Ayahuasca (ajałaska) – czym jest ceremonia? Właściwości i skutki uboczne rytuału
Alicja Świątek

Ayahuasca (ajałaska) – czym jest ceremonia? Właściwości i skutki uboczne rytuału

Rytuał ayahuasca (ajałaska) to według jednych ceremonia, która zmienia życie i pozwala na najgłębszą autorefleksję, a według innych niebezpieczny psychotyczny trans, mogący mieć groźne skutki uboczne. Ceremonia jest w Polsce nielegalna, dlatego coraz większą popularnością cieszą się wizyty w Czechach, gdzie można ją przeżyć zgodnie z prawem. Z udziału w rytuale powinny zrezygnować osoby, które chorują na zaburzenia natury psychicznej, kobiety w ciąży lub przyjmujące leki antykoncepcyjne, których działanie obniża caapi. Kto jeszcze powinien zrezygnować z rytuału ayahuasca, czym różni się kuracja medyczna od obrzędu mistycznego z wykorzystaniem ajałaski? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w artykule.

Ayahuasca (ajałaska) jest rytuałem znanym od setek lat i praktykowanym przez Indian Keczua zamieszkujących obecne rejony Ameryki Południowej. Polega on na ceremonialnym spożywaniu napoju przygotowywanego na bazie rośliny Banisteriopsis caapi, czemu towarzyszy mistyczna muzyka, taniec, śpiew i okadzanie. W trakcie seansu osoby przyjmujące napój odczuwają stan uniesienia, oderwania od rzeczywistości, podczas którego doznają wizji, uczucia połączenia z duchami, widzą nierealne obrazy oraz kolorowe wzory, figury, plamy.

Co to jest ajałaska (ayahuasca)? Właściwości narkotyczne Banisteriopsis caapi

Ayahuasca (ajałaska), oznacza dosłownie „pnącze duszy” w języku keczua, którym posługują się Indianie Keczua. Nazywana jest również jako yagé, natema, caapi oraz huaraca. Jest to tradycyjny napój przygotowywany przez południowoamerykańskich szamanów w formie rytualnej. Najczęściej do jego sporządzenia wykorzystywane jest pnącze Banisteriopsis caapi. Jest to roślina nazywana przez rdzennych mieszkańców zachodniej Amazonii jako Caapi, Ayahuasca, Yage i Yajé. Szamani tamtejszych plemion wykorzystują ekstrakty z Banisteriopsis caapi podczas religijnych i leczniczych ceremonii. Występujące w surowcu substancje harmina i harmalina wykazują aktywność psychodeliczną, narkotyczną. Jest to działanie powodujące zmianę świadomości i percepcji, a także odbierania emocji oraz bodźców zewnętrznych. Najprawdopodobniej mechanizm ich działania związany jest z wpływem na receptory serotoninowe. Jednak w odróżnieniu od innych substancji psychotycznych wywołują odmienne, nierealne, odbiegające od rzeczywistości stany umysłu, często porównywane do wrażeń towarzyszących głębokiej medytacji, czy marzeniom sennym. Pod wpływem Banisteriopsis caapi pojawiają się modyfikacje percepcji, w postaci obrazów przedstawiających kolorowe wzory, plamy, iluzje. W polskim prawie roślina ta jest zaliczana do jednych z najsilniejszych środków odurzających, wykazujących najwyższy stopień ryzyka uzależnienia. Dlatego może być wykorzystywana wyłącznie do celów badawczych.

Na czym polega rytuał (ceremonia) ajałaska?

Ceremonia ajałaska przeprowadzana jest w rytualnych obrzędach oraz celach leczniczych. W przypadku kuracji medycznej napój z Banisteriopsis caapi spożywa zarówno szaman, jak i pacjent. Pozwala to na mistyczny kontakt z duchami, w wyniku którego obaj doświadczają wizji przedstawiających sposób leczenia. Podczas takiego seansu odkrywane są również klątwy i uroki, które mogą być przyczyną chorób. W trakcie rytuału ajałaska śpiewane są pradawne pieśni oraz odgrywana jest muzyka, przy której odbywają się ceremonialne tańce i okadzanie. W obrzędach mistycznych napój z Banisteriopsis caapi spożywa wyłącznie szaman. Ma to na celu wprowadzenie w trans, umożliwiający kontakt mistyczny z duchami plemienia oraz przepowiadanie przyszłości i jasnowidzenie. Osoby, które doświadczyły ceremonii ajałaska przyznawały, że doznały uczucia objawień duchowych. Odczuwały łączność z własną duszą, którą opisywały jako odrodzenie oraz uzyskały wskazówki, jak postępować, aby być najlepszą postacią samego siebie.

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku wykazano, że wypicie napoju z Banisteriopsis caapi wyraźnie zmniejszyło objawy depresji lekoopornej, w odniesieniu do grupy przyjmującej placebo. Natomiast u osób regularnie uczestniczących w ceremonii ajałaska naukowcy zaobserwowali poprawę pamięci, stabilności emocjonalnej i kontaktów społecznych w porównaniu z grupą kontrolną.

Powiązane produkty

Skutki uboczne zażycia ajałaska (ayahuasca)

Pomimo licznych, korzystnych efektów, jakie można osiągnąć, stosując ajałaskę, istnieją także  skutki uboczne związane z jej przyjmowaniem. Po spożyciu mistycznej mikstury może dojść do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, nudności, wymiotów i biegunek. Znane są także przypadki zaburzeń emocjonalnych, które wystąpiły po spożyciu Banisteriopsis caapi u osób chorujących na depresję. Istnieją także doniesienia o wykorzystaniu seksualnym osób będących po zażyciu ajałaska. Ponadto, ten psychodeliczny napój może doprowadzić nawet do śmierci. Ofiarą toksycznego działania substancji zawartych w surowcu był m.in. dwudziestopięcioletni mężczyzna podróżujący po parkach narodowych w USA. W trakcie wędrówek spożywał roślinne toniki, w tym ajałaskę. Jak wykazały badania toksykologiczne, do śmierci doprowadziła mikstura zawierająca m.in.: harmalinę i harminę, czyli substancje czynne zawarte w Banisteriopsis caapi.

Czy zażywanie ajałaska (ayahuasca) jest w Polsce legalne?

Jak dotąd w Polsce nie odnotowano przypadku śmierci spowodowanego spożyciem Banisteriopsis caapi. Jednak ze względu na silne działanie psychodeliczne i uzależniające przyjmowanie oraz dystrybucja ajałaski jest zabroniona. Zapisane jest to w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jej stosowanie dozwolone jest wyłącznie w celach naukowych.  Podobnie w większości krajów na świecie używanie i rozpowszechnianie ajałaska jest nielegalne lub ściśle kontrolowane. Jedynie w Brazylii dozwolone jest warunkowe przyjmowanie ayahuasca podczas ceremonii religijnych organizowanych przez lokalne plemiona.

Jakie są przeciwwskazania do zażywania ajałaski?

Ze względu na ryzyko podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi, ajałaski nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem, po przebytym zawale, z chorobami serca lub układu krążenia.  Przyjmowanie Banisteriopsis caapi niewskazane jest u chorych na cukrzycę, zaburzenia neurologiczne i psychiczne oraz z nadczynnością tarczycy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do spożywania psychodelicznych napojów jest ciąża oraz okres karmienia piersią.

Dodatkowo ceremonii ajałaski nie wolno łączyć z preparatami pobudzającymi, takimi jak napoje energetyczne, czy antybiotykami, środkami przeciwbólowymi, konserwantami i barwnikami spożywczymi zwartymi w żywności oraz substancjami psychoaktywnymi, jak alkohol, leki przeciwdepresyjne i inne wpływające na układ nerwowy.

 1. A. Barabasz-Gembczyk i in., Ayahuaska – potencjalne właściwości terapeutyczne w psychiatrii. Przegląd badań, „psychiatriapolska.pl” [online], http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2020/381BarabaszGembczyk_PsychiatrPol2020v54i2.pdf, [dostęp:] 24.06.2021 r.
 2. M. Elices i in., Ayahuasca: Pharmacology, neuroscience and therapeutic potential, „researchgate.net” [online], https://www.researchgate.net/publication/297891050_Ayahuasca_Pharmacology_neuroscience_and_therapeutic_potential, [dostęp:] 24.06.2021 r.
 3. M. Motyka, Nowe metody odurzania się. Cz. III. Roślinne halucynogeny: bieluń i ayahuasca, „phie.pl” [online], http://www.phie.pl/pdf/phe-2014/phe-2014-4-806.pdf, [dostęp:] 24.06.2021 r.
 4. J. Carlos Bouso, Ayahuasca: what mental health professionals need to know, „scielo.br” [online], https://www.scielo.br/j/rpc/a/9fhp6yQt4ymDhJpZhmhSVpg/?format=pdf&lang=en,  [dostęp:] 24.06.2021 r.
 5. Marlene Dobkin de Rios, Ayahuasca—The Healing Vine,  „journals.sagepub.com” [online], https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/002076407101700402, [dostęp:] 24.06.2021 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

  Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

 • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

  Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

  Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

 • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

  Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

 • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

  Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

 • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

  Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Może się pojawić na bazie m.in. chorób ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo, że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto jest się zwrócić o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

 • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

  DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

 • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

  Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij