroby Leśniowskiego i Cohna, chemioterapii nowotworów, zanikiem kosmków u dzieci z istotnym niedożywieniem lub wyniszczonych. Jest to dolegliwość przemijająca
 • wrodzona nietolerancja laktozy – bardzo rzadka, dziecko od momentu urodzenia nie posiada zdolności wytwarzania laktazy

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci

Leczenie nietolerancji laktozy u dzieci polega na zmniejszeniu jej ilości lub jej wyeliminowaniu z diety (w zależności od tolerancji).

Zlecając dietę bezlaktozową, lekarz powinien zagwarantować dziecku odpowiednie dzienne spożycie wapnia w postaci innych produktów spożywczych niż mleko i jego przetwory i (lub) suplementacji preparatów wapnia. Oprócz nabiału wapń występuje w takich produktach jak sardynki, szproty zawierające kościec, jaja, pieczywo, mąki, kasze gruboziarniste, kapusta i inne warzywa liściaste, buraki, rośliny strączkowe, orzechy.

Dla niemowląt i dzieci z nietolerancją laktozy są dostępne preparaty mlekozastępcze. Najczęściej są to białkowe preparaty sojowe, w których laktozę zastąpioną innymi cukrami, wzbogacane w witaminy, żelazo, mikro- i makroelementy, aminokwasy.

Leczenie nietolerancji laktozy u dorosłych

U dorosłych najczęściej nie ma potrzeby całkowitej eliminacji mleka i jego przetworów z diety (z wyjątkiem wrodzonego niedoboru laktazy). Można podjąć próbę ograniczenia jej ilości w diecie poprzez pozostawienie w niej produktów zawierających częściowo strawioną laktozę lub dodatek egzogennej laktazy.

Wielu pacjentów z nietolerancją laktozy może spożywać produkty mleczne poddane częściowej obróbce, na przykład jogurty i inne produkty zawierające probiotyki (np. Lactobacillus acidophilus), twarogi, sery.

Wykazano, że jogurt spowalnia opróżnianie żołądka i czas pasażu jelitowego, zmniejszając nasilenie objawów nietolerancji laktozy. Podobnie działa spożywanie pokarmów stałych. Sery dojrzewające (żółte, pleśniowe) zawierają mniej laktozy niż inne rodzaje nabiału, dlatego są lepiej tolerowane.

W handlu dostępne jest też mleko o zmniejszonej ilości laktozy. Można także stosować egzogenną laktazę w postaci preparatów farmaceutycznych, dostępnych w aptekach, które dodaje się do mleka przed spożyciem lub przyjmuje doustnie w trakcie spożywania jego produktów. Przy dużej nietolerancji wskazana jest suplementacja wapnia, aby zapobiec wystąpieniu osteoporozy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

  Im krótszy czas przyssania kleszcza, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, iż nieumiejętne usunięcie może spowodować oderwanie tylko odwłoku – w skórze pozostaje główka i tułów kleszcza. Może to przynieść więcej szkody niż kilkudziesięciominutowa zwłoka i usunięcie za pomocą odpowiednich akcesoriów. Jak poprawnie usunąć kleszcza? Jakich błędów unikać?

 • Czym jest wstrząs anafilaktyczny (anafilaksja)? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie z ciężką reakcją alergiczną?

  Badania sugerują, że częstość występowania reakcji anafilaktycznych wzrosła w ostatnich latach. Dowiedz się, czym jest anafilaksja. Jak zapobiegać oraz udzielić pomocy w nagłym przypadku ciężkiej reakcji anafilaktycznej?

 • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

  Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

 • Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie, szczepionka

  Kleszczowe zapalenie mózgu to odzwierzęca choroba zakaźna. Czynnikiem, który ją wywołuje jest ukąszenie kleszcza i przedostanie się do organizmu człowieka wirusa z rodzaju flawiwirusów (rzadko KZM może być spowodowane spożyciem niepasteryzowanego mleka zakażonego zwierzęcia). Objawy kleszczowego zapalenia mózgu obejmują m.in. wysoką gorączkę, silne bóle głowy, wymioty, nudności, objawy oponowe, zaburzenia świadomości, niedowłady, zaburzenia oddychania. Dowiedz się, jak wygląda leczenie KZM oraz jak mu zapobiegać.

 • Lumbago (postrzał) – co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie lumbalgii

  Lumbago, inaczej postrzał lub heksenszus, to zespół bólowy dotyczący odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa. Ból w dole pleców pojawiający się w przebiegu lumbalgii jest spowodowany przeciążeniem struktur kręgosłupa, do którego może dojść np. na skutek dźwigania ciężkich przedmiotów, braku aktywności fizycznej, długotrwałego przyjmowania pozycji siedzącej lub stojącej, nadwagi i otyłości. Czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia lpostrzału są także zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Jakie są domowe sposoby walki z lumbago?

 • Czy migreny mogą być wywoływane przez zmiany pogody?

  Migrena jest jedną z najpowszechniejszych neurologicznych chorób na świecie. Jedno z badań dowodzi, że ponad 60% osób doświadczających migren uważa, że ataki mają związek z pogodą. Czy faktycznie zmiana aury może wywołać atak migreny? Co może pomóc złagodzić dolegliwe objawy? 

 • Repelenty – rodzaje i działanie. Jak stosować środki odstraszające owady?

  Ukąszenia owadów często skutkują miejscowym obrzękiem, świądem oraz bólem, które przeważnie – w przypadku braku uczulenia – dość szybko ustępują. Wiele zwierząt przenosi jednak poważne schorzenia, takie jak borelioza, dlatego w celu ochrony ludzkiego zdrowia powinno stosować się środki zapobiegawcze – repelenty. Jakie rodzaje środków na komary i kleszcze są najskuteczniejsze?

 • Zapalenie nerek – rodzaje, przyczyny, objawy, leczenie ostrego i przewlekłego zapalenia nerek

  Zapalenia nerek stanowią niejednorodną grupę chorób, których cechą charakterystyczną jest obecność stanu zapalnego jednej lub obu nerek. Ze względu na niezwykle ważne funkcje pełnione w organizmie przez nerki, choroby dotyczące tego narządu mogą bardzo negatywnie wpływać na stan pacjenta, doprowadzając niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zapalenie nerek może mieć wiele przyczyn i dotyczyć różnych części tego narządu. Objawy zapalenia nerek bywają rozmaite i zależą od rodzaju choroby.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij