Jak przechowywać leki w domu?
Masz wątpliwości dotyczące sposobu przechowywania leków tak, aby były bezpieczne? Dowiedz się jakich błędów należy unikać:
- zachowaj oryginalne opakowanie - Lek powinien być przechowywany w firmowym, opatrzonym etykietą opakowaniu. Niedopuszczalne jest przelewanie lub przesypywanie leków do opakowań zastępczych: butelek, pojemników po innych lekach albo środkach spożywczych. Nie wolno też przechowywać leków „luzem” np. ampułek związanych gumką recepturką.
Jeśli butelka z syropem jest dodatkowo schowana w kartonik, nie należy go wyrzucać przed zużyciem specyfiku. Takie podwójne opakowanie leku daje bowiem dodatkową ochronę przed bezpośrednim oddziaływaniem promieniowania słonecznego.
- nie ucinaj fragmentów blistrów - Należy też unikać modyfikacji opakowań np. obcinania fragmentów blistrów, z których już zużyliśmy tabletki. Po pierwsze dlatego, że możemy naruszyć folię osłaniającą inne tabletki. Po drugie z uwagi na fakt, że możemy obciąć wytłoczoną na blistrze datę ważności leku.
- nie mieszaj leków - Kategorycznie nie wolno też mieszać kilku leków w jednym opakowaniu, bo może być to przyczyną tragicznej w skutkach pomyłki. Po zażyciu leku szczelnie zamknijmy opakowanie.
- pozostaw środek pochłaniający wilgoć - Znaczna część leków jest bardzo wrażliwa na wilgoć. Niektóre opakowania są więc wyposażone w środek pochłaniający wilgoć (np. umieszczony w nakrętce). Powinien on pozostawać na swoim miejscu przez cały okres stosowania leku.
- zachowaj ulotkę - W żadnym wypadku nie wyrzucajmy też ulotki, w którą wyposażone jest opakowanie - w razie potrzeby będziemy mogli ponownie zapoznać się z jej treścią. To dlatego na ulotkach, oprócz obowiązkowego hasła: „Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku” znajduje się dodatkowa informacja, by zachować ją na wypadek, gdyby pojawiła się potrzeba doczytania czegoś w czasie kuracji. Gdyby ulotka, mimo wszystko, w trakcie terapii nam się zawieruszyła najlepiej udać się do zaprzyjaźnionej apteki i poprosić o jej skserowanie.
Zapewnij odpowiednią temperaturę
Leki powinny być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z zaleceniami producenta w ulotce.
Ciepło może sprawić, że staną się niezdatne do użycia. Szafka blisko kaloryfera lub w kuchni nie jest więc najlepszym miejscem dla domowej apteczki.
Niektóre leki wymagają specjalnych warunków np. przechowywania w lodówce. Taki lek po zakupieniu w aptece powinien być w jak najkrótszym czasie przetransportowany w opakowaniu zabezpieczającym przed zmianami temperatury i umieszczony w lodówce (najlepiej na środkowej półce, trzeba go jednak zabezpieczyć przed dosunięciem do tylnej ściany lodówki, bo to grozi zamrożeniem). Nie należy go umieszczać na drzwiach lodówki, ponieważ tam będzie narażony na największe wahania temperatury. Powinniśmy zadbać, by nie miał kontaktu z produktami spożywczymi. Niech to będzie jedna, wybrana półka.
Nigdy nie przechowujmy leków bezpośrednio pod zamrażalnikiem (ta uwaga dotyczy wszystkich leków). Zwróćmy też uwagę czy warunki przechowywania są jednakowe dla zamkniętego i raz otwartego opakowania (niektóre antybiotyki w postaci proszku do rozpuszczenia w wodzie, o ile są nienaruszone, mogą stać w temperaturze pokojowej, natomiast po sporządzeniu z nich zawiesiny należy je przechowywać wyłącznie w lodówce).
Chroń przed wilgocią
Leki należy również chronić przed wilgocią. Z tego powodu łazienka nie jest dobrym miejscem dla domowej apteczki. Łatwo się o tym przekonać umieszczając w jednej z szafek zwykłe nożyczki – po jakimś czasie pojawia się na nich rdza świadcząca o dużej wilgotności tego pomieszczenia.
Niektóre leki są szczególnie wrażliwe na wilgoć, o czym świadczy środek pochłaniający wilgoć umieszczony w ich opakowaniu. Nie wolno go usuwać i kategorycznie nie wolno zażywać.
W przypadku tabletek musujących pojemniczek z substancją pochłaniającą wilgoć umieszczony jest przy korku. Nie zabezpieczy on jednak tabletek, jeśli opakowanie nie będzie szczelnie zamykane. Przechowując tabletki musujące należy dbać o ich szczelne zamykanie, a jeśli każda z tabletek znajduje się w osobnym „gnieździe” blistra – o nienaruszanie sąsiednich.